בנאדו: "הטלפון הגיע מוקדם מהצפוי, אבל הייתי מוכן"

אריק בנאדו לא האמין שיאמן את מכבי חיפה כבר העונה, וגם הוא יודע: "אם הייתי נכשל, הקריירה שלי היתה מסתיימת טרם החלה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אריק בנאדו כבר התרגל לשיחות הטלפון האלה. עוד ועוד אוהדים מתקשרים אליו, ומספרים לו על השינוי שחל בחייהם מאז החל לאמן את מכבי חיפה. השבוע היה זה בחור בן 30 שהודה באוזני המאמן: "שמע, החזרת לי החשק לראות כדורגל, ובזכותך אני שוב נהנה להיות אוהד של הקבוצה". בנאדו, שכבר מתורגל בתשובות לאמירות מהסוג הזה, אשר נקרות בדרכו כמעט בכל הזדמנות, השיב: "האמת, זה מזכיר לי את שנות ה־90. ההתלהבות מסביב לקבוצה ממש דומה לאווירה שהיתה אז".

על המאזן של בנאדו העונה דובר כבר למכביר. על מאה אחוזי ההצלחה שלו עם קבוצת הנוער, על ההנשמה מפה לפה שעשה לבוגרים ועל הכדורגל היעיל, החיובי והשמח שהשחקנים שלו מציגים. הוא ללא ספק האיש הכי חם בכדורגל הישראלי, ובהתאם לכך, לא פשוט לתפוס אותו לשיחה.

"אני עסוק מאוד", הוא מספר, "גם עכשיו, כשאנחנו מדברים ואני בין אימונים לנסיעות, הייתי מעדיף לשחק עם הילדים ולשכב בתוך הפוך עם האשה והרדיאטור בבית. אבל יש לי מחויבויות ואין מה לעשות, אני יודע גם שהתקשורת היא חלק מהמשחק".

אריק בנאדו. "הייתי בטיול בניו יורק, ובכלל לא ראיתי תסריט בדמיוני ששחר יתקשר ויבקש שאבוא לעזור לאלישע"צילום: שרון בוקוב

"התוכניות של עטר הסתדרו עם שלי"

בניגוד להיום, רק לפני כשנה וחצי חווה בנאדו את אחד הרגעים הקשים בחייו, כשהרופא המליץ לו בתוקף לפרוש מכדורגל בעקבות בדיקות רפואיות שעבר. "אני זוכר את זה כאילו זה קרה הבוקר", הוא משחזר, "זה היה אחד הרגעים העצובים והקשים בחיי. אף שזה היה אחרי 19 שנות פעילות, הרגשתי כאילו עולמי חרב. מה שכן, אומרים שכשדלת אחת נסגרת שתיים אחרות נפתחות. זו היתה פרישה בשיא, אחרי אליפות ועונה מצוינת מבחינתי. לא להרבה שחקנים יצא לפרוש עם טעם טוב. כך או כך, הפרישה עצמה היתה מאוד קשה".

אחרי שתלה את הסטופקס והזיל דמעות במסיבת העיתונאים, בנאדו המריא עם המשפחה לחופשה בניו יורק. "רק לפני שנה וחודש עוד הייתי שם", הוא מספר, "בלי תוכניות ובלי כיוון. אנחנו מתכננים ואלוהים קובע. לא ראיתי בדמיוני תסריט כזה, שיעקב שחר יצלצל אליי לניו יורק ויבקש ממני לחזור ולהצטרף לצוות המקצועי. אלישע לוי רצה אותי ויענקל'ה צלצל. אמרתי לו שבעוד יומיים אני נוחת בארץ ושבאותו יום אני כבר יכול להיות באימון. הוא אמר אוקיי, וכל השאר היסטוריה".

איך זה לשוב לפרונט של הכדורגל?

"גם כשחקן הייתי בפרונט של הכדורגל, אבל זה בהחלט שונה כמאמן; יש עליך הרבה יותר אחריות ואתה אמור לתת מענה לכל מיני בעיות שצצות, כאלה שלא היו לך כשחקן. אני משתדל למצוא את הזמן גם לילדים ולאשה, ולדברים שמעניקים לבן אדם פינה שקטה ורוגע בחיים, במקביל לכל הריצה המטורפת והדברים שקורים לי פה. וזה קורה מהר, אין לי הרבה זמן; ממחזור למחזור, ממשחק למשחק. אבל אני נהנה - מהדרך שלנו, מהעשייה, מהאימונים ומהחיבור לשחקנים. כך שכל עוד אני נהנה - להיות עסוק זה דבר חיובי".

כשהסתיימה העונה האחרונה של אלישע לוי, שחר החתים את ראובן עטר במהלך שנועד לרצות בעיקר את הקהל. עטר, מצדו, ויתר על בנאדו בצוות המקצועי.

הופתעת?

"ראובן ואני היינו ביחסים מצוינים, גם לפני וגם אחרי שעזבתי בקיץ. כשהוא קיבל את התפקיד הייתי בחו"ל, נסעתי בשליחות המועדון לעקוב אחרי שחקן זר ושלחתי לו הודעה שבו כתבתי 'התפקיד מגיע לך' ואיחלתי לו בהצלחה. אני יודע שראובן עובד שנים עם אותו צוות וזה היה לגיטימי מבחינתו להמשיך עם הצוות הזה גם לחיפה. יותר מזה, אני חשבתי באופן אישי על הקריירה שלי ושזה יהיה נכון מבחינתי לא להמשיך כעוזר אלא להתחיל לעבוד לבד, לקבל ניסיון כמאמן ראשי, כי זה מה שראיתי את עצמי עושה בעתיד הרחוק.

"בגלל זה העדפתי לרדת לקבוצת הנוער ולאמן אותה. יכול להיות שאם הייתי נשאר כעוזר של ראובן הייתי מאמן קבוצה בוגרת בתוך שנה־שנתיים, אבל זה לא נושא שהתעסקתי בו יותר מדי".

אגב, כשהחלפת אותו בתפקיד, הוא גם סימס לך בהצלחה?

"לא, אבל זה לא משנה כל כך. אני מעריך אותו, היתה לשנינו עונה נהדרת כששיחקנו ביחד בבית"ר ירושלים ותמיד היינו ביחסים טובים. נכון שלא דיברנו מאז שהחלפתי אותו, אבל אני מאוד אוהב אותו".

ראובן עטר, כשעוד אימן את מכבי חיפה. "הוא פגוע עד עמקי נשמתו, הוא חש שמתנקמים בו דרך הילדים שלו"צילום: שרון בוקוב

מה הרגשת כשיעקב שחר התקשר והציע לך להחליף את עטר?

"מהרגע הראשון חשבתי שאני יכול ומסוגל לעשות את התפקיד הזה, אבל שמרתי את זה לעצמי. חיכיתי לראות מה יהיה".

למעשה, היית ברירת מחדל אחרי שאופציית רן בן שמעון ירדה מהפרק.

"הדברים עם רן לא הסתדרו. נכון שלא הייתי בעדיפות הראשונה בהתחלה, אבל לא היתה לי בעיה עם זה. הגיוני בהחלט שאני, אחרי עשרה מחזורים בנוער, אהיה רק בעדיפות שנייה לאמן את הבוגרים. אני חושב שגם להיות אופציה שנייה לתפקיד מאמן מכבי חיפה זה חלום של הרבה מאמנים".

זה לא היה רחוק מכך שבן שמעון יאמן את הבוגרים ואתה תמשיך בנוער.

"אני מבטיח לך שגם אם רן היה מגיע ושחר לא היה פונה אליי, לא הייתי מתוסכל או מאוכזב כי אני יודע שלדברים, בעיקר גדולים, לוקח זמן לקרות. האמנתי שמהנוער אני אגיע, במוקדם או במאוחר, לאמן את הבוגרים ואני יודע שכולם במערכת כיוונו אותי לזה בהמשך. זה נכון שהטלפון מיענקל'ה הגיע מוקדם מהצפוי, אבל כשהוא פנה אלי נתתי לו מיד את התחושה שאני מוכן למשימה הזו ולא מפחד לעשות אותה".

אחרי שהמועמדות שלו ירדה, בן שמעון אמר בראיון שהוא מאמין שאיתו מכבי חיפה עדיין היתה יכולה לקחת אליפות. זה גם מה שאתה חשבת?

"רן מאמן מצוין. אני מעריך אותו במיוחד, אני גם יודע איך הוא עובד, והתוצאות שלו - אליפות עם קרית שמונה והצלחה בקפריסין - מדברות בעד עצמן. הוא לא הגיע בסוף, והיום לחיפה יש אותי. הרף של מכבי חיפה תמיד גבוה, וגם בעונה כזו שהקבוצה התחילה לא טוב, כמועדון - השאיפות הן להיות כמה שיותר גבוה.

"אני גדלתי במועדון, ולכן השאיפה להגיע רחוק לא הלחיצה אותי. זה משהו שקיבלתי על עצמי וכיוונתי אליו מהתחלה. המטרה היתה להחזיר את מכבי חיפה למקום הראוי לה, הצמרת הכי גבוהה של הכדורגל הישראלי, שם היא היתה צריכה להיות ושם היא תהיה גם בעונה הזו".

לא חששת לקחת קבוצה שהיתה מפורקת חברתית וחסרת ביטחון, ובמקום הלפני אחרון בליגה?

"לא, בכלל לא פחדתי. האמנתי בעצמי מהרגע הראשון. ידעתי שזו לא תהיה משימה קלה. המצב היה קשה אבל אני מכיר את המערכת הזו כבר שנים, כמו גם את רוב השחקנים בסגל, שאיתם שיחקתי עד לפני שנה וחצי, ואיתם הייתי בשנה שעברה כעוזר מאמן. למדתי מהרבה מאמנים טובים, וגם ממאמנים פחות טובים לקחתי את הדברים הטובים. 

"אמרתי לעצמי שביום מן הימים כשאהיה מאמן, אני אנסה להביא את כל מה שלמדתי כדי לעשות טוב לשחקנים ולקבוצה, כדי לקדם אותם. אני חייב להסכים שבאותה נקודת זמן ובמצבה של הקבוצה זה היה סיכון גדול כי אם הייתי נכשל הייתי גומר את קריירת האימון שלי עוד לפני שהתחילה. אני ממשיך ללמוד תוך כדי תנועה ואני רק בתחילת הדרך.

"מחצי העונה האחרונה, כולל התקופה בנוער, למדתי המון על עשייה, על אינטראקציה עם שחקנים, על מה זה להעביר אימונים ואסיפות, וזה נתן לי הרבה. למדתי המון בתקופה קצרה".

רן בן שמעון.צילום: ניר קידר

"זו קבוצה, לא סתם קוראים לזה קבוצה"

מאז מינויו של בנאדו לפני 11 מחזורים, השיגה מכבי חיפה תשעה ניצחונות ורשמה שתי תוצאות תיקו, מספרים מרשימים ויוצאי דופן לכל הדעות שהקפיצו אותה השבוע למקום השני. "האמת", הוא אומר, "אני חייב להודות שאחוזי צבירת הנקודות שלנו פשוט מדהימים. חלמתי שממשחק למשחק נשתפר ונתגבש, ושאצליח להביא את השחקנים להאמין בעצמם כמו שאני מאמין בהם. אנחנו עדיין בנקודה שבה אנחנו כמו פרח שנפתח לאט לאט, אבל יש לו עוד המון לאן לגדול. יש לנו עוד הרבה פוטנציאל לממש ולשאוף לעוד הרבה שיפור, אנחנו בתוך התהליך ואפילו לא לקראת סופו. יש לי חבורה כישרונית של שחקנים שהשיא עדיין לפניה".

מאילו מאמנים למדת הכי הרבה עד היום?

"שלמה שרף העלה אותי לבוגרים כשחקן ובמשך שנים גידל אותי ולמדתי ממנו המון. אבל שני המאמנים שמהם למדתי דברים שאני מיישם היום הם רוני לוי ואברהם גרנט. אני עושה דרך, לפחות בהתחלה שלה, שמאוד דומה לזו של רוני ואני מקווה לשחזר את ההישגים הענקיים שלו במכבי חיפה.

"כשקיבלתי את תפקיד מאמן הנוער נפגשתי עם רוני והוא אמר לי שזה המהלך הנכון ביותר, במילים האלו: 'זה בית הספר הטוב ביותר מבחינתך'. כשקיבלתי את תפקיד מאמן הבוגרים הוא צילצל לברך ואנחנו בקשר מצוין. לגרנט יש המון כדורגל ואנחנו בקשר שנים, מאז שהייתי שחקן שלו במכבי חיפה ובנבחרת. בשנה שעברה עברתי אצלו השתלמות כשהוא אימן בפרטיזן בלגרד".

גרנט גם האמין בשיחות אישיות עם שחקנים. את מי לקחת ראשון לשיחה בארבע עיניים אחרי שהחלפת את עטר?

"את הקפטן, יניב קטן, אבל שוחחתי הרבה גם עם אייל גולסה. השבוע הראשון שלי בתפקיד היה לפני משחק נגד בני סכנין ולא היה לי הרבה זמן להתארגן. היו לי רק יומיים. מחזור אחר כך, לקראת המשחק מול בית"ר כבר עבדנו יותר אינטנסיבי והיה לי קל יותר להיכנס לעומק הבעיות, להרגיש את השחקנים ולהעביר להם את מה שאני מאמין בו ועד כמה אני מאמין בהם ומרוצה מהם".

מצאת שחקנים עם מוטיבציה?

"מצאתי שחקנים שקולטים מהר מה אני רוצה מהם. יש להם גישה נכונה לכדורגל, הם אינטליגנטים ומיישמים את הדברים שאני מבקש מהם על המגרש. כבר בטדי נראינו קבוצה רצינית. זה היה משחק לא קל עבורנו, אבל הצלחנו לנצח, וכבר אז ראיתי את השינוי לטובה. מגיע לשחקנים קרדיט ענק על הקאמבק הזה, ואני מקווה שנדע להמשיך לשמור על המומנטום".

מה היו הדברים הראשונים ששינית בקבוצה?

"אין דבר אחד או שניים, זה מכלול שלם. אבל אני לא אוהב לדבר על מה שאני עושה. הבמה כולה היא של השחקנים והם אלה שעושים. ניסיתי לעזור להם להבין את המשחק, להביא אותם למחויבות ולגישה נכונה בכל משחק, כלפי המועדון ובעיקר כלפי הקהל".

רוני לוי. את מי הוא יאמן בעונה הבאה? בינתיים הוא יושב בביתצילום: באדיבות האתר הרשמי של אנורתוזיס

הוצאת שחקנים מהקבר – גולסה, וויאם עמאשה, גוסטבו בוקולי

"אני מנסה להרגיש את השחקנים, לבחון איך להוציא את מה שיש בהם - ויש בהם הרבה. אני עושה דברים בשיחות ביני לבין השחקנים, וזה נשאר בינינו. אבל בגדול אני מנסה להתחבר אליהם, לדעת איך הם מרגישים במגרש ומחוצה לו, לכוון אותם בעיניים שלי. אני גם שומע מה יש להם לומר ומנסה להרכיב פה קבוצת כדורגל.

"זו קבוצה, לא סתם קוראים לזה קבוצה - לכל אחד יש את החלק שלו בפאזל, כולם חשובים. נכון שיש היררכיה, יש כאלה שמשחקים יותר ויש כאלה שפחות, אבל זה טבעי. חשוב לשמור על אווירה טובה, שכל אחד יידע ירגיש שיש לו סיכוי לשחק, כי זה באמת נכון. יש לנו סגל רחב ומי שיוכיח לי, יתמיד ויהיה רציני, ישחק בהרכב. כבר הוכחתי את זה בפועל".

"אם נתקרב למכבי תל אביב, נוכל לדבר"

ביום ראשון האחרון, דקות אחרי שפירקו את הפועל תל אביב במשחק עונה של ממש, התייצבו בנאדו והקפטן שלו בעמדת הראיונות של ערוץ 1. קטן נשאל מה השינוי הכי גדול שעברה מכבי חיפה בשבועות האחרונים והשיב תוך כדי הצבעה על המאמן: "השינוי הכי גדול עומד כאן לידי".

זה לא סוד שאתה וקטן חברים טובים כבר שנים. איך זה לאמן חבר?

"היינו חברים מאז שהיינו במחלקת הנוער של מכבי חיפה ואני מכיר אותו כמו את כף היד שלי. עברנו הרבה דברים יחד, שמחים יותר ושמחים פחות. היום אני המאמן שלו, אבל זה משהו ששנינו מבינים טוב מאוד. אנחנו כבר לא יוצאים לבתי קפה, כמו שעשינו אינספור פעמים לפני שהפכתי למאמן. נכון שהחיים לא נגמרים בכדורגל אבל בקבוצה אני המאמן, הוא השחקן וכל אחד יודע את מקומו.

"לזכות יניב ייאמר, שהוא מתנהל כמו שצריך. אני מציב בפניו את הדרישות שלי, והוא פועל בהתאם, ללא דופי, באמת יוצא מהכלל. אבל זה לא רק יניב. הוא הקפטן והמנהיג של כולם, אבל גם שאר השחקנים מתנהלים לפי הדרישות".

לא פעם, עטר שידר הרבה לחץ במשחקים, וגם מחוץ למגרש. במיוחד לעומתו, אתה ממש מיסטר קול.

"אני חושב שהתקופה שבה הייתי שחקן חישלה אותי. הייתי במעמדים גדולים בקבוצה ובנבחרת ועמדתי כבר בלחצים גדולים. נכון שזה שונה כשאתה עומד על הקווים, הלחצים גדולים יותר ואחרים לגמרי, ואתה צריך לדאוג לכלל הקבוצה ולחיבור בין כל חלקיה.

"אבל בכדורגל צריך ליהנות. וכשנהנים ממה שעושים, זה בא לידי ביטוי במגרש וכולם רואים זאת. אני מקפיד לשמור על דריכות לפני כל משחק ורוצה לנצח כל הזמן, ובסופו של דבר השחקנים מרגישים זאת, והם משדרים לי רוגע בחזרה. זו ריצה למרחקים ארוכים ואני רק בהתחלה".

אגב, רק במשחקים האחרונים, הקהל - ובעיקר יציע ג' - התחיל לשיר לך שירים. היה להם קשה להשתחרר מהפרידה מעטר?

"יכול להיות, אבל משהו טוב קורה גם לקהל שלנו. אני מרגיש אותו במשחקים. הייתי שחקן שנים ואני מגלה סוג של התחדשות בקהל, יש אנרגיות חדשות, הערב חזר, וזה משהו שהרבה זמן לא היה ביציעים של מכבי חיפה. אני לא יודע מה הסיבות לזה, אבל כיף לי להרגיש את זה. אני מקווה שזה יימשך, והקהל יהיה איתנו. אנחנו גם נצטרך אותם ברגעים הקשים, אם יהיו".

השאלה איך הם יתנהגו אחרי ההפסד הראשון.

"אני ממש לא רוצה להפסיד. ננסה לעשות את המקסימום עם המומנטום ואם יגיע הפסד נתמודד גם איתו. עברנו את השלב הקשה, היום אנחנו כבר חזקים יותר, לא חוששים מכלום ויודעים איך צריך להתמודד במצבים כאלה".

"אני ויניב חברים טובים, אבל כבר לא יוצאיםלשתות קפה ביחד. כל אחד מאיתנו יודע מה תפקידו ומעמדו של האחר"צילום: נמרוד גליקמן

אז בוא נדבר על אליפות.

"אני מזכיר לך שלמכבי תל אביב יש יתרון של חמש נקודות עלינו".

ואני מזכיר לך שניצחת אותם, ושכבר היית במרחק של 15 נקודות מהם.

"בסדר. העובדה שהגענו לסיטואציה הזו היא כבר חיובית, אבל עדיין הכל תלוי במכבי תל אביב ולא בנו. אין לנו רזרבות של נקודות לאבד ואנחנו יודעים את זה. אם בעוד חודש־חודשיים נהיה קרובים יותר אליהם או שהדברים יהיו אז תלויים בנו, נוכל לדבר. עכשיו זה לא המצב. נכון שאנחנו הרבה יותר קרובים למאבק על התואר, אבל הפסד אחד שלנו בשילוב עם ניצחון שלהם ,וההפרש צומח לשמונה נקודות. ואז מה יגידו, שהתרחקנו מהאליפות? כולם יודעים מה השאיפות של המועדון ולאן הוא מכוון".

הצעה לעונה הבאה כבר קיבלת משחר?

"לא חתמתי עדיין בקבוצה הבוגרת וזה ממש לא מעניין אותי. אני רוצה לעבוד וזה מה שחשוב לי. על העונה הבאה ברור שאיש לא דיבר איתי וגם אף אחד לא היה צריך לדבר".

אבל ברור שיש לך תוכניות לאמן במכבי חיפה עוד כמה עונות טובות, כמו אלישע ורוני לוי.

"אם אני אעשה קריירה כמו שהיתה לרוני ולאלישע, זה יהיה חלום. הם עשו קריירות מפוארות עם הרבה הישגים ותארים, אבל אני מתרכז רק במה שקורה העונה ובמה שיהיה במחזור הקרוב, נגד בני יהודה. אין לי תוכניות מעבר לעונה הזו. כשיגיע הזמן לדבר על העונה הבאה, נדבר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ