"יסודות הכדורגל רקובים, רקובים ממש"

לפי מסקנות הוועדה לבחינת ניהול הכדורגל, יו"ר ההתאחדות לא יהיה בעל זיקה לקבוצה. לבנת: "כולנו מבינים שהכדורגל לא מתנהל כמו שצריך"

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספורט הארץ

המלצות הוועדה הציבורית לבחינת הניהול בכדורגל בישראל, שמונתה במאי 2012 על ידי שרת הספורט לימור לבנת ובראשות פרופ' ירון זליכה, פרסמה היום (שני) את מסקנותיה במסיבת עיתונאים בתל אביב. "הקמתי את הוועדה הזאת בשעה ששרר משבר אמון חריף בין אוהדי הכדורגל לעומדים בראש הפירמידה", אמרה השרה בראשית דבריה, "כל מי שהכדורגל יקר ללבו, יודע שהענף זקוק לשינוי, הכדורגל בישראל מנוהל ללא שקיפות וללא מינהל תקין. כולנו מבינים שהכדורגל אינו מתנהל כמו שצריך".

פרופ' זליכה המשיך: "אנחנו רואים בכדורגל כראי של החברה כולה. למרבה הצער, הכדורגל הישראלי אינו אחד מהענפים שבהם רבה גאוותנו, בראש ובראשונה בגלל המבנה הארגוני והתאגידי הרעוע של הענף, שלא מכבד מדינה דמוקרטית במאה ה-21". הן לבנת והן זליכה דאגו להבהיר כי הדו"ח אינו אישי אלא מבני, ושמסקנותיו אינן נוגעות לגופו של אדם.

עיקר המלצות הוועדה נגעו לתנאים לקבלת תמיכה בבחירת יו"ר ההתאחדות, ובראשן היעדר ניגוד עניינים, לצד העובדה שבראש המערכת לא יכול לעמוד אדם בעל זיקה לאחת הקבוצות בשתי הליגות הבכירות – כפי שציינה גם ועדת דודי כהן, שמונתה על ידי ההתאחדות עצמה. על אף שהדברים לא נאמרו מפורשות, היה ברור שכל הצדדים מתייחסים ליו"ר אבי לוזון, שעמד בעבר בראש מכבי פתח תקוה.

ועדת זליכה מציגה את מסקנותיה ומתעסקת בדברים החשוביםצילום: מגד גוזני

עוד המליצה הוועדה על חקיקה שתפקח על העברת כספי מועצת ההימורים, שתבטיח כי "הכסף יגיע לספורט נטו ולא לעסקנים", לדברי לבנת. בהמשך לוועדת כהן, גם ועדת זליכה המליצה על הקמת מינהלת ליגה, כמו גם על ייסודה של קרן תמיכות חדשה בהיקף שנתי של 60 מיליון שקלים, שיופנו להקמת 100 מועדונים לבני נוער ברחבי הארץ.

השרה התייחסה גם לנושא הקהל הפוקד את מגרשי הכדורגל: "המלצה אחת, מהחשובות שיש כאן, נוגעת להוזלת מחירי הכרטיסים לילדים ולנוער כדי לשפר את חווית הצפייה. יש ילדים שיכולים לכאורה לרכוש כרטיס בחצי מחיר, אבל כולנו יודעים שאלה נקנים על ידי ספסרים. יש לכך פיתרון, שצריך לבוא גם מתוך רצונן של הקבוצות ובעלי הקבוצות".

"אי אפשר לבנות בניין ללא יסודות, ובוודאי כשהיסודות הם רקובים, רקובים ממש", הדגיש פרופ' זליכה, "אין מכך כדי להביע דעה על אדם כזה או אחר, אבל תהליכי בחירה רקובים. כל עוד לא נשנה את המבנה הארגוני, לא נגיע רחוק.

"אני קורא לאנשי ההתאחדות הכדורגל להישמע לדו"ח. אפשר להחליט על דברים אחרים, כל עוד הכללים של ממשל תאגידי מתקיימים. אם לא יהיה שיתוף פעולה, אסור לממשלה לתת כספי ציבור לגופים שפועלים בצורה כזאת .הדו"ח הזה קורא לממשלה להגדיל את תמיכתה בענף, ובפרט בתחום הילדים מהפריפריה".

את מסיבת העיתונאים חתם צחי פישביין, יו"ר מועצת ההימורים, שהתייחס לנתק השרוי בין הגוף שבראשו הוא עומד לבין ההתאחדות לכדורגל: "אנחנו משקיעים ממון רב בענף, ולכן השיקולים שלנו צריכים להיות כלכליים ומסחריים. לצערנו, ערך המותג של ההתאחדות לכדורגל אינו משקף כעת את מידת ההשקעה שלנו".

במהלך שלב שאלות העיתונאים, העלה כתב "ספורט הארץ" משה בוקר מספר שאלות וטענות בנוגע לניגוד עניינים של חברי הוועדה, של משרד הספורט ושל יו"ר הטוטו. בין השניים פרץ ויכוח, בסיומו ביקשה לבנת להוציא את בוקר מהאולם. 

מההתאחדות לכדורגל נמסר בתגובה: "ההתאחדות תלמד את הדו"ח וכל מסקנה שיש בו כדי לקדם את הכדורגל הישראלי, ותדאג ליישמו. כל זאת בתנאי שהדו"ח והמסקנות עומדים בתקנוני פיפ"א, אופ"א ורשם העמותות. חשוב לציין, כי חלק לא מבוטל מהמלצות הדו"ח כבר מיושם על ידי ההתאחדות , כמו העברת הכספים ישירות, הקמת מינהלת ליגה, או בחירת תובע חדש באמצעות ועדת איתור.

"ההתאחדות מברכת על ההחלטה להשקיע כסף בפיתוח מתקנים בפריפריה ולטובת הנוער, וחשוב שיהיה ברור לכל כי תהליך היישום מחייב זמן ומשאבים ואינו דבר שכדי לבצע בחופזה. תמוהה הבחירה של יו"ר הוועדה לעשות שימוש במלה 'רקוב', כאשר תיאר את ההתאחדות לכדורגל. ההתאחדות עמדה בכל ביקורת בשנה האחרונה, כולל זאת של מבקר המדינה, ואיש לא מצא רבב בפעולתה.

"לעניין הטוטו, הסכם השיווק דווקא אמור להכניס לטוטו מאות מיליוני שקלים בשנה. המשחק המרכזי בשני, לבקשת הטוטו, מניב שני מיליון שקל למחזור. מדובר בהכנסה שנתית של 72 מיליון שקלים ממשחק אחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ