אבירם ברוכיאן ובית"ר ירושלים, סיפור אכזבה

כבר כמעט אוקטובר, והקפטן לשעבר ממשיך לחכות שאהובתו המיתולוגית תאותת לו לחזור. הבעיה: ממש לא בטוח שהיא רוצה בכך

מילן בן דוד מועלם, "כל העיר"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מילן בן דוד מועלם, "כל העיר"

במהלך השבוע האחרון נקבעה במשרדים בבית וגן פגישה בין אבירם ברוכיאן למאמן בית"ר ירושלים אלי כהן. מטרתה היתה ללבן את העניינים בין השניים. ברוכיאן ביקש להציג למאמן מנקודת מבטו את אירועי הקיץ החולף, שבמהלכו - לאכזבתו הגדולה - לא חזר לבית"ר ולא הצליח להיכנס לסגל שגיבש כהן.

כזכור, לאחר מסע ארוך של שכנועים, קיבל כהן את ברוכיאן לאימוני טרום פתיחת העונה של בית"ר. כל הסובבים אותו הסבירו שמספר שמונה מגיע לבית וגן עם מוטיבציית שיא והרבה רעב, ובימים השחונים של הקבוצה בתחילת הפגרה, החתמתו של הקפטן לשעבר היתה עשויה להיות מאוד משמעותית. כהן, טוענים מקורבים למאמן, היה בטוח - על סמך סיפורים ששמע - שברוכיאן הוא שחקן עצלן, כזה שלא עושה הגנה, לא רץ ולא משקיע.

אבל בסופו של דבר הוא הסכים לראות אותו, ואפילו התלהב. ברוכיאן הגיע לאימונים חד, מפוקס ובעיקר שמח על כך שסוף סוף חזר הביתה. כשמשפחתו ביקשה ממנו לבדוק אופציות אחרות, הוא סירב לשמוע, ואמר: "רק בבית"ר אני מסוגל לתת את כל כולי. גם אם יביאו עכשיו את מסי ורונאלדו לשחק בקבוצה זה לא יעניין אותי, כי אני אהיה הרבה יותר טוב מהם. תביאו גם את ברקוביץ' ורביבו בגיל 25, והם יישבו על הספסל כי אני אשחק. זה מרוב שאני מת לחזור הביתה".

האוהדים היו בעננים. אלי טביב הרגיש שהוא מחזיר למועדון את הבן האובד, וברוכיאן עצמו הרגיש שאחרי חודשים של ייסורים בפולין ותקופה מקרטעת בהפועל באר שבע, הוא יכול לחזור לחיים ולחייך מחדש. אלא שלמרות כל האידיליה, בחדר ההלבשה הצהוב־שחור היו כמה שחקנים שלא היו מרוצים מהקאמבק. אחד מהם הוא סטיבן כהן. לטענת מקורביו של השחקן, "כשסטיבן ראה את אבירם מגיע בפעם הראשונה חשכו עיניו".

ברוכיאן. ההחתמה של אבירם ברוכיאן היא החתמה בעייתית ביותרצילום: שרון בוקוב

ברוכיאן תפס שיחה צפופה עם כהן, עמו יש לו יחסים טובים, ואמר לו: "אין לך בכלל מה לדאוג - אם אני חותם, גם אתה חותם". לדברי אחד ממקורביו של ברוכיאן, כהן חשש מפגיעה במעמדו, ואמר לו: "אתה סמל. אם אתה חותם, הם לא ייקחו אותי". ברוכיאן התעקש והסביר לו: "אנחנו חותמים ביחד, אין לך מה לפחד". עד כדי כך ברוכיאן היה בטוח שבית"ר לא תוותר עליו. גם בבית"ר היו בטוחים שהשידוך המחודש יעלה יפה, והודיעו כי בימים הקרובים ייסגרו הפרטים האחרונים בין הצדדים.

אז מה השתבש? בבית"ר יש מי שטוענים שאלמלא התבטאות אחת מיותרת של ברוכיאן, הוא היה היום בקבוצה. מתברר שבאחד האימונים הוא מתח ביקורת נוקבת על אלי כהן, דבר שהגיע כמעט מיידית לאוזניו של המאמן. מקורביו של ברוכיאן הכחישו בשבוע שעבר את הדברים: "היו שחקנים שלא מצא חן בעיניהם שאבירם יחזור, והם הרעילו את אלי - סיפרו לו שקרים ומעשיות וגרמו לו בעצם לוותר עליו".

אחד השחקנים שלטענת בני משפחתו של ברוכיאן אחראי על כך שהוא לא בבית"ר, הוא אותו סטיבן כהן, שנחשב מקורב למאמן, ולטענתם השפיע עליו שלא ייקח את ברוכיאן. סטיבן כהן אמר בתגובה ל"ספורט כל העיר": "לפני שבועיים יובל נעים בא אלי וסיפר לי שאבירם כועס עלי כי לדעתו אמרתי דברים רעים לאלי כהן עליו. אמרתי ליובל שהוא מכיר אותי, ושאם יש לי משהו רע להגיד אני אומר בפנים. התקשרתי לאבירם ליד יובל - הוא ענה לי מוקדם בבוקר ואמר שיחזור אלי. מאז הוא לא חזר אלי ולא ענה לי, למרות שהתקשרתי כמה פעמים.

"דבר ראשון, אני ואבירם היינו בקשר טוב תמיד. הוא לקח אותי אליו לחגים כמה פעמים כשהייתי לבד. דבר שני, מי אני בכלל שאקבע למאמן אם אבירם, שהוא סמל בבית"ר, שחקן שגדל בבית"ר, ישחק בקבוצה או לא? אני גם מוכן לעשות שיחת ועידה עם אבירם, טביב וכהן ולהוכיח שלא דיברתי רע עליו מעולם. זה לא יפה להאשים אותי, בחיים לא היתה לי בעיה עם שחקנים, וזה לא יפה שמדברים עלי ככה. אלי כהן אמר לי כמה פעמים לחתום, ולא הבין למה אני מחכה. אמרתי לו שדוד רביבו חתום, ושרוב הסיכויים שגם אבירם חותם, אז אולי עדיף שאחתום בקבוצה אחרת כי אני רוצה לשחק העונה ולא להיות על הספסל. לא דיברתי נגד אבירם, אני תמיד מתרכז אך ורק בעצמי".

אלי כהן. עוזב את טדי לאחר 11 מחזורים בלבדצילום: שרון בוקוב

למעשה, אף אחד בבית"ר לא באמת הודיע לברוכיאן שהוא מחוץ לתוכניות. חיים רביבו, כך לדברי מקורבים לשחקן, המריא לחו"ל יום לפני שברוכיאן הצטרף לאימונים, והבטיח לו לשבת לסגור קצוות כשישוב. רביבו היה זה ששכנע אותו להצטרף לאימונים ללא חוזה והבהיר לו שלמרות שהדרישות שלו מעט גבוהות, הם ימצאו את העמק השווה. "אבירם אמר לרביבו שהמילה שלו היא ברזל בשבילו, ולכן הגיע להתאמן. אם הוא היה יודע שבית"ר לא תחתים אותו, הוא לא היה מתאמן", טוען גורם המקורב לקשר. אבל את המסר הפנים ברוכיאן עם הזמן, כשבית"ר המשיכה במחנה האימונים שלה מבלי שאף אחד יצר איתו קשר והודיע לו שהמאמן החליט לא לצרף אותו. דוד אמסלם עוד ניסה לתווך בין ברוכיאן לכהן, אך לשווא.

מעטים יודעים מה עבר על ברוכיאן בפולין. לפני שנתיים הוא קיבל חוזה גבוה בפולוניה ורשה, והיה נדמה שהוא מצטרף לקבוצת צמרת איכותית ששואפת להגיע רחוק. חמישה מחזורים בלבד אחרי שהוא נחת שם, הבעלים של המועדון - שכעס על רצף ההפסדים - אסף את השחקנים, עבר אחד אחד והטיח בהם דברים קשים. לחלקם אמר שהם לא שווים אגורה, לחלקם אמר שאף קבוצה לא תיקח אותם אחרי הכישלון במועדון שלו. לברוכיאן אמר: "הגעת לפני חמישה מחזורים, וכל מה שהבאת לי זה שני ניצחונות ושלושה הפסדים, אז למה בעצם קניתי אותך?". ברוכיאן הוזהר מראש לא לענות לבוס, ומצבה של הקבוצה המשיך להידרדר עד שהגיעה לפירוק.

בסוף אותו קיץ, ברוכיאן החליט לחזור לארץ וביקש מסוכנו אבי נמני להוציא אותו בדחיפות מפולין. חמישה חודשים הוא נשאר בלי שכר, ועם כל הכבוד לאירופה, כמי שמפרנס את אשתו, ילדיו וגם את משפחתו המורחבת, המצב הכלכלי התחיל להלחיץ. ברוכיאן, שצבר בור של חצי שנה, התחיל לחשוש. הוא רצה לחזור לבית"ר, אבל איציק קורנפיין בישר לו שלא הצליח לגייס את הכספים הדרושים ושהוא נאלץ לוותר עליו.

הפועל באר שבע קפצה על המציאה והחתימה את ברוכיאן. גם שם הקשר היה בטוח שהוא יצליח לשקם את הקריירה, אבל המציאות היתה שונה. הקבוצה של אלישע לוי נלחמה על חייה בליגה עד למחזור האחרון. "אי אפשר להגיד שברוכיאן לא היה טוב - כל הקבוצה לא היתה טובה", אמר השבוע גורם בהפועל באר שבע ,"לא היתה כימיה ולא היה חיבור בין השחקנים. זה משהו שהורגש באימונים, במשחקים, בחדר ההלבשה. אם ברוכיאן היה משתלב בקבוצה של היום, סביר להניח שהוא היה מוציא מעצמו הרבה יותר". במועדון מהנגב מציינים שברוכיאן זכה בעיר הדרומית להרבה מאוד אהדה, אבל לא כזו שנתנה לו הרבה מוטיבציה. "אנשים היו עוצרים אותו ברחוב, בקיוסקים ומחוץ לאצטדיון, ומדברים איתו על בית"ר ירושלים. לא נתנו לו להשתחרר בשום שלב".

סטיבן כהן. "מי אני בכלל שאקבע אם אבירם ישחק בבית"ר?"צילום: ניר קידר

בקיץ האחרון הגיש ברוכיאן תביעה לפיפ"א נגד פולוניה. לטענתו, הקבוצה חייבת לו 350 אלף יורו - 250 אלף על החוזה שהיה אמור להיות בתוקף השנה, פלוס 100 אלף נוספים על השכר שלא קיבל במשך חצי שנה. הדיונים בין הצדדים במקרה הזה עשויים להימשך יותר משנה, וגם לכך ברוכיאן כבר ערוך. בינתיים הפך לשחקן חופשי, ולכן הוא יכול לחתום בקבוצה גם אחרי מועד ההעברות בליגה.

אלא שעד היום, אחרי אמצע ספטמבר, ברוכיאן - שפעם סומן כאחת ההבטחות הגדולות של בית"ר בפרט ושל הכדורגל הישראלי בכלל - יושב בביתו. הוא מעביר את ימיו בעיקר בחיק המשפחה, עם האשה ריקי ועם שני בניו. בשעות הבוקר הוא עורך אימונים אישיים אינטנסיביים עם מאמן הכושר רוני הלל, שפוטר בקיץ האחרון מבית"ר. אחרי אימון הכושר ברוכיאן חוזר לרוב לביתו ומבלה את הזמן עם ילדיו. כשהם הולכים לישון, הוא חוזר להתעסק עם הכדור ויוצא לשחק כדורגל, כדורסל וטניס. הפרטנרים הקבועים שלו במשחקים האלה הם אחיו, שהתגייסו לעזור לו בתקופה הקשה.

דבר אחד ברור - אם ברוכיאן לא היה מחכה לבית"ר, הוא כבר היה חתום בקבוצה אחרת. הראשון שפנו אליו היה יוסי מזרחי, מאמנה של מכבי נתניה, שמכיר אותו היטב. מזרחי הרגיש שהוא יכול להרים את הקריירה של ברוכיאן וצלצל אליו מיד כשמונה למאמן נתניה, ועוד לפני שהחתים את קובי חסן וערן לוי. "בוא תחתום כאן לשלוש־ארבע עונות", הציע לו, "תקבל משכורת טובה. בעזרת השם נעלה ליגה עוד השנה, ואתה תהיה בידיים שלי ותיהנה מאיצטדיון מרשים וקהל כמו שאתה אוהב". אבל ברוכיאן היה בשלו. "אני מכבד אותך מאוד", השיב לו, "אבל אני הולך רק לבית"ר".

במשפחת ברוכיאן עוד ניסו לשכנע אותו ללכת לנתניה, אבל לשווא. "האהבה של אבירם לבית"ר פגעה בו פעם אחר פעם", טוען קרוב משפחה, "הוא לא רואה שאין כאן ערך לשחקני בית? הדם שלו צהוב הרבה יותר מזה של שחקנים אחרים שעזבו, והוא לא היה מוכן להקשיב לנו כשאמרנו לו ללכת למקום אחר. בגלל זה עכשיו הוא עדיין בלי חוזה".

אוהדי בית"ר. "יש חיבור שאי אפשר להסביר"צילום: שרון בוקוב

גם יובל נעים, שאימן את ברוכיאן לפני שעזב לוורשה, רצה לצרף אותו להפועל עכו, אבל נמני הבהיר שהקשר מעדיף למצות אופציות אחרות. כך הלכה לה הזדמנות נוספת להחזיר את הקריירה למסלול. "אני אוהב את אבירם באופן אישי", מספר נעים ל"ספורט כל העיר", "הקריירה שלו אמנם בירידה, אבל הקבוצה שתיקח אותו תעשה עסקה טובה לדעתי. אני לא יכול להיכנס לשיקולים של בית"ר, אבל אני יודע שזה היה החלום שלו לחזור הביתה. כשהוא עזב את בית"ר בתקופתי הרגשתי שהיה לו קשה, אבל הוא ידע שהוא חייב את זה לעצמו".

אוהדי בית"ר נוטים להסכים עם טביב כמעט בכל. כשקובי מויאל, עמית בן שושן ואבי ריקן עזבו, הם השתדלו לבלוע את הגלולה המרה בלי להקים מהומה. עם ברוכיאן הסיפור מעט שונה. בשבועות האחרונים מגיעים אוהדים עד לפתח דלתו של השחקן ומנסים לרומם את רוחו. אותם אוהדים גם פונים לאלי כהן ולטביב בכל דרך אפשרית בניסיון לדבר ללבם. "אנחנו מסבירים להם שזה ממש לא משנה שברוכיאן עבר כמה עונות לא טובות", מתאר השבוע אחד האוהדים שאחראים על הניסיונות לגשר בין הנהלת המועדון לברוכיאן, "הערך המוסף שלו הוא בפן החברתי. הוא יכול לחבר את כל הקבוצה ולעזור להחזיר את הרוח הבית"רית. יש בינינו חיבור שאי אפשר להסביר".

אחד מחבריו הטובים של ברוכיאן, שמקושר לבית"ר, אומר: "לא כולם ישרים אתו בבית"ר. החלטה מקצועית? ממש לא, הרי אלי כהן מאוד התלהב ממנו באימונים. יש דברים מעבר. מישהו בקבוצה מבלבל לאבירם את המוח עם סיפורים. אנשים עוד משלים אותו ומפזרים הבטחות במקום להיות ישרים ולהגיד לו שכרגע הסגל נעול וחתום ושכדאי לו מאוד לחתום במקום אחר. וגם אבירם אשם, גם הוא משלה את עצמו ולא מוכן להבין שיש אנשים לא ישרים. הוא אוהב את בית"ר בצורה בלתי רגילה. בלי בית"ר אפשר להגיד שהוא חצי בן אדם".

איש העסקים מוטי גמיש, חבר קרוב של ברוכיאן שאף הוא מקורב להנהלת בית"ר, מסכם: "מאוד כואב לי שהוא לא בבית"ר ולא מצא קבוצה שראויה לו. הוא אחד השחקנים הכי מוכשרים בארץ שעוד לא נתן את כל מה שהוא יודע ומסוגל. היום אבירם בירידה קטנה, אבל אני בטוח שהוא יעלה חזרה, ויעלה בגדול. כואבת לו העובדה שבבית"ר לא פותחים ידיים ומקבלים אותו, לא אומרים לו, 'זה הבית שלך'. לדעתי, זה הכי מפריע לו. הוא רואה את עצמו כמי שיכול לשחק בבית"ר לפני הרבה שחקנים שנמצאים שם, והוא רעב מאוד להוכיח את עצמו".

מישהו מתגעגע? המיטב של ברוכיאן:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ