ניר צדוק

1. זר לו היה נקלע מכל המקומות בעולם דווקא לאיצטדיון גרונדמן – עיסת בטון, דשא ופלסטיק שתפחה לממדי מגרש כדורגל בעזרת שמרים ממפעל הלחם הסמוך – לא יכול היה לקבוע על סמך 54 הדקות הראשונות מי מהקבוצות נמצאה ערב המחזור במקום השני ומי במקום השני מהסוף. על כל כדור שהתגלגל לידיו של איתמר ניצן, שוער רמת השרון, ניתן היה לציין אחד שנקלט על ידי אוסטין אג'ידה, מקבילו בבאר שבע. המארחת נתפסה לא מוכנה כשהחזיקה יותר בכדור אך לא ידעה מה אמורים לעשות אתו, ושבע הקרנות שהשיגו האורחים לא תורגמו למצבים ממשיים, פרט לנגיחה של וויליאם סוארס שהורחקה בקלילות מן הקו. באר שבע פתחה כהרגלה עם ארבעה שחקני התקפה מובהקים – אליניב ברדה, דובב גבאי, גליינור פלט ומאור בוזגלו – אך התנפצה פעם אחר פעם על מזח ההגנה המאולתרת של רמת השרון, יחידה שמורכבת מפליטי מכבי תל אביב שלא מצאו בית טוב יותר בליגה הראשונה.

"מתחילת העונה אנחנו משחקים כדורגל טוב ואטרקטיבי", יאמר בוזגלו בסיום על משחקם של חבריו לקבוצה. נימוס אלמנטרי, כמו התבטאויות העבר הידועות של אביו, מחייב אותו שלא לבדל עצמו מאחרים, רובם המוחלט תרמו גם הם את חלקם לעונה המוצלחת. זה בסדר, רגליו של הקשר מדברות מספיק מתחילת העונה.

מאור בוזגלו, היום בגרונדמן. צמד ובישול ב-11 דקות הספיקו כדי לסגור עניין ברמת השרוןצילום: ניר קידר

בדקה ה-54 סובב כדור חופשי מ-20 מטר לפינה הימנית של ניצן והפעיל את שעון העצר. פחות מ-11 דקות לאחר מכן יהפוך משחק שנראה בדרך לסיום מאכזב לניצחון מוחץ, הצהרה נוספת של קבוצה שמתעקשת שלא לוותר למכבי תל אביב; בדקה ה-62 יסיים מבצע קבוצתי מרהיב בבעיטה חדה ושטוחה לרשת, שלוש דקות לאחר מכן יסדר את התענוג לפלט - הבישול ה-12 שלו העונה.

הרנסנס של בוזגלו הוא אחד מקווי העלילה היפים של העונה הנוכחית, בעל הרבה מעבר למאפיינים הקלאסיים המלווים סיפורים מן הסוג הזה; יותר משהוענקה לו הזדמנות נוספת, נמנעה ממנו אחת. קשה כמעט לזכור שבניגוד לברדה, שבחר בבאר שבע מטעמים נוסטלגיים, בוזגלו נחת בווסרמיל מחוסר ברירה - מכבי תל אביב נגעה ונכוותה, הפועל תל אביב ויתרה, ומכבי חיפה? לא תודה. לפחות שתיים מהן חייבות לחשוב אחרת. ההצלחה של בוזגלו כל כך גדולה, עד שבכוחה לשנות תודעה ומציאות. אם ימשיך כך, בקרוב מאוד יסופר סיפור חזרתו לארץ כך: מאור בוזגלו היה זה שבחר בטבעיות בבאר שבע, חברה במועדון שתי הגדולות של הכדורגל הישראלי, ולא בקבוצות המאסף מתל אביב וחיפה.

קרית שמונה עולה ליתרון משער של דייויד מנגה בדקה ה-67צילום: עבדאללה שמא

2. בני סכנין ומ.ס. אשדוד – שתי הקבוצות שנותרו להיאבק על הכרטיס האחרון לפלייאוף העליון – הפסידו השבת לקבוצות עם מטרות ראויות יותר - 2-0 למכבי פתח תקוה ו-2-1 לרעננה, בהתאמה. בעצם, ההפסד הוא לא שלהן, אלא של ליגת העל כולה. תשתחל מי שתשתחל בסופו של דבר אל המקום השישי, סביר להניח שצפוי לנו תסריט דומה לזה של העונה שעברה, אז כבשה רמת השרון את שערה הראשון רק במשחק השמיני של פלייאוף במהלכו צברה שלוש נקודות בלבד.

ייתכן ונכון יותר לחלק את הליגה לחמש קבוצות בפלייאוף עליון ותשע בתחתון, אך מדובר בניואנס. אם יש משהו שהכדורגל שלנו מוכיח כל פעם מחדש, הוא שכאשר אין על מה לשחק – לא משחקים. מוטב יהיה אם לא נארוז את חוסר העניין בעטיפה לא משכנעת שנקראת "פלייאוף עליון" – מועדון כה נחשק עד שאשדוד מפסידה לרעננה, קבוצה שלא ניצחה מאז נובמבר, וסכנין נראית כמו מה שהיא באמת - קבוצה שבעה שאכלה מספיק נקודות בתחילת העונה כדי להבטיח את ההישארות בליגה, וכעת אין לה כוח לצאת מהבית. 

3. בעיטה חופשית נהדרת בניצחון של מכבי פתח תקוה – שערו ה-71 בליגת העל - הפכה את פדרו גלבאן לכובש הזר המצטיין בתולדות הכדורגל הישראלי. עגלגל ודולף מכישרון, מחזיק הארגנטינאי באיזון האידאלי שאפשר לו להעביר את השנים האחרונות בסמטאות השכונה שלנו ולא על במות ראויות יותר. כל סטייה קטנה היתה משנה את הסיפור ללא היכר; אם היו לו כושר גופני טוב יותר ויכולת ניידות משופרת - ולא רק היכולת לחולל קסמים כמעט בעמידה - היה משחק בספרד. אם היה מעט פחות מבריק ודומיננטי, לא היה מצליח להדיח מפסגת הכובשים הזרים שחקן כמו ג'ובאני רוסו.

אפילו כשניסה להתנתק, עת חתם בקיץ על חוזה בליגה המקסיקנית, חזר לפני שהספקנו להתגעגע, כאילו נועדו הוא והכדורגל שלנו האחד לשני, נתונים בכבלים שאין בכוחו של מוסר תשלומים לקוי להסיר. על כל 100 דרום אמריקאים, אפריקאים ומזרח אירופאים כושלים מכבד אותנו בנוכחותו גלבאן אחד, כמו מזכיר לנו שלפעמים החיים מסתדרים כמו שרצינו. ברוך מי שעשה אותך בדיוק כמו שאתה, פדרו – ללא קילוגרם ושער אחד פחות.    

פדרו גלבאן. הפך עם השער לכובש הזר המצטיין בתולדות הכדורגל הישראליצילום: שרון בוקוב

רמת השרון - הפועל באר שבע 4-0

דקה 90 שער! וזה כבר הרביעי. תומר סוויסה המחליף משתלט על כדור תועה ברחבה, מסתובב על המקום ובועט לפינה הרחוקה של איתמר ניצן.

דקה 70 בוזגלו עשה את שלו, בוזגלו יכול ללכת. הקשר עוזב את המגרש, ואת מקומו תופס סיראז' נסאר.

דקה 65 שער! מאור בוזגלו לא מסתפק רק בלכבוש, וכעת הוא מבשל לגליינור פלט את השלישי בכדור רוחב מצב ימין שמשאיר את ההולנדי לגלגל לרשת החשופה.

דקה 62 שער! מבצע קבוצתי מרהיב של באר שבע. וויליאם סוארס חוטף כדור, יוצא קדימה ומוסר לאילוז, שמעביר לברדה, שמחזיר בתורו לבוזגלו שבועט בנגיעה לרשת של ניצן ומעלה את באר שבע ליתרון 0-2.

דקה 54 שער! מאור בוזגלו מסובב באומנות כדור חופשי אל הרשת של איתמר ניצן שאפילו לא זז, ובאר שבע שוברת את הקרח.

דקה 51 קצב טוב, ותתפלאו - גם רמת השרון מסכנת את השער. הפעם זה בן רייכרט שנוגח, אבל למזלו של אג'ידה הכדור נופל ישירות בידיו.

דקה 49 כדור עומק נהדר של לוטם זינו משאיר את ברדה לבד מול איתמר ניצן, אך הקפטן לא מצליח להשתלט על הכדור ומפספס הזדמנות לשער.

דקה 47 באר שבע פותחת את המחצית השניה היטב, כשמאור בוזגלו מוביל התקפה מצד שמאל ומוסר רוחב לדובב גבאי, שבועט מ-17 מטרים כדור שמפספס במעט את החיבורים.

דקה 39 שתי הזדמנויות ראשונות לבאר שבע בתוך חצי דקה. בעיטה של דובב גבאי נהדפת נהדר על ידי איתמר ניצן לקרן. הגבהה של בוזגלו מגיעה לראשו של סוארס, שנוגח בעוצמה כדור שמורחק מהקו על ידי קובי מוסא.

דקה 30 אדם האדזיץ' בועט מתוך הרחבה תוך כדי סיבוב, ישירות לידיים של אג'ידה.

דקה 28 זה לא נראה טוב מבחינת באר שבע. האם אלישע לוי בסך הכל מכין לנו דרמה נוספת, בסופה תנצח קבוצתו בדקות הסיום?

דקה 23 באר שבע, שפתחה את המשחק בצורה חלשה, מגבירה את הלחץ על רמת השרון שמשאירה את כל שחקניה בחצי המגרש שלה.

דקה 3 רמת השרון פותחת טוב יותר את המשחק. בעיטה של בן בן יאיר מ25 מטרים נעצרת בקלות על ידי אוסטין אג'ידה.

רמת השרון: ניצן/מוסא, פרץ, ביטון, שיטרית/מנשרוב, רייכרט (אזברגה, 76), שבחון (זנדברג, 57), סייף, בן יאיר (טקה, 66)/האדזיץ'

הפועל באר שבע: אג'ידה/אילוז, אלגרבלי, סוארס, תורג'מן/הובר, זינו, בוזגלו (נסאר, 70)/גבאי (סוויסה, 58), ברדה (פלצ'וק, 80) ופלט

קרית שמונה - בית"ר ירושלים 0-1

דקה 77 קרית שמונה יותר קרובה לשני מאשר בית"ר לשוויון. אחמד עאבד ממשיך להיות פעיל בקו שמאל, וכדור רוחב שלו לוויאם עמאשה מסדר לחלוץ הזדמנות לשער שני, אך הוא נבלם ברגע האחרון.

דקה 67 שער! כדור חופשי של אופיר מזרחי מגיע לראשו של הקשר הליטאי פאנקה, שנוגח כדור שהרוש הודף חזרה לרגליו. במקום לכבוש בעצמו, פאנקה מספק את אחת ההחמצות הגדולות של העונה כשהוא בועט מחמישה מטרים מול הרשת החשופה למשקוף, אבל לשמחתו דייויד מנגה המחליף משתלט על הריבאונד ובועט בעיטה חדה ישירות לרשת.

דקה 57 ברק בכר מנסה לרענן את התקפת קרית שמונה כשהוא מכניס את דייויד מנגה על חשבונו של הקשר וובה בראון.

דקה 35 הזדמנות גדולה לאחמד עאבד, שבועט משישה מטרים ישירות מהאוויר ומפספס, השד יודע איך, את המסגרת של הרוש.

דקה 33 בית"ר נכנסת לעניינים, ובעיטה של ברוכיאן תוך כדי נפילה נעצרת בידיו של חיימוב.

דקה 13 אחמד עאבד פורץ בצד שמאל ומעביר כדור רוחב שטוח, אך רועי קהת לא מספיק להגיע לכדור שמורחק לקרן. ההגבהה של אופיר מזרחי מגיעה לראשו של פרננדס לאחר יציאה לא טובה של הרוש, אבל למזלה של בית"ר פאבלו ברנדאן מרחיק מהקו.

קרית שמונה: חיימוב/אלקיים, אוחיון, פרננדס, דילמוני/בראון (מנגה, 58), פאנקה, עאבד (צדק, 82), מזרחי/קהת וקולה (עמאשה, 63)

בית"ר ירושלים: הרוש/חדד, קפילוטו, טונייס, מאטוביץ'/קריאף (סולליך, 46), וילה, ברנדאן, ברוכיאן (אזולאי, 46), פרדה/ג'ונס (איציק כהן, 81)

בני יהודה - הפועל עכו 0-1

דקה 79
יובל נעים מכניס את החלוץ יוסי אסייג, שכבש את שער הניצחון מול הפועל תל אביב, על חשבון המגן שניר משען.

דקה 56 שער! אדי גוטליב, בלם עכו, מרחיק לא טוב, אוהד קדוסי משתלט על הכדור וכובש את שערו השני בכתום, 0-1 לבני יהודה.

דקה 51 ווקר, הקשר מגיברלטר, הגביה מצד ימין ומצא את גל כהן שנגח היטב, אך נעצר על ידי גורש.

דקה 2 בעיטה של חן עזריאל חולפת סמוך לקורה של דודו גורש.

בני יהודה: איינוגבה/עזוז, גל כהן, חדד, פוסקו/בורלא, דהאן, ראלי, ווקר/עזריאל (זמיר, 55) וקדוסי

עכו: גורש/משען (אסייג, 79), גוטליב, סבן, שבתאי/דיין, ספדאסיו, ריאן, אורמוש, מרינקוביץ' (סטיבן כהן, 61)/סליח

יבני סכנין - מכבי פתח תקוה 2-0

דקה 57 שער! ארפן זאנלי כובש את שערו הראשון בארץ. החלוץ משתלט על הכדור לאחר הרחקה לא טובה של עלי עותמאן, ומחמישה מטרים מעלה את פתח תקוה ל-0-2 בניגוד למהלך המשחק.

דקה 49 כדור עומק של גלבאן משאיר את ארפן זאנלי, החלוץ הפיני החדש של מכבי פתח תקוה, לבד מול קנדיל, אך הוא בועט ישירות לגופו.

דקה 8 שער! פדרו גלבאן כובש את השער הראשון במחזור ה-23, עם כדור חופשי נהדר לחיבורים של קנדיל. זהו שערו ה-71 של הארגנטינאי בליגת העל, מה שהופך אותו לזר עם הכי הרבה כיבושים בתולדות הכדורגל הישראלי, אחד יותר מג'ובאני רוסו.

סכנין: קנדיל/עותמן, אבו סלאח, פאס, בן דיין/חאמד גנאיים (הידאלגו, 54), חלאיילה (גזל, 60), קרוסאט (אלונסו, 54)/כליבאת, גאדיר ומוגרבי

פתח תקוה: גיגי/גולדנברג, הרצג, אלבז, פסר/לידור כהן, קניוק (קבהא, 46), זיטו, גלבאן/זנלי ורוטקוביץ'

מ.ס אשדוד - הפועל רעננה 2-1

דקה 90 שער!
לאחר דקות ארוכות של לחץ, יוגב לרמן, הבלם של רעננה, משתלט על ריבאונד לאחר הדיפה של מרציאנו, ודוחק מקרוב פנימה שער דרמטי שמעניק לרעננה ניצחון לאחר 12 מחזורים שחונים. הפסד ביתי ראשון לאשדוד העונה.

דקה 60 שער! רועי בקל בבעיטה חלשה שפוגעת בשחקן הגנה של רעננה, מטעה את יאנקו ונכנסת פנימה.

דקה 41 נגיעת יד של עופר ורטה ברחבה מעניק פנדל לרעננה, אך אסי בלדוט מפספס את המסגרת.

דקה 30 עופר ורטה מכניס כדור עומק לרועי בקל שנותר לבד מול השוער אבל לא מצליח להכניע את יאנקו.

דקה 18 שער! ממאדו צ'אם מוסר כדור רוחב לאנתוני נוואקמה, שמגלגל לרשת החשופה את השער הראשון והמפתיע של האורחים. רעננה טובה יותר וראויה ליתרון.

אשדוד: מרציאנו/ורטה (אוחנה, 46), פטי, מימון, אושינאווה/בקל, דוידוב, אל חאמיד, קינדה, דוד (וראן, 58)/בלו (מושל, 79)

רעננה: יאנקו/נמני, קסונדה, לביא, לרמן/בנימין, בלדוט (ליפקה, 61), אמבולה, מסיקה (שוקר, 85)/נוואקמה וצ'אם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ