כשמאמן הכדורגל הישראלי הופך גם לספונסר

טל בנין גייס תרומה עבור מכבי נתניה, ויש הטוענים כי כך קנה את יציבות משרתו למרות ההידרדרות לתחתית. מתברר שהוא לא לבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"כמעט כל מאמן מסתובב היום עם ספונסר צמוד, אותו יוכל להביא למשאים ומתנים עם קבוצות. עם השנים, יוצרים המאמנים הישראלים קשרים טובים עם אנשי עסקים והם מסוגלים לגייס ספונסר או תרומה יפה לקבוצה בה הם מעוניינים לעבוד או בזו שבה הם כבר עובדים. בעבר זה היה חריג, היום זה חלק מהנוף בכדורגל הישראלי".

סקאוטינג? מעקב אחר הישגים? התנהלות מקצועית מינימלית? על פי דבריו של אשר אלון, לשעבר בעלי מכבי נתניה וכיום בהפועל רעננה מהלאומית, אלה לאו דווקא המהלכים המובילים להחתמת מאמני כדורגל בישראל.

טל בנין, שגייס תרומה של מאות אלפי שקלים עבור מכבי נתניה דרך איש העסקים המיודד אתו אלי שגב, ממש לא לבד. בנתניה מתעקשים כי אין קשר בין הישארותו בתפקיד של בנין (שמונה משחקים ללא ניצחון) לתרומה שגייס, אך בשנים האחרונות עוד ועוד מאמנים מגיעים אל שולחן המשא ומתן עם הבטחה להשיג תרומה של עשרות או מאות אלפי שקלים לטובת המועדון.

טל בנין. ההחלטה לא לפטר אותו אינה קשורה לתורם שגייס", מבהיר גיל לבצילום: שרון בוקוב

"בדרך כלל התרומה שווה לעלות שכרו של המאמן וקצת יותר", מספר יובל נעים, לשעבר מאמן בית"ר ירושלים. להוציא מועדונים חזקים כלכלית, קבוצות ליגת העל זקוקות לכל שקל כדי לעבור ברשות בקרת תקציבים בתחילת העונה. "החוקים השתנו בגלל שרוב הקבוצות נמצאות בקשיים כלכליים", אומר נעים, שמנסה למצוא לעצמו קבוצה מאז עזב את בית"ר לפני פחות משנה, "ההנהלות עושות חשבון פשוט: עדיף מאמן קצת פחות טוב שמגיע עם כסף טוב. כשאני מתמודד מול מאמן אחר שמגיע עם ספונסר, יש לו יתרון עלי.

"פעם לא היה מצב שמאמן לא מנצח עשרה משחקים ונשאר בתפקיד. קבוצות רוצות לפטר ולא יכולות. אין לי דבר נגד בנין, אבל הדוגמה הטובה ביותר היא נתניה. אי אפשר לפטר אותו ­ הוא דאג להרבה כסף ועם כל הכבוד אי אפשר להתעלם מזה. בעבר זה לא היה קורה".

כך מעידים גורמים בכדורגל הישראלי על מאמן שהגיע לשולחן המשא ומתן עם קבוצה מליגת העל כשבידיו הבטחה לאימוץ. "היה לו קשר מצוין עם יבואן מכוניות והוא הצליח לגייס את החברה כספונסר ראשי של הקבוצה", מספר גורם בקבוצה באותה תקופה, "כך מושג שילוב אינטרסים ­ מאמן מקבל עבודה, הקבוצה מממנת כך את השכר שלו ועוד רכש וכולם נהנים".

לאחרונה חתם מאמן בקבוצה מהלאומית כשלצדו תורם שהעביר לקבוצה סכום שכיסה את עלות שכרו של המאמן המקורב לו, כולל מענק ההישארות בליגה. "לא כל התרומות מדווחות לבקרה בצורה מסודרת", אומר בכיר בכדורגל הישראלי, "יש תרומות שנכנסות למועדון בצורה עקיפה, כך שקבוצות יוכלו להימנע מלפרט מי עזר ומי תרם". גיל לב, מבעלי נתניה, מבהיר: "כל הפעולות הכספיות שלנו מדווחות לבקרה בצורה מסודרת. אנחנו לא מחביאים דבר ומתנהלים בדיוק לפי הכללים". אך מה קורה כשמאמן שגייס לקבוצה מאות אלפי שקלים לא משיג את אותן בשורות טובות גם על המגרש?

"יש לנו כללים ברורים", טוען לב, "בכל פגישה עם תורמים אפשריים, אנחנו מבהירים כי לתורם לא יהיה שום מנדט בהחלטות שלנו. גם בעניין בנין ­ ההחלטה לא לפטר אותו אינה קשורה לתורם שגייס. הוא מאמן נתניה כי זה מה שהחלטנו. אם היו מתנים את התרומה בהבטחה שבנין לא יפוטר, לא היינו מקבלים אותה. בנין מאמן בגלל יכולת מקצועית".

יובל נעיםצילום: ספי מגריזו

אלי ז'ינו, בעלי הפועל באר שבע לשעבר, מאשר כי קיבל סיוע כלכלי בעזרת מאמן. "גילי לנדאו (שאימן את הקבוצה בשתי קדנציות תחת ז'ינו בעשור שעבר, מ"ב) הביא לנו בזמנו איש עסקים מנתניה שתרם לנו 50 אלף דולר", הוא מספר, "התרומה הזו עזרה לנו מאוד. הבהרתי ללנדאו ולאיש העסקים שאני לא מתחייב להשאיר את גילי בקבוצה אם הוא לא מצליח. אמרתי לגילי שאני מאוד שמח על התרומה, אבל תפקידו לא יובטח בכל מקרה. וכך היה ­ בהמשך העונה פיטרתי אותו. אגב, גם איש העסקים לא פנה אלי".

קיימים מקרים נוספים בהם מאמני הכדורגל בישראל גלשו מהדשא למרחב הניהולי. ניר קלינגר, כמאמן בית"ר באר שבע, ניסה לסייע לבעלי המועדון כשהפגיש אותו עם ידידו איש העסקים קובי בן גור. הפגישה לא הולידה שיתוף פעולה. אורי מלמיליאן, כמאמן בית"ר, שידך בין המועדון לבין חברת בנייה. העסקה דווקא יצאה אל הפועל, אך גם מלמיליאן לא זכה לחסינות מפיטורים.

"במקרה אחד, בא אלי המאמן שלי ואמר לי שיש לו חבר טוב שרוצה לתרום. אמרתי 'מצוין', אבל הוא דרש שאשדרג לו בעקבות כך את החוזה", מספר אלון, "אמרתי לו ­ 'רוצה להשיג תרומה, בבקשה, אבל לא אעלה לך את השכר'. לא רציתי להיות שבוי של המאמן. התרומה לא הגיעה. במקרה אחר, מאמן יצר אתי קשר והתחייב להביא ספונסר, אך הוא לא התאים מקצועית אז ויתרתי עליו ועל התרומה. אם המאמן והתורם לא מגיעים עם תנאים, זה משהו אחד. אבל אם מסכימים לתנאים מהסוג הזה, מחריבים את המועדון".

אלי מחפוד, מאמן הפועל פתח תקוה, מתרעם: "למה סיוע של מאמן למועדון אמור להפריע? אם למאמן יש קשרים עם אנשי עסקים, מה הפסול? זה בסדר, כל עוד לא יובטחו למאמן כל מיני תנאים כמו חסינות מפיטורים. לדעתי גם אם מאמן מגייס תרומות, ולא משנה כמה גדולות יהיו, רק התוצאות יקבעו את גורלו".

ההתאחדות לכדורגל, אומר היועץ המשפטי עו"ד משה אביבי, תתקשה להתערב בנושא: "אם מאמן מחבר בין קבוצה בה הוא עובד לספונסר מסוים ובזה העניין מסתיים, אין בעיה אפילו במישור האתי. אבל אם למשל עומדת מאחורי התרומה דרישה שהבן של הספונסר יקבל דקות משחק, זה לא חוקי. אם נולדות מהתרומה כל מיני טובות הנאה, זה משהו אחר. לא צריך להפוך את העסק לשיטה אצל המאמנים".

גם אם הוא בעייתי מבחינה אתית, אופ"א לא אוסרת על הנוהג. בליגות הגדולות באירופה לא זכורים מקרים דומים, אבל במדינות קטנות יותר זה בהחלט יכול לקרות. בסרביה, למשל, חברת רהיטים גויסה על ידי המאמן מלאדן דודיץ' כדי לתמוך כספית בקבוצתו יאהוק איבניצ'ה. אה, ודוגמה נוספת. קשה להאמין שאין קשר בין העובדה שברצלונה ויתרה על מדיניות האין-ספונסר לטובת הקרן הקטארית לבין קשריו המצוינים של פפ גווארדיולה, מאמנה לשעבר, בקטאר, בה שיחק במשך שנתיים. אז כן, אפילו בברצלונה.

השתתף בהכנת הכתבה: עוזי דן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ