תכירו את העסק החדש של יעקב בוזגלו: "הילד ענק"

האבא הכי מפורסם בכדורגל הישראלי, החליט להפוך את הביטוי שנולד כהלצה ב"בובה של לילה" לחברה שתעזור לכדורגלנים

נריה ג'רפי, כלבו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נריה ג'רפי, כלבו

אחד ממטבעות הלשון הזכורים ביותר מהתכנית "בובה  של לילה" הוא "הילד ענק". מי שטבע אותו היתה הדמות ההומוריסטית של יעקב בוזגלו בתכנית - אותה גילם השחקן אסי ישראלוף - ואשר שיבחה, היללה ופיארה את הבן, מאור, בכל הזדמנות.

מעט יותר משנה מאוחר יותר הפכה הבדיחה למציאות, וההלצה לשם של עסק. יעקב בוזגלו, האבא הכי מפורסם בכדורגל הישראלי, לקח את המותג "הילד ענק" צעד אחד קדימה והחליט להקים עסק עם השם הזה. מטרתו של העסק היא לעזור לכדורגלנים צעירים ולהוריהם, להנחות אותם ולהבהיר להם את זכויותיהם.

יעקב, מאיפה בא הרעיון לעסק הזה?

“המטרה בראש ובראשונה היא לעזור לכדורגלנים ולהוריהם. לצערי, רוב ההורים והילדים לא מכירים את הזכויות של הכדורגלן, מה שמוביל אותם לביצוע לא מעט טעויות, אשר גורמות נזק לכדורגלן.

"הרעיון לעסק הגיע כמובן מהניסיון שלי. לאחר שעברתי כל כך הרבה דברים בחיים בכלל, ובכדורגל בפרט, החלטתי לעזור לאחרים למנוע את מה שקרה לי. בעזרתי, השחקנים יהיו פחות מתוסכלים במרוצת השנים”.

אבל דווקא אתה זכית לתדמית של הורה בעייתי בכדורגל הישראלי. היו שאמרו שפגעת בקריירה של הבן שלך, מאור. אז דווקא אתה תייעץ לכדורגלנים ולהורים אחרים כיצד לנהל את הקריירה?

“שאלה מצוינת, והתשובה היא כן. אני לא מכיר הרבה הורים עם אומץ, ידע והבנה כמוני. למה לא שומעים על הרבה הורים שמתנגדים או שהולכים ראש בראש עם אגודות הכדורגל? משום שהם לא מבינים. אחד שלא מבין - לא יכול להתווכח. כשנתקלים בי, רואים שאני מבין לא פחות, וברוב המקרים גם הרבה יותר”.

בעבר התבטאת נגד יעקב שחר, ואפילו אמרת שאתה מרגיש שהוא מחזיק במאור כמו שבוי חיזבאללה.

“נכון, כך הרגשתי וכך אמרתי. ברגע של כעס לא חוסכים במלים, ומכאן גם נובע המשפט לפיו אין שופטים אדם בכעסו ובכיסו. כשאתה מגיע לשלב שבו אתה מרגיש שכל המערכת אטומה, אתה יכול לפלוט מלים, זה קורה”.

אז אתה מתנצל על מה שאמרת?

“ממש לא. אני אמרתי את מה שהרגשתי נכון לאותו רגע”.

הקריירה של מאור נפגעה מההתנהלות שלך בחלק מהמקרים?

“בוא נעשה סדר בדברים. אם באים ואומרים לי שהרסתי את מאור ושאני לא בסדר, אני משיב שקודם כל צריך להתסכל על התוצאות ועל העובדות. ראשית, האם יש עוד דוגמה לכדורגלן ישראלי שבגיל 20 נמכר מאגודה לאגודה אחרת בארץ בשני מיליון יורו, כשהכדורגלן עצמו משלשל לכיסו מיליון יורו ומרוויח יותר ממיליון דולר בעונה? דומני שלא. אם זה נחשב כישלון שלי בקטע הזה, אז אני מרוצה.

 חשוב לי שהילד שלי יהיה מסודר ושיהיה לו טוב, ובעזרת השם הוא אכן הסתדר, ועתידו עוד לפניו. אסור לשכוח שלמרות שעברו מאז כמה שנים, היום מאור רק בן 24, ויש לו עוד המון לתת. אני גם רוצה להזכיר לאנשים שמאור בוזגלו הוא בין הבודדים בארץ שמגיל 15 עד 18 הרוויח במכבי חיפה שלושה מיליון שקל ויותר”.

אבל הטענות הן שמקצועית אתה מתערב, ומבקש לשוחח עם המאמן. גם עכשיו כשמאור בחו”ל אתה מבקש שיחה עם המאמן?

“כאן בארץ לא יודעים איך העולם מתנהל, אנחנו חיים בבועה ולפעמים התחושה היא שאנו לבד ביקום.מאור נמצא כבר שנה וארבעה חודשים באירופה, ואני אומר לך בוודאות שבכל זמן שרציתי פגישה עם הג’נרל מנג’ר, עם הנשיא או עם הצוות המקצועי של קבוצתו, קיבלו את פניי יפה מאוד. מעולם לא דחו אותי.

"בארץ העניינים האלו מעלים קונוטציות כמו גן, קייטנה, אסיפת הורים, אבל עובדה ששם הכל בסדר עם הפגישות הללו. אני מקבל תחושה שמעוניינים לשמוע אותי, וזה נובע מסיבה אחת פשוטה: באירופה מבינים שמי שמכיר את הילד הכי טוב זה האבא. לא יעזור כלום.

"כמה מאמן יכול להיות עם ילד? שעתיים ביום? ארבע שעות ביום? עדיין אין תחליף להורים, כיוון שהם אלו שגידלו אותו וחינכו אותו. אצלנו בארץ, במיוחד במקרה שלי, אף אחד לא ידע לתת לי תשובות, פשוט ניסו לנפנף אותי, כי הם רגילים שמה שיש לכדורגלן לומר לא רלוונטי. אבל אני לא אפשרתי להם. ידעתי מה לשאול ורציתי לשמוע את התשובה האמיתית, שלא יסבנו אותי”.

וזה מה שאתה מנסה ללמד את ההורים ואת הכדורגלנים?

“אני כל הזמן חושב מה צריך לשנות בכדורגל ואיך להיטיב עם הכדורגלן, כדי שהוא יראה יכולת גבוהה יותר. כל הבעיות פוגעות בסופו של דבר ביכולת. ברגע שכדורגלן מתוסכל וטרוד בכל מיני דברים שקורים מסביב לכדורגל, אי אפשר להפיק ממנו אפילו 25 אחוז. ברגע שהדברים מסביב מטופלים על ידי מישהו שמבין, השקט שלו הוא אבסולוטי והוא יכול להתעסק רק בכדורגל. בהרבה מקרים אני מתרגם לכדורגלנים ולהורים את היכולת המקצועית לכסף, שזה הדבר החשוב”.

אז הורים כבר פונים אליך כדי שתייעץ להם?

“כל הזמן התייעצו איתי ומתייעצים איתי. בעבר הייתי קרוב מאוד להקים ארגון הורים ואני חושב שזה דבר מאוד חשוב לכדורגל. יש פה בעיה. ברגע שכדורגלן מצליח, האגודה היא זו שמשתלטת לו על הזכויות הכלכליות, וברגע שהוא חס וחלילה נכשל - ולצערנו יש רבים כאלה - ההורים נושאים בכל הנטל”.

ומה לגבי כדורגלנים? יש כבר שחקנים שאתה עובד איתם?

“כבר התחלתי, ובאמתחתי יש כמה כדורגלנים בכירים מליגת העל שמתייעצים איתי. הם באים לסוכנים ולעורכי הדין שלהם מוכנים, ולדעתי הם יוצאים נשכרים בהרבה דברים. אני ממליץ להורים לילדים בני 13 עד 14 להגיע אליי מהסיבה הפשוטה שזה הגיל שבו אפשר להמעיט ולהפחית עד לאפס את הטעויות. אחרי גיל 15 אפשר לומר שכבר צריך לנהל מלחמות ולא כל הורה או שחקן בנוי למלחמות. אנחנו רואים שכמעט כל הכדורגלנים בארץ אוכלים בוסר”.

על איזה טעויות אתה מדבר? מה הייעוץ שאתה נותן בפועל?

“בעיקר בשלושה תחומים: מקצועי, משפטי וכלכלי. התחום הרביעי שאין לי הרבה שליטה בו זה הקטע התרבותי, שאני שם עליו דגש למרות כל מה שחושבים עליי. הרי אנשים לא באמת מכירים אותי”.

תן לי דוגמה למשהו בסיסי שאתה מסביר לילד שמגיע אליך.

“צריך להדגיש לילד את מעמד המאמן ולהסביר לו שאחד תלוי בשני. מאמן אחד יכול לחסל קריירה של הרבה שחקנים. אם אתה לא יודע את כללי המשחק, בהרבה מקרים אתה עלול לפספס. אני מצפה משחקן שמגיע אליי לחשוב על הכל בגדול, כי ברגע שאני מזהה שחקן עם יכולות ורצונות שלא תואמים לשאיפות שלי, הוא לא יהיה אצלי הרבה זמן”.

מה המחיר שאתה גובה מהלקוחות שלך?

“היום אני גובה 1,000 ש"ח פלוס מע”מ באופן חד פעמי ו־45 שקל מדי חודש לאורך כל הדרך, מצדי עד סוף הקריירה. אין התחייבות מצד הלקוח, אפשר להפסיק מתי שרוצים ויותר מזה - אם אני ארגיש שלא עשיתי כלום, הכסף יוחזר”.

היכן מתבצעים המפגשים?

“החומר נמצא אצלי בבית והמקום הזה לא ישמש לי רק מקום מפגש, אני גם אקיים פה הרצאות. יש המון נושאים בכדורגל שההורים צריכים להיות קשובים אליהם, ואולי באמצעותן הם יסיקו מסקנות להמשך”.

יש עוד אנשים שעובדים איתך?

“יש לי המון אנשים שאני בקשר תמידי איתם: פסיכולוג ספורט, עורכי דין ואחרים. אני לא רוצה לנקוב בשמות האנשים שהצטרפו אליי, אבל הם איתי לאורך כל הדרך”.

בעצם אתה הופך לסוג של סוכן שחקנים, רק תחת שם אחר.

“אף פעם לא הייתי סוכן, אני לא מתיימר ולא רוצה להיות סוכן. מה שאני עושה זה לעזור לכדורגלנים. בדרך כלל יש הרבה ניגודי עניינים בכדורגל וכדי להיות סוכן אתה צריך להיות גם בין אלה שעושים קומבינות. אחת הטעויות הגדולות של כדורגלנים היא שהם לא יודעים באיזה גיל, מתי, איך ולמה הם צריכים לקחת סוכן, עורך דין, מאמן אישי וכל הדברים האלה. היום מחרטטים להורים, באים ומספרים להם כל מיני סיפורים, וההורים כל כך רוצים להצליח עם הילדים כך שהם משקיעים סכומים אדירים, וברוב המקרים לא מצליחים להחזיר את ההשקעה".

מה דעתך על החיקוי שלך בתוכנית "בובה של לילה"?

“זה תרם לפחות בשם של החברה – 'הילד ענק'. אני הסתכלתי על זה בהומור ונהניתי מכל רגע, אבל אני לא יודע אם זה ממש שיקף אותי. בכל מקרה זה בהחלט כיף שאתה חלק מההומור במדינה. כי על מה אנחנו מדברים בסופו של דבר? על משחק, על תרבות”.

אבל כל הקטע זה שבארץ אין תרבות ספורט. בגלל זה הבדיחות הן גם קצת עצובות.

“אני אענה לך בדוגמה: מאור נמצא עכשיו באחת הקבוצות הגדולות בבלגיה, סטאנדרד ליאז’. אמנם זה בלגיה ואצלנו נוטים לזלזל, אבל אני מזמין אנשים לגשת לשם ולראות מה זו תרבות ספורט. שעתיים לפני המשחק, 35 אלף צופים מקיפים את האיצטדיון בדוכנים, אוכלים, שותים ושרים, ולא מדובר רק בגברים, אלא גם בנשים ובילדים.

"אז אתה מבין שאנחנו רחוקים שנות אור מהכדורגל האמיתי. כך גם בסיום המשחק. שם נהנים מכל רגע ורק אצלנו הכל לחוץ. אני זוכר שסטאנדרד הפסידה ארבעה משחקים רצופים העונה, וכשהייתי שואל את מאור איך האווירה בחדר ההלבשה הוא היה מספר לי שהתחושה היא כאילו הם ניצחו, והשחקנים היו צוחקים, מתבדחים ונהנים.

"אולי זה גם מה שהביא אחר כך לתקופה יוצאת מן הכלל של ניצחונות ושל כיף והיום קבוצה כבר חזרה לצמרת. פה בארץ, הפסד אחד וישר פוסלים וקוטלים. ניצחון אחד ומיד מדברים על אליפות. או סקנדל או מסיבה. אנשים שוכחים שזה בסך הכל כדורגל, משחק, כיף. צריך לשחק אותו בצורה הוגנת ותרבותית, ולחתוך קצת בברברת ובדיבורים המיותרים. פחות צהוב, פחות רכילותי.

ממה אתה חושב שזה נובע?

“אצלנו לא חושבים על כלום, אין בכלל תכנון וחשיבה לעתיד, וזה הפתח לבעיות. כשאני מסתכל על מחלקות הנוער ועל איך שהן מתנהלות, אני אומר בכנות שאם אין הורים - אין כדורגל בארץ. למרות זאת, כל הזמן אני שומע טענות ומענות כלפי ההורים. מישהו פעם לקח הורה לשיחה? 

עבור המועדונים ההורה הוא כמו אוויר. הוא הנהג שמביא את הילד לאימון והספונסר שמממן אותו. אני חושב שזה ניתן לתיקון, ובמסגרת הקמת החברה שלי, אני מאמין בכל לבי שהדברים ישתנו לאט לאט”.

בוא נחזור רגע למאור. כל כמה זמן אתה נוסע אליו לבלגיה?

“פעם בחודש למשך שבוע”.

ואיך הולך לו שם?

“הוא עבר תקופה לגמרי לא קלה. היתה פציעה קשה, עליה לשמחתי הוא התגבר, והיום הוא עם הפנים קדימה, בתקווה שיחזור לעצמו בגדול”.

השבוע כבר דובר על כך שהוא לא ימשיך בקבוצה בגלל אי הכללתו בהרכב מול ברוז’.

“מאור הגיע להחלטה עם ראשי הקבוצה על סיום דרכו במועדון. כנראה שהוא יסגור בקבוצה אחרת בינואר, ואם לא, הוא יישאר בליאז’ לפי החוזה עד סוף העונה. הוא צריך לקבל הסבר למה הוא לא משחק, כי הוא לא הגיע לשם בתור נער פוסטר. אם הוא לא משחק כשהוא בתקופה טובה, אז מתי כן?”.

ומה לגבי הנבחרת? אתה מאוכזב מכך שאלי גוטמן לא לוקח אותו בכלל בחשבון?

“האמת היא שמהנבחרת ציפיתי ליחס אחר, כי מאור הוא לא עוד סתם שחקן שם. עם כל הכבוד, ואני לא רוצה לזלזל באף שחקן בארץ, מה שמאור עבר בנבחרות, מעטים עברו יעברו. מאור הוא מלך השערים ומלך הבישולים של הנבחרות הצעירות בכל הזמנים. הוא היה בהן קפטן, ואני לא חושב שמגיע לו היחס שהוא קיבל באחרונה”.

לאיזה יחס אתה מתכוון?

“שלא הזכירו את מאור כשדיברו על שחקנים שלא צריכים להיות בנבחרת אם הם לא נמצאים בכושר או לא משחקים בקבוצות. זה חורה לי, ולדעתי הנבחרת בגדה בו. עד כדי כך אני אומר את זה, בצורה חדה ובולטת”.

אולי גוטמן לא רוצה להתעסק איתך?

“מה זה להתעסק איתי? אסור לשכוח דבר אחד - כשאני נמצא ביציע אני אוהד לכל דבר ועניין, וכשאני מביע את דעתי בכלי התקשורת - אני כמו פרשן. אני נגוע בחיידק הזה שנקרא כדורגל ואי אפשר לקחת אותי רק כאבא של מאור בוזגלו. עם כל הכבוד שלי למאור, אני גם הייתי כדורגלן מוערך.

"שיחקתי הרבה שנים בליגה הבכירה, לקחתי אליפויות ולמרות שלצערי לא הגעתי לרמות הגבוהות יותר, השגתי כל דבר בכדורגל הישראלי, וגם שיחקתי בכל הנבחרות. אז לבוא היום ולהתייחס אליי רק כאבא של מאור? למה שלא יעריכו אותי כפרשן? יש כל כך הרבה פרשנים שמדברים הרבה שטויות כל יום, כל היום, אז בא אחד שאומר רק דברים אמיתיים וכל הזמן פוסלים אותו בגלל שהוא אבא של אחד הכדורגלנים”.

מה לעשות שברוב המקרים אתה מדבר רק על הבן שלך.

“לפעמים מובילים אותך לדבר מסוים. אם תוביל אותי לדבר על כדורגל נדבר על כדורגל, אבל ברגע שמובילים אותי לדבר על הבן שלי, כמובן שאני אענה רק על הבן שלי”.

מה עם שאר הבנים שלך? גם הם בכדורגל.

“אוהד עושה היום חיל כמאמן עמישב פתח תקוה בליגה א’. באחרונה הם הובילו את הטבלה בניגוד לכל הציפיות. שני הילדים האחרים, אסי ואלמוג, שיחקו אצלו בצורה יוצאת מן הכלל, ועכשיו אלמוג בדרך ליפו. בכלל, יש שם קבוצה טובה מאוד ואני מקווה שהם יעשו סנסציה ויעלו השנה”.

אוהד מתייעץ איתך לגבי שחקנים והרכבים?

“אני לפעמים אומר לו את דעתי כמובן, אבל מעולם אני לא כופה אותה עליו. למרות שאומרים עלי שאני מתערב, אני רק ממליץ, והוא יכול לקבל או לא לקבל. גם בעסק שלי ההחלטה בסופו של דבר היא רק של השחקן ושל ההורה. אני יכול לתת כמה כיוונים והם צריכים לבחור מה הכי טוב להם ולהחליט”.

אתה עושה גם דברים שלא קשורים לכדורגל?

“רשמתי שני פטנטים על שמי לאחרונה. המצאה אחת היא כיסא מתנפח לתינוק ברכב שהופך להיות גם עגלה. ההמצאה השנייה היא מזוודה מתנפחת שמתחילה כמעט מאפס והופכת למזוודה גדולה. חוץ מזה אני עסוק בילדים שלי, זה לא הרבה?”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ