משה בוקר

הכדורגל הישראלי חוזר לקדמת הבמה

מיד עם הגעתו לאיצטדיון רמת גן, שם נפגשו שלשום בית"ר ירושלים ומכבי תל אביב, התקהלו סביב אבי לוזון כמה אוהדי בית"ר שלא השיגו כרטיסים. "אבי, יש לך כרטיס? תעשה טובה כפרה, תביא כרטיס, לא חשוב לאיזה שער", אמר אחד ליו"ר ההתאחדות לכדורגל. "מה, לא יכול להיות שאין לך כרטיסים, תביא משהו, אפילו מאחורי השער", הוסיף אחר. לוזון השיב "אין לי אפילו אחד לתת", ומיהר לתפוס מחסה מהגשם.

לוזון נראה היה נרגש לפני המשחק, והעידה על כך הופעתו באיצטדיון כשעה וחצי לפני השריקה. "תן ליהנות מההצגה כאן. אתה יודע איזה פקקים יש בדרך, אפילו אני לא זוכר מתי הגיעו למשחק ליגה 29 אלף צופים", הסביר לוזון, "באתי מוקדם כדי להרגיש את האווירה ולברוח מהפקקים".

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

רגע לפני שעלה לתא הכבוד, שאלתי אותו האם האמין שאחרי עונה קשה מאוד עבור הכדורגל הישראלי, האוהדים יחזרו למגרשים. "המשחק בין בית"ר למכבי הוא אחד הרגעים החשובים לכדורגל הישראלי. מבחינת כמות הקהל, זה משחק ברמה אירופית, רק חבל שהוא משוחק באיצטדיון כזה", השיב יו"ר ההתאחדות. "אמרו שהליגה שלנו לא מעניינת אף אחד, שהאוהדים בורחים ושהרמה נמוכה. אבל המציאות הוכיחה בדיוק את ההיפך. העונה יש לנו שיאים חדשים בכמות הקהל וגם הרייטינג עלה. יש לנו יופי של ליגה וזה עוד לפני משחקי הפלייאוף, שהם למעשה הדבר האמיתי. אחרי ההצגות הגדולות של בית"ר נגד הפועל תל אביב ומכבי חיפה, שהביאו 18 ו-16 אלף צופים בהתאמה, אני יכול רק לדמיין  את המתח והעניין שייצרו משחקי הפלייאוף".

אבי לוזון. לא רוצה לנתק לך את הטלפון חס וחלילה בפניםצילום: ניר קידר

כמות הקהל באיצטדיונים נסקה העונה ב-27%, כש-500 אלף אוהדים הגיעו למשחקי הסיבוב הראשון של ליגת העל. אגב, במשחקי הבית של בית"ר צפו 95 אלף אוהדים. במחזור האחרון בלבד, נכחו 55 אלף. גם ממוצע הרייטינג עלה העונה והוא עומד על 10%, עלייה של 1.5% מבעונה שעברה. 

"החזרה למגרשים נובעת מכמה דברים", אומר לוזון, "אי אפשר להתעלם מהאיצטדיונים החדשים שגרמו לאוהדים להגיע למשחקים. כיום כמעט לכל קבוצה יש איצטדיון ברמה גבוהה, ובקרוב יהיו מגרשים חדשים גם בבאר שבע ובחיפה".

מה לגבי האיצטדיון הלאומי וזה הרעוע באשדוד?

"ה-29 בינואר יהיה יום חג לכדורגל הישראלי. נבחר את הדגם של האיצטדיון הלאומי החדש. מספר אדריכלים יגיעו לארץ כדי להציג רעיונות ומכל האופציות נבחר את הטובה והמתאימה ביותר ונצא לדרך".

הטוטו לא מתכוון להשקיע? מדובר בפרויקט של כחצי מיליארד שקל. זה בכלל אפשרי ללא עזרתם?

פלאטיני (משמאל) ולוזון בהגרלת יורו הצעירות שנערכה בארץצילום: ניר קידר

"האיצטדיון הלאומי יוקם ובקרוב תחל הריסת האיצטדיון הנוכחי. אגלה עוד משהו - סיכמתי עם נשיא אופ"א מישל פלאטיני שאם עד 2017 יהיה לנו איצטדיון עם 55 אלף מקומות, לישראל יהיה סיכוי גדול מאוד לארח כאן משחקים ביורו 2020 (שצפוי להיערך במספר מדינות במקביל). המטרה שלי היא לחנוך את האצטדיון הלאומי החדש במשחק מול נבחרת גדולה ולדאוג כי הוועד הפועל של אופ"א יבחר בישראל לארח את משחקי היורו. עם כל הכבוד לטוטו, האיצטדיון הלאומי ייצא לדרך איתם או בלעדיהם".

לוזון מתכוון להיפגש בקרוב עם ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי, והבעלים של מ.ס. אשדוד, ג'קי בן זקן, כדי לקבל את הסכמתם להקמת איצטדיון חדש בעיר. "אני מתחייב לגייס את הכספים ולרתום את הטוטו להקמת איצטדיון באשדוד", אומר לוזון, "אני לוקח את זה כפרויקט. אם היו שואלים לפני כמה שנים האם האורווה והקופסא ייעלמו ובמקומם יוקמו איצטדיונים חדשים, הרוב המוחלט של הנשאלים היה משיב בשלילה. היה חוסר אמון שמהפכה כזו אכן יכולה להתבצע. היום, כאשר אני אומר שיהיו עוד איצטדיונים חדשים, זה כבר מתקבל בברכה. כאשר אמרתי שהאוהדים הישראלים לא מוותרים על הכדורגל הישראלי, צחקו עליי. הכדורגל הישראלי עבר מהפכה בשנתיים האחרונות. גם איצטדיונים חדשים וגם צעירים רבים שנכנסו לחור הגדול שהשאירו עשרות שחקנים טובים שעברו לאירופה".

מה מידת ההשפעה של בית"ר ירושלים על ההצלחה הגדולה העונה?

"בית"ר הוסיפה ממד משמעותי שהיה חסר לליגה. אין ספק שהקהל שלה הוא הצבעוני בליגה וגדול במימדים אירופיים. החזרה שלהם לקדמת הבמה העונה היא קריטית לליגה. ברגע שאוהדי בית"ר הגיעו בהמוניהם למגרשים, הם גרמו לעוד קהלים לצאת מהבית ולהגיע כדי לא להישאר מאחור. מבחינת קהל, בית"ר נמצאת בליגה אחרת".

אז מה חסר?

"קצת נחת מהנבחרת. שייתנו לי שש נקודות במארס (במשחקים מול פורטוגל וצפון אירלנד) והכדורגל הישראלי יהיה בעננים. הצלחה של הנבחרת בשני המשחקים תיתן דחיפה נוספת לליגת העל לקראת משחקי הפלייאוף. איצטדיונים מלאים ורייטינג בשמיים".

חברי דירקטוריון בית"ר בדרך לפוליגרף

איציק קורנפיין, יו"ר בית"ר ירושלים, מנהל לאחרונה מאבק סמוי עם חברים אחדים בדירקטוריון הקבוצה, שפועלים לטענתו מאחורי גבו כדי לפגוע בו ובאמינותו. לאחרונה, דלפו פרטים מישיבות הדירקטוריון של הקבוצה, שרובם מציגים את קורנפיין באור שלילי. לאור ההדלפות, גורם בכיר בדירקטוריון אמר היום כי מסתמן שכל החברים בו ייבדקו בקרוב בפוליגרף.

קורנפיין חתם עם משרד הכרטיסים הירושלמי "בימות" על מכירת ההכנסות של שני משחקי הבית נגד מכבי חיפה ומכבי תל אביב, תמורת מיליון וחצי שקל, 750 אלף שקל למשחק. בינתיים, ספגה בית"ר עונש רדיוס למשחק מול מכבי תל אביב. על פי ההסכם, במקרה של רדיוס ניתן לבטל את ההסכם. סעיף זה בא להגנת חברת הכרטיסים, אך הפעם פעל לטובת בית"ר. קורנפיין החליט להיות הוגן עם המשרד מאחר שסייע במשך השנים לקבוצה ולכן, לפני קיום המשחקים, הוחלט רק לתקן קלות את ההסכם.

המשחק נגד חיפה הכניס למשרד 720 אלף שקל. על פי הסיכום החדש, "בימות" תקבל את יתרת ההשקעה אחרי המשחק נגד מכבי תל אביב ותשלם את הקנס שהטיל על בית"ר בית הדין (70 אלף שקל) וגם מחצית מעלות הוצאות המשחק (שיטור, אבטחה והשכרת האיצטדיון). היתרה תתחלק בין הצדדים. הרווח עומד על כ-200 אלף שקל לבימות, כשבית"ר הכניסה משני המשחקים שני מיליון שקל.


הקרדיט ליובל נעים

בכתבה שפורסמה ביום שני על שחקן בית"ר ירושלים, אופיר קריאף, כתבתי על הפיכתו של השחקן למשמעותי בנבחרת הצעירה, בעקבות התייעצות בין אלי כהן למאמן הצעירה גיא לוזון. כששוחחתי השבוע עם מאמנה הקודם של בית"ר, יובל נעים, הוא ציין כי היה הראשון שהמליץ ללוזון לקחת את קריאף, לסגל המורחב: "גיא דיבר אתי ואמר שהוא רוצה לבדוק שחקנים לנבחרת החדשה שהוא מגבש וביקש שאמליץ לו על שחקנים שלדעתי מתאימים לצעירה. המלצתי לו על קריאף ועל עדן נחמני. בלי לפגוע בהצלחה של אלי כהן, ומגיע לו כל הכבוד, אני המלצתי לגיא על קריאף כי ראיתי את הפוטנציאל שיש בו". כשמגיע, מגיע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ