בשביל זה הגעתם עד לפה?

שלב הבתים בליגה האירופית נפתח במפח נפש עבור מכבי חיפה, שאמנם שלטה מול אלקמאר, אך נעקצה והפסידה 1-0 בקרית אליעזר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חן עזרא כל כך מהיר, שבהשוואה ליניב קטן נראה כאילו הוא כבר במשחק השני של מכבי חיפה בליגה האירופית, בקזחסטן, בזמן שהקפטן עדיין מתנהל במרחב אחר לגמרי, מול אלקמאר. עם פתיחת העונה החלו השניים לרוץ. נכון למועד כתיבת שורות אלו, מקדים עזרא את קטן, כבמשל הצב והארנב, בשלושה שבועות לערך. זה מחמיא מחד, ובעייתי מאידך, משום שכאשר קטן מוסר לכיוונו של עזרא, מתבטאים הפרשי הזמן והמרחק בין השניים באיבוד כדור ובאנחות ייאוש מכיוון היציע. עזרא יכול לספר לקטן מה יקרה בעתיד. קטן? רק לנסות לבקש ממנו שיואיל בטובו להאט ולדאוג להווה. כדי להפגיש בין השניים דרוש פיזיקאי, לא מאמן.

באופן לא מפתיע, מרבית הפעולות החיוביות של עזרא הן סוליסטיות; כשזה עובד, הוא עובר אחד, מטעה שני ומסובב לחיבור. המגע הראשון עם העולם החיצון, תזכורת לכך שמדובר במסגרת קבוצתית, מתקיים רק כאשר הוא חוגג את השער; מישהו עם קמצוץ מהכישרון שלו נתלה מחויך על כתפו, כזבוב על גבו של פיל, ואומר לו “תראה כמה אנחנו גדולים”.

אבוחצירא מיואש, הערב בקרית אליעזר. “מה אתה עושה?”, שאלו עיניו המאוכזבותצילום: שרון בוקוב

למעט רובן ראיוס, שדחף את הכדור קדימה, וגוסטבו בוקולי, שמנע מההולנדים לעשות אותו דבר, היה עזרא המצטיין במחצית ראשונה שהתנהלה בשליטה של חיפה, אך לא הניבה הזדמנויות של ממש עד לרגעיה האחרונים. בדקה ה־42, כפועל יוצא מיכולתו להיכנס מהאגף למרכז, מצא עצמו בתוך הרחבה עם אפשרות בחירה בין מסירה לראיוס או הגבהה עדינה לשמעון אבוחצירא. במקום זאת, פלטה המערכת את הפלט היחיד המוכר לה: בעיטה, וברגל ימין כמובן. “מה אתה עושה?”, שאלו עיניו המאוכזבות של אבוחצירא, אבל עזרא לא היה שם, רגליו כבר נשאו אותו למקום אחר. דקה מאוחר יותר התקנא אלון תורג’מן בקבלת ההחלטות של עזרא ובמקום להעביר רוחב לאותו אבוחצירא, העדיף בעיטה מזווית קשה. מה שיכול היה להיות 0-2 כבר לא היה.

בדקה ה־51 עצרה הגנת אלקמאר ברגע האחרון פעולה יפה של אבוחצירא ותורג’מן, שהעביר רוחב שכמעט הגיע לעזרא הפנוי. תשע דקות לאחר מכן התקרב תורג’מן למטרה כשחתך מאגף ימין למרכז, בעט - שטוח, כל שחקני חיפה התקשו אמש להרים את הכדור מעל לדשא - ופספס במעט את המסגרת.

איך אומרים? ריח של שער באוויר. ואכן, בדקה ה־70, גלגל יוהאן גודמונדסון כדור שחדר לשער בין רגליו של בויאן שראנוב, 0-1 לאלקמאר. מה שצריך היה להיות ניצחון על יריב מסתגר שחיפש אתונות ומצא מלוכה, הסתיים בהפסד מאכזב בשל היעדר מחץ בהתקפה. רק על פניו של עזרא הצטייר חיוך ממזרי. “איך אתה יכול לחייך?”, שאל אותו דקל קינן, “מה אתה רוצה?”, השיב לו, “ניצחנו בקזחסטן”.

שראנוב ולהקת המיואשים החיפאיתצילום: שרון בוקוב

מהלך המשחק

דקה 79: אנדלובו המחליף מצליח להקדים את השוער במאבק על הכדור לבעוט לשער,, אולם חובלאו הרחיק מהקו ומנע שוויון מוצדק.

דקה 73: בוקולי משתלט על הרחקה רעה של ההגנה וכמעט משווה עם בעיטה קשתית מ-15 מטרים, שנעצרת רק במשקוף.

דקה 71: שער! כדור רוחב לא מסובך במיוחד חותך את הגנת חיפה - לא מעט הודות לטעות של צ'וצ'אליץ - ומגיע לגודמונדסון, שבועט פנימה בין רגליו של שראנוב. 0-1 לאורחים.

דקה 53: ובהתקפת הנגד, ראיוס מחטיא את המסגרת.

דקה 52: מצב לא רע לאורח גודמונדסון, שמתוך הרחבה בועט בסערה השמימה.

דקה 42: חזרא מקבל מסירה נהדרת מראיוס, 16 מטרים מן השער. החלוץ מתקדם למרכז הרחבה, אך מאבד שיווי משקל ושולח בעיטה מוזרה למדי, שכמעט נכנסת.

חן עזרא לא מצליח להתחמק מהמגן. הצב והארנבצילום: שרון בוקוב

דקה 32: ניסיון מעניין של ראיוס, שפרץ ממרכז המגרש על לסף הרחבה. כולם ציפו למסירה, אבל הספרדי בעט מרחוק וזכה לקרן.

דקה 28: מתפרצת מימין לאלקמאר. יוהאנסן פורץ קדימה, אך מסירת הרוחב שלו לא מספיק מדויקת.

דקה 22: כדור רוחב נהדר של שיימן משייט לאורך הרחבה, אך אבוחצירא מחליק ומפספס את ההזדמנות.

דקה 8: טעות בהגנת חיפה הובילה למתפרצת של ההולנדים, שהסתיימה בבעיטה נאה של גודלי מ-25 מטרים. שראנוב הודף

דקה 1: השופט האוסטרי רוברט שורגנהופר מוציא את ההתמודדות לדרך.

הרכבים

מכבי חיפה: בויאן שראנוב, אייל משומר (עידן ורד, 83), דקל קינן, אדין צ'וצ'אליץ', שמואל שיימן, גוסטבו בוקולי, רובן ראיוס, חן עזרא, יניב קטן (דינו אנדלובו, 70), אלון תורג'מן (אביחי ידין, 70), שמעון אבוחצירא.

אלקמאר: אסטבן, מתיאס יוהאנסון, ג'פרי חוולו, יאן וויטנס, ניק ויירחבר, סלסו אורטיס, נמניה גודל, ויקטור אלם (מרטן מרטנס, 63), רוי בירנס (ווילי אוברטום, 63), יוהאן ברג גודמונדסון, ארון ג'והנסון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ