מלה של בוקר |

יוסי אבוקסיס גיבור על שמשון

מאמן הפועל ת"א מנסה להפיל את תיק הפציעות המרובות של שחקניו על מאמן הכושר, דרור שמשון. היכן חלקו בעניין כראש המערכת?

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יוסי אבוקסיס הזכיר בשבת האחרונה בהתנהלותו את שלמה שרף, מאמן הנבחרת לשעבר. לאחר אחד ממשחקי הנבחרת ביקר שרף בחריפות את השוער שלו רפי כהן והדיח אותו מהתפקיד בשידור חי. אבוקסיס עשה מעשה דומה בסיום התבוסה בבלומפילד למכבי נתניה 3-0 כאשר אמר למצלמה: "הפציעות לא מקריות". הפועל תל אביב סבלה בשבוע האחרון ממכת פציעות חמורה, כאשר שמונה שחקנים שונים סבלו ממתיחה בשריר הירך האחורי. הפועל עלתה למשחק בהרכב חסר מאוד, ואבוקסיס, שספג אש מהאוהדים של הפועל, ביקש להסית מיד את הלהבות לכיוונים אחרים. המשפט, שהיה מכוון למאמן הכושר דרור שמשון, הדהים את האחרון וגרם לו לכעס רב על אבוקסיס.

אבוקסיס עומד בראש המערכת המקצועית, וככזה אחראי לכל התוצאות המקצועיות בקבוצה, כולל כושרם הגופני של השחקנים ותכנית האימונים של מאמן הכושר. מאז כניסתו לתפקיד ידע גם להעביר ביקורת על קודמו, ניצן שירזי, כאשר אחרי הפסדים ציין כי לא הוא בנה את הסגל. בשיחות סגורות התבטא בצורה קשה יותר נגד בניית הסגל ואמר לאנשיו כי: "אני לא מבין איך בחרו את השחקנים האלה. אין להם מקום בהפועל, אין להם מושג". אחרי משחקים טובים ונצחונות, ובעיקר בדרבי, אבוקסיס שמר את התחמושת נגד שירזי לימים קשים יותר.

שמשון ספג בימים האחרונים אש מכל הכיוונים. אחרי הדברים של אבוקסיס התקשורת כהרגלה חיפשה לצלוב את האשם במכת הפציעות של הקבוצה, ומצאה רק אותו. דאגו לפרסם בעילום שם ציטוטים של שחקנים נגד עבודתו של שמשון, אך מוזר שכולם שכחו לציין מספר עובדות משמעותיות בנוגע למכת הפציעות בקבוצה, כאשר העובדה החשובה מכולן היא שאבוקסיס עומד בראש המערכת המקצועית של.

אבוקסיס אכן צודק באומרו כי הפציעות אינן מקריות. הנה מספר דוגמאות. גילי ורמוט הגיע להפועל אחרי הכנה מלאה בקייזרסלאוטרן. אחרי שבועיים נפצע, חזר לשחק, ושוב נפצע בשריר הירך האחורי. גורמים מקצועיים בתחום רפואת הספורט אמרו כי ההחלטה להחזיר את ורמוט להרכב לפני כשירות מלאה היתה טעות מקצועית. "גילי ורמוט ידוע כשחקן פגיע ולא חזק, אחד שכל נגיעה בו עלולה לגרוםלפציעה. ברגע שהחזירו אותו לשחק מוקדם, לפני שהיה כשיר לגמרי, גרמו לו ולקבוצה נזק משמעותי יותר". שמשון לא היה אחראי להחלטה להחזיר את ורמוט להרכב, ואם הדבר היה תלוי בו היה משאיר את השחקן ביציע עוד כמה שבועות.

סלים טועמה. שער נהדר בבעיטה חופשיתצילום: שרון בוקוב

ניר נחום הגיע מבני יהודה אחרי שלא שיחק כמעט כל העונה. השחקן נחת בוולפסון ומיד קיבל את חולצת ההרכב הראשון ושיחק שלושה משחקים ברציפות. כשחקן כנף, שאמור להשקיע מאמץ רב יותר משחקנים בעמדות אחרות, היה נחום מועד יותר לפציעות. "נחום היה בריא, אבל העובדה שלא שילבו אותו בהדרגה גרמה לפציעה שלו. הוא היה כשיר אבל לא היה מסוגל לעמוד בעומסים של משחקים אחרי תקופה ארוכה שלא שיחק בבני יהודה", אומר לי שלמה ישינובסקי, ממאמני הכושר המובילים בישראל, שעבד עם אבוקסיס בבני יהודה בעונה שעברה. הבלם סאבו פאביצ'ביץ הגיע להפועל תל אביב מקפריסין, שם לא שיחק הרבה. הבלם הגיע להפועל על תקן מושיע להגנה המפוררת של הקבוצה וקיבל מייד את חולצת ההרכב הראשון. כמו נחום, גם הבלם ממונטנגרו נפתע. "אין קשר להכנה ולאימונים שלו בהפועל בימים שהיה כאן. הבלם בא להפועל בכושר ירוד, כאשר אסור להעמיס עליו משחקים שלמים. הוא נכנס להפועל הלחוצה ולא שרד את רמת העומס שהונחתה עליו", מסביר ישינובסקי.

גם אלרואי כהן סחב פציעה ולא נתנו לו את הזמן למנוחה כדי להיות כשיר לגמרי. הבלם וואליד באדיר סוחב פציעה בשריר הירך האחורי כבר שנה וחצי. כולם רואים באימונים כיצד הבלם הוותיק סובל, אולם הוא ממשיך לשחק ולא נעדר מהרכב הפועל. "כל איש מקצוע מתחיל מבין שחייבים להפחית את העומס משחקן בגילו של באדיר, עם פציעה מתמשכת, ולתת לו לנוח לפעמים", אמר גורם בהפועל תל אביב. בסופו של דבר, באדיר נפצע כמו כולם בשריר הירך האחורי. שמעון הרוש הוא אולי היחידי שלא דומה בפציעה שלו לשאר השחקנים. המגן הגיע מבני סכנין כאשר היה שותף למשחקים בהרכב הראשון והחל לשחק בהפועל. במשחקו הראשון מול מכבי חיפה ערך את הופעת הבכורה ובאימון יומיים מאוחר יותר נפצע. "הפציעה של הרוש לא קשורה לעומסים, זו פציעה שצריך לבדוק למה קרתה. זה מאוד מוזר", התבטא שמשון בשבוע שעבר בשיחות בוולפסון.

"היום בעידן המודרני אסור שיהיה מאמן כדורגל שלא שולט בפיזיולוגיה", אומר אחד מאנשי המקצוע הבכירים בכדורגל הישראלי. "נגמרו הימים שמאמן ראשי היה יושב בבית או בחדר ההלבשה, שותה קפה, ומאמן הכושר מריץ את השחקנים סביב המגרש ורק אחרי חצי שעה המאמן יורד לדשא. מאמן מקצועי חייב להיות אחראי על תכנית האימונים המקצועית והכושר. הוא חייב לתת את הדעת על כל שחקן ושחקן ולהיות מחובר למאמן הכושר כל הזמן".

אחת המחלות הידועות של השחקנים הישראלים היא היעדר משמעת עצמית. חלק מהשחקנים שנפצעים מביאים זאת על עצמם ללא קשר לרמת אימוני הכושר. השחקנים הישראלים אוהבים לעלות לדשא ולהשתעשע עם הכדור, להתערב ביניהם על בעיטות לשער, וכך קורה שבלי חימום מוקדם גורמים השחקנים לעצמם, מתוך שעשוע, נזק דוגמת בשריר הירך האחורי. בהפועל מודים כי אין הנחיה מפורשת האוסרת על שחקנים לעלות לדשא ו"להשתעשע עם הכדור" לפני עריכת חימום ראשוני. שמשון אומר כי זה נהוג בכל העולם, גם באנגליה, גרמניה, ספרד ואיטליה, ששחקנים עולים לדשא ומתמסרים ביניהם. מתמסרים אולי כן, אבל לא בועטים כדור לשלושים מטר. יש קבוצות בהם קיבלו השחקנים הוראה שאף שחקן לא עולה לדשא לפני המאמן הראשי.

"מאמן הוא הסמכות העליונה. הוא אחראי גם על מאמן הכושר ודרגת הקושי באימונים וחלוקת העומסים", אומר ישינובסקי. "יש פציעות, כמו למשל זו הקשה של סארי פאלח בטדי, שאין לאף אחד שליטה עליהם, אבל רוב הפציעות של שחקני הפועל היו נמנעות אם היו מקבלים החלטות מקצועיות נכונות. פציעה בשריר הירך האחורי נגרמת כתוצאה מעומסים, מבעיטות לפני חימום. כולם הפילו את התיק על שמשון שלא בצדק. הוא אחראי לדקות המשחק של שחקנים שבאו אחרי תקופה ארוכה שלא שיחקו בקבוצות שלהם? הוא אשם שהמאמן לא ידע לחלק את העומסים בצורה חכמה בין השחקנים שלו?".

מור שושן, שי אבוטבול ואלירן דנין. בינתיים, עדיין כשיריםצילום: ניר קידר

אגב חלק מהמתיחות שהיתה בעונה שעברה בין בני יהודה לאבוקסיס נבעה מהעובדה שהאחרון לא הגיע כלל לאימוני הכושר של הקבוצה. מוזר ככל שישמע, אבוקסיס לא נכח באימונים שהעביר מאמן הכושר אז ישינובסקי לבדו. כאשר שאלתי את ישינובסקי השבוע האם אבוקסיס לא נכח על כר הדשא אבל היה בחדרו במגרש בשכונת התקווה שם מתאמנת הקבוצה, תשובתו הייתה חד משמעית. "לא", אמר, "הוא בכלל לא היה באצטדיון. לא בדשא ולא בחדר. אני העברתי את כל האימונים לבד".

אגב, כאשר ישינובסקי לא הצליח לתקשר היטב עם אבוקסיס, הוא הבין כי יעקב אסייג, מאמן השוערים הוותיק, נמצא עמו ביחסים וביקש לפעול באמצעותו. "הייתי משתף מדי שבוע את אסייג בדעתי על מצבם של השחקנים", אומר ישינובסקי, "אצל מי תפוסים השרירים, מי זקוק למנוחה ולמי אסור לשחק בגלל עומס. זה עבד משום שיוסי הקשיב לאסייג. לי הוא להיה מקשיב. אגב, באימוני בני יהודה העונה, דרור קשטן לא מפספס שנייה אחת מאימוני הכושר של הקבוצה. קשטן עומד במגרש בידיים משולבות ועוקב אחרי כל השחקנים.

"הפציעות הרבות בהפועל הן לא צירוף מקרים", מסכם ישינובסקי, "זה מספר מופרז. זו כבר לא נורה אדומה - זה זרקור אדום גדול".

בהפועל אומרים כי הרצון לרדוף אחרי מכבי תל אביב ולא לתת לה לברוח מנע מאבוקסיס לתת לשחקנים מנוחה נחוצה וגרם לו ולהחזיר אותם לפעילות לפני הזמן המומלץ.

קיימים מספר טיפולים אלטרנטיביים שנועדו למנוע פציעות, דוגמת יציאה למרחצאות מספר פעמים בעונה, טיפולי פילאטיס שמונעים בעיות בשרירי הגב, האגן והמפשעה. בנוסף, יש להימנע מעבודה של שחקנים בחדרי כושר פרטיים המחייבת מעקב של מאמני הכושר והמאמן הראשי. עבודה בחדר כושר פרטי על אותם שרירים שהשחקן עבד עליהם באימון הקבוצה מזיקה להם ואף גורמת לפציעות. בהפועל תל אביב לא יוצאים למרחצאות ולטיפולים מחוץ למתחם האימונים. לפחות לא העונה. במקום זאת הם מקבלים טיפולים בחדר ההלבשה, תוספי מזון וטובלים באמבטיות קרח פעמיים בשבוע.

כאשר שמשון ספג את האש השבוע, קיבל הרבה טלפונים מהקולגות שלו בליגת העל, דבר שלא קורה כשמדובר במאמנים, למשל. כולם ביקשו לחזק את ידיו, כולל אורי הראל, מאמן הכושר של מכבי חיפה, שעבד במשך שנים בנבחרת. שמשון משמש גם כמאמן הכושר אצל אלי גוטמן בנבחרת, ובשיחות סגורות הוא התבטא בצורה ברורה: "גם בליברפול, טולוז, באיירן מינכן וברצלונה יש פציעות. צריך לעשות בדק בית שלם בכל הקשור לפציעות. אני לא יכול לומר איפה טעיתי, אני כן יכול לומר שהייתי שותף לשלוש אליפויות, אני מאמן נבחרת, ואצלי עברו מיטב השחקנים המובילים בכדורגל הישראלי בעשרים השנים האחרונות. מה, פתאום שכחתי לאמן? יש עליי עליהום, וזה נובע מתוך מצב הקבוצה, לחץ ותסכול".

רון ציבלין היה מאמן הכושר של הפועל תל אביב במשך יותר מעשור, והיה במעמד של עוזר מאמן לכל דבר. ניצן שירזי החליט להביא את שמשון במקום ציבלין, מהלך שלא התקבל בקלות אצל לא מעט מהאנשים במתחם חודורוב. ייתכן שההערה של אבוקסיס קשורה לרצון שלו לראות סביבו רק אנשים שהוא מכיר? יכול להיות. העובדות אומרות שאבוקסיס הזיז את שביט אלימלך ואת יעקב הילל ואולי הוא רוצה להזיז באלגנטיות גם את שמשון. אלימלך וגם הילל נחשבים לאנשים שונים מהמוכר לנו בדרך כלל בנוף הכדורגל הישראלי. הם יותר הגונים, מוערכים ונאמנים מרבים.

עוצרים ורצים לספר לחבר'ה

משטרת ישראל הוכיחה פעם נוספת שהיא חכמה על חלשים ושהראש לא תמיד מחובר למח. אמש (שני) הגיעו מספר שוטרים למשחקה של הפועל ראשון לציון בנצרת עלית ועצרו בהפסקת המחצית את ליאור אסולין, חלוץ ראשון לציון, בעקבות חוב מזונות בסך 15 אלף שקל. על פי חוק, דינו של בעל שאינו משלם מזונות לגרושתו הוא מעצר, אבל איפה שיקול הדעת של המשטרה, איפה השכל הישר? ידוע לכל היכן אסולין נמצא לאורך כל השבוע - ואם לא, דעו לכם כי הוא משחק בראשון לציון ומגיע לאימונים במתחם הסמוך לסופרלנד. לקבוצה יש בעלים, רביב ספיר. ניתן היה להימנע מכל פסטיבל הבושה במגרש, אך במקום זאת אסולין נעצר במגרש על ידי מספר שוטרים בדיוק כמו ראש ארגון פשע. מעניין מה גרם למפקד התחנה לתת ההוראה לעצור את החלוץ באמצע משחק. אני יכול לנחש: תאוות פרסום. המשטרה שלנו מומחית ביחסי ציבור. איפה המפכ"ל וצמרת המשטרה כאשר צריך לטפל באוהדים החוליגנים והגזענים של בית"ר ירושלים שפוגעים לא רק בקבוצה, אלא גם בתדמיתה של החברה בישראל ושמה של המדינה באירופה? אותה משטרה לא הצליחה להוריד את השלט המביש: בית"ר טהורה לעד", שנתלה בטדי לפני שבוע וחצי. אותה משטרה נתנה הוראה למאבטחים שלא להוריד את השלט כדי לא להתעמת עם האוהדים ביציע. עם זאת, אותה משטרה מסוגלת לשלוח קבוצה של שוטרים למגרש כדורגל כדי לעצור את אסולין. אולי התבלבלו שם בשל צפייה בסדרה 'הבורר', וחשבו שהגיעו לעצור את אחד מראשי ארגוני הפשע בישראל? אותם שוטרים, ובעיקר מי ששלח אותם, היו צריכים להמתין לסיום המשחק ולעשות את עבודתם בשקט, הרחק מעיני השחקנים, האוהדים והתקשורת.

אגב, על פי חוק, אסולין לא נקי מאשמה. זו לא הפעם הראשונה שהוא זוכה לביקור מצד המשטרה בשנים האחרונות בגלל סכסוכים עם אשתו, וכעת גרושתו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ