ניר צדוק

1. 11 דקות לתוך המשחק בקפריסין, נתפסו חלוצי מכבי תל אביב בנבדל לא פחות מארבע פעמים, משל שדה מגנטי הוא שחוצץ בינם לבין קו ההגנה האחרון של אפואל ניקוסיה. בתחילה נראה הדבר כעדות לבעיות בתזמון, אך עם הנבדל החמישי, בדקה ה־18, התחוור כי מדובר כמעט בבחירה מודעת, תכנית משחק של ממש: כדורי עומק עוקפי הגנה, עד להשגת התיאום המושלם בין המסירה לתנועה, או עד שלקוון יימאס, בבחינת "זאב, זאב". מה שיבוא קודם - ברכה. ואם לא, לפחות יתנהל המשחק בחצי הנכון של המגרש. יש דרכים אסתטיות יותר לשחק כדורגל, אך לא בטוח שמתאימות יותר לקישור נטול אקס־פקטור, בו יש יותר מדי ניקולה מיטרוביץ' ופחות מדי ערן זהבי.

ממילא, את הצורך בסטייל מיצו בניצחון על פרנקפורט לפני שלושה שבועות. כן, מכבי שיחקה על תוצאה גם אם לא היה ברור באיזו תוצאה מדובר. ניצחון, ידעו, יבטיח את הכרטיס לשלב הבא כבר בערב הזה; תיקו מאופס יהיה גם כן לא רע; תיקו עם שערים אפילו עדיף. בתנאי שבורדו לא תנצח, כמובן. להפסיד? לא בא בחשבון. כלואה בין הרצון לבין הצורך, לחצה מכבי על דוושת הגז, ומיד הסיטה את הרגל אל הבלם.

ראדי משתלט על הכדור. רק תחנת ביניים בדרך ליעד האמיתי: הקלת דרכי הגישה לליגת האלופותצילום: אי–פי

כך, נבעט הכדור הראשון למסגרת רק בדקה ה־65, כשדווקא חואן פאבלו הוא הראשון מבין השוערים שנאלץ להצדיק את משכורתו. יש ב־45 הדקות האחרונות והחלשות של האלופה - למעט שני ניסיונות יחידניים של טל בן חיים - גם בשורות חיוביות עבור המועדון. בשמירה על תוצאה שמשרתת אותה, בכל האמצעים, התקדמה מכבי לעבר היעד האמיתי: צמצום הפער שנוצר בעשור האחרון בינה לבין מכבי חיפה והפועל תל אביב בכל הקשור למפעלים האירופיים; השלב הבא, וכפועל יוצא צבירת ניקוד, הוא רק תחנת ביניים בדרך ליעד האמיתי: הקלת דרכי הגישה לליגת האלופות, ומכאן שחיפה והפועל יחפשו אותם במדריד ובלונדון.

בליגת העל צריכה מכבי לנצח. את זה, יעידו כולם, היא עושה מצוין. ביבשת צריך לפעמים לדאוג שלא ינצחו אותך. אלו שתי מיומנויות שונות, ומכבי לומדת מהר - גם לנצח, וגם לא להפסיד, בכבוד. נגד בורדו במחזור הסיום, היא תצטרך רק נקודה כדי להבטיח את מקומה בשלב הבא.

טיבי מול מאנדוקה, הערב בניקוסיהצילום: אי–פי

2. חיפאים רבים, כך מספרים, הגיעו להולנד ללא כרטיס. בין היתר, העבירו את זמנם בניסיון להבין כיצד אומרים "יהיה בסדר" בשפה המקומית. בין אלו שנותרו בסופו של דבר ובתחילתו של משחק מחוץ לאיצטדיון נמצא גם השחקן שאמור היה לשמור על נמניה גודל בכדור החופשי שהסתיים בשער הראשון. אם היה זה אחד הבלמים, אלעד גבאי שזכה לדקות נדירות או קשר כלשהו - צריך לשאול את אריק בנאדו. מה שבטוח הוא שמרטן מרטנס לא התקשה לבחור את השחקן הפנוי ביותר כשהניח את הכדור על רגלו של הסרבי, שהמשיך מקרוב לרשת. אולי הניצחון האחרון על הפועל תל אביב, בו הגיבו לפיגור מוקדם ברביעייה, שכנע את שחקני מכבי חיפה שכדי לנצח הם צריכים קודם כל לתת ליריבה להבקיע. החלק הראשון של התכנית עבד באופן מושלם.

החלק השני נראה אף הוא בכיוון הנכון כאשר רובן ראיוס שלח כדור על חמישים מטר שקיפץ מעל הבלם ההולנדי והעמיד את שמעון אבוחצירא לבד מול השוער. ביום ראשון כבש בפנדל את השער הרביעי של חיפה, הראשון שלו מזה עשרה מחזורים, וחגג כאילו הבקיע במספרת בגמר גביע העולם. הפעם, גם כן לבד מול השוער וממרחק דומה, שלח את הכדור לנקודה דמיונית חמישה מטרים מחוץ למסגרת. זה פשוט לא היה ממרכז הרחבה. אבוחצירא הוחלף בדקה ה־69, פינה את מקומו לאחד האוהדים שהמתינו בחוץ, ובסיום, לאחר שאבד גם הסיכוי הקלוש להעפלה לשלב הבא ויוהאן גודמונדסון כבש את השני בהתקפה האחרונה, עשו כולם את דרכם לישראל בניסיון לחולל נס אחר - לחזור לצמרת ליגת העל. 

טאווטחה (מימין) וחיפה לא מסתדרים על ההולנדים, הערבצילום: אי–פי
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ