הרשת החברתית של אריק בנאדו

המאמן החדש של מכבי חיפה הקיף עצמו בחברים בעמדות מפתח. הכל על הכוורת הירוקה, שלפחות בינתיים מלקקת דבש

שי בן שושן, כלבו
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שי בן שושן, כלבו

החתמתו של אריק בנאדו כמאמן ראשי ושל אורי אוזן כעוזרו, השלימה בניית חבורה צעירה יחסית שמופקדת עכשיו על ההתנהלות השוטפת של מכבי חיפה. צוות המאמנים מצטרף למנהל הקבוצה בשנים האחרונות וחברו הטוב ביותר של בנאדו, אדורם קייסי, והשלושה חולקים יחסים אישיים שהולכים הרבה מעבר למגרש הכדורגל. תוסיפו לכך את הקשר המיוחד של המאמן עם הקפטן, יניב קטן, וקיבלתם רביעייה צמודה של חברים שמנהלים בפועל את המועדון הירוק.

עד עכשיו נראה שהרוח החדשה שהפיח בנאדו במועדון נותנת את אותותיה, והתקווה לסיים בחלק העליון של הטבלה חזרה לאחר שני ניצחונות מרשימים בדרבי ומול בית"ר ירושלים. אז הנה הצצה לכוורת של בנדו ולמערכת היחסים בינו ובין האחרים.

בנאדו־אוזן ראש אחד

להבדיל ממערכת היחסים הארוכה עם שני האחרים, היחסים של בנאדו עם אוזן תפסו תאוצה רצינית רק בתקופה האחרונה. השניים חלקו ביחד את אותה חולצה ירוקה במשך שנתיים בעונות 2006-2004, וכבר אז נוצר ביניהם קשר טוב. בסביבתם הקרובה מספרים על שני אנשים עם אופי נוח, סבלנים, עם ראש פתוח, כאלה שאוהבים לחשוב ומהווים גורם חיובי בחדר הלבשה.

בנאדו (מימין), קטן וקייסי. האנשים החזקים כיום במכבי חיפה, בימיהם כשחקניםצילום: ניר קידר

מנהל הקבוצה באותם ימים אריה בורנשטיין: "אוזן לא היה תקופה ארוכה במכבי, אבל הצליח להתחבר לכולם. הוא בחור נחמד מאוד, עם יכולות. שררו יחסים טובים בינו ובין אריק, ואנחנו, מבחינתנו, תמיד עודדנו חברויות כאלו בקבוצה". ההערכה ההדדית היתה קיימת שם מאז אותה תקופה, והשניים שמרו על קשר גם כשחלפו השנים ואוזן עזב את חיפה. הם אמנם מעולם לא חלקו את זמנם החופשי עם אותו מעגל חברים קרוב, אבל חלקו שיחות והתייעצויות מקצועיות. הקשר תמיד התרכז בפן המקצועי, ולא הייתם מוצאים את השניים יוצאים לבילוי לילי משותף.

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

לאחרונה ניהלו אוזן ובנאדו קשר רציף יותר, כשהאחרון אימן את קבוצת הנוער והם לא פעם חלקו יחד התלבטויות ורעיונות. מערכת היחסים המקצועית קפצה מדרגה כשהשניים החלו ללמוד בקורס הפרו למאמנים בווינגייט, אז הקשר האישי הארוך שימש בסיס נוסף להערכה מקצועית שהתפתחה בין השניים. ייתכן מאוד שבנאדו ראה באוזן הרבה מהתכונות שמאפיינות אותו: רצינות, פתיחות, מחויבות, ומקצועיות ללא פשרות. אוזן, מצדו, יודע שבנאדו העניק לו הזדמנות גדולה, והוא אחד שמתכוון לעבוד קשה כדי להוכיח לכולם שהוא שווה את הקרדיט. הוא כבר מכיר את האופי של בנאדו ונוח לו עם העובדה שהוא אחד שלא מפחד לשמוע המלצות ודעות מהאנשים סביבו.

מבחינה מקצועית רוחש אוזן לבנאדו הערכה גדולה, ותעיד על כך הסכמתו המיידית להגיע לחיפה ברגע שהטלפון צילצל. למרות שהיו על השולחן שלו אופציות אחרות, לאוזן לא היה ספק לרגע שהוא מגיע למקום הנכון מבחינתו. אבישי ז'אנו, ששיחק עם אוזן ומכיר את השניים מקרוב: "הלוואי והיו עוד 30-20 אנשים כמו אוזן בכדורגל, מכל בחינה, גם מקצועית, ובמיוחד מבחינת הבן אדם שהוא. מההיכרות שלי אתו מדובר באמת באיש מדהים. הוא ואריק מכירים גם מעבר לכך ששיחקו ביחד, מהלימודים, ומשם התפתח הקשר לאורך זמן".

בנאדו שמר על קשר עם אוזן לכל אורך התקופה האחרונה שבה לא היה ברור אם יאמן את הקבוצה הבוגרת. כשקיבל את המינוי, הוא כבר ידע מי יהיה העוזר שלו, והשניים היו מתואמים מהרגע הראשון. אוזן, מבחינתו, מרגיש בבית. עם חלק מהשחקנים הוא שיתף פעולה על הדשא, ואת חלקם הוא מכיר באופן אישי, כמו ניר דוידוביץ', גוסטבו בוקולי וקטן. את השאר הוא מכיר כשחקן פעיל עד שנה שעברה.

מנהל הקבוצה קייסי, הוא חלק בלתי נפרד מהחברות שלו עם בנאדו, ומאמן הכושר אורי הראל היה זה שקיבל אותו בנתניה, כשעלה לבוגרים. אוזן מרגיש טוב בסביבה התומכת, ומבחינתו להתחיל קריירה במועדון גדול ועם חבר קרוב זה התסריט המושלם.

בנדו־קייסי כמו גרב לרגל

קטן ובנאדו בימיהם המשותפים על הדשא. המאמן לקח את קטן תחת חסותוצילום: שרון בוקוב

הקשר הקרוב בין מנהל הקבוצה למאמנה הנוכחי לא חדש לאיש. מעבר לתפקידים המקצועיים במועדון, מדובר בחברות עמוקה שהולכת כמה עשורים אחורה. כל מי שמכיר אותם מספר על חברות אמיתית של אחים. השניים התחברו עוד בתקופה שבה חלקו ביחד חדר בנבחרת האולימפית, וכשקייסי עוד היה חלק מהפועל פתח תקוה. הקליק בין השניים היה מיידי, ולשניהם היה ברור שזוהי חברות מיוחדת שתלווה אותם עוד שנים רבות.

רפי כהן זוכר את החבורה הקרובה של בנאדו: "עם קייסי היתה לבנאדו לאורך השנים באמת חברות קרובה. אני זוכר שגם מנור חסן היה חלק מהחברים הקרובים שלהם, יחד עם אלון חרזי. הם היו חבורה כזאת של אנשים פשוטים, טובים, שהתחברו גם מעבר לכדורגל".

קייסי הגיע לחיפה בגיל 24, ומשם הכל היסטוריה. שני שחקני ההגנה הפכו די מהר לחברים הכי טובים - על המגרש ומחוצה לו. ממש היה קשה להפריד ביניהם. ז'אנו מספר: "קייסי ובנאדו הם מעבר לחברים. לדעתי, הם ברמה של אחים, הם סוג של תאומים, כאילו יצאו מאותה שליה. בקבוצה הם היו ביחד בחדרים, ביחד במקלחות, איפה שאתה רוצה הם היו ביחד, גם בנבחרת. לא פעם נפגשנו אצלי בבית, באירועים חברתיים, וכל פעם היינו הולכים לחבר אחר לבלות ביחד".

הקשר בין השניים חרג הרבה מעבר לעולם הכדורגל, והם אף החליטו להיכנס לעסקים ביחד, כשפתחו חנות נעליים לפני כמה שנים. אלון חזן מספר על חברות טובה, לאורך זמן, עוד מהקבוצה הירוקה ההיא: "החבר הקרוב שלי במכבי היה חרזי, ואני יודע שחבר טוב שנמצא איתך במערכת של קבוצה זה אחד שניתן לדבר איתו, לחוות איתו, לסמוך עליו ולחלוק איתו התלבטויות. יש את אותו הדבר ביניהם - האמון שיש שם הוא כל כך מוחלט, שזה כיף מבחינתם לעבוד ככה. העובדה שהם פתחו יחד עסק רק מעידה בנוסף על רמת החברות. הם בחרו אחד בשני כפרטנרים גם מעבר למגרש, וזה בטוח בנה את מערכת היחסים בצורה יותר טובה שרק הוסיפה לאמון. בגדול, ההערכה הדדית ביניהם והקשר לאורך זמן רק יכולים להועיל לקבוצה ולמרקם שלה".

שחקנים ששיתפו פעולה עם השניים מספרים על צמד חברים שתמך וחיזק אחד את השני, כמו גם שחקנים אחרים שנקלעו לתקופה לא טובה. בורנשטיין זוכר חבורת שחקנים מגובשת וסופר מקצועית. מבחינתו, הקשר של בנאדו וקייסי שימש דוגמה לחברות אמיתית בין שני אנשים רציניים ואמביציוזים. על פניו, לחברות הזאת יש סיכוי גדול לעזור להתמודד עם מצבים יותר קשים בעתיד, ואין ספק שניהול הקבוצה המשותף פתח מבחינתם שלב נוסף בקשר המיוחד.

בנאדו־קטן אח בוגר

הקשר של בנאדו עם הקפטן הוותיק התחיל עוד כשהחלוץ עלה לבוגרים והבלם החליט לקחת את הטאלנט הצעיר תחת חסותו. כדי לשמור מקרוב על הקשר, צורף קטן לחדר של בנאדו בכל הנסיעות של הקבוצה. קטן הפך לבן טיפוחיו של בנאדו ונוצר ביניהם קשר מיוחד. הבדלי הגיל רק עזרו לפיתוח הכבוד בין השניים ולהעמקת הקשר, וקטן התייחס לבנאדו כאח גדול שאפשר לסמוך עליו. מתחילת דרכו במכבי רכש קטן כבוד לבלם הבינלאומי, התייעץ איתו לעתים תכופות, ושמע לא פעם לעצתו. בנאדו, מבחינתו, הבין כבר בשלב מוקדם שמדובר בשחקן יוצא דופן, והשתדל לשמור עליו מכל גירוי חיצוני שעלול לפגוע ביכולתו המקצועית.

החברות ביניהם התפתחה לאורך השנים, והם שמרו על קשר גם מחוץ למגרש, אבל מקורבים לשניים מספרים על קשר של כבוד הדדי שנסב בעיקר סביב הפן המקצועי. כרגע הם יודעים שעליהם לשים בצד את החברות האישית רבת השנים ולשנות גישה, כי ברור לכל כי יש הבדל גדול בין יחסי שחקן־מאמן ובין יחסים בין שחקני כדורגל. בורנשטיין סבור שהשינוי המקצועי לא אמור להיות בעיה, ושאם תהיה לו השפעה, היא יכולה להיות רק חיובית: "יש בין בנאדו לקטן מערכת יחסים של כבוד ואהבה, והדברים ברורים. לא צריכה להיות בעיה לאורך זמן. גם אם חלילה יהיו מתחים, אני מאמין שהם יידעו לפתור את זה מהר ובשקט. יניב הוא המנהיג הבלתי מעורער של הקבוצה, וגם הוא מבין את הסיטואציה ויודע מהם הגבולות. לא צריכה להיות שום בעיה, אם כבר אז להפך - הקשר רק יוכל לעזור".

גם קטן וגם בנאדו יודעים שהפסדים עתידיים עלולים לטלטל שוב את הספינה, ואז מערכת היחסים האישית תעמוד למבחן ראשון. חזן, מצדו, בטוח שהם יידעו לעשות הפרדה ולשים את הקבוצה תמיד מעל הכל: "הם היו בקשר טוב לאורך שנים, אבל כרגע יש מערכת יחסים מקצועית נטו, מנוטרלת מכל הקטע החברי. אבל אין ספק שבימים פחות טובים כל אחד יצטרך להביא מעצמו הרבה מהמקצועיות, לפני החברות. כרגע שניהם מבינים שטובת הקבוצה עומדת מעל הכל, גם מעל החברות ביניהם. אני יודע ששחקנים מדברים ביניהם ואומרים שהחיוך חזר למועדון ושלאריק יש חלק גדול בזה. הוא יודע איך להוריד לחץ מהשחקנים ולהשתמש בקשר האישי שלו כדי ליצור קרבה".

אז נראה שמינויו של בנאדו החזיר צבע ללחיים של הסמל, שידע ימים קשים בחודשים האחרונים. בנאדו מאמין בקטן, והאחרון, מצדו, נזכר מחדש איך זה להחזיק את מושכות הקבוצה. אם הם יידעו לתעל את החברות האישית לחיזוק מרקם הקבוצה, כל הצדדים אמורים לצאת נשכרים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ