מלה של בוקר |

לאן נעלמו שרצקי, ברקת ובן זקן?

מי שהובילו בהתלהבות את רעיון הקמת המינהלת שקועים בבעיות של קבוצותיהם, ויחד עם דרישות ההתאחדות, עתיד היוזמה לוט בערפל

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

במהלך החודשים האחרונים, כמו גם במהלך העונה שעברה כולה, הופיעו איזי שירצקי, אלונה ברקת, ג'קי בן זקן ושרת הספורט לימור ליבנת מול כל מיקרופון אפשרי וסיפרו לנו בהתלהבות על רעיונם להקים מינהלת לליגת העל בכדורגל. במקביל, הקפידו הארבעה לתקוף בכל הזדמנות את ההתאחדות לכדורגל, והצהירו על הצורך בהפרדה מוחלטת בינה לבין המינהלת החדשה. "אנחנו רוצים לנהל את העניינים שלנו לבד", הם אמרו, תוך שימוש ביחסי ציבור ותקשורת אוהדת. כל זאת למרות שברור היה לכל כי ללא הסכמתו ותמיכתו של יו"ר ההתאחדות, אבי לוזון, לא יוכל המהלך לצאת לפועל.

לפני כמה שבועות כתבתי במדור זה מה הם התנאים להקמת המינהלת מבחינת ההתאחדות, ובימים האחרונים שמעו זאת יוזמי הרעיון מפיו של היו"ר עצמו, במסגרת פגישות שנערכו בין הצדדים. לוזון הבהיר בפני נציג אנשי המינהלת, ניר חפץ, כי ישנו תנאי עליו לא יהיה מוכן לוותר, ולפיו כל העניינים הכספיים יישארו בידי ההתאחדות. בפועל, מדובר על החלטה שמוציאה את כל העוקץ מסמכויות המינהלת, ומייתרת את הקמתה.

מי שציפה להתרעמות מצד ארבעת יוזמי המינהלת, התבדה כאשר קולותיהם של שירצקי, בן זקן, ברקת וליבנת כלל לא נשמעו בימים האחרונים. הצהרות בסגנון "לא נפתח את העונה אם לא נקבל את מלוא הסמכויות הכספיות למנהלת", אשר הופרחו לאוויר בעונה שעברה, נשארו הפעם מחוץ לתחום. ברקת עסוקה בצרות של הפועל באר שבע, בן זקן טרוד בניסיונות להעביר את ניר ביטון לאירופה בחלון העברות ובנסיונות להציל את מ.ס. אשדוד מירידה לפלייאוף תחתון, שירצקי הבין שאין כל כך עם מי ללכת למלחמה והמומנטום התפוגג.

גם השרה לבנת נעלמה מסיבותיה שלה. משנסתיימו הפריימריס בליכוד, ולאור דירוגה הנמוך והסבירות הקלושה שתישאר שרת הספורט, איבדה השרה עניין במאבק. חפץ, מצדו, הודיע כי המשך הדיונים בנושא נדחו לסוף העונה, כאילו מאותת על מעין כניעה.

לפתע מתברר כי כל השיקולים של אלה שתומכים בהקמת המינהלת היו ונותרו בעיקר אינטרסים רגעיים. כאשר התאים להם בעונה שעברה להקים קול צעקה הם השתוללו, אולם כאשר ראשם טרוד בבעיות מבית, הם נכנסים לבונקר, אפילו אם החלטתו של לוזון נוגדת בפועל את תכניתם וקוברת אותה.

כעת עומדות על השולחן שתי אופציות, הידועות גם לחפץ ושאר החבורה. האחת, שההתאחדות תחזיק את הכספים בחשבונה, השנייה שלא תהיה כלל מינהלת. אין דרך שלישית. חלק מבעלי הקבוצות אמרו שלא לציטוט כי הם לא מתכוונים להתקפל. אולם נראה כי בפועל הם כבר מקופלים, וכל פגישה שמתנהלת ביניהם היא בזבוז זמן. גם דבריו של חפץ כי למינהלת יהיה נציג בהתאחדות אשר יפקח על חלוקת הכספים לקבוצות נראים מנותקים מן המציאות.

וזה בדיוק המקום להסביר מדוע העניין הכספי כה מהותי מבחינת לוזון, ומדוע עתידה של היוזמה כולה לוט בערפל. על מנת שינהלו בפועל את העניינים הפיננסיים של המינהלת, דורש יו"ר ההתאחדות מהבעלים של קבוצות ליגת העל להיות ערבים לתשלומים השוטפים המגיעים לקבוצות שתי הליגות הבכירות, גם אם למשל זכייני השידור יאחרו בתשלומים, מה שקרה בשנים האחרונות לא מעט פעמים. אולם כבר מהרגע הראשון היה ברור כי אף אחד מן הבעלים לא יהיה מוכן לשלוף את פנקס השיקים בכזו קלות ולשלם ערבות על משכורות של קבוצות אחרות, לרבות ברקת, שירצקי ובן זקן.

וזהו חששו הגדול של לוזון. דוגמה עדכנית מן השבועיים האחרונים: ההתאחדות העבירה כספי משכורות לשחקני אום אל פאחם והפועל כפר סבא, כיוון שהיא ערבה לכך. אם יסיר לוזון את האחריות הזו מן ההתאחדות ויעבירה לקבוצות במסגרת הקמת המינהלת, הוא עלול להפקיר את הקבוצות הקטנות ושחקניהן. הבעיה נעוצה בכך שהטייקונים של הכדורגל הישראלי רוצים לקבל, אך לא מוכנים לא וחוששים להתחייב.

סיבה נוספת לעתידה המעורפל של היוזמה היא חוסר תמיכתו של בעלי מכבי חיפה, יעקב שחר, שמעולם לא היה נלהב מהקמת המינהלת, ורואה עין בעין עם לוזון בעניין אי העברת הענינים הכספיים לידי המינהלת. סביר להניח ששירצקי, בן זקן וברקת מאוד מאוכזבים ממנו.

דווקא הוא, אחד האנשים החזקים והמוערכים בכדורגל הישראלי אינו מתלהב מרעיון המינהלת, אינו עומד בחזית יחד איתם וקולו לא נשמע כפי שהם ציפו ורצו. בהיעדרו של שחר בראש היוזמה, איבדו השלושה את הכח שעשוי היה להיות להם מול לוזון ושטרן חלובה. כך, הולך ומתמוסס לו רעיון הקמת מינהלת הליגה. מה יעלה, אם כך, בגורלה? נחכה ונראה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ