ספורט הארץ

הוועדה לביקורת המדינה התכנסה הבוקר (רביעי) בכנסת לדיון במצב הכדורגל הישראלי, ובסיומה יצאה בקריאה חד משמעית: על יו"ר ההתאחדות לכדורגל אבי לוזון לפרוש מתפקידו, וההתאחדות צריכה לאמץ לאלתר את דו"חות ועדות כהן וזליכה. לוזון עצמו לא נכח בדיון.

יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן (ש"ס), הדגיש כי על אף שללוזון זכויות רבות בקידום הכדורגל בישראל, וכי הוועדה אינה יכולה לאלץ אותו לעשות דבר, "עדיף שלוזון יפרוש בכבוד, אם לא - נקדם חקיקה בנושא". לדברי כהן, הכדורגל, כספורט הפופולרי במדינה, צריך להיות גם בעל ערך חינוכי, בעוד המצב הנוכחי מהווה פגיעה קשה בתדמיתו. כהן הנחה את מבקר המדינה יוסף שפירא לחבר דו"ח על ניגודי העניינים, המבנה ודרכי בחירת ראשי האיגודים בכל ענפי הספורט בישראל.

שרת הספורט לימור לבנת הדגישה כי מיד עם חידוש הליגה – שטרם נקבע מועד לפתיחתה – תקודם הצעת חוק ממשלתית להעברת כספי הטוטו ישירות לקבוצות, ולא דרך מרכזי הספורט. בחוק גם יקודם תקציב לקבוצות אוהדים, רפורמה ברישוי והכשרת מאמנים, שינוי מבנה ההתאחדות וליגות העל, לרבות דרך בחירת יו"ר ההתאחדות. "הנושאים הללו קריטיים וחשובים", אמרה השרה, "מונחת על שולחננו חוות דעת של המשרד, שקובעת באופן נחרץ שיושב הראש אבי לוזון נמצא בניגוד עניינים חמור בגלל זיקתו למכבי פתח תקווה. לא אומר מעבר לכך כדי שפיפ"א לא תגיד שאנחנו מתערבים יותר מדי ".

אורי שילה. "כל הליגות בסימן שאלה"צילום: תומר אפלבאום

הרוחות התלהטו כאשר עלה הסכסוך המתוקשר בין ההתאחדות לכדורגל למשרד הספורט, שהגיע לשיאו עם פרסום המלצות ועדת זליכה. אורי שילה, מנכ"ל ההתאחדות, הדגיש כי השנים האחרונות היו טובות לכדורגל הישראלי והתבטאו באירוח אירועים בינלאומיים, ציוד ומתקנים חדשים, הגדלת מספר המנויים וירידה חדה באלימות. עוד דיבר על הקמת מנהלת ליגת על עצמאית ובלתי תלויה: "יו"ר ההתאחדות מוגדר רשמית כיו"ר כל הגופים שתחתיו, אך בפועל הגופים הללו עצמאיים לחלוטין. יש הפרדת רשויות מוחלטת, וכל השאר רכילות".

חבר הוועדה ח"כ מיקי רוזנטל (העבודה) ביקש משילה להסביר מדוע נמצאות הליגות בסכנת השבתה. שילה השיב: "כל הליגות, לא רק הנוער, בסימן שאלה. יש לזה הסבר, לא ברמה של איום - כספי הטוטו מיועדים למימון השיפוט בליגות א', הילדים והנוער, הם לא מממנות הוצאות שיפוט. ההתאחדות מממנת את זה, וחלק מהכסף מגיע מהטוטו".

לשמע הדברים, ירון זליכה לא נשאר חייב: "מופע כזה של הטעיה לא ראיתי - אורי שילה, אף מילה שאמרת אינה נכונה. לגבי ניגוד העניינים, אתה טוען שלא מצאו רבב? עבירה של ניגוד עניינים אינה עבירה של פעולה, עצם ההימצאות של אדם שמגלגל מיליוני שקלים בתפקיד היא העבירה. עצם זה שאתה מנכ"ל ההתאחדות ולא מבין את הבעיה, זה הריקבון, זאת בעיה גדולה עוד יותר . זה מעיד על ריקבון". עו"ד תומר רוזנר, היועמ"ש של הוועדה, הוסיף כי ניגוד העניינים איננו רק משפטי אלא מוסרי וערכי, וכי "הציבור לא מוכן לסבול מציאות שכזו, גם אם תימצא איזו לוליינות משפטית להצדיקה".

יו"ר המועצה להסדר ההימורים בספורט, צחי פישביין, טען כי ההתאחדות נכשלה כאשר במקום למצוא חסויות מסחריות, היא פיתחה תלות בכספי הטוטו. לדבריו, ההתאחדות התנתה את הקמת מינהלת הליגה בקבלת תקציב מהטוטו, ולכן העריך כי זו לא תקום לבסוף.

"אני נעלב לשבת כאן ולשמוע את מנכ"ל ההתאחדות אומר שאולי ישביתו את הנוער", המשיך פישביין, "אנחנו נותנים מכספי התמיכה שלנו. בושה גדולה כלפי כל עם ישראל שההתאחדות אומרת שהטוטו בחר להשקיע כספי שיווק רק בשביל חשיפת שמו. זה כישלון ניהולי לא להביא חברות שיתמכו ועכשיו להאשים את הטוטו. זאת בושה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ