מה קרה לאריאל הרוש?

אחרי שבשנה שעברה היה מעמודי התווך של הקבוצה והציל אותה בהזדמנויות רבות, העונה כלום לא הולך לשוער בית"ר ירושלים

דוד זולדן, כל העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דוד זולדן, כל העיר

המומנטום המצוין שבו היתה מצויה בית”ר ירושלים, נעצר ביום שני כשהקבוצה הפסידה למכבי חיפה. ההפסד הזה, ועוד יותר מכך השער השני שאותו הוציאה הקבוצה מהרשת, רק הדגיש את העובדה שבית”ר סופגת יותר מדי שערים השנה ובקלות רבה מדי. אז נכון, הקבוצה מדורגת במקום החמישי, ועד למשחק נגד חיפה היא ספרה שישה משחקים ללא הפסד, אבל הנתונים מראים כי ההגנה של בית”ר היא מהחלשות בליגה.

ההגנה בראשות השוער אריאל הרוש ספגה 15 שערים ב־11 משחקים ורק שלוש קבוצות ספגו יותר ממנה העונה. זאת ועוד, רק בשני משחקים הצליחה בית”ר לשמור על שער נקי.

הנתונים הללו מעידים אולי יותר מהכל על כך שמשהו לא טוב עובר העונה על הרוש. השוער, שבעונה שעברה וגם בזו שלפניה, היה מניה די בטוחה והציל את בית”ר יותר מפעם אחת, פשוט הפסיק להביא נקודות. מישהו זוכר מתי הרוש היה אחראי לניצחון?

כאמור, בעונה שעברה היה הרוש מעמודי התווך של בית”ר. בתקופה הקשה של הקבוצה בתחילת העונה הוא היה בין היחידים שתיפקד, וכשהקבוצה התייצבה ורצה נהדר בסוף העונה, הוא היה אחראי באופן ישיר על לא מעט נקודות כשמנע שערים בטוחים. אלא שהעונה משהו השתנה, הרוש כבר לא מספק תצוגות שוערות גדולות, וגם ברצף הניצחונות שהשיגה בית”ר הוא ספג לא מעט שערים.

אריאל הרוש בפוזה שכיחה העונהצילום: שרון בוקוב

יש לציין כי היכולת הטובה שהפגין הרוש, זו שהפכה אותו לחבר קבוע בסגל הנבחרת ולשם המוביל ברשימת המועמדים לרשת את אפודת השוער הראשון מדודו אוואט, לא סינוורה אותו. הוא נשאר אותו טיפוס צנוע שלא מרבה להתראיין ושהקהל מטורף עליו. בבירה מעידים שבאימונים השוער נותן את המיטב, תמיד משקיע ותמיד מפוקס. ולמרות זאת, אם הכל כל כך טוב - מדוע היכולת של הרוש לא זהה לזו שהפגין בעבר? האם הדיבורים על מעבר אפשרי לקבוצה אחרת מוציאים אותו מפוקוס?

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

לירן שטראובר, שוער העבר של נבחרת ישראל ומכבי תל אביב, טוען שלכל שוער יש תקופות רעות ובטוח כי “מאמן השוערים של בית”ר וגם אריאל יודעים היטב מה צריך לעשות. החוכמה היא להמשיך להתאמן קשה, לא להיכנס לסרטים מיותרים על שער כזה או אחר שהוא ספג ופשוט להרים את עצמו חזרה. התהליך הזה צריך להיות מלווה בהמון עבודה פסיכולוגית”.

שטראובר מוסיף כי “העובדה שהקהל של בית”ר מכבד ואוהב את אריאל תקל עליו לצאת מהתקופה הלא טובה שבה הוא נמצא. צריך לזכור ששוער הוא בסך הכל בן אדם ולא מכונה וקורה שישנן טעויות. אני לא חושב שנכון לקשר בין התקופה הלא טובה לדיבורים על מעבר לקבוצה כזו או אחרת. זה גם לגיטימי ששחקנים יחשבו על העתיד וירצו להתקדם ולהתפתח. בסך הכל אריאל שוער מצוין, הוא מודע לבעיות ועובד קשה כדי לפתור אותן. אני יודע שיש לו ביקורת עצמית מאוד גבוהה ואני בטוח שהתקופה הלא טובה הזו תעבור בקרוב”.

שטראובר הוא לא היחיד שסומך על הרוש ומאמין ביכולתו לצאת מהמשברון. אבי איבגי, ששיחק בעבר בבית”ר ועומד היום בשערה של מכבי הרצליה מהליגה הלאומית, מוסיף: “לאריאל יש ביקורת עצמית, הוא יודע מתי הוא טוב ומתי פחות ויש לו גם עזרה ממשה בן דוד, שהוא מאמן שוערים מהטובים בישראל. אריאל צריך להמשיך לעבוד קשה ולהאמין בעצמו. אני בטוח שהדיבורים על עתידו משפיעים עליו, זה יכול להיות מאוד מטריד ומבלבל. אריאל כבר הוכיח את עצמו וכולם יודעים שהוא שוער טוב, כך שאני בטוח שהוא יחזור לעצמו. גם המאזן כרגע לא מדאיג כי הסטטיסטיקה מתיישרת ואני בטוח שהוא יביא לבית”ר הרבה נקודות. לזכותו אפשר לזקוף את העובדה שהוא תמיד עובד קשה ועושה מה שאומרים לו. אין לו אגו, הוא לא שחצן ולא משתולל. בינתיים הוא גם זוכה לתמיכה מהקהל, כך שלדעתי מדובר בשאלה של זמן עד שהוא יתייצב”.

בעניין היציבות, ראוי לציין כי לצד רגעים לא טובים כמו השער שספג מרגלי חן עזרא, הרוש מגלה גם רגעים טובים. הבעיה היא שמשוער ברמתו מצפים ליכולת גבוהה לאורך 90 דקות וכרגע זה לא קורה. למזלו של הרוש, ובדיוק כפי שציינו איבגי ושטראובר, בינתיים הוא זוכה לגיבוי מהקהל והדבר משחק לטובתו.

“אריאל צריך להחזיר לעצמו את הביטחון”, טוען שוער הפועל נצרת עילית מאיר כהן. “מאמן השוערים של בית”ר צריך לעבוד חזק על העניין המנטלי שהוא קריטי לשוער. אם במכבי חיפה רוצים אותו, זה מעיד שהוא אחד השוערים הטובים בארץ. כמובן שזה יכול להפריע לריכוז אבל זה גם צריך לדרבן אותו להמשיך ולהיות טוב. בבית”ר צריכים לחזק אותו, אולי אפילו לפתוח לו את החוזה כדי להראות שמעריכים אותו ומאמינים בו, זה צעד שיכול להחזיר אותו למסלול”.

כהן מוסיף ומתייחס לעניין הקהל וטוען כי “הדבר העיקרי שאריאל צריך כעת הוא תמיכה. הקהל צריך לעודד אותו, לתמוך בו ולהרים אותו. כשיש תמיכה שכזו כל אחד נותן מעצמו אקסטרה וזה יכול לעזור. שוער זה לא רק להוציא כדור מהחיבור, שוער צריך להיות מנהיג, לבוא מוכן ומסודר ולעמוד בלחצים, וזה ששוערים שלנו לא מגיעים לאירופה ולשום מקום למרות שהם מוכשרים זה רק בגלל ביקורת וחוסר פרגון”.

“אריאל הרוש לא לבד”, מוסיף שוער העבר אריה אלטר, “יש הרבה שוערים שנמצאים באיזשהו משברון ויש דרכים להתגבר על זה. צריך עבודה משותפת עם שאר השחקנים ובעיקר עם הבלמים, המגנים והקשרים הדפנסיביים. כנראה לא עובדים איתו נכון. אני יודע איך אני הייתי עובד עם אריאל ואיך הייתי בונה לו את הביטחון ומביא אותו לרמת ריכוז אופטימלית. אסור להפעיל עליו לחץ. אני חושב שלקהל יש תפקיד חשוב בעזרה. בכל מקרה, חשוב לזכור שכל שחקן עובר תקופה פחות טובה. הדבר המעודד הוא שמשבר שכזה לא יכול להימשך עונה שלמה, כך שאני מאמין שבקרוב הוא יתגבר”.

אלטר מוסיף ומתייחס להבדל ביכולתו של הרוש העונה ובין היכולת של העונה שעברה: “כשהקבוצה היתה חלשה הוא התבלט והציל אותה. אבל, ואת זה חשוב לזכור, כשהקבוצה רצה טוב תמיד מוצאים את השוער כשעיר לעזאזל כשלא הולך. הרוש לא נעלם, הוא עדיין שוער מצוין, ומה שקרה לו קורה לשוערים הכי טובים בעולם. הוא מסומן כשוער עם עתיד גדול ולכן הציפיות ממנו גבוהות ויכול להיות שזה קצת פוגע בו. גם לדודו אוואט היו בעיות כאלה במהלך הקריירה שלו והוא התגבר עליהן”.

כאמור, אחד הגורמים האפשריים לחוסר החדות של הרוש קשור אולי לעובדה שמתחילת השנה שמו מוזכר כמועמד לעבור לקבוצה אחרת וזאת כדי לסייע למצוקה הכלכלית של בית”ר. יעקב אסייג, שעמד גם בין הקורות של בית”ר, סבור שחוסר ודאות שכזה בהחלט יכול להוציא שחקן מריכוז: “אריאל אולי לא מבריק אבל אני לא חושב שהוא עובר תקופה גרועה. צריך רק להוריד ממנו את הלחץ ולהחזיר לו את הביטחון. שוערים נותנים הצגה טובה בכמה משחקים ואחר כך יורדים ביכולת ואז חוטפים ביקורת. הכי חשוב להחזיר את רמת הריכוז. הרוש כבר לא צעיר, הוא התבגר, ואם הוא חולם על מעבר לחו"ל הוא חייב לחזור לעצמו ומהר”.

מאמן בית”ר בעבר לופא קדוש, שהיה גם שוער מצוין, סבור כי לא צריך להתרגש יותר מדי: “גם לשוער הכי גדול תמיד יש תקופות לא טובות. צריך לתת לאריאל את הביטחון. את ההרגשה הטובה. זה קטע מנטלי, אולי צריך קצת שיחות להרגיע אותו. בסך הכל זה לא שהוא גרוע, אריאל עובר תקופה של חודשיים, שבה הוא לא טוב ומקבל גולים שהוא לא צריך לקבל, אבל להסיק מסקנות ולהגיד שהוא לא שוער טוב זה קצת מוגזם. יש בחיים גם רגעים פחות טובים, יש מצבים שבהם הדעת מוסחת ויכול להיות שזה מה שקורה לאריאל. הדיבורים על מעבר אפשרי בינואר בהחלט יכולים להוציא מריכוז. השאלה המרכזית מבחינתו כעת היא איך הוא מתגבר על כל הרעש הזה וחוזר להפגין את היכולת הטובה שלו”.

וזו אכן שאלה מרכזית. לזכותו של הרוש עומדים התמיכה והגיבוי שהוא מקבל בבית”ר. אף אחד לא תולה בו את האשם להפסד למכבי חיפה ואף אחד לא מפנה אליו את חצי הביקורת על כך שהקבוצה מדורגת בראש טבלת סופגות השערים. הגיבוי הזה, ביחד עם עבודה קשה – גם בפן הפסיכולוגי – אמורים להוציא את הרוש מהמשברון. אם לא, עלול להיווצר כדור שלג שיפגע בקבוצה וגם בהמשך הקריירה של השוער.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ