הפועל - בית"ר |

לנצח? קודם כל לא להפסיד

אלי כהן מנסה לבלבל, יוסי אבוקסיס שומר את הקלפים קרוב לחזה. הערב (20:50, ערוץ 1) ישתדלו שתי הקבוצות בעיקר לנטרל זו את זו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

1. מאז יום שישי, נשאלו אלי כהן ויוסי אבוקסיס שאלות מקצועיות על ידי עיתונאים ומקורבים שונים. יותר מדי שאלות. בשלב מסוים, גם מאמן בית"ר ירושלים וגם מאמן הפועל תל אביב החלו לחשוד בשואלים, שמא נשלחו לרחרח מטעם היריבה. "כולכם תראו בבלומפילד", השיב כהן כשנשאל כיצד הוא מתכנן לשחק הערב. "איני מתכוון לבצע הרבה שינויים בהרכב", ענה אבוקסיס בלקוניות וסרב לפרט.

באופן כללי, נדמה כי המערך הטקטי של היריבות המושבעות הפך לשיחת היום. באימון בשבת שמע כהן כי בהפועל טוענים שבית"ר תשחק בשיטה הגנתית על מנת לקחת נקודה. "שכל אחד יחשוב מה שהוא רוצה", הגיב, "אני מתכוון להגיע לבלומפילד כדי לנצח". גם כשנאמר לו כי אבוקסיס מתכוון לשחק עם שני חלוצים ולהשאיר את טוטו תמוז על הספסל, כהן לא התרשם: "גם דמארי ובן חיים לבדם זה כאב ראש לא קטן. ובכל מקרה, יכול להיות שכל המסרים הללו נועדו לבלבל אותנו".

כהן עצמו החליט לבלבל את כולם וביצע מספר תרגולים שונים באימונים. הוא תרגל את המגן הימני שי חדד גם בעמדת הקשר האחורי, ואת אלי דסה ואבי ריקן בעמדת המגן. כל הניסויים הללו נועדו לטשטש את תמונת ההרכב ותכנית המשחק של בית"ר. "אני יודע בדיוק איך נשחק, אבל מדוע אני צריך לחשוף זאת בפני כולם?", תהה המאמן, "הכי חשוב זה שהשחקנים יודעים בדיוק מי משחק ובאיזו עמדה".

יוסי אבוקסיס. בני יהודה פוגשת את רמת השרון במשחק העונה של התחתיתצילום: ניר קידר

הם בהחלט אמורים לדעת. בימים האחרונים ערך כהן שיחות אישיות, שיטה שנועדה בין היתר למנוע הדלפות - תופעת לוואי נפוצה של שיחות קבוצתיות. בשיחות הללו מקשיב כהן לבעיות, מחזק את השחקנים ומחדד את ההוראות. למרות שנראה כי גם בבלומפילד תופיע בית"ר עם שני קשרים אחוריים ושני מגנים תוקפים, המאמן הדגיש את הסכנה שמשקפת מהירותם של חלוצי הפועל, בן חיים ודמארי. חדד וחיים מגרלשווילי צפויים לתקוף כהרגלם מהאגפים, רק שהפעם התבקשו השניים על ידי מאמנם למהר לחזור להגנה.

מי שלא יעשה זאת הוא אופיר קריאף. הקשר תוכנן לפתוח בהרכב בית"ר, אבל ממצאים חריגים בבדיקת אקו לב שעבר, שהתגלו במסגרת בדיקות שגרתיות שעוברים שחקני הנבחרת הצעירה, קבעו כי לא יתאמן או ישחק עד שיבצע בדיקות מקיפות. "אני לא מבין מאיפה זה בא לי", אמר קריאף, "עונה שלמה אני מחכה למשחק הזה". מי שיחליף אותו בהרכב הוא קובי מויאל, שיקבל הזדמנות להרשים את מאמנו. אלא שעם כל הכבוד למויאל, לא הוא האיש שמדאיג את אבוקסיס.

2. מהשיחות של מאמן הפועל תל אביב עם שחקניו עולה כי הוא מוטרד מאוד מהכושר הנוכחי של בית"ר - ובמיוחד מזה של מספר שחקנים ספציפיים. מדובר בריקן, מגרלשווילי, חדד וערן לוי. למרות שמדובר במשחק ביתי בעל פרופיל גבוה, ואולי דווקא בגלל זה, אבוקסיס אינו מתכוון להמר על כל הקופה. הוא רוצה ניצחון, כמובן, אבל בעיקר מעוניין לא להפסיד. הדגשים שלו באימון האחרון היו לא להפקיר את העמדות, לסגור היטב את המגנים התוקפים של בית"ר ובעיקר להימנע מביצוע עבירות עד 25 מטרים מהשער - מצבים שמבליטים את האיכויות של לוי.

באופן כללי, נראה כי אבוקסיס יתאים את ההרכב שלו לאיומים הבולטים של בית"ר. לוי צפוי לזכות לליווי צמוד מצדו של דג'מבה דג'מבה, שיישאר קרוב יותר לחלק האחורי. רועי גורדנה צפוי להפעיל לחץ על דריו פרננדס במטרה להקשות על פיתוח ההתקפות של בית"ר. ניר נחום יאייש כנראה את עמדת המגן הימני, על מנת להתמודד עם המהירות של חן עזריאל באגף ולהעניק כיסוי הגנתי משודרג. גם החלוצים בן חיים ודמארי גויסו למשימות הגנתיות. השניים קיבלו הנחיות לסייע יותר מתמיד בסגירות על חדד ומגרלשווילי, וייאלצו לשרוף לא מעט קילומטראז'.

גם מבלי לתאם, אבוקסיס וכהן אמרו לשחקניהם דברים דומים באימון המסכם. "הפועל תנסה למנוע מאתנו להניע כדור ותמתין לנו באמצע המגרש על מנת לשבש את ההתקפה", הזהיר כהן, "יש להם הגנה אטית וצריך לנצל את זה". מקבילו בהפועל נתן דגשים כמעט זהים, מה שרק מחדד את ההרגשה כי למרות ששני המאמנים מעוניינים להציג את המשחק הרגיל שלהם, יתפתח בפועל משחק טקטי מאוד. כך או כך, חם הוא יהיה בכל מקרה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

3. למרות שהמפגש יתקיים שעות ספורות לפני שייפתחו הקלפיות ברחבי הארץ, בבית"ר זלזלו אתמול בניסיונות להפוך את המשחק לזירת התגוששות פוליטית ערב הבחירות. "עם כל הכבוד לדברים שבית"ר מייצגת מבחינה היסטורית, הרי שכבר מזמן המועדון ופוליטיקה לא הולכים יחד", אמרו בקבוצה, "בית"ר כבר לא מעניינת אף אחד משרי הליכוד. לראייה, אף אחד מהם לא ניסה לסייע בהתמודדות עם הצרות הכלכליות". היה מי שסיכם זאת כך: "בין כה וכה האיבה בין שני הקהלים נמצאת בשיאה. אין צורך לשפוך שמן פוליטי למדורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ