ניר צדוק

"בכנות", אומר אדין צ'וצ'אליץ', "קצת פחדתי לפני המשחק מול מכבי תל אביב. כמובן שאתה מאמין בעצמך ובחברים שלך, וגם הגענו למשחק במומנטום חיובי, אבל היו חששות - מכבי קבוצה עם התקפה חזקה, הם מבקיעים לא מעט שערים. אבל חשש זה משהו שאפשר להשתמש בו כדי להישאר מרוכז ולהיות אחראי".

הצליח לצ'וצ'אליץ', ולא רק בניצחון 0-1 על מכבי ת"א אתמול. בחמשת המשחקים האחרונים ספגה מכבי חיפה שער אחד בלבד. לשם השוואה, בשלושת המשחקים שקדמו לכניסתו של אריק בנאדו לתפקיד, שירת הברבור של ראובן עטר כמאמן, ראה הבלם הבוסני את שחקני היריבה חוגגים מולו חמש פעמים. חמש פעמים יותר מדי.

השינוי שחולל בנאדו בקבוצה ברור לו היטב, במיוחד כבלם. "מעבר לשינוי המנטלי הברור, כי אריק מכיר את השחקנים טוב יותר והיה איתם עד לא מזמן משום שפרש רק לפני שנה וחצי, אני חושב שלפני כן לא שיחקנו כמו שצריך בהגנה. לכל מאמן יש סטייל שונה", הוא אומר, "ראובן היה שחקן יותר התקפי מאריק, אבל כיום אני מרגיש שאנחנו יותר מאורגנים, יותר קרובים על המגרש ודואגים אחד לשני, יש יותר אחריות. אי אפשר לנצח משחק כדורגל בלי הגנה טובה, לדעתי שם הכל מתחיל. כשמשחקים טוב בהגנה, גם להתקפה יש יותר חופש פעולה לנסות דברים".

צ'וצ'אליץ' מול מכבי ת"א ביום ראשון. "לא נראה לי שאעזוב, אם בכלל, לפני שאזכה"צילום: שרון בוקוב

אתה מופתע מההצלחה המהירה של בנאדו?
"אני יודע עד כמה הוא מבין כדורגל עוד מהעונה שעברה, כשהיה עוזר מאמן, אבל כן, בטח שההצלחה של בנאדו מפתיעה אותי, כי אלו רק צעדיו הראשונים בתור מאמן ראשי. לא אומר עכשיו שהוא המאמן הכי טוב בעולם, אבל אפשר לראות שהוא עושה עבודה טובה. עם תוצאות אי אפשר להתווכח".

גם לא עם התוצאות הפחות טובות שהשגתם בתחילת הדרך.
"כשאתה נמצא בתוך תקופה כזאת, שכלום לא הולך, אתה באיזשהו מקום מתחיל גם לפקפק בעצמך. זה מתחיל בשאלות שאתה מחפש עליהן תשובה בפנים, כמו 'מה לא עובד, מה עשיתי לא טוב', וכשזה ממשיך וממשיך, וכדור השלג לא נעצר ולא מצליחים לנצח, אתה מתרחק מהתשובה. אתה מתחיל לתהות אם אתה מספיק טוב, אתה מאבד ביטחון כי אתה יודע שזו לא סתם קבוצה שלא מנצחת, אנחנו לא קבוצת תחתית ­ אנחנו מכבי חיפה. אנחנו חייבים להיות אם לא במקום הראשון אז בשני. עכשיו, כשזה מאחורינו, צריך לזכור שתקופות כאלה יכולות לחזור, וכשזה יקרה צריך ללמוד את הלקח ולהישאר חזקים".

זה עלול לחזור?
"אני יודע שכולם מרגישים עכשיו, כשהתחלנו לנצח, שיהיה קשה לעצור אותנו".

שזה אומר אליפות.
"דיברתי היום עם כמה שחקנים, וכולם שותפים להרגשה שהמקום שאנחנו נמצאים בו עכשיו, השביעי, לא הולם אותנו. לא צריך לחשוב רחוק מדי, צריך כל פעם לשאוף לטפס מקום אחד למעלה עד שנהיה במקום הכי גבוה שאפשר. אנחנו מכבי חיפה, המטרה שלנו היא אליפות. עכשיו הכל נפתח מחדש, תשע נקודות הוא פער שאפשר לסגור".

מי לדעתך הקבוצה הטובה בליגה?
"אני חושב שמכבי תל אביב. אולי נגדנו הם לא שיחקו טוב כל כך, אבל הם הוליכו את הטבלה במשך מחזורים רבים, הם משחקים התקפי וגם יש להם מאמן טוב. לדעתי הם יותר חזקים מהפועל תל אביב כרגע, אבל משום מה נגד הפועל יותר קשה לנו מאשר נגד מכבי. בשני משחקים נגד הפועל חטפתי שבעה שערים (4-1 בעונה שעברה ו-3-0 העונה). זה לא קורה לי כל יום".

ומה יקרה כשהפועל תל אביב תגיע לקרית אליעזר בעוד קצת יותר מחודש?
"משהו שונה לגמרי. אני רוצה נקמה".

האם מכבי חיפה עדיין מסוגלת לאיים על האליפות? ספרו לנו בפייסבוק

המלה הזו, נקמה, אינה מתגלגלת בקלות מפיו של צ'וצ'אליץ', אב לילדה בת קרוב לשנתיים, שאת הניצחון הגדול שלשום בחר לחגוג בבית מול הטלוויזיה. קולו נעים, עדין כמעט, רחוק כל כך ממה שמתבקש היה לחשוב שהוא הכרח עבור המקצוע בו בחר. הוא צנוע ומפרגן מחד, אך מודע היטב לערכו. כך, את דקל קינן הוא מגדיר כ"שחקן קשוח שעובד קשה יותר ממני, בלם במובן הטהור של המלה. אני, לעומת זאת, יותר טכני ממנו. לא אחד שאוהב לבעוט בכדור לכל הרוחות, אלא מעדיף לשחק על הקרקע".

חמש שנים הוא מחוץ לבוסניה. בגיל 25 עדיין מוקדם לוותר על שאיפות לחזור למרכז היבשת ולהגיע לגבהים שאינם מוכרים במחוזותינו. עם זאת, משהו מהותי עדיין חסר בשביל לדבר על כך בגלוי - תואר. "לא נראה לי שאעזוב, אם בכלל, לפני שאזכה בתואר. אני חייב לנצח כאן, ויש לנו את הקבוצה שיכולה לעשות את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ