מלה של בוקר |

מה לא נמצא בדו"ח שהגיש אלי גוטמן?

מדוע לא הזכיר המאמן את הבעיות האמיתיות של נבחרת ישראל, למה זה לא ממש משנה ומדוע אף אחד לא מדבר על אלישע לוי כמועמד?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מה לא רשום בדו"ח שהגיש אלי גוטמן
שבועות המתינו כולם לדו"ח המסכם את קמפיין מוקדמות המונדיאל של נבחרת ישראל, עליו שקד המאמן אלי גוטמן. ביום שני השבוע הגיע גוטמן לפגישה עם אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות לכדורגל, נכנס ללשכתו, פתח את התיק והגיש לו את הדו"ח. לוזון קרא את הדו"ח בתוך פחות מחמש דקות. הוא ציפה למשהו רציני, מעמיק, מפורט בהסברים לכישלון. במקום זה הוא קיבל שלושה דפים מנוסחים בזהירות.

גוטמן נמנע מלציין בדו"ח שמות של שחקנים, והתעלם ממה שאמר לתקשורת בסיום משחק ההפסד לרוסיה בסנט פטרסבורג, כשהודיע כי "יש דברים שאבי לוזון לא מודע להם בנבחרת. אני אעביר לו הכל בדו"ח בסיום הקמפין". אך גוטמן לא ציין בדו"ח שחקנים שהעדיפו להתחמק מהנבחרת בטענה לפציעות, למשל. הוא כן האשים את עצמו בשיטות המשחק שלא צלחו, אך בחר להתעלם לגמרי מהבעיות האמיתיות והעדיף לשמור על שחקניו.

"איך הוא יכול לבקר שחקנים על יכולת חלשה בקמפיין, על אכזבה שלו משחקנים מסוימים שלא הגיעו למשחקים ברגע האמת ולהזמין אותם לקמפיין הבא ולתת להם את המפתחות להרכב?", מסביר מקורב לגוטמן ומוסיף: "גוטמן עשה הכל כדי להוציא את כולם בסדר. העיקר שהוא העביר דו"ח סיכום מבלי להדליק עליו אף אחד".

זה ממש לא משנה אם בדו"ח היו שלושה עמודים או 50. לוזון יודע בדיוק היכן כשל גוטמן. הכישלון בקמפיין שקוף, בולט וידוע לכל. שיחה בת שעה וחצי בארבע עיניים בין גוטמן ללוזון שווה הרבה יותר מערימה של דפים, לא חשוב מה היה כותב בהם. "לוזון לא באמת צריך ערימה של דפים כדי לדעת איפה גוטמן טעה", אומרים גורמים בההתאחדות, "הוא יכול לכתוב את הדוח במקומו. השיחה שהיתה בין השניים וזו שתהיה בוועדת האיתור יתרמו הרבה יותר לקבלת ההחלטה על המאמן הבא",

אך לצד כך מוסיף אותו גורם כי "טוב היה עושה גוטמן אם היה מכבד גם את עצמו ומגיש דו"ח של לפחות עשרה עמודים. זה היה הרבה יותר מכובד ורציני, לפחות מבחינה תדמיתית". גוטמן הבטיח להשתנות, אמר כי למד מהטעויות של עצמו והבהיר כי בכוונתו לא להתכופף ולא להתייחס לתקשורת בנוגע להחלטותיו המקצועיות. נחכה ונראה.

איפה המאמנים של פעם?
נושא מינוי המאמן הלאומי הבא מעלה את אחת השאלות המסקרנות ביותר בכדורגל הישראלי: איך זה שאין לנו מאמנים שיש סביבם קונצנזוס, כאלה שהופכים למועמדים לגיטימיים לתפקיד מאמן הנבחרת הבא בעקבות הצלחות והישגים שרשמו לאורך שנים.

בזמן ששחקנים עוברים לרחבי אירופה מדי עונה, המאמנים שלנו, להוציא את אברם גרנט וגיא לוזון, עשו במקרה הטוב גיחה קלה לקפריסין, העשירו את חשבון הבנק וחזרו הביתה. ניר קלינגר, אלי גוטמן, יוסי מזרחי ורן בן שמעון, כולם קפצו על הצעה שקיבלו מהליגה המקומית וחזרו. האם לתקשורת יש חלק בעובדה שבמשך חודשים עוסקים כולם רק בשני שמות -  גוטמן וגרנט - ומלבדם אף מאמן נוסף לא הוזכר כמועמד ראוי?

יש לכך כמה סיבות. העובדה שגוטמן אימן את הנבחרת הופכת אותו כמובן למועמד לקדנציה נוספת. הרקורד של גרנט והמעמד אליו הגיע הופכים גם אותו למועמד ראוי לשוב למשרה. עד לפני כעשור היה לכדורגל מספר מאמנים בכירים שעלו בכמה דרגות מיתר המאמנים, שמות כמו שלמה שרף, גיורא שפיגל, דרור קשטן ואלי "השריף" כהן גרנט - מאמנים שאימנו בקבוצות הגדולות, זכו בתארים ונחשבו לבכירים ביותר.

"אז היו מאמנים ראויים, מאמנים שהיו מעל הליגה, כאלה שכל אחד מהם היה נחשב למועמד מצוין לאימון הנבחרת", מסביר אחד ממקבלי ההחלטות בהתאחדות, "ניתן היה לבחור בכל אחד מהם ולא היינו מרגישים בהבדל גדול. היו מאמנים שבמשך שנים אימנו קבוצות גדולות, הצליחו לאורך זמן ממושך והוכיחו את עצמם. הם היו ברמה גבוהה מבחינת אישיות, מעמד, כריזמה ויכולות מקצועיות. ומה יש לנו היום? מאמן שהצליח עונה אחת ולאחר מכן התרסק, מאמן שתלו בו תקוות להיות הדבר הבא ונכשל. יש מאמנים שהצליחו לפרקים קצרים מאוד, והמשותף לכולם הוא שהם מתקשים לעמוד בלחצים. אם לוקחים את המאמנים של היום, אין אחד שמזכיר את המאמנים ששלטו כאן לפני 10-15 שנה. יש כאן מאמנים עונתיים. באים, מצליחים קצת ונעלמים".

עד לפני כמה שנים סומן רוני לוי כמאמן הנבחרת הבא. ללוי יש יכולות מוכחות בנושאים מקצועיים, אולם העבודה במכבי פתח תקוה, בית"ר ירושלים, ברומניה וקפריסין, פגעו קשות במוניטין שלו. יחסי האנוש של לוי, הסכסוך המתמיד עם כוכבים ותלונות על היעדר הגינות, מנעו ממנו להיות לא רק המועמד הלגיטימי, אלא המאמן המיועד.

גם רן בן שמעון סומן כדבר הבא בכדורגל הישראלי בזכות היותו אינטליגנטי, כריזמטי ובעל יכולת מקצועיות ברמה הגבוהה ביותר. אך הפיטורים המהירים ממכבי תל אביב וחוסר ההצלחה היחסי עד כה בהפועל תל אביב, פוגעים בו. שלמה שרף, המאמן הלאומי לשעבר והפרשן הבכיר בהווה, ניסה לצרף גם את ניר קלינגר לבורסת השמות. אלא שקלינגר, כמו מאמנים אחרים שהוזכרו, לא הצליח להחזיק מעמד בטופ של הכדורגל במשך תקופה. בנוסף לכך, קלינגר סובל מתדמית לא חיובית, ואף היה מעורב בלא מעט מקרים שגרמו לאירועים מביכים במגרשים.

ולמה אף אחד לא מדבר על אלישע לוי? מי שאימן קבוצות קטנות בהצלחה, הגיע להישגים עם מכבי חיפה ומוביל העונה את הפועל באר שבע לאחת העונות הגדולות שלה בעשור האחרון, אינו מוזכר כלל כמועמד.

"אני מכבד את אלי גוטמן, אבל העובדה ששמי לא מוזכר, אפילו לא כמועמד ראוי, לא מקצועית ולא מכבדת", אמר לוי בשיחות סגורות למקורביו, "עשיתי משהו בכדורגל הישראלי ואם מדברים על מועמדים אי אפשר שלא להזכיר אותי. חבל שאין הערכה לעבודה שלי, אבל התרגלתי שלא מעריכים אותי מספיק. כאשר קיבלתי את מכבי חיפה אמרו רבים בתקשורת שהקבוצה גדולה עלי, שלא אסתדר עם מועדון גדול ושלחו אותי הביתה מהר מאוד. בסוף עשיתי עם מכבי חיפה את אחת התקופות היפות של המועדון עם אליפויות, הופעה בליגת האלופות והישגים מרשימים. מה עוד אני צריך לעשות כדי להיות מועמד?".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ