שלמה וייס, כלבו

אחרי ההפסד בדרבי, גם יניב קטן לא חשב שגרוע מזה יכול להיות. בשבת האחרונה צפה הקפטן מהספסל בהפועל רעננה מבטלת את מכבי חיפה, ואם זה לא מספיק – הוא גם ראה את תמיר כהן, דווקא הוא, כובש את ה־0-1 הענק של הקבוצה הקטנה. גם אריק בנאדו ראה את אותם הדברים. את מכבי חיפה שוב מושפלת, ואת השחקן שהוא עצמו כל כך לא רצה לראות בכפר גלים לוקח לו שלוש נקודות.

בשריקת הסיום, ירד בנאדו לחדר ההלבשה בראש מעט מורכן ובעיניים שלא התקשו להסתיר את המועקה. קטן, שבעבר ידע לנצל 90 דקות שבהן הוא לא משותף כדי לתכנן זעזוע, לרעום על השחקנים, להתעמת עם המאמן ואפילו ליזום שיחה בהולה עם יעקב שחר - בחר הפעם להתמקד באדם אחד בלבד. מבטו של הקפטן ננעץ בחבר הטוב בנאדו, ששוב עמד לספוג את כל חצי הביקורת, ובחר להתעלם מהדחתו מההרכב.

במסדרון המוביל לחדר ההלבשה, השניים נפגשו. שם, בנוכחות רבים מהשחקנים ומאנשי הצוות, הקפטן העניק למאמנו חיבוק ארוך ומנחם, ואז פצח במונולוג הבא: "אריק, כולם פה אוהבים אותך, אנחנו נעזור לך לצאת מזה. מעכשיו, כולם יעשו הכל כדי שנצא מהתקופה הזאת, יחד איתך".

עוד חיבוק עם קטן. "אריק, כולם פה אוהבים אותך"צילום: ניר קידר

בשבוע החדש שהחל מיד לאחר ההפסד בנתניה, נדמה היה ששוב אף אחד בכפר גלים לא מתכוון להקריב את בנאדו על מזבח הכישלונות האחרונים. מצד אחד, הקבוצה נראית רע, המאמן עושה טעויות של מתחיל ולא מרשים בניהול המשחק שלו. בעיקר, הוא תורם להפיכתה של מכבי תל אביב, הכל כך שנואה, למלכת הביצה. מצד שני, ובאופן מפתיע למדי, דבר לא פגם בחיבור החשוב שבין בנאדו לחניכיו, והדיווחים ממתחם האימונים קובעים נחרצות כי החיבור בין המאמן לשחקנים חזק מתמיד. כשמנסים להבין כיצד זה בכל זאת המצב, התשובה הנפוצה מדברת על האהבה ועל הכבוד שהם רוחשים לבנאדו.

אל תטעו, החיבור הזה אינו מקרי. מאז שקיבל לידיו את התפקיד, במחזור העשירי של העונה שעברה, מקפיד בנאדו לשמור על חדר הלבשה מאוחד. בשנה שעברה זה הביא לו קצב מזהיר של צבירת נקודות והירוקים תפסו מומנטום שהסתיים עם במקום השני. העונה, בינתיים, בנאדו מצליח שוב למנוע קרעים בתוך הקבוצה. השאלה היא איך הוא עושה את זה, ובעיקר עד מתי זה יעבוד?

משחקים. בשבילו
הפעולה: בדצמבר שעבר, כשכולם מסביב דיברו על מהפכה בסגל לקראת פתיחת חלון ההעברות, על רכבת אווירית של זרים ועל שחרור מאסיבי של שחקנים - בנאדו החליט לעצור הכל ולאסוף את חניכיו. "אני מאמין בסגל שיש כאן", הבהיר, "אין צורך בשינויים מרחיקי לכת. כל אחד מכם נמצא פה בגלל שאני מעוניין בו, ואני לא צריך שיגיעו לפה הרבה שחקנים אחרים על חשבונכם".

אחרי הנאום, עבר בנאדו למעשים. חרף מטר טלפונים שקיבל מסוכנים, דו"חות סקאוטינג של אלון חרזי ומקורבים שביקשו להביע את דעתם על שחקן זה או אחר, המאמן בחר להמשיך עם מה שיש, ורק צירף את דניאל הייבר.

כשחלון ההעברות נסגר, בנאדו שוב כינס את השחקנים והצהיר כי איתם הוא מתכוון לצאת למלחמה. "ראיתם שלא עשינו שינויים", אמר אז, "ואנחנו רצים בליגה כמו שצריך. אני מאמין בכם, עוד העונה נעשה דברים גדולים". הם, מצדם, הקשיבו, הפנימו ובהמשך גם הפגינו נאמנות למאמן.

התוצאה: בקיץ האחרון רחשו השמועות על כך שעידו חג'ג', האיש שהחזיר את איתי שכטר מהכפור לוולפסון, מעוניין להנחית גם את אביחי ידין בהפועל תל אביב. בבלומפילד כבר התרגשו, אבל לטענת גורמים במכבי חיפה - ידין היה זה שמיד שלל את האפשרות לחזור ללבוש שוב אדום והבהיר למקורביו כי הוא נשאר עם חבריו החדשים. אגב, גם אנדריי פילאבסקי דחה עד כה הצעות מאוקראינה משום שהאמין בבנאדו - אף כי השבוע גברו הסיכויים כי יעזוב בינואר.

"אריק מדבר אליך בגובה העיניים", מסביר אחד משחקני חיפה, "הוא מסוג המאמנים שאתה רוצה לשחק בשבילו, כזה שאפילו הצעה מקבוצה אחרת - הצעה שכביכול מפתה יותר - גורמת לך לשקול 100 פעם אם שווה ללכת לשם או להישאר איתו. יש פה הרבה שחקנים שאם אריק יילך ויבוא מאמן אחר ירצו, בתוך תוכם, לחפש הרפתקאות חדשות במקומות אחרים".

אריק בנאדו. לא יכול להיות שכולם טועים ורק הוא צודקצילום: שרון בוקוב

מנהיגים. בשבילו
הפעולה: כדי להשאיר את חדר ההלבשה שלו רגוע ונאמן לאורך זמן, הבין בנאדו עד מהרה שעליו לסמן קודם כל את המנהיגים שיש לו בסגל ולאמץ אותם אל לבו. כך נבחרו בקפידה קטן, ידין, גוסטבו בוקולי, דקל קינן ואייל משומר – שאותם מעדכן המאמן באופן אישי במקרים שבהם הם מחוץ להרכב ואף מתייעץ עמם לפני משחקים.

"אין ספק שהיום הוותיקים הם אלו שמחזיקים את חדר ההלבשה", מסביר גורם במועדון, "אם פעם לצעירים היה כוח, היום קינן, קטן, בוקולי ומשומר מחברים בין כולם. הם עוד שיחקו עם אריק עד לפני כמה שנים, ולמרות המעבר שלו לעמדת המאמן נשארו אתו ביחסים מצוינים, כאלה שמובילים אותם לשמור עליו בחדר ההלבשה בכל דרך אפשרית".

התוצאה: החיבוק מקטן בשבת בנתניה הוא רק דוגמה אחת להצלחת בנאדו בגזרת המנהיגים. בסיום המשחק היו אלה משומר ובוקולי שהסתובבו בחדר ההלבשה ושוחחו עם חבריהם, בעיקר עם הצעירים והחדשים שבהם, והבהירו להם דבר אחד: "חייבים לצאת מהמשבר הזה, בשביל אריק".

במהלך השבוע האחרון המשיכה החמישייה של בנאדו לטפטף לעמיתיהם שמעכשיו צריך לנצח בכל משחק, גם אם לא בשבילם – בשביל המאמן ולמען הבטחת עתידו במועדון. "יש הרבה דיבורים על זה שצריך לנצח בשביל אריק", מסביר דווקא אחד הצעירים בסגל, "כולנו יודעים שיש הרבה אנשים שמחכים לו בפינה ואם אנחנו רוצים שלא יהיו זעזועים גם אצלנו. אנחנו צריכים לנצח בשבילו".

תורג'מן. פרויקט אישיצילום: שרון בוקוב

חולמים. בשבילו
הפעולה: רן אבוקרט, עידן ורד ואלעד גבאי הם רק שלושה מבין כמה שחקנים בחיפה שיכולים להרשות לעצמם לחוש תסכול ממיעוט דקות המשחק שהם מקבלים. גם לשמעון אבוחצירא ולאדין צ'וצ'אליץ' יש זכות מוחלטת להרגיש כך, במקרה שלהם משום שהם לא מצליחים להתרומם מקצועית ועדיין מפגינים יכולת מאכזבת.

אלא שדווקא לשחקנים הללו שצוינו, מקדיש בנאדו זמן רב בשיחות אישיות ומעודד אותם. כך היה למשל בעונה שעברה עם אלון תורג'מן, שחרף חולשתו בנאדו לקח כפרויקט. על כל אלה תורג'מן החזיר לבנדו על המגרש. העונה זה קורה בעיקר עם אבוחצירא, אבל לכולם ברור שהרוטציה המושמצת של בנדו לא נובעת רק מרצונו למנוע עייפות, אלא בעיקר כדי לשמור על חדר ההלבשה מאוחד וחסר מרמור.

"אריק הוא גבר", מפתיע אחד השחקנים שדווקא אינו זוכה בעודף דקות משחק, "הוא אומר הכל בפנים וגם בתקופות האלה שבהן הכל הולך קשה ואתה לא מקבל דקות, הוא איתך. נכון שאף שחקן לא אוהב לשבת בחוץ וזה גורם לך לכעוס על המאמן, אבל בניגוד למאמנים אחרים שהיו סופגים אש בחדר ההלבשה, לאריק אי אפשר לעשות את זה".

התוצאה: לפני כשבועיים, כשמרב הביקורת הופנתה כלפי אבוחצירא, התיישבו לצדו כמה שחקנים לשיחה וניסו לעודד את רוחו. הם אמרו לו שהגול עוד יגיע, ופינטזו בקול על איך תיראה מכבי חיפה ברגע שהקערה תתהפך והניצחונות יתחילו לזרום. אבוחצירא מצדו סיפר כיצד הוא חולם לחגוג את השער שהוא כל כך מייחל לו, והפתיע חלק מהנוכחים: "ברגע שאני כובש אני רץ לאריק ומחבק אותו. אנחנו חייבים את זה אחד לשני".

אבוחצירא. "ברגע שאני כובש אני רץ לאריק ומחבק אותו"צילום: ניר קידר

מאוחדים. בשבילו
הפעולה: הכתבים והמצלמות שהמתינו לבנאדו בסיום המשחק מול רעננה התחמשו בשאלות לא פשוטות למאמן במצבו, וניסו להבין ממנו מה לעזאזל השחקנים שלו לא עושים נכון. "אין לי טענות אליהם", הדף המאמן מיד, "כל עוד הם מתאמצים, אין לי תלונות. אני מאמין בהם ואין לי בעיה לקחת על עצמי את כל האחריות".

גם התשובות ברוח זו של בנאדו אינן מקריות. ביטויים כגון "יש כאן חבורה של גברים", "מדובר בשחקנים מצוינים", "יש לנו סגל עמוק ונהדר" הם רק חלק מאלו שהירבה להשתמש בהם בתקופת הניצחונות בעונה שעברה וגם בתחילת הקמפיין הנוכחי בליגת אירופה.

כעת, כשהפסדים בדרבי ומול רעננה הפכו לשגרה מרגיזה, בנאדו לא סוטה לרגע מהו שבחר ולוקח את כל האחריות על כתפיו. השבוע הוא אף הצהיר כי "אם יענק'לה יגיד לי לעזוב, זו זכותו".

התוצאה: שתי דקות אחרי שבנאדו סיים את הראיון שאחרי המשחק, התייצב קינן והשיב למאמנו באותה מטבע. "מבחינתנו השחקנים, השאלה אם אריק צריך להישאר או לא בכלל לא רלוונטית", חרץ הבלם מול המצלמות והמיקרופונים, "בוודאי שהוא צריך, רק אנחנו אשמים".

בשיחות שמקיימים השחקנים בינם לבין עצמם, הם מודים כי הם לא נהנים לשמוע את בנאדו מאשים רק את עצמו, ובאחרונה החליטו שבראיונות שיקיימו בתקשורת הם ישבחו את עבודתו ויבהירו כי הם האשמים היחידים במצב. "בסופו של דבר יש כאן קבוצה שנשארת ביחד, בכישלונות ובהצלחות", טוען שחקן בכיר, "אם נוכל לצאת מהמצב הזה בלי זעזוע, זה רק בגלל שאנחנו ואריק עדיין יחידה אחת. ברגע שזה יתפורר, המצב עוד יהיה חמור יותר מעכשיו".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ