חיים רמון: "עידן התמימות מת אצלי, מעכשיו רק קיצוצים ומכירות שחקנים"

החברים שנעלמו, האוהדים שרק מפריעים ומבריחים משקיעים והגירעון העצום של הפועל תל אביב. הבעלים חיים רמון פותח את הפה וסוגר את הברז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר הפועל תל אביב, חיים רמון, המחזיק ב-50 אחוזים בבעלות הקבוצה ובזכויות ניהול מלאות, החליט היום (ראשון) לדבר. לא סתם הוא לדבר, אלא לצאת להתקפה ולשים הכל על השולחן. הביקורת הרבה שספג לאחרונה מהתקשורת, משותפיו בבעלות ומעמותת האוהדים גרמה לבוס של הפועל לכנס מסיבת עיתונאים במתחם חודורוב, בה פתח את הלב.

במשך קרוב לשעתיים דיבר רמון. הוא התחיל במונולוג ארוך, נתן זמן לשאול שאלות, חשף נתונים כספיים ובעיקר חרג ממנהגם של ראשי קבוצות רבות ולא התעלם מאף שאלה. רמון פיזר את כל העשן בנוגע לעתיד המועדון בחלון העברות, דיבר על המצוקה הכספית, וסיפר בפתיחות רבה כיצד נאלץ להיכנע פעם אחר פעם ללחצים להשקיע עוד ועוד כספים, למרות הקופה הריקה. מדבריו הגלויים התברר כי אחת הקבוצות הגדולות בכדורגל הישראלי מתנהלת כמו מועדון עני.

"אני מזמזם את השיר 'אמרו לו'", פתח רמון, "כולם אמרו לי, כולם הזהירו. ידעתי שזה כדורגל ואין מה לצפות, אבל באתי כי אינספור חברים ואוהדים קראו לי להציל את הפועל. הבעלים הקודם אמר שהוא הולך לפרק את הפועל. הוא עמד בשלו, לא היתה קבוצה. כולם לחצו עלי, 'תציל את הקבוצה, נעזור לך, ניתן לך כסף'. כולם הבטיחו, ונשאר רק הרוח. היו חסרים בבקרה 4.5 מיליון שקל, היה בור והבנתי שאי אפשר לסמוך על אף אחד. אם רוצים שתהיה קבוצה שתפתח את העונה, אני חייב להביא ערבויות אישיות". מבדיקה בבקרה, רמון הפקיד ערבות פרטית בסך 3.5 מיליון שקל.

רמון. "בגלל כל ההשמצות נגדי לא יהיה להפועל רוכש. הלכלוך מרחיק אנשים"צילום: אוליבייה פיטוסי

שוב ושוב חזר רמון על טענותיו כלפי אנשים שהבטיחו לסייע כספית, ולא קיימו. "רק העונה הבאנו 14 שחקני רכש. באתי לאנשי העסקים, לבעלים ולאוהדים שהבטיחו לעזור, ביקשתי שיפתחו את הכיס. אמרתי 'זו האהבה שלכם, תעזרו לנו'. כלום. על החופשה השנתית הם מוציאים פי ארבעה. כולם חיפשו את כל התירוצים לא לתרום. לבעלי המניות אין זכויות ניהול, כל מה שהם אומרים זה קשקושים. היו ישיבות ועדכונים, לא היתה החלטה שהם לא ידעו עליה. כל החתימות החשובות באו מהם. הם לחצו להחתים את בן שמעון, את ורמוט ואת שכטר. הם דאגו שזה יקרה ולא תרמו כסף. טענו שלא ידעו שבן שמעון יקר, ששכטר יקר? שטויות. לא היתה החלטה מהותית אחת שלא הבאתי להם. כולם תמכו ברן, ורמוט ושכטר. רק אני התנגדתי, בגלל הכסף".

"מאז שאני בהפועל אני מתרוצץ לגייס כספים", המשיך רמון, "אני לא צריך פרסום, באתי להפועל מאהבה. ראיתי את קבלת הפנים שעשו לי, הייתי בטוח על פי כל הדיבורים שבקלות אני מוכר 100% מהבעלות על הקבוצה. המציאות היתה שונה. מכרתי חצי מהבעלות בשישה מיליון, וזה כסף שהלך לטביב. מאז שנכנסתי לתפקיד אני נושא בעול לבד. כולם נתנו עצות שעולות כסף, ולא הביאו כסף. רק עידו חג'ג' ואני מחויבים בהפועל כספית. אף אחד מכל המיליונרים בין הבעלים לא מחויב. לאף אחד אין אחריות וערבויות בבקרה".

רמון סיפר כי לא רצה לפטר את יוסי אבוקסיס בעונה שעברה ("זה עוד כסף ואני גם לא מאמין במאמן לעונה אחת"), וטען שעשה זאת "רק בגלל שאבוקסיס הפסיק להאמין ביכולת שלו להציל את הפועל. התחושה שלי היתה שיוסי חיכה שאפטר אותו". לדבריו, רצה להמשיך בקיץ עם פרדי דוד, אבל "היה לחץ גדול לא להשאיר אותו. אין אדם אחד שלא המליץ ולחץ עלי להביא את בן שמעון, שהוא יבנה קבוצה לטווח ארוך. אמרתי שהעלויות גבוהות מאוד והקופה ריקה. כולם אמרו לי שאם בן שמעון יבוא נגייס הרבה אנשי עסקים. האמנתי, חשבתי שזה יגרום לרבים לפתוח את הכיס, יביא אותנו לאירופה וגם יביא רוכש להפועל".

בן שמעון. "כולם אמרו לי שאם בן שמעון יבוא נגייס הרבה אנשי עסקים. האמנתי"צילום: ניר קידר

לדבריו, "התחלתי לנצל את היחסים שלי ודאגתי לקבל הלוואות מגוף פיננסי. אף אחד לא היה מקבל סכומים כאלה של מיליונים. אני קיבלתי בגלל המלה שלי, בגלל השם. רן קיבל כל מה שביקש. בקיץ כתבתם על הניהול ואיך מביאים הרבה כסף, התקשורת היללה את הקבוצה. אני ידעתי, אמרתי לחבר שלי: 'אתה תראה שהקבוצה לא תיראה כמו שכותבים'".

רמון צדק בהערכתו, ראה מקרוב את הטעויות של המאמן בו השקיע ארבעה מיליון שקל לשנתיים, והביע את דעתו בשיחות בין השניים. בן שמעון בחר להמשיך בשלו. "זה לא תקין ואפילו אנטי מקצועי להכתיב למאמן", מבהיר רמון את גישתו, "אבל בעלים שעבר משהו בכדורגל, שמבין משהו, יכול להביע את דעתו בארבע עיניים עם המאמן. אני את דעתי אומר. מגיעה לי הזכות לדבר חופשי. אני עובד בהתנדבות, זה השכר שלי - לומר למאמן את דעתי. הוא חייב לשמוע, לא לקבל. אני יכול להכתיב למאמן תכתיבים כלכליים בלבד".

כבר בזמן החתמת איתי שכטר, היה ידוע כי העסקה גדולה על משאביה הטבעיים של הפועל. "היו לחצים אדירים", מספר רמון, "הגיעו כולם עם הבטחות. עמותת האוהדים כתבה לי שמבקשים שאעלה מחירי כרטיסים ב-8%, העיקר שיהיה רכש טוב. חוץ מעידו חג'ג' אף אחד לא עזר. עמותת האוהדים גייסה 20 אלף שקל תרומות. כל התרומות בשנתיים האחרונות הן סכום מצחיק של 375 אלף שקל. לצערי לא עמדתי בלחצים והבאתי את שכטר. הוא שחקן מצוין, אבל העלויות גדולות. מכבי תל אביב הציעה על שכטר בתחילת העונה 600 אלף יורו. חשבתי שמיליון יורו וחצי זה סכום טוב למכור אותו, אבל מכבי לא הסכימה לתת הצעה טובה".

באשר לאלה שקראו להחתמת ערן זהבי, הוא אומר: "הם אותם אנשים שלחצו להביא את שכטר, רצו עוד פעם את הפראייר חיים רמון. אמרתי להם 'חיים מת, אבל אף אחד לא החליף אותו'. אלמוג כהן, ורמוט, שכטר ובן שמעון גרמו להפועל גרעון של 12-10 מיליון שקל. זה הגרעון שלנו".

שכטר. "עמותת האוהדים כתבה לי שמבקשים שאעלה מחירי כרטיסים ב־8%, העיקר שיהיה רכש טוב"צילום: ניר קידר

המציאות הכלכלית, אומר רמון, תוביל לשינוי בהתנהלותו. "זהו, עידן התמימות מת אצלי. מעכשיו רק קיצוצים. גם על הוצאה של עשרת אלפי שקלים אני אומר לא. אמרו לי שיש ילד, כישרון גדול, שהולך להיות הדבר הבא, שגיב יחזקאל. צריך 50 אלף שקל לקנות את הכרטיס שלו וזו עסקה מעולה. סרבתי. אמרתי 'אתם רוצים, תביאו תרומה'. מישהו נתן את הכסף בתשלומים ורכשנו אותו. מעכשיו ההתנהלות היא ככה".

מצב הקבוצה מחייב אותי לאחריות והסמכות שלי. לא יהיה רכש, לא יהיו הוצאות, רק מכירות שחקנים. המטרה היא שבסיום העונה הגרעון יהיה חמישה מיליון שקל. מי שלא מוצא חן בעיניו, שיקום ויילך. כל אחד יכול להחליף אותי, אבל אף אחד לא בא. קיבלתי מועדון בפירוק, בחובות ובלי שחקנים והשבחתי אותו. היום כל השחקנים חתומים על חוזים ארוכי טווח, כולל הכישרונות מהנוער. כל שחקן שיעזוב, הפועל תקבל עליו כסף. הבאתי תרומה בהקמת שני מגרשים סינתטיים, הורדתי את עלויות המים, הארנונה והשיטור, נפטרתי מחוזים של ארבעה מיליון שקל. הכנתי מועדון בריא. אף אחד לא יכול היה לעשות את זה חוץ ממני".

מעל לכל, כועס רמון על ראשי עמותת האוהדים. לדבריו, נתן להם זכות וטו על זהות הרוכש, צבע התלבושת וקיום משחקים מחוץ לבלומפילד. "במצב העניינים ומה שקורה עם האוהדים, כל ההשמצות וכל הפרסומים נגדי, התוצאה היא שלא יהיה להפועל רוכש. קבוצת סמי סגול השקיעה בעשר שנים 140 מיליון שקל, וקיבלה קללות. היום סגול תורם לבתי חולים, מוזיאונים, אוניברסיטאות, רק לא להפועל. בגלל היחס. ישבתי עם איזה 20 אנשי עסקים, אבל הלכלוך וההשמצות מרחיקים אנשים. אנשי עסקים אומרים לי 'תראה מה עושים לך, מה אנחנו צריכים להיכנס לצרה הזו'. אני תורם בהתנדבות, נותן את הבריאות שלי ומקבל השמצות. אני לא סופר אותם, לא קורא ולא מתייחס אליהם. כל היחס הזה וההפגנות מול הבית לא יביאו להפועל רוכש. חבל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ