מלה של בוקר |

איך אתם לא מחכים לזה

מה עומד מאחורי המתקפה של ONE על השר ארדן? מה אמר גוטמן על הביקורת של איל ברקוביץ'? ואיך נמני ממשיך לפרשן את שחקניו?

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

יכול להיות ששמתם לב לקמפיין הארסי שניהל השבוע אתר האינטרנט ONE נגד שר התקשורת, גלעד ארדן, בטענה כי אינו מונע את שידור משחקי מכבי תל אביב ומכבי חיפה בליגה האירופית בערוץ בתשלום של צ'רלטון, כפי שהוא נדרש לעשות. ואולם, האתר המדובר הרגיל אותנו כי לא האתיקה והדאגה לציבור עומדים בראש מעייניו, וגם בסדרת הכתבות הנוכחית המצב אינו שונה.

כחלק מן המאבק הצודק והחשוב ציבורית, הקפידו ב-ONE להעלות אינספור טענות נגד אוזלת ידו של ארדן, וניסו בכל בכוחם - הן באמצעות האתר והן באמצעות תכנית הרדיו שלהם ב-102FM - למנוע את שידור המשחקים בצ'רלטון ולחסוך לנו, הצופים, כמה עשרות שקלים בחודש.

עד כאן הכל בסדר - המאבק בהחלט צודק וראוי. אלא שמה שלא טורחים לספר לנו הוא שבזמן ניהול המאבק למען חובבי הכדורגל בישראל, ONE הגיש בקשה לרגולטור לאשר לו להעלות ערוץ טלוויזיה נוסף - בתשלום, כמובן. כלומר, להפוך את ערוץ 50, שמשודר כיום בחינם, לערוץ בתשלום, או לצרף לו אח חורג מעדות "ערוצי הפלוס-פרמיום". נתון די חשוב, שמשנה מעט את התמונה. מי שחיפש עדות לכך בכתבות שפורסמו באתר, או בדברים שנאמרו בשידורי הרדיו של 102FM - לא יכול היה למצוא אותה.

ערוץ ONE מאוד רצה לשדר את הניצחון היוקרתי של מכבי תל אביב בבורדו ביום חמישי. הוא יכול היה לעשות את זה, אם היה משלם 150 אלף שקל לבעלי הזכויות בצ'רלטון, מפעלי הערוצים "ספורט 1" ו"ספורט 2". ב-ONE לא רצו להיגרר להוצאות, וניסו להפוך את העניין למאבק ציבורי, כדי להוזיל את המחיר, או לבטלו לחלוטין. בסופו של דבר, המשחק שודר בערוץ בתשלום.

אין ספק, זוהי זכותו הלגיטימית של ערוץ להשתדרג ולהתפתח, ואם ברצונו להתמודד בעתיד על רכישת זכויות שידור של הכדורגל הישראלי והאירופי, עליו לייצר הכנסות. רק קצת חבל שכלי תקשורת, שחרת על דגלו את המאבק בחוסר האתיות וניגוד העניינים, הוביל מאבק נגד השר ארדן מבלי לספק גילוי נאות על מעורבותו בעניין.

זו כמובן לא הפעם הראשונה ש-ONE נוקט בטקטיקה הזאת. אלי אוחנה, למשל, הפך לאויב האתר מאז שנטש אותו לטובת ערוץ הספורט. מאז הוא סופג אש בכל אמצעי התקשורת בו אופירה אסייג נמצאת. הסגנון בוטה וארסי, וכל זאת בגלל ששחקן העבר של בית"ר ירושלים החליט לעבור ליריבים המושבעים.

דווקא אייל ברקוביץ', שהצטרף לערוץ הספורט בהמשך לעבודתו ב-ONE ובתכנית הספורט של אסייג, זוכה בינתיים לחסינות. אסייג לא מוצאת פגם בעובדה שברקוביץ' משמש כבעל בית ספר לכדורגל בנשר, ומנהל מו"מ עם קבוצות בליגת העל על מנת למכור ולקדם את שחקניו. כוכב העבר של מכבי חיפה נפגש עם בעלי קבוצות ומאמנים בליגת העל במהלך היום, ובערב מגיע לתחנות הרדיו והטלוויזיה ושופך את מר ליבו. הכל נקי ונטול אינטרסים, לכאורה.

היפותטית, מה יקרה כאשר ברקוביץ' ינסה למכור שחקן צעיר לאחד מבעלי קבוצות ליגת העל, והאחרון יסרב? האם יכול הפרשן הבכיר של ONE להגיע זמן קצר לאחר מכן לאולפן וליטול חלק בדיון בנוגע לקבוצה או הבעלים? האם יכול ברקוביץ' להישאר אובייקטיבי? חוששני שלא.

מי שמחפש חיזוק נוסף לכך, מוזמן להקשיב למאמן הנבחרת אלי גוטמן. המאמן הלאומי, שמתכונן למשחקים חסרי המשמעות של ישראל מול פורטוגל וצפון אירלנד בשבוע הבא במוקדמות המונדיאל, חטף קיתונות של רותחין מהצמד אסייג-ברקוביץ' לכל אורך הקמפיין. השניים לבטח כבר מחדדים את הלשון לקראת השבוע הבא.

כיצד ייתכן הדבר, כאשר ידוע שברקוביץ' עצמו חושק בתפקיד של גוטמן? האחרון התייחס לכך בפניי לפני כחודש. "הרי ברור ששום דבר בביקורת שלהם איננו מקצועי, והכל אישי", טען מאמן הנבחרת, "הבעיה היא שרק מעטים באמת יודעים מה מסתתר מאחורי הביקורות המבזות שלהם, ושאר עם ישראל ששומע וקורא אותם לא מודע לכך".

הבעיה היא שזה לא נגמר בברקוביץ'. לפני כמה ימים התקשר אלי חבר טוב, חובב כדורגל, וסיפר לי את הסיפור הבא: "אבא של חבר שלי נפגש עם אבי נמני בנוגע לבן שלו, שמשחק כדורגל. 'נפגשתי עם נמני. הוא ידאג לבן שלי לקבוצה טובה', הוא התגאה. אחר כך אנחנו נפגשים בבית לראות משחק בטלוויזיה, ושומעים את נמני מפרשן. איך זה יכול להיות שנמני הוא גם סוכן שחקנים וגם מפרשן בטלוויזיה? מה זאת החגיגה הזו?".

ואת האנשים האלה אנחנו שומעים בכל הערוצים, הם מדברים בכל תחנות הרדיו, משתתפים בכל הפאנלים - חלקם עדיין מתהדרים בשם "יציע העיתונות", כאילו היושבים בו הם אכן עיתונאים - וכותבים בכל העיתונים. בכל מקום מופיעים ברקוביץ', נמני, ועוד לא הגענו לניר לוין, מוטי איוניר ואחרים - שמשמשים כמאמנים ביום ופרשנים בלילה.

זה מזכיר לי את השיר הישן והמצחיק של הגשש החיוור: "עובדים עלינו בפנים, ואנחנו לא לומדים".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ