ילדי הפועל חיפה, תבלו

"הקונספט לא עבד. צריך משהו חדש", מסביר מודי בר-און מדוע לקח על עצמו, בצוותא עם אוהדים נוספים, את האחריות על מחלקת הנוער

יצחק גולדשטיין, כלבו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק גולדשטיין, כלבו

לפני יותר מחודשיים החליטו מספר אוהדי הפועל חיפה, חלקם אנשי עסקים וחלקם אוהדים ביניהם מודי בר־און, להקים קבוצה שתנהל את מחלקת הנוער. אחרי משא ומתן מתיש, יצאה ב־10.7 ההודעה הרשמית על העברת זכויות הניהול של המחלקה לידיהם. בין המשימות שלקחו על עצמם: שיפוץ מתחם האימונים בקריית חיים. מאז החלו העבודות התגייסו מאות אוהדים למיזם. עם או בלי קשר למהלך, דעכה המחאה שהופנתה נגד הבעלים, יואב כץ. "היה משהו באווירה מסביב לקבוצה שהיה חמוץ ונהיה לא נעים לסבול ביציע", מספר בר-און, "הייתה אווירה לא טובה, היה חוסר סבלנות והמצב רוח הכללי מסביב למועדון היה חמוץ. יואב זרק לנו אתגר וככה הגענו לדבר הזה".

מה הרגשת ביציע?
"הרגשתי שנהיינו קבוצה נרגנת. אני זוכר שהיה משחק נגד בית"ר שהקהל שלנו והקהל של בית"ר שיתפו פעולה וצעקו לקורנפיין וכץ ללכת הביתה. זה היה אולי רגע מצחיק, אבל בעיקר עגום".

מי הגה את הרעיון?
"בעצם, יואב הגה את הרעיון. ישבנו בכמה פגישות ותמיד דיברנו רק על הנוער ועל התשתיות, ואז הוא אמר שאם זה כל כך מגניב אותנו אז שניקח את זה. גם האנשים שהיינו שם - אם זה עופר גריל או שי פינקלשטיין - נדלקו על הרעיון ואז נכנסנו למשחק הזה. בהתחלה אתה מרגיש שזה כמו לשחק מנג'ר, אבל במציאות. עשינו משא ומתן ארוך מאוד עם האיש והקפדנו לשמור עליו כל הזמן בסוד, האתגר כעת הוא לפתח את זה".

"היה קונספט והוא לא עבד, ועכשיו צריך להעלות דור חדש של ילדים או למצוא קונספט חדש"צילום: גלי איתן

יש כאלה שיגידו שהוא מנצל אתכם.
"יואב הפנט את הפועל. לא בקטע רע, פשוט מתעסקים רק בו כל הזמן. כל הזמן בודקים אם יואב עושה נכון או לא, אם זה טוב ליואב או לא טוב לו. נכון, יואב איש קשה, אבל אנחנו מאמינים שהוא באמת ובתמים צמא לקשר הזה וצמא לבנות יחסי אמון וכבוד הדדיים עם הקהילה של הפועל חיפה. אני מביא בחשבון שאני עלול להתאכזב, אבל אני באמת מאמין שזה לא יקרה".

מה האינטראקציה שלכם איתו?
"אנחנו עושים שני דברים בבת אחת. גם פוגשים את יואב וגם 'עוקפים' אותו. אנחנו מצליחים לבנות אתו מה שהוא מחפש כל השנים האלה. לצורך העניין, יואב מחזיק תיק הפועל כמו שהיה פעם בהסתדרות. אותי מעניין רק הפועל חיפה ואני אוהד הפועל חיפה ומחפש לעשות לה טוב".

זה יכול להצליח?
"אני מרגיש שהגעתי לגיל ולמצב שאני יכול לעזור להפועל חיפה. אני רוצה לכוון לדברים שאני חושב שהם הכי חשובים. אני ממש לא מרגיש מנוצל, ובהחלט מאמין שזה יצליח".

של מי מחלקת הנוער היום?
"זה לא מעניין אותי של מי - שלך, שלו או שלי".

עם כל הכבוד לנעשה בנוער, לא קצת כואב לך מה שקורה בבוגרים?
"מוקדם מדי לדבר. בוא נחכה עוד כמה שבועות".

אבל בעשור של יואב בקבוצה נוצר הרבה תסכול אצל האוהדים.
"עונת האליפות הייתה יוצאת מהכלל ולא מעידה על הכלל. הפועל, מאז שעשיתי את הטעות ונהייתי אוהד, מתנדנדת בין הליגות. רוב האהדה שלי, למרות כמה רגעי ערגה עם גביע ומקום שני, היו בסימן של 'אנחנו רבים עם טבריה על העלייה'. זה הכלל ולא האליפות".

אז אתה מוותר על חזרה לימים גדולים?
"לא. אני חושב שהפועל צריכה להיבנות מחדש ובגלל זה אנחנו מתחילים למטה, מהמקום שאנחנו צריכים".

כץ יוכל לעשות את זה לבד?
"בזה אני לא מבין. אני מבין בזה שאנחנו כאן כדי לשנות את ההוויה ואת התודעה של הפועל, אבל זה תהליך ארוך".

יואב כץ. "יואב הפנט את הפועל. לא בקטע רע, פשוט מתעסקים רק בו כל הזמן"צילום: מורן מעיין

אתה מדבר על נוער אבל בינתיים הצעירים כמו גל אראל, רן אבוקרט וחנן ממן ברחו מהמועדון.
"זה לא במשמרת שלי, אבל אני אומר 'נו מילא'. בסך הכל אנחנו מדברים על הדור שלקח אליפות בנוער, ותכל'ס - זה רגע השיא שלי כאוהד. זו האליפות האמתית מבחינתי, בחורבה בקרית חיים".

אבל לא נשאר מהקבוצה הזו דבר.
"היה קונספט והוא לא עבד, ועכשיו צריך להעלות דור חדש של ילדים או למצוא קונספט חדש. החבורה החשובה הזאת, של הילדים הנחמדים האלה, לא הביאו את הסחורה".

מה חשוב לכם במחלקה?
"קודם כל להוציא שחקנים שיצליחו בקבוצה הבוגרת, אבל לפני זה צריך שהילדים וההורים ירגישו הרבה יותר טוב בקרית חיים".

התביישת במתקן?
"יש לי אהבה מטורפת למתחם בקרית חיים, משהו שאי אפשר להסביר. זו סגידה למתקן עצמו. קרית חיים מייצג עבורנו עולם שלם. הוא הוקם למעשה כחורבה ואין ספק שהוא במצב בעייתי, אבל זה לא בשמים - יש הרבה עבודה אבל אנחנו יודעים מה צריך לעשות ואנחנו בינתיים עושים אותה".

אתה מרוצה עד עכשיו?
"פגשתי את המאמנים ואת מנהלי הקבוצה, שהם אנשים מסורים שעשו עבודה מדהימה בתנאים קשים. עכשיו יהיו להם תנאים טובים יותר ואני מאמין שיקרו דברים. אני חושב שאנחנו עושים את העבודה אבל זה לא ברגע, זה תהליך".

מה השאיפות לעונה הראשונה?
"לעבור אותה בשלום. אני מקווה שמבחינת כדורגל נעבור בסדר. להרים את כמות הילדים בבית ספר לכדורגל ושבתחילת העונה הבאה הכל ייראה אחרת לגמרי".

אז לא באתם לשנה־שנתיים.
"ממש לא. אין לנו את האמצעים לעשות מהפך בבת אחת, אנחנו גם לא חושבים שזה נכון. אנחנו טירונים ויש לנו הרבה מה ללמוד. אנחנו צריכים להבין מה אנחנו צריכים ללמוד, ויותר חשוב מה צריכים לא ללמוד".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ