מלה של בוקר |

מי מסתיר את האמת על תקציב בית"ר ירושלים?

לאורך כל העונה דווח על גירעון ענק בקופת הקבוצה, אך במידה שתעפיל לפלייאוף העליון, צפויה בית"ר, רחמנא ליצלן, לסיים את העונה ברווח נאה

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

בית"ר ירושלים עשויה לסיים את העונה במאזן חיובי. לרבים זה יישמע לא מציאותי, מתיחה טובה לאחד באפריל. די קשה לקבל את המשפט הזה, שהרי כל כך הרבה פעמים העונה שמענו וקראנו על כמה מצבה של בית"ר עגום. גם היו"ר איציק קורנפיין התבטא לא פעם על גירעון בסך כמה מיליונים טובים שימתין בסיום העונה.

לא ברור מה מקור הנתונים בתקשורת, המדווחים על בור תקציבי של 20-15 מיליון שקלים. או שמדובר בכתבים ופרשנים שאינם מתמצאים בנעשה בבית וגן, או שמדובר בחבורה הבודה מלבה מספרים דמיוניים כדי לשרת את אלי טביב או את איציק קורנפיין. אין אפשרות שלישית.

תקציב בית"ר ירושלים העונה עומד על 25 מיליון שקלים, לא כולל מענקים על מיקום ורייטינג. על שולחן הבקרה מונחת התחייבות של קורנפיין, בה הצהיר שבמהלך העונה יצטרף ספונסר לקבוצה, שיוסיף לקופתה עוד כ-2.5 מיליון שקל. בתחילת העונה צפו בבקרה גירעון של שלושה מיליון שקלים, לרבות כל ההתחייבויות של בית"ר ירושלים.

זו לא הפעם הראשונה שהבקרה מאפשרת לבית"ר להגדיל את תקציבה בשניים-שלושה מיליון שקלים, גם אם אין הסכם חתום עם ספונסר, מתוך אמונה וניסיון העבר שקורנפיין יצליח לגייס את הסכומים. נכון לכתיבת שורות אלה טרם מצאה בית"ר את הספונסר המבוקש, אולם הסכמים חד פעמיים סידרו לקבוצה הכנסות של 700 אלף שקלים בקירוב.

קורנפיין. מגיע לו הקרדיטצילום: אילן אסייג

בתום הסיבוב הראשון עמדה בית"ר בציפיות ורשמה הכנסות בסך חמישה מיליון שקלים. במסגרת ההערכות שביצעה הבקרה לגבי כל קבוצות הליגה לקראת חלון ההעברות בינואר, הסתבר שבית"ר עשויה להגיע להכנסות של עשרה מיליון שקלים ממכירת כרטיסים למשחקי הבית; במידה ותעלה לפלייאוף העליון, ייתכן שהמספר יגדל עד שבעה מיליון וחצי שקלים. אם נקזז מהסכום את הספונסר שטרם הצטרף, עדיין נגיע לרווח תפעולי של חמישה-שישה מיליון שקלים - לראשונה בתולדות המועדון.

למרות הנתונים הללו, ממשיכים רבים בתקשורת לעסוק במצוקתה הקשה של בית"ר ובאפשרות שאם אלי טביב לא יגיע לקבוצה היא תכנס לתהליך פירוק. אולם אם התרחיש האופטימי שפורט להלן יתרחש, תוכל בית"ר לפתוח את עונת 2013/14 גם ללא רוכש.

האם בית"ר ירושלים תעפיל לפלייאוף העליון? ספרו לנו בפייסבוק

גורמים שנכחו בפגישה של טביב בבקרה התקציבית אומרים בצורה חד משמעית: "ברגע שטביב ואנשיו ראו את המספרים האמיתיים, הכיוון היה ברור לנו. מי שטען שבית"ר תסיים את העונה עם חובות של 15 או 20 מיליון שקלים היו כאלה שמזוהים עם טביב. אנשים שהיה להם אינטרס ברור שהוא לא ירכוש את בית"ר ירושלים".

טביב וקורנפיין מפחדים משום מה לספר שהחוב של בית"ר ירושלים למע"מ עשוי להיפרס על פני חמש שנים, מעמסה שהמועדון בהחלט יוכל לעמוד בו. כמו כן, בית"ר, בדומה לקבוצות אחרות בליגה, צריכה לקבל החזר משלטונות המס הודות ליתרת זכות של מס רווח, עקב היותה מוסד ללא כוונות רווח.

אם עדיין יש מי מביניכם שחושש לעתיד המועדון, אולי דבריו של עופר אורליצקי, יו"ר הרשות לבקרה תקציבית, יסירו דאגה מלבו. "בכל הקשור לבית"ר ירושלים, אני רגוע מאוד", אומר אורליצקי, "הדוחות שלה טובים, שקופים ואמינים. אנו עובדים מול אנשים ישרים שלא מחפשים לעשות קומבינות ומדווחים רק אמת. אני מאמין במועדון הזה, שהעונה נמצא במצב טוב מאוד. אם הקבוצה תמשיך בכיוון הזה גם בסיבוב השני, היא עוד תסיים את העונה ביתרת זכות".     

אלי כהן. בדרך ללאומיתצילום: שרון בוקוב

סטייקים בעכו
לציון ויצמן, יו"ר הפועל עכו, יש הרבה נקודות זכות על עצם עלייתה של הקבוצה הענייה לליגת העל, ובעיקר על היכולת לשרוד בה. מנגד, התנהלותו מול מאמנים לא פחות ממבישה. ויצמן הוא לא מהיו"רים שממנים מאמן בשליפה, הוא לא נותן לגורמים שונים להשפיע עליו והוא מקבל החלטות רק אחרי בדיקה וחשיבה ממושכות.

בהתחשב בכך, תמוהה מאוד בעיניי ההתנהלות שלו מול המאמנים בעכו. אלי כהן, שסידר לקבוצה שנתיים מצוינות, נפרד מהמועדון בסכסוך מתוקשר ומכוער. גם עכשיו ויצמן לא דואג לשמור על כבודו של שמעון הדרי, ולאחרונה יוצאות מהקבוצה ידיעות אנונימיות לכאורה ומביכות סביב עתידו.

חמורה אף יותר היא התנהגותם של חלק משחקני הקבוצה. אחרי התיקו המכובד נגד הפועל תל אביב בבלומפילד מיהרו השחקנים להתחבק עם המאמן, שיבחו את התוצאה, דיברו על עמידה נכונה במגרש והתלהבו מהצלחת השיטה. מנגד, עם שריקת הסיום בהפסד לבני יהודה השבוע, החלו פתאום להופיע ציטוטים, בעילום שם כמובן, על חוסר שיטה וחוסר סגנון מצד המאמן. דבר ידוע הוא שכדורגלני ארצנו מתהפכים יותר מהר מסטייקים על הגריל, אבל מהפך כזה של 180 מעלות תוך שבוע הוא שיא חדש.

חבורת חסמב"ה
הסיפור הזה חוזר על עצמו כל פעם מחדש. המשטרה מקיימת היערכות בנוגע לאבטחת משחק כדורגל, מחליטה כמות השוטרים והמאבטחים שהקבוצה המארחת מחויבת להזמין, ואז מתחיל משא ומתן, כאילו מדובר בעסקת נדל"ן.

מפקדי המרחבים והמחוזות של המשטרה מסדרים לעצמם חיים קלים. למרות שנבנו איצטדיונים לתפארת בשנים האחרונות, ממשיכים המפקדים להציב מגבלות לא הגיוניות. במשחק בין בית"ר ירושלים לקרית שמונה השבוע במושבה סרבו במשטרה לאשר מכירת כרטיסים בקופות. למה? ככה. "זה יסכן את שלום הציבור", טענו. אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות, נכנס לתמונה, שוחח עם כמה קצינים בכירים, ופתאום, הפלא ופלא, הוסרה הסכנה והקופות נפתחו.

אוהדי קרית שמונה. סכנה קיומיתצילום: שרון בוקוב

המשטרה לא הסתפקה בכך והמציאה סכנה קיומית שנייה: לא ניתן למכור את כל הכרטיסים, אלא 8,000 בלבד. כנראה חששו מפוגרום. לא משנה העובדה שקרית שמונה מביאה מקסימום 50 אוהדים למשחק חוץ, המשטרה המשיכה בשלה ודרשה שלמשחק יתייצבו 400 שוטרים ומאבטחים. בית"ר כמובן סרבה, הפעילה לחץ, ובסופו של יום החליטו גורמים רמי מעלה לקצץ ב-100 את מספר השוטרים והמאבטחים. כך הצליחה הקבוצה לחסוך קרוב ל-50 אלף שקלים.

אחד ממפקדי המרחבים מסר כי "כל מפקד מעדיף לכסות את עצמו. הכסף הרי לא יוצא לו מהכיס והמגבלות בסך הכל נותנות לו כסת"ח כדי שהוא יישן רגוע. כאשר מדובר במשחק רדיוס, אז על אחת כמה וכמה יש אינטרס לכל מפקד להזיז את הצרה הזו מהמרחב שלו".

החלטת המחוקק להוציא את השוטרים מהמגרשים כבר הוכיחה את עצמה והפחיתה את רמת וכמות האלימות. דווקא עתה, עם האיצטדיונים החדישים בירושלים, נתניה ופתח תקוה, הגיע הזמן שגם במשטרת ישראל ישתכללו ויתמקצעו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ