מי אשם במצב של הפועל תל אביב? כולם

בעלי מניות שמושכים לכיוונים שונים, אוהדים דומיננטים מדי ומאמן שטעה מההתחלה. פיטורי אבוקסיס הם סימפטום של כישלון מערכתי

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

"הם עוד יתגעגעו אלי", אמר אלי טביב כשעזב את הפועל תל אביב בתום מחאה ממושכת מצד האוהדים. לא בטוח שמישהו מתגעגע לבעלים לשעבר, אבל לקבוצות שכיכבו על כר הדשא בתקופתו דווקא כן. בתקופה הנוכחית, אוהדי הקבוצה מתקשים להחליט מי מתפקד גרוע יותר, השחקנים או ההנהלה. הפיטורים של המאמן יוסי אבוקסיס בשבת כנראה ענו על השאלה.

כדי להבין מדוע הניהול של הפועל נמצא בשפל, צריך רק להציץ ברשימת בעלי המניות של הקבוצה. חלוקת המניות - 50% חיים רמון, 20% עמותת האוהדים, 10% מאיר תושב, 7% בכור צבאן, 5% עידו חג'ג', 4% סיימון כץ ו־4% האחים איתן ויצחק ניסנוב - משקפת את נקודת הפתיחה הבעייתית של קבלת ההחלטות במועדון. יו"ר הדירקטוריון, חיים רמון, משמש מעין מתווך.

אחרי שהתקשה לגייס משקיעים גדולים, הוא נאלץ לחבר שברירי אחוזים של שותפים בכסף קטן. הקבוצה מתנהלת בהתאם. "זה מתאים יותר לקבוצות קטנות כמו עכו או רמת השרון", טוען גורם בקבוצה, "אנשים קנו בעלות על הפועל בסכום נמוך יותר משווי של דירת 3 חדרים בבאר שבע. מלבד רמון, אף אחד לא מכיר את שאר האנשים בשדרת הניהול. ההתנהלות חובבנית".

סלים טועמה, בסיום המשחק בשבת. אבוקסיס רצה לבנות סביבו חומה שמורכבת מאנשים שלוצילום: ספי מגריזו

כלפי חוץ נראה שרמון מקבל את ההחלטות, אך בפועל כל אחד מושך לכיוון אחר. "נוצר מצב בו כל בעל מניות קטן בהפועל הפך לבעל הבית", מסביר גורם ניהולי במועדון, "טביב ניהל רע את הפועל, אבל לפחות הוא הביא הישגים והקבוצה נוהלה לטוב ולרע על ידי אדם אחד. עכשיו כל אחד מושך לכיוון שלו". מקורב לטביב, אגב, טוען כי הבעלים לשעבר "נהנה לראות את האוהדים מקללים את השחקנים, ההנהלה והמאמן. הוא יושב בצד ומחייך".

ההתנהלות של הפועל בהחלט מצחיקה: מאז הדרבי, שוחח אחד מבעלי המניות שמחזיק באחוזים בודדים עם מאמן צמרת, והציע לו להגיע להפועל במקומו של אבוקסיס. בעל מניות נוסף פנה למאמן אחר. רמון עודכן רק בחלק מהמקרים. 

הבלגן בצמרת הניהולית זלג בסופו של דבר לכר הדשא, אבל זה לא מנקה את יוסי אבוקסיס מאשמה במצבה של הקבוצה. המאמן טעה לאורך כל הדרך. הוא החליט להאשים את השופטים ואת מאמן הכושר שלו בחוסר ההצלחה במקום לטפל בבעיות האמיתיות - חלקן התחילו מיד עם בואו.

"כבר בהתחלה יוסי התנתק מניצן שירזי", אומר גורם במועדון, "הוא העיף את שביט אלימלך ויעקב הילל ורצה לבנות סביבו חומה שמורכבת מאנשים שלו. הוא לא הבין שהוא עובד עם בני אדם ושהכל יכול להתהפך עליו". גורם אחר טוען כי אבוקסיס טעה כשלא עזב את תפקידו בנבחרת הלאומית. "האוהדים בהפועל מפונקים. ההיעדרויות שלו מאימונים, גם בשבוע של הדרבי, שיגעו אותם".

חדר ההלבשה היה חצוי בעניינו של אבוקסיס. היו מספר שחקנים להם פרגן, כמו וואליד באדיר, רועי גורדנה, טל בן חיים ועומר דמארי. היו שחקנים שנפגעו ממנו. גם הרכש שהביא לא הרשים. "יוסי הביא שחקנים שמתאימים לקבוצות אחרות, לא להפועל", אומר גורם מקצועי בקבוצה, "אי אפשר להביא שחקנים בינוניים או כאלה שלא שיחקו תקופה ארוכה ולדרוש מהם לחולל שינוי גדול בטווח מיידי. יוסי היה בטוח שלא ייפגע. הוא האמין שהקהל אתו ושההנהלה תעניק לו גיבוי, כי הוא ראה שנותנים לו לעשות מה שהוא רוצה כשהעיף את אלימלך והילל. נתנו לו להרגיש שהוא על תקן מושיע, והוא לקח את זה כמה צעדים יותר מדי".

הנחת העבודה של אבוקסיס עשויה היתה להתברר כנכונה, אבל רמון היה נתון ללחצים. אוהדי הפועל הפכו לדומיננטים מאוד, עד כדי כך שאולי עקפו את אוהדי בית"ר ירושלים ברמת ההשפעה שלהם על התנהלות המועדון. התחושה היא שלחץ הקהל היה הגורם המשמעותי ביותר בפיטוריו של אבוקסיס. "הפועל הפכה להיות קבוצה שנשלטת על ידי האוהדים", טוען מקורב לאחד מבעלי המניות, "20% הבעלות של האוהדים שינו את מפת הניהול. יחד עם השפעת הרחוב, לאוהדים יש בפועל יותר אחוזים מרמון".

עוד בהפועל. הקבוצה הציעה למוטי איוניר חוזה עד לסיום העונה. בשלב זה המאמן דחה את ההצעה, ודורש חוזה גם לעונה הבאה. בהפועל ימתינו להחלטתו הסופית, שצפויה להתקבל היום. במידה שאיוניר יסרב, פרדי דוד מועמד להגיע. בינתיים ימשיך אסי דומב להעביר את האימונים בימים הקרובים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ