משה בוקר

אחרי שפוטר מתפקידו כיו"ר בית"ר ירושלים, איציק קורנפיין מתכוון לקבל כבר בחודש הקרוב את כספי הפיצויים המגיעים לו מהקבוצה, כשכל עיכוב בתשלום יגרור את אלי טביב לבית במשפט.

קורנפיין לא הופתע מהודעת הפיטורים, שהיתה צפויה מאז קיבל טביב את הזכויות על ניהול הקבוצה; הסיפור המעניין בפרשה הוא ההתנהלות הבעייתית של טביב, שממשיך לעבוד על כולם. טרם רכש את המועדון, טביב ניהל מו"מ ארוך מאוד עם ארקדי גיידמק בעיקר באמצעות קורנפיין, וידע בדיוק את גובה החובות של המועדון. טביב הציב את הקטנת החובות כתנאי לרכישתו את הקבוצה, ולאחר שדרישה זו מולאה, הבטיח לאוהדים קבוצה עם סגל שחקנים טוב, שתכלול חלק משחקני הבית ותתמודד בצמרת. נכון, שחקנים כמו אבי ריקן וקובי מויאל הגזימו בדרישותיהם הכספיות, אבל שניהם היו מוכנים בסופו של דבר לחתום בבית"ר. אם טביב לא היה משהה את המו"מ איתם, שניהם היו מודיעים כבר לפני חודש על שהם ממשיכים.

פרשת קורנפיין מהווה דוגמה טובה להתנהלות טביב. היו"ר המפוטר, שבית"ר חייבת לו קצת יותר משני מיליון שקלים, הבהיר לאורך כל התקופה כי אין סיכוי שיוותר על החוב והפיצויים. "נכון שקורנפיין קיבל מיליונים מבית"ר שלו ולקח סכומים דמיוניים בתקופה הכי קשה של המועדון, ועל כך הוא ראוי לביקורת, אבל מצד שני טביב חתם על ההסכם מתוך הבנה ברורה מה היקף החובות של הקבוצה ומה מגיע לקורנפיין. זו לא הפתעה. הוא לא יכול להתנהל כמו בהפועל תל אביב. טביב צריך לכבד את ההסכם עליו חתם", אומר גורם בבית"ר ירושלים.

קורנפיין. הבהיר כי אין סיכוי שיוותר על הפיצוייםצילום: שרון בוקוב

כאמור, לכל המעורבים בעניין היה ברור כי קורנפיין יפוטר, אך בכל הנוגע לעיתוי, טביב היה רחוק מלפעול בתמימות. לבעלים היה נוח להשאיר את היו"ר בתפקידו כדי לדחות את המחלוקת סביב הפיצויים; על פי חוק, מרגע שעובד פוטר חובה על המעסיק לשלם את המגיע לו תוך 30 ימים. טביב, אם כן, החליט להשאיר את קורנפיין בתפקידו, נטול סמכויות. "אני יודע שאני הולך הביתה ולא אהיה בקבוצה, לי זה ברור, אבל אני לא אלך לפני שאקבל מכתב פיטורים", אמר קורנפיין לאנשיו.

רק בשבוע שעבר, בפגישה בין השניים, שאל קורנפיין את טביב בנוגע לעתידו במועדון. טביב, כהרגלו, הבהיר ליו"ר כי הוא לא הולך לשום מקום. בשיחות שקיים קורנפיין עם אנשיו אחרי אותה פגישה, אמר כי ברור לו שהבעלים מעכב את פיטוריו בגלל הפיצויים והחוב.

היו"ר המפוטר מוכן להתפשר. הוא דורש את מלוא החוב והפיצויים - סדר גודל של 2.4 מיליון שקל - ומוכן לפרוס את התשלומים על פני שנתיים וערבויות ראויות, אך טביב מוכן לשלם לקורנפיין רק 1.5 מיליון שקל, שיתפרשו במהלך שלוש השנים הקרובות.

"טביב מנסה לגרום לו ללכת ואז להתעלם מהפיצויים, אבל איציק חזק וגם אם לא תהיה לו שום סמכות הוא יגיע לבית וגן ויישב במשרד עד שהמכתב יהיה אצלו בכיס", הסביר בימים האחרונים גורם המקורב לקורנפיין. אחת האופציות העומדות בפני קורנפיין היא להטיל עיקול על כספים שמגיעים למועדון, מה שימנע מהקבוצה לפתוח את העונה.

בימים האחרונים טביב היה מבוהל. הוא הרגיש את לחץ הקהל סביב הקבוצה והסגל החסר. הוא קלט את המסר אחרי שמויאל עזב למולדובה. ״אלי מבין עניין, הוא מחובר לרחשי האוהדים. הוא רצה למשוך את קורנפיין כמה שיותר כדי לא לשלם לו עכשיו, אבל הוא היה טרוד מהאוהדים. אלי יודע כי אחרי שהקהל לחץ להביא אותו כדי שקורנפיין יעזוב והעובדה שקורנפיין נשאר, יחד עם עזיבת סמלים כמו עמית בן שושן, ריקן ומויאל, זו רק שאלה של זמן מתי הקהל יתלבש עליו לכן, כמו איש יחסי ציבור, הוא החליט לבחור את העיתוי המתאים לפיטורים כדי להרגיע ולרצות את האוהדים. האוהדים מאוד מדאיגים אותו, חשוב לו לשמור על תדמיתו כאליל שלהם", אומר גורם שבילה שעות רבות עם טביב. 

"על פי העבר של טביב הוא לא האיש המתאים לחתום אתו על הסדרים", אומר מקורב לקורנפיין, "הוא לא יודע לכבד הסכמים. הדיו אתו הוא חתם על ההסכם עם גיידמק עוד לא התייבש והוא כבר מפר הסכם עם קורנפיין, אז למה שקורנפיין יחתום על הסכם שבו גם יפחית את הסכום, גם ימתין שלוש שנים וגם לא בטוח שיעמוד בהסכם? אם הוא לא עומד בהסכם עכשיו למה שיעמוד בו בעתיד?".

בינתיים גורמים רבים מנסים למנוע משני הצדדים הליכה לבית המשפט, ביניהם ראש עיריית ירושלים ניר ברקת, ניר שלום וגורמים נוספים בעלי השפעה, עד כה ללא הצלחה. "טביב חתם על הסכם מכירת הפועל תל אביב וקיבל ערבויות מאיש העסקים מני ויצמן ומסתבר כי הוא נאלץ להגיע לבית המשפט למרות הערבויות שדרש. קורנפיין דורש ערבויות בנקאיות, כאלה שאפשר לפרוע אותן באופן מיידי אם טביב לא עומד בהסכם. אי אפשר ללחוץ על כל העולם, לקבל קבוצה במחיר רצפה, לספר לכולם בתקשורת שהוא בא להשקיע ופתאום להתנהל הרבה יותר גרוע מאחד שאין לו שקל בבנק. קורנפיין, עם כל הכבוד למתווכים ולמפשרים, לא יוותר על ערבויות ראויות אלא אם כל הכסף ישולם מיד״, אומר מקורב לקורנפיין.

גורמים בסביבתו של טביב מתקשים לראות את הבעלים מעביר את הקבוצה בבקרה מבלי להכניס את היד לכיס, דבר שהוא לא אוהב לעשות. ״איציק קורנפיין קיבל מספיק כסף מבית"ר, לא יקרה כלום אם יוותר על 50% מהכספים. ראוי שאחד שאכל מיליונים מהקבוצה יוותר על החובות וייקח את הפיצויים״.

אנשי שלומו של הבעלים כבר מסיתים את האש נגד קורנפיין במסרים לאוהדים דרך התקשורת ואומרים כי אם היו"ר המפוטר לא יתפשר, בית"ר לא תצליח לעבור בבקרה. קורנפיין ערוך למאבק התקשורתי והנסיון להציג אותו כרודף בצע. "קורנפיין כבר עבר מספר מדורי גיהנום בשנים האחרונות מצד הקהל וחלק מהתקשורת, הוא כבר רגיל לזה", אומרים בסביבתו, "שום דבר לא ילחיץ אותו ולא יגרום לו להתקפל, גם אם יציגו אותו כמי שמונע מבית"ר לפתוח את העונה. עם כל הכבוד לטביב, קורנפיין מכיר את כל התרגילים ועבר כבר את כל הספינים. הוא לא מתרגש״.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ