מלה של בוקר |

קמפיין הבחירות של מכבי ת"א

בקרית שלום דואגים להסיט את הדיון מכישלונות הקבוצה באמצעות תרגילי שיווק מתוזמנים היטב. העיקר להרגיע את האוהדים

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

במכבי ת"א מוצאים סיבה לכל דבר

מחלקת הדוברות והשיווק של מכבי ת"א עובדת לאחרונה שעות נוספות והתנהלותה מתאימה לגוף אשר מצוי בעיצומו של קמפיין בחירות מתוזמן ומתוכנן. כמעט מאחורי כל פעולה שמבצע המועדון מסתתר הסבר הגיוני, כאשר רוב הפעולות מגיעות לאחר תוצאות מאכזבות ומטרתן העיקרית היא להסיט את השיח מהכיוון המקצועי, להסוות את הכישלון ולהרגיע את אוהדי הקבוצה.

והנה כמה דוגמאות להמחשת העניין. השבוע הוציא המועדון הצהוב סרטון מיוחד נגד הגזענות במגרשים. אין ספק שמדובר במעשה חיובי ומבורך, ויש לקוות שקבוצות נוספות יחקו את מכבי ת"א בעניין הזה. אולם מה באמת מסתתר מאחורי הפקת הסרטון? מדוע דווקא עכשיו? המהלך המדובר בוצע לאחר ההפסד בקרית אליעזר ליריבה המושבעת מכבי חיפה, ונראה שבקרית שלום ביקשו להרגיע את הרוחות בעקבות התוצאה שהחריפה את המשבר, לשפוך קצת מים על להבות האש שהופנו כלפי הקבוצה, ולזכות בכמה נקודות זכות.

והנה דוגמה נוספת. לפני שבועיים הזמין המועדון את כל מי שרק רצה לראיון מתוזמן עם מאמן הקבוצה, אוסקר גרסיה. מרבית כתבי החצר של מכבי ת"א שאלו את השאלות המתאימות, והספרדי ענה בהתאם. באופן לא מפתיע, הגיע הראיון בדיוק אחרי תוצאת התיקו נגד בית"ר ירושלים, שלוותה בביקורת קשה נגד גרסיה, עקב העובדה שעלה במערך שכלל שלושה קשרים אחוריים.

מכבי ת"א חוגגת. עוד ניצחון בדרך לתוארצילום: שרון בוקוב

סיבה נוספת לראיון, שאמור היה לשפר את תדמיתו של המאמן בעיני הקהל והתקשורת, היא ריכוך היחס אליו, לאחר קיתונות הרותחין שספג עקב נסיעתו לבלגיה, לנהל מו"מ עם פ.צ. ברוז'. התחושה היא שגם הסיפור הזה היה מתוכנן ומתוזמן, וזו מתחזקת לאור העובדה שבמהלך כל הראיון לא סיפק גרסיה אפילו כותרת מעניינת אחת.

מעניין אם דובר הקבוצה, עופר רונן, ביקש את השאלות מהכתבים טרם תחילת הראיון ואם הוא סיכם עמם את התשובות. או שמא, כתבי החצר כבר מנוסים, ויודעים כי כאשר מקבלים סוכריה שכזו מהקבוצה, כדאי ליהנות ממנה, גם אם מדובר בסוכריה חמוצה.

ולאלו שעדיין לא השתכנעו, הנה סיפור נוסף ואחרון בשרשרת ההתנהלות המתוכננת של הצהובים. אחרי ההפסד 1-0 לבני יהודה, ספג המועדון ביקורות קשות בשל היכולת, אולם על מנת להסיט את עיקר הדיון מהפן המקצועי, בחרו בקבוצה להבליט לאחר המשחק את המתקפה של המנהל המקצועי ג'ורדי קרויף והמאמן אוסקר כנגד יו"ר ההתאחדות, אבי לוזון, שאישר את קיום המשחק, בצל מתקפת הטילים במהלך מבצע "עמוד ענן". כך, התנהל הדיון אחרי המשחק מבלי להתייחס כמעט למה שהתרחש בפועל על הדשא.

כנראה שבמכבי ת"א יודעים בדיוק מה הם עושים. הדובר רונן הוא אחד מהדוברים המקצועיים והטובים בליגת העל, אחד שלמד את התחום באנגליה, ויודע לעשות את עבודתו. הוא מבין שאחרי ניצחונות אין מה לשווק, אין צורך בדיבורים וסיפורים מסביב, אין ביקורת שצריך לטשטש, ואין צורך באפקטים שונים ומשונים כדי למרוח את האוהדים.

הערב תשחק מכבי ת"א מול מכבי נתניה. אין לי ספק שעופר רונן רוצה, יותר מכולם, שהקבוצה תנצח. אחרי הכל, גם הוא בטח חושש, שכן מה הוא כבר יוכל לשלוף מהשרוול הפעם, אחרי הפסד או תיקו של הצהובים? ניחוש: אולי יפרסם כי הגיע לסיכום כוכב גדול שיגיע בחלון ההעברות בחודש הבא.

אבוקסיס מגלה, בנאדו מסתיר

חלון העברות של חודש ינואר מתקרב, ומאחורי הקלעים כבר נפגשים מאמנים בליגת העל עם סוכנים מהארץ ומאירופה, ומקבלים דיסקים עם ביצועי שחקנים זרים על מנת להתחזק. כמעט כל קבוצות הליגה יחתימו שחקנים בחלון הקרוב, כשלפי ההערכות של הרשות לבקרה תקציבית, הן אמורות להוציא על החיזוק כ-30 מיליון ש"ח.

בדיוק בהקשר הזה, נקט השבוע מאמן הפועל ת"א, יוסי אבוקסיס, צעד אמיץ וראוי. מאמן האדומים שוחח עם כמה משחקניו, בהם ג'ון פנטסיל, תומר בן יוסף וזאב חיימוביץ', והודיע להם רשמית כי הם אינם בתכניות של המועדון, וישוחררו בחלון העברות.

הבהרתו של אבוקסיס היתה חשובה מאוד. במשך שנים מתלבטים המאמנים רבות בשאלה אם להודיע לשחקניהם כי הם אינם בתכניות או להמתין לרגע האחרון. ההתלבטות ברורה. מצד אחד, אמירה כזו עשויה בהחלט לפגוע במוטיבציה של השחקן ויהיה קשה להפיק ממנו תועלת עד חלון העברות, אולם מצד שני אין זה הוגן להודיע לשחקן בשבוע האחרון על ההחלטה לשחררו, ולמנוע ממנו לחפש לעצמו קבוצה.

יוסי אבוקסיסצילום: אילן אסייג

בניגוד למאמן הפועל ת"א, נוקט מאמן מכבי חיפה, אריק בנאדו, בדרך פעולה שונה. בנאדו שוחח עם אנשיו בצוות המקצועי וכן עם ראשי המועדון, והודיע כי הוא מעוניין לשחרר כמה שחקנים על מנת לצרף אחרים. למרות זאת, במסיבת העיתונאים השבוע, התבטא המאמן: "אין לי כוונה לשחרר שחקנים, מכיוון שאני רוצה שיהיה מאבק על ההרכב".

בנאדו אמר אמת רק בחלקו השני של המשפט. הוא אכן רוצה שיהיה מאבק על מקום בהרכב, וזו בדיוק הסיבה שהוא הודיע כי אינו מתכוון לשחרר שחקנים. בפנקס של בלם העבר מופיעים לפחות שלושה שמות של שחקנים שמועמדים לעזוב, כאשר מעבר לג'ואל דמאו, מוזכרים גם דלה ימפולסקי, אוראל דגני וכנראה גם דינו אנדלובו, שיושאל או ייכנס להקפאה - תלוי במצב הפציעה שלו. ההבדל בין שני שחקני העבר הוא בגישה. כל אחד, בסגל שלו, כבר החליט ממי אינו מרוצה ואת מי הוא מתכוון לשחרר. אלא שבניגוד לאבוקסיס שחשף את הקלפים, מילא בנאדו את פיו מים.

הודעה מרגיעה לאוהדי בית"ר

השבוע נכתב במדור זה בהרחבה על מצבה הכלכלי של בית"ר ירושלים, ועל הניסיונות להסתיר את התמונה האמיתית במועדון ולטשטש את המציאות, תוך כדי פרסומים על גירעונות וחובות. כך, בצל הדברים שנכתבו כאן, לפיהם תחתים בית"ר את סטיבן כהן, ובנוסף תצרף בחלון ההעברות חלוץ זר, דאגו נציגים רשמיים של המועדון לספר כמה מצב הקבוצה אנוש.

ביום שישי נערכה ישיבת דירקטוריון, ובה ראו לנגד עיניהם חברי הישיבה את המספרים האמיתיים, אשר גרמו ללא מעט הרמת גבות. וראו זה פלא. לאחר שסטיבן כהן הוחתם בשבוע שעבר, אושרה בישיבה המדוברת בקשתו של המאמן אלי כהן לצרף חלוץ זר נוסף, בסכום של 400 אלף ש"ח.

איך בכל זאת מיישרים קו עם הסיפורים על המצב הכלכלי הקשה? מסייגים זאת באמירה שהחתמת החלוץ מותנית באישור הבקרה, סמוך לחלון העברות. אז הנה הודעה מרגיעה לאוהדי בית"ר: הקבוצה אינה נמצאת במצוקה, וניתן אף לצרף חלוץ בסכום של חצי מיליון ש"ח.

אז אולי עכשיו ישנה הקורא אלי טביב את דעתו וירכוש בכל זאת את המועדון? אין סיכוי. גם אם בית"ר תסיים את העונה ללא גירעון, טביב לא ירכוש את הקבוצה. נראה כי פרט לראש העיר, ניר ברקת, אף אחד לא ממש מאמין שמי שהיה הבעלים של הפועל ת"א אכן רצה לקנות את בית"ר.

סטיבן כהן בקדנציה הקודמת בבית"ר. על אף הצטרפותו, הצליח המועדון לגייס סכום נוסף עבור חלוץ זרצילום: שרון בוקוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ