מלה של בוקר |

מה מסתתר מאחורי הקלעים של חודש ינואר?

חלון ההעברות שייפתח בראשית השנה האזרחית חושף את ההתנהגות המכוערת והבריונית של כמה עיתונאים כלפי מאמנים, סוכנים ושחקנים

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

צמד המלים "חודש ינואר" הפך מאוד פופולרי בשנים האחרונות בכדורגל העולמי בכלל, ובישראלי בפרט. מאז הונהג חלון ההעברות המסודר של אמצע העונה, הפך החודש הראשון של השנה האזרחית למפלט עבור המאמנים והשחקנים, והתשובה "נתחזק בינואר" הפכה מקבילה ל"נדבר אחרי החגים".

אולם, כעת, כשינואר קרב ובא, נחשפים כמה סיפורים מכוערים ולא נעימים הקשורים בחלון ההעברות, ואלו מספרים את מה שמתרחש מאחורי הקלעים במערכת היחסים הין העיתונאים לשחקנים, מאמנים וסוכנים.

ככלל, כתבי הכדורגל הישראלי לא אוהבים את החודש הזה במיוחד. חלון ההעברות גורם ללחץ, מתח והמון מלחמות חשאיות, כאשר בשורה התחתונה עומד הרצון של כלי התקשורת להיות הראשונים שמדווחים על החתמת שחקן כזה או אחר, או לחשוף מו"מ מתקדם שאף אחד לא שמע עליו.

ערן זהבי. אחד השחקנים המבוקשים בחלון ההעברות הנוכחי, סיים את החרם על כלי התקשורת שכתב נגדוצילום: אי-פי

הרחק מאור הזרקורים מתקיימות שיחות רבות בין כתבים למאמנים, בהם מלחיצים הכתבים את אנשי הצוות המקצועי לנדב להם פרטים בלעדיים ראשוניים, משגרים איומים מרומזים, וחלקם אף שותל ידיעות שליליות כאמצעי לחץ על המאמנים. ישנם כאלה שאף מגדילים לעשות, ומאיימים על סוכני השחקנים כי יפרסמו כתבות שליליות נגד שחקני החיזוק אותם הם מייצגים, במטרה לפגוע במעמדם.

כך בדיוק קרה לאחרונה, כאשר עיתונאי ביקש מאחד הסוכנים לקבל פרטים על שחקן חיזוק שהיה מועמד להפועל ת"א, אך הסוכן סירב בנימוס. בתגובה, פרסם הכתב מיד כתבה שלילית נגד השחקן, ובהמשך הגיע טלפון נוסף.

"אם לא תיתן לי את פרטי השחקן שאתה מתכוון להביא לבית"ר ירושלים, אדאג לפגוע בכל השחקנים המשחקים בארץ ומיוצגים על ידיך, אני אגמור אותם", איים הכתב. הסוכן לא נשאר פראייר, השיב לו, ובין השניים החלה מסכת איומים הדדית וקללות. הסוכן אף היה בדרכו למשטרה, אולם שוכנע ברגע האחרון שלא להגיש תלונה.

אירוע נוסף התרחש בין עיתונאי למאמן בליגת העל. אותו מאמן קיבל מסרים ברורים כי אם לא ינדב פרטים באשר להחתמות של חודש ינואר, יחטוף כמה כתבות שליליות ואף טור נגדו, ולאחר סירובו של האחרון, התממש האיום. גם התערבות של גורם מתווך, אשר הוסיף לחץ על המאמן, לא עזרה. "הוא חושב שדרך איומים זה יצליח לו, ושאם הוא יפגע בי, זה יגרום לי לתת לו את השמות. הוא יכול להמשיך לאיים, לכתוב כתבות ולקפוץ לשמיים", הבהיר המאמן.

לא רק הסוכנים והמאמנים חשופים ללחץ מסוג זה. גם השחקנים עצמם. לאחרונה התעמת כתב המסקר את בית"ר ירושלים עם קובי מויאל, אשר לא הסכים להעביר לו מידע מחדר ההלבשה על החתמות אפשריות בינואר. במהלך העימות הוחלפו איומים וקללות, שכמעט והגיעו לתגרה פיזית. למרות התקרית, לא נאות מויאל לשתף פעולה עם אותו כתב, והודות לחבריו שהרגיעו אותו, ויתר על האפשרות להמשיך את העימות.

ולא רק מויאל בקלחת הזו. גם ערן זהבי, מהשחקנים היותר מבוקשים בכדורגל הישראלי, וגם שוער בית"ר, אריאל הרוש. שני האחרונים נכללים ברשימת השחקנים שספגו ביקורת אישית ומגמתית ואף כתבות נגד מגורם מסוים בתקשורת, עקב סירובם לנדב פרטים באשר לכוונותיהם המקצועיות.

השניים החרימו את אותו גורם בשנים האחרונות, אולם לאחרונה אחרי לחץ וטיפ מצד חברים, הסכימו השניים להעניק ראיון בלעדי לאותו כלי תקשורת תמורת הסדר שלום, וכך נסגר העניין.

אלי כהן. חייב לנצח את הפועל ר"ג כדי להבטיח את ההישארות בליגהצילום: שרון בוקוב

זה בדיוק המקום לעשות הבחנה בין סוגי הדלפות. ישנן הדלפות לגיטימיות, יומיומיות, של השחקנים לעיתונאים, כאלו שמעצבנות את המאמנים, אך גם הם מבינים שאין מה לעשות נגד התופעה. ראובן עטר, שניסה להילחם בעניין כשהגיע למכבי חיפה בתחילת העונה והורה לשחקנים שלא להכניס את הטלפונים הניידים לחדר ההלבשה רק נפגע מכך, ומחליפו אריק בנאדו כלל לא מתעסק בעניין, והסיר את האיסור המדובר.

גם מאמן בית"ר ירושלים, אלי כהן, אינו יוצא נגד התופעה. באימון יום שישי בבית וגן הפסיק המאמן את האימון רבע שעה לפני סיומו, עקב חוסר רצינות מצד השחקנים, והבהיר כי לא יהסס לשלוח שחקנים לספסל עקב חוסר רצינות. לסיום אמר: "אתם יכולים ללכת לדווח לעיתונאים שלכם מה אמרתי לכם, זה בסדר".

כמובן שאחרי כמה דקות, כל הסיפור כבר היה באינטרנט. גם כהן, כמו בנאדו ומאמנים אחרים, יודע כי לא ניתן למנוע את ההדלפות. זה חלק מהמשחק בין השחקנים לתקשורת והוא נעשה בהסכמה מלאה של שני הצדדים.

הבעיה מתחילה ברגע שאותם כתבים מתנהגים כבריונים ומאיימים לפגוע בקריירה של שחקנים, מאמנים וסוכנים, ומפברקים ידיעות מתוך מסע הפחדה ואיומים על מנת לקבל אינפורמציה, זו כבר לא עיתונאות. זו בריונות ועבירה פלילית.

אוהדי מכבי נתניה מפשילים שרוולים

מצבה הקשה של מכבי נתניה – פתיחת העונה הגרועה ביותר שלה בעשור האחרון -חורה מאוד לאוהדי הקבוצה, ואלו החלו להתארגן לאחרונה במשותף, על מנת להדיח את יעקב בלדב וגיל לב מניהול הקבוצה. השניים מונו כזכור על ידי דניאל יאמר, שבינתיים עזב, והובילו את הקבוצה בהצלחה בשנים האחרונות.

אתמול הגיעו האוהדים לאימון הקבוצה ומנעו מהשחקנים להתאמן, באירוע נדיר, שלא נראה שנים רבות בליגת העל, כאשר אפילו המשטרה הוזמנה לעשות סדר.

האוהדים חותרים לכך שחלק ממניות הקבוצה יעברו לרשותם, והם ייטלו חלק בבעלות – בדיוק כמו בבית"ר ירושלים ובהפועל ת"א. בינתיים רוב הפעולות מתנהלות מאחורי הקלעים, אבל המטרה של עמותת האוהדים היא להביא רוכש חדש, אליו הם יחברו בניהול הקבוצה. אם אכן עמותת האוהדים תצליח במשימה, יהיו לנו שלוש קבוצות בליגת העל עם בעלות משותפת של האוהדים. מתקרבים לבונדסליגה?

אולי בכל זאת שחקן ערבי לבית"ר?

כמו בפוליטיקה, גם בספורט, התקשורת עוסקת לעתים בנושאים שאינם מחדשים דבר, אולם בכל זאת מישהו חש בצורך לנסות ולסחוט שוב ושוב את אותו עניין.

שחקני מכבי נתניה והאוהדים באצטדיון החדש. האם בקרוב יועברו זכויות הניהול לעמותת האוהדים?צילום: שרון בוקוב

כך למשל, התראיין אתמול יו"ר בית"ר ירושלים, איציק קורנפיין ברדיו ירושלים, והתבטא שוב כי הוא לא פוסל שבקבוצה ישחק שחקן ערבי.

משום מה, לאחרונה הנושא הזה שוב מאוד פופולרי והיו"ר מדגיש שוב ושוב כי באיזשהו שלב יהיה בבית"ר שחקן ערבי. תרשו לי להמר שזה לא יקרה בעשור הקרוב, וכנראה גם לא בעשור שלאחר מכן. עדיף לה לתקשורת לזנוח נושא שהתשובה בו ברורה מראש וידועה לכל. בבית"ר ירושלים לא יהיה שחקן ערבי, ולא חשוב מי ינהל אותה.

האמירות כי אין מספיק שחקנים מתאימים מהמגזר, וכי השחקנים עצמם חוששים לבוא היא קשקוש וניסיון של כל אחד מהצדדים להיות נחמדים. לצערנו, האופציה הזו אינה ריאלית. נקודה.

אלישע לוי נגד אריק בנאדו. ולהיפך.

הרבה מטען שלילי קיים בין אריק בנאדו, מאמן מכבי חיפה, לאלישע לוי, מאמן הפועל באר שבע. בשבת השניים יעמדו שני מטר האחד מהשני, למשך 90 דקות. בשיחה עם אחד מהמקורבים לבנאדו, הוא התבטא כי ניצחון על אלישע יהיה מבחינתו מתוק מאוד.

בין השניים מעולם לא שררה כימיה גדולה מדי, ובנאדו, שכבר סימן ניצחון על ראובן עטר, עם החלפתו וההצלחה שבאה בעקבותיה, יקווה לנצח גם את לוי ואף לסיים מעליו בתום העונה, מה שיהווה עבור בלם העבר הישג נוסף, לפחות ברמה האישית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ