לימור לבנת: "אבי לוזון לא יציג מועמדות לבחירות להתאחדות"

"היה תוהו ובוהו, כאוס מוחלט. היה צריך להכניס סדר". שרת התרבות והספורט מאמינה שהצליחה לשנות את פני הכדורגל הישראלי

אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה ליבנת

ארבעה חודשים אחרי שפרסמה במסיבת עיתונאים סוערת את מסקנות ועדת זליכה לבדיקת המבנה הניהולי של הכדורגל הישראלי, שרת התרבות והספורט לימור לבנת מרוצה למדי.היא מציגה את 14 המסקנות מתוך הדו"ח שמופיעות בהסכם שנחתם על ידי יו"ר ההתאחדות לכדורגל, אבי לוזון, ומנכ"לית משרדה, אורלי פרומן, אותו הסכם שאמור גם להוביל להסכם השיווק המתהווה בין ה"טוטו־ווינר" להתאחדות. אחת מהמסקנות, לטענתה של לבנת, תהיה סיום תפקידו של לוזון ביולי הקרוב בשל זיקה לראשי מכבי פ"ת. בראיון ל"ספורט הארץ" מספרת לבנת על החלטתה להוביל רפורמה משמעותית בהתאחדות לכדורגל.

"ההחלטה לצאת למהלך דרמטי התבשלה עוד בקדנציה הקודמת שלי", היא אומרת, "במאי 2012 הקמתי את ועדת זליכה בעקבות שורה של אירועים. לא רק אלימות, שמרחיקה משפחות וילדים ממגרשי הספורט, אלא ניהול של קומבינות מכל הסוגים, קירבה משפחתית וקירבה מקצועית, היעדר שקיפות, משבר אמון גדול בין האוהדים להתאחדות ומוסדותיה והחלטות שנויות במחלוקת של בתי הדין של ההתאחדות. הגענו למצב בו פחות אנשים רואים כדורגל ישראלי בטלוויזיה, שלא לדבר על המגרשים. היה תוהו ובוהו, כאוס מוחלט, משבר מאוד גדול.

"היה צריך להכניס סוג של סדר. פניתי להתאחדות שיעשו משהו, אבל אף אחד לא הביע נכונות. רוח הקומבינה ניצחה את המלאכה. החלטתי לעשות מעשה ולהשתמש בכל המנופים שיש לי, בעיקר דרך הטוטו וכספי השיווק, כדי ליישם רפורמה מרכזית. כשהקמתי ועדה, אמרו: 'היו הרבה ועדות שהמסקנות שלהן נמצאות במגירות. בלאו הכי היא לא מבינה שום דבר, לא בספורט ולא בכדורגל, רק יודעת להקים ועדה'. לא הייתי נכנסת להרפתקה אם לא הייתי יודעת שאני מסוגלת לעשות שינוי".

לימור לבנת. "רוח הקומבינה ניצחה את המלאכה. החלטתי להשתמש בכל המנופים שיש לי"צילום: אוליבייה פיטוסי

בהתאחדות טענו שמסקנות ועדת זליכה כמעט זהות למסקנות ועדת כהן שהוקמה על ידם, ושהם כבר יישמו את רוב מסקנותיה.
"ועדת כהן הוקמה לאחר זליכה. ביקשתי מהם להקים ועדה, הם לא עשו את זה. ברגע שהקמתי, גם הם הקימו. הם התחייבו לממש וליישם את מסקנות ועדת כהן, אבל לא באמת התכוונו ליישם אותן. הראיה לכך היא שהיה להם המון זמן, חודשים ארוכים בהם הייתי עסוקה בפריימריז ואחרי זה בבחירות, ולא ידעתי בכלל אם אחזור למשרד. כל אותו זמן הייתי מנועה משפטית מלעסוק בזה. מילא אם היו מיישמים המלצה אחת או שתיים, אבל שום דבר לא קרה.

"נאלצתי לטפל בבעיה שהיא הוליסטית, טיפול שורש שצריך לעשות. נוצר פער גדול של אמון בין הצדדים. בעלי מכבי חיפה, יעקב שחר, היה אצלי במשרד ואמר: 'את כופה עלינו את דו"ח זליכה'. עניתי לו: 'אני לא כופה כלום. אתם לא רוצים את זליכה - אין בעיה. מיניתם את כהן, חתמתם שתיישמו את המסקנות שלו, תעשו את זה'. אלא שלא קרה דבר. טוב שנמצא אדם כמו עופר עיני, שיש לי אתו מערכת יחסים הדוקה משנים קודמות ושנמצא במערכת יחסים טובה עם שטרן חלובה (מ"מ יו"ר ההתאחדות לכדורגל). הוא הצליח לגשר בין הצדדים בצורה חכמה וטובה".

המלצות נוספות בהסכם כוללות הקמת מינהלת לליגת העל עד סוף 2013, התנהלות שקופה - לרבות פרסום הדו"חות הכספיים - והפרדת מוסדות התביעה והשיפוט מההתאחדות לכדורגל. אך המסקנה המרתקת מכולן נוגעת להליך בחירת יו"ר להתאחדות.

אבי לוזון. "אמרו 'בלאו הכי היא לא מבינה שום דבר בכדורגל, רק יודעת להקים ועדה'"צילום: שרון בוקוב

לא רק הקבוצות והמרכזים יהיו אלו שיקבעו, אלא גם ועדה מיוחדת, בהרכב שופט בדימוס של בית המשפט העליון או המחוזי ושני אישי ציבור, תאשר טרם הבחירות את המועמדים. אדם בעל זיקה לאחת מקבוצות הליגות המקצועניות בשנתיים הקודמות טרם הבחירה לא יאושר.

"זו המלצה שהיתה בוועדת זליכה, השלכנו אותה גם לאיגודים האחרים", אומרת לבנת, "יש 30-20 איגודים כאלו, חלקם לא אולימפיים, בהם ליושבי הראש יש ניגוד עניינים. הוצאנו להם מכתב וגם שלחנו מכתב לרשם התאגידים. כמובן שזה תהליך שייקח קצת זמן".

בוועדת זליכה יש המלצה לפיה ייפסל מועמד שיש לו קרוב מדרגה ראשונה שקשור לאחת מהקבוצות המקצועניות. ההסכם הנוכחי מדבר רק על ניגוד אינטרסים או זיקה אישית.
"החוק קובע שזיקה פירושה גם זיקה של בן משפחה מדרגה ראשונה, אבא, אמא, בן, אח. עמוס לוזון הוא נשיא מכבי פ"ת ואיציק לוזון הוא מנהל מכבי פ"ת. זו זיקה מדרגה ראשונה".

זה אומר שאבי לוזון לא יוכל להציג מועמדות לראשות ההתאחדות בבחירות הקרובות?
"חד וחלק, אבי לוזון לא יציג מועמדות לבחירות הקרובות".

הוא הסכים לזה?
"אני אמרתי שאבי לוזון לא יציג מועמדות לבחירות הקרובות".

קיימת ביקורת רבה על העובדה ש־80 מיליון שקל שהטוטו אמור להעביר לכדורגל בהסכם השיווק זה סכום גבוה מדי, ושהכל נעשה רק בשביל ליצור רפורמה בענף.
"אף אחד מטעמי לא היה במו"מ על הסכם השיווק. מצדי שהיו מסכמים על סכום אחר. הסכם השיווק הקודם היה 80 מיליון, וגם עכשיו הוא 80 מיליון. הטוטו לא הוסיף שקל אחד, אלא שהפעם תהיה גם רפורמה. הטוטו, כגוף ציבורי, רוצה שיזהו אותו עם משהו נקי שנראה טוב. יש לו סיבות לשמוח שאותו סכום מגיע למוצר יותר טוב. אני מסכימה שזה הרבה כסף, אבל הכדורגל הוא הענף הכי פופולרי בארץ ובעולם".

"אלכס גלעדי אמר שאני מכניסה פוליטיקה לספורט. אני מוציאה את הפוליטיקה מהספורט"צילום: מוטי קמחי

רפורמה משמעותית נוספת בהנהגת לבנת כוללת העברה ישירה של כספי התמיכה של הטוטו לקבוצות בכל ענפי הספורט, ולא באמצעות האיגודים או מרכזי הספורט - כפי שהיה עד עכשיו. "זו המלצה ראויה שהופיעה כבר בדו"ח ועדת מליניאק לפני 20 שנה, אבל לא יישמו אותה. העברתי אותה בקריאה ראשונה בכנסת בתמיכה של 25 מול 0. לא רק הקואליציה שמחויבת להחלטת הממשלה תמכה, גם אנשים ב'מרצ' דיברו בעדה בהתלהבות. נציגי המרכזים שאלו אותי 'מה יהיה עכשיו עם הקבוצות הקטנות? מי ייתן להם שירותים כמו תלבושות, ביטוח וייעוץ משפטי?'. עניתי להם: 'אתם! לא נגעתי ב־4% שאתם מקבלים מהטוטו, בכסף הזה תמשיכו לתת להם שירותים. ואם צריך לגבות מקבוצה דמי ביטוח, אז היא תשלם לכם'.

"עכשיו הם מפחידים ומסיתים את הקבוצות הקטנות. שלחו אותם ללוביסטים, לחברי כנסת. אליצור הלכה ל'בית היהודי', הפועל ל'עבודה', מכבי ובית"ר פנו ל'ליכוד'. אומרים: 'מה השרה הזו רוצה מאתנו, שתשאיר למרכזים לנהל אותנו'. זו תסמונת שטוקהולם, בה השבוי מזדהה עם השובה. מי צריך את המרכזים האלה? זו פוליטיקה אמיתית. אלכס גלעדי, חבר הוועד האולימפי הבינלאומי, אמר שאני מכניסה פוליטיקה לספורט. אני מוציאה את הפוליטיקה מהספורט".

מהלך חשוב נוסף שלבנת עומדת להוביל קשור להקמת תכנית לאומית רב שנתית לפיתוח וקידום הספורט בקרב ילדים ובני נוער, בהשקעה של מאות מיליוני שקלים. התוכנית כוללת תמיכה בקבוצות קיימות ב־12 ענפי ספורט, וכן הקמה של מאות קבוצות חדשות בגילאים 8 עד 13, בתיאום עם האיגודים השונים. הכסף, לדברי לבנת יגיע מהטוטו, הפיס וקצת מהממשלה. "מהפכה", היא אומרת.

מההתאחדות לכדורגל סרבו להגיב לדברים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ