בואו נגמור את זה יפה

גם אם הסיכויים להעפיל למונדיאל אבדו עם התיקו מול האזרים, המשחק ברוסיה (18:00, ספורט 5) הוא הזדמנות לתקן את הרושם

משה בוקר
שליח "ספורט הארץ" לסנט פטרסבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר
שליח "ספורט הארץ" לסנט פטרסבורג

1 אם אלי גוטמן ושחקניו חששו מהמשחק מול רוסיה עוד לפני מסיבת העיתונאים אתמול, הרי שכעת הם מודעים עוד קצת לעוצמה הרוסית. במפגש עם מאמן היריבה, פאביו קאפלו, השתתפו מעל 70 עיתונאים וצלמים, כמות יוצאת דופן בכל קנה מידה.

גם הכבוד שרוחשים המקומיים למאמן האיטלקי יוצא דופן. היראה, השאלות העדינות. אחרי מסיבת עיתונאים כזו, נשאלת השאלה מתי תגיע ישראל למעמד בו תוכל להתעסק בעצמה ופחות ביריבה. קאפלו נשאל מספר פעמים על נבחרת ישראל. לרוב פשוט התעלם מיריבתו היום והתייחס לנבחרת שלו. הוא אמר כי ישראל הפסידה רק פעם אחת, וזה היה לרוסיה. הוא לא ציין שמות בנבחרת הישראלית, וכאשר שאלו אותו האם הוא חושש שישראל תעלה למשחק עם מוטיבציה אחרי התיקו שהשיגה בשבת, הוא ענה כי אינו מתייחס לצורה בה תשחק יריבתו.

ההבדל הקיצוני בין רוסיה לישראל, אם כן, לא נשאר רק על כר הדשא. מספר דקות אחרי מסיבת העיתונאים עם קאפלו התיישב בכיסאו המאמן הלאומי של ישראל. כאשר נשאל, למשל, מי מהשחקנים הרוסים מפחיד אותו, נקב אלי גוטמן ברוב השמות שיפארו את ההרכב הרוסי. כאן, למעשה, טמון כל ההבדל בגישה בין המאמנים. העובדה שבערב המשחק גוטמן עדיין לא היה נעול על ההרכב יכולה להתחיל להסביר מדוע הנבחרת נראית כל כך רע.

אלי גוטמן במסיבת העיתונאים בסנט פטרסבורג. ״הבעיה בשבת הייתה רק 20 מטר מהשער", הדגיש, "שם לא עשינו את הדברים טוב״צילום: אי-אף-פי

גוטמן הפתיע אתמול כשאמר כי צפה שוב במשחק מול אזרבייג'אן ולדעתו הנבחרת שיחקה טוב בשבת. ״הבעיה היתה רק 20 מטר מהשער", הדגיש, "שם לא עשינו את הדברים טוב״. אם כן, הנבחרת שיחקה טוב, אבל רק עד 20 מטר מהמטרה שלשמה הומצא המשחק - הבקעת שערים.

2 על פי מיטב המסורת הגוטמנית, האימון המסכם היה סגור. לא ברור אם אלמנט ההפתעה יהיה זה שיעשה את ההבדל מול הרוסים, אבל דבר אחד דווקא ברור - מדובר בהיבט נוסף שמרחיק את התקשורת. זו, ככל הנראה, סומנה כווירוס מדבק שצריך להימנע ממנו. בנבחרת הלאומית בתקופת גוטמן עושים הכל כדי להרחיק את התקשורת המתלווה אליה. כשהוצע לגוטמן להיפגש עם אנשי התקשורת באופן מסודר על מנת לדבר מקצועית על המשחק האחרון, הוא השיב בחיוב. אלא שהפגישה התקיימה בלוח זמנים לחוץ, בחדר במתחם האימונים של זניט, שם נערך אימון הנבחרת. זה נראה בדיוק כפי שהנבחרת נראתה בשבת. גם השחקנים, שמחליטים בעצמם אם הם רוצים להתראיין או לא, אינם נקיים. ההתנהלות של הנבחרת מול התקשורת, הזלזול והעובדה שגם מאמן הנבחרת לא סתר את ההנחה שהוצגה בפניו - לפיה השחקנים לקחו פחות קשה את התיקו בשבת - רק מחזקת את התחושה כי משהו מקולקל בנבחרת, שפחות זקוקה לנקודות ברוסיה ויותר לחריש עמוק.

3 שלמה שרף, שנמצא ברוסיה על תקן פרשן, טוען כי ב־13 השנים שעברו מאז אימן אותה, לא רק שהנבחרת לא הצליחה להתקדם - היא חזרה לאחור. קשה שלא להסכים עם הקביעה הזו. שרף, שנפגש עם גוטמן, חזר על אחד העקרונות המרכזיים שהנחו אותו: לזמן את השחקנים החמים ביותר בזמן הנתון ולהעניק להם את חולצת ההרכב - משהו שגוטמן לא עשה.

ברדה. מבלי לשחק דקה, הפך חלוץ הפועל באר שבע לדמות הכי חשובה של גוטמן בנבחרתצילום: אי־אף־פי

חרף העובדה שסיכוי תיאורטי עדיין קיים, על המונדיאל בברזיל כבר אף אחד לא מדבר כאן. החלום נגמר באופן כמעט רשמי. יו"ר ההתאחדות אבי לוזון אמר כבר אחרי התיקו הראשון של הנבחרת מול אזרבייג'אן כי איבוד הנקודות ימנע מהנבחרת עלייה למונדיאל. על פי תפישתו, נבחרת כמו ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה לאבד נקודות מול נבחרות שפחות טובות ממנה על הנייר. גוטמן, שכל הזמן ניסה להשאיר את החלום בחיים, רוצה לקחת היום נקודות לא רק בשביל הכבוד, אלא כדי להמשיך להנשים את הפנטזיה. בכל מקרה, נדמה כי לא חשוב מה תהיה התוצאה, הקמפיין נכנס לטיפול נמרץ כבר במחזור הראשון. אם עוד היה ניתן להציל אותו, הטעויות הרבות בדרך חיסלו אותו סופית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ