יריבה ערבית, מאות שוטרים ואפס סובלנות הערב בטדי

אחרי סוף שבוע סוער, שבשיאו הוצתו משרדי המועדון, תפגוש הערב בית"ר ירושלים את בני סכנין למשחק שיהיה אחד המאובטחים שהתקיימו בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קבוצות כדורגל רגילות למלחמות על המגרש, אבל המציאות הנוכחית של בית"ר ירושלים אינה קרובה לזו של קבוצה נורמטיבית. בית"ר מנהלת מלחמה מול אוהדיה. ליתר דיוק, הנבערים שבהם.

המטרה כבר סומנה: מיגור ארגון האוהדים הקיצוני "לה פמיליה". בשנים האחרונות נוצרו יחסים טובים בין חלק מהשחקנים לראשי הארגון, אך אלה נבעו בעיקר מפחד. "הם שולטים ביציעים ומסוגלים למחוק שחקן", טוען אחד משחקני הקבוצה.

דוגמאות יש למכביר. אחרי שהנהלת המועדון ביקשה מהשחקנים להתבטא בעד הבאת השחקנים הצ'צ'נים ונגד הגזענים, הקשר קובי מויאל התראיין לתכנית "עובדה". אוהדים ששמעו על כך איימו "לגמור לו את הקריירה", ומויאל מיהר לבקש מעורכי התכנית לקצץ את הקטע שלו. במקרה אחר, שהתרחש ביום חמישי האחרון, נדהמו ראשי המועדון לפגוש כמה אוהדים קיצוניים - שחלקם אף איימו עליהם באחרונה - בברית של בנו של הקפטן לשעבר, אבירם ברוכיאן.

לה פמיליה. "הם מוצאים ביציעים של בית"ר קרקע פוריה לקידום האג'נדה שלהם"צילום: AP

"הפחד גורם לשחקנים להזמין את אותם אוהדים לאירועים", אומרים בבית"ר, "הם ממש מאיימים על השחקנים". אותו ברוכיאן, אגב, הצהיר בעבר כי ישמח לראות שחקן ערבי בבית"ר, אבל בלחץ חברי לה פמיליה מיהר לחזור בו.

אם עד השבוע שעבר הרגישו ראשי בית"ר והשחקנים כי הם בודדים במערכה, הרי ששריפת בית המועדון בבית וגן ביום שישי גרמה להתגייסות מעודדת מצד גורמים רבים. ההתאחדות כבר הודיעה כי תסייע בעבודות השיפוץ של המתקן שהוצת ובעלי קבוצות אחרות - כמו יעקב שחר ממכבי חיפה, ג'קי בן זקן מאשדוד ואלונה ברקת מבאר שבע - הביעו תמיכה בקבוצה.

גם במערכת הפוליטית החלו להתערב. "ראינו גילוי של קיצוניות שאינה מקובלת", התייחס הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו לאירועים האחרונים בפתח ישיבת הממשלה, "אנחנו רוצים אחדות, הידברות ולכידות. אני אחד מתומכי הקבוצה במשך שנים, ויש לה קהל יקר וטוב. צריך לעקור מהנוף הציבורי שלנו, וכמובן גם מהספורט, כל גילוי לאלימות וקיצוניות".

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', הגיע בצהריים לבית וגן ואמור גם להגיע בערב לטדי. "זה מעשה חמור מאוד. מדובר במעשה ברברי וזועתי", אמר אהרונוביץ', "אני מגנה בתוקף את כל נושא הגזענות. התופעות האלה חמורות מאוד, לא רק בירושלים. אותם אנשים שנקראים לה פמיליה, שאנו מעריכים שהם עד אלף איש, יקבלו את הטיפול המתאים".

אירועי הגזענות האחרונים של אוהדי בית"ר ירושלים

ואכן אט אט - ובאיחור רב - הולך ומתהדק שיתוף הפעולה עם המשטרה. זו שסרבה לפני שבועיים להיכנס ליציע ולהוריד את השלט המביש "בית"ר טהורה לעד" במשחק מול בני יהודה. מפקד מחוז ירושלים, ניצב יוסי פריינטה, הורה לנקוט את כל הפעולות הדרושות על מנת להביא למעצרם של האוהדים הגזענים. המשטרה החלה לעבור על כל התמונות וצילומי הווידאו של התקשורת מאימוני הקבוצה בשבוע שעבר ומהמשחק האחרון ברמת השרון, ופתחה בגל מעצרים. חלק מהאוהדים אף זכו לביקור אישי בביתם, ועד סוף השבוע נעצרו כ-20 אוהדים מהגרעין הקשה של "לה פמיליה".

במועדון משתפים פעולה ומספקים לשוטרים כתובות ונתונים נוספים על אוהדים חשודים. השאלה אם זה מספיק. "המשטרה חייבת להכניס ליציעים שוטרים סמויים", אמרו בקבוצה לאחר ההצתה, "צריך לעצור במקום כל אוהד שישמיע קריאות גזעניות. אם יהיה מדובר בקבוצה של עשרות או מאות אוהדים, על המשטרה לעצור את המשחק לכמה דקות, להכניס כוחות גדולים יותר, ולבצע גל מעצרים גדול. זה הפתרון לאוהדים הקיצוניים".

רצו הגורל ולוח המשחקים, ומבחן אמיתי לגישה התקיפה יותר של המשטרה ייערך כבר הערב (20:15, ספורט 1), כשבית"ר תארח את בני סכנין באיצטדיון טדי. היציע המזרחי, בו נתלו השלטים הגזעניים, יישאר סגור כחלק מהעונש שהוטל על בית"ר על ידי ההתאחדות לכדורגל. אוהדי היציע המזרחי, שנחשבים לגרעין הקשה והגזעני, אמורים לשבת יחד עם האוהדים המתונים יותר ביציע המערבי של טדי.

החדר שהוצת במתחם בית וגןצילום: אוליבייה פיטוסי

כרגע נראה כי המשחק יהיה אחד המאובטחים שהתקיימו בישראל. ניצב פריינטה קיבל אישור מיוחד להביא שוטרים מחוץ למחוז ירושלים. 400 שוטרים ו-300 אנשי אבטחה יהיו נוכחים במשחק. שוטרים יתפרשו לאורך הכביש כ-15 ק"מ לפני הכניסה לירושלים. ניידות סמויות וכוחות יס"מ יתפזרו לאורך הצירים, בעוד שסכנין תזכה לליווי צמוד. על פי החלטת השר לביטחון הפנים, המשטרה תממן מחצית מעלות האבטחה, שנאמדת בכחצי מיליון שקלים.

בשיחה בין יו"ר ההתאחדות אבי לוזון למפכ"ל המשטרה סוכם כי המשטרה תכניס עשרות שוטרים סמויים ליציעים בטדי ותממן את עלותם. המטרה היא לעצור מיד את האוהדים הגזענים, על מנת להרתיע ולהמחיש להם כי אוהד שייעצר מיד יובא לבית המשפט כבר למחרת. זהו יישום הוראה שניתנה על ידי המשנה לפרקליט המדינה, אלי אברבנל, שהנחה לנהוג ביד קשה נגד הגזענים והבהיר כי הוא מצפה מהמשטרה לכמויות גדולות של תיקים, ולא "טפטוף של תיקים". בין אם יספגו קנס, עבודות שירות או ריצוי זמן בכלא, הפרקליטות תדרוש מבית המשפט להרחיק את האוהדים שייתפסו מהמגרשים לתקופה ארוכה.

במציאות שנעה בין הצתות, קללות, משטרה ופרקליטות, קל לשכוח ששחקני בית"ר גם צריכים לשחק כדורגל. כשמאמן בית"ר, אלי כהן, עודכן בשישי בבוקר על ההצתה, כבר היה ברור לו שקטעי הווידאו שהכין על היריבה ושאר פרטי ההכנה הטקטית ייאלצו לחכות.

משימתו הראשונה כלל לא היתה קשורה לצד המקצועי, אלא לפן הפסיכולוגי. שחקנים שבאו לבית וגן נראו המומים. הם ראו גביעים שרופים וצלחות אליפות מפויחות. חדרי ההלבשה היו מוצפים במים לאחר פעולותיהם של אנשי כיבוי האש. "תשאירו את העבודה והלחימה בגזענות למשטרה", אמר כהן לחניכיו, "אני יודע שקשה לכם להתנתק מכל האירועים, אבל אתם חייבים להיות מלוכדים. אם נדבק אחד בשני, איש לא יוכל לשבור אותנו. יש לנו משימה, להגיע לפלייאוף העליון, ואנחנו עדיין יכולים לעמוד בה. עשינו עונה מצוינת, ואסור לתת לקומץ הזה להרוס את מה שבנינו. הם רוצים לראות אותנו שבורים, כנועים. הם רוצים להכתיב לנו מציאות. חייבים להראות להם שאנו חזקים יותר".

כהן מגדיר את המשחק מול בני סכנין כ"משחק על החיים", הן מבחינה מקצועית והן מבחינה קיומית. "שני ההפסדים האחרונים נגרמו אך ורק כתוצאה מהתנהגות האוהדים", הוא אומר, "אני קורא לאוהדים השפויים של בית"ר למלא את היציעים ולעודד אותנו. אותם אלפי אוהדים שמילאו את טדי לפני מחאת הקומץ לא יכולים להשאיר את הבמה ל-200 עבריינים פורעי חוק וגזענים שכל מטרתם היא להרוס את הקבוצה. אני רואה על הפנים של השחקנים כמה קשה להם, אבל מה שמחזק אותי זה העובדה שמיום ליום יותר אנשים מצטרפים למאבק שלנו. הקומץ הגזעני אולי חשב שאנחנו ניכנע, אבל זה רחוק מכך. הם גורמים לנו לנזק תדמיתי אדיר במדינה ובעולם. הלב כואב, אבל בסוף, אחרי שננצח אותם, נגיד שהכל היה שווה".

קדאייב בן ה-19 באימון בית"ר. אמו הגיעה היום להרגיע אותוצילום: אוליבייה פיטוסי

כהן ביקש מהיו"ר איציק קורנפיין להוציא את השחקנים למלון למרות שמדובר במשחק בירושלים מתוך מטרה להרחיק את השחקנים מהטלפונים והלחצים של האוהדים הקיצוניים. השחקנים הגיעו כבר לפני הצהריים למלון בעיר שם אכלו יחד צהריים ועלו לחדרים להמשך מנוחה.

היום הגיעה לישראל אמו של המגן בן ה-19, ג'יבראיל קדאייב. השחקן נראה מבוהל ומפוחד מאוד בימים האחרונים. בקבוצה משקיעים הרבה בניסיונות להסביר לשני השחקנים הצ'צ'נים כי בקרוב ירגישו ברגיעה. בכל מקרה, האבטחה ההדוקה סביבם, 24 שעות ביממה, נמשכת, כאשר גם קורנפיין סופג בימים האחרונים איומים.

המגן שי חדד יחזור הערב להרכב אחרי היעדרות של שבועיים בגלל פציעה. אבי ריקן, שנפצע במשחק הנבחרת מול פינלנד בשבוע שעבר, ייעדר מהסגל. כהן, החרד מההשפעה האפשרית של האירועים על הקבוצה, החליט לעלות במערך זהיר יחסית עם שלושה קשרים מרכזיים - דריו פרננדס, אופיר קריאף וקובי מויאל. כהן חושש שסגנון המשחק של בני סכנין, שתגיע להסתגר ולנסות לגנוב גול במתפרצת, יתפוס את הגנת בית"ר חשופה מאחר. מחדד וחיים מגרלשווילי, שני המגנים המרבים לעלות ולתמוך בהתקפה, ביקש להיות זהירים מתמיד. כדי לחזק את החלק הקדמי, יתופקד דומיניק גלאבינה בצמוד לערן לוי בקישור. חן עזריאל יתופקד כחלוץ בודד. גם בני סכנין תשחק עם חלוץ בודד, כאשר ירו בלו, שהורחק במפגש הקודם בין הקבוצות, יהיה האיש שינסה להפתיע את הגנת בית"ר. 

בבית"ר מעריכים, גם על פי שיחות ומסרים שמגיעים מראשי עמותת האוהדים, כי אוהדים רבים שהחליטו בשבועיים האחרונים לא להגיע למשחקים בגלל ההתנהגות והאווירה ביציעים, צפויים להגיע היום לטדי במטרה לעודד את הקבוצה. בקבוצה אומרים כי מדובר במשחק הכי חשוב העונה מן הבחינה המקצועית, ולאחריו יוותרו לקבוצה ארבעה משחקים, כאשר שלושה מהם בחוץ (נגד הפועל חיפה, מכבי חיפה ומכבי תל אביב), ולכן אומרים שם כי רק ניצחון היום יאפשר לה להישאר בתמונת הפלייאוף העליון.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ