משה בוקר
שליח "הארץ" לניקוסיה

נבחרת ישראל פתחה הערב (שישי) את קמפיין מוקדמות יורו 2016 ברגל ימין, עם ניצחון 1-2 על קפריסין בניקוסיה. הנבחרת, אלופת העולם בלהפוך משחק קל לקשה, עשתה זאת גם הערב, אך הפעם - בניגוד למקרים רבים בעבר - יצאה עם מלוא שלוש הנקודות. אחרי שירדה להפסקה עם יתרון שני שערים, במקום לכבוש את השלישי והרביעי בחצי השני הלכה הנבחרת אחורה, ספגה שער והשאירה את אלי גוטמן על הקווים עם לחצים אדירים בלב.

למרות שמאמן קפריסין אמר ערב המשחק כי ישראל פייבוריטית, גוטמן לא התרשם מדבריו של עמיתו. לפני המשחק המאמן הלאומי נראה מתוח ודרוך מאוד, ועלה מחדר ההלבשה לכר הדשא שניות ספורות לפני ההמנונים. הלחץ הזה אולי היה זה שגרם לו לאבד מעט את החדות, כשאחרי מחצית ראשונה מצוינת של ישראל, היא איבדה את הראש בשנייה, וגוטמן התעלם מהאירועים במגרש.

הנבחרת תרגלה באימונים שלפני המשחק בדיוק את המהלכים שהובילו לשני השערים שלה. גוטמן דרש מטל בן חיים שימשוך את המגן לקו למרחק של כ-30 מטר מהשער, כשעומר דמארי אמור להיכנס למרכז ולקבל כדור רוחב. בדקה ה-38 הגיע השער בדיוק כפי שמשורטט במחברת. בן חיים פרץ באגף, הוציא כדור רוחב מדויק ודמארי בעט פנימה בקור רוח. בדקה ה-45 הגיע השער היפה במשחק - גילי ורמוט מסר כדור לבן חיים, ששוב משך את המגן החוצה והפעם גם עשה את כל הדרך לשער, חלף על פני שני שחקנים ובעט פנימה בקור רוח מרשים.

דמארי חוגג את הראשון, הערב בניקוסיהצילום: אי־אף־פי

עם עליית השחקנים למחצית השנייה, התחושה באיצטדיון היתה שישראל תפרק את קפריסין, אולם הנבחרת דווקא חזרה לאחור והזמינה התקפות. לא ברור למה שחקני הנבחרת ויתרו על ההתקפה ועסקו רק במגננה ובבזבוזי זמן כבר מהדקה ה-46. 

למרות שראה את הפתיחה החלשה, גוטמן לא מיהר לבצע שינויים, ושילם על כך בדקה ה-67, כשסוטיריו העביר בנחת כדור רוחב, ההגנה הישראלית לא הצליחה להתסדר ומאקרידיס מצא את עצמו לבד ברחבה וצימק את התוצאה.

מרגע זה החל להופיע הלחץ על הספסל הישראלי. גוטמן נזכר לעשות שינוי, אך הוא היה תמוה למדי. המאמן החליט לוותר על כובשי השערים, שהיו מהירים, חדים ומצוינים, במקום להוציא את ערן זהבי, שעוד לא התאושש מהמחלה והיה רע מאוד ולא ממוקד, ואת גילי ורמוט, שלא הסתדר באגף. הכנסתם של איתי שכטר וליאור רפאלוב הוציאה את העוקץ מהנבחרת, אך למזלו של גוטמן זה עדיין הספיק לניצחון.

טל בן חיים. אין בכל הארץ שחקן מהיר ממנוצילום: אי־אף־פי

גם הסוגיה הגדולה טרם המשחק, זו של השוערים, הסתיימה בצורה חיובית. אופיר מרציאנו הפגין יכולת טובה מאוד ובדקה ה-90 אף הציל שער בטוח כשהדף כדור שננגח מקרוב לשער. 

לפני המשחק לא הורגשה תכונה מיוחדת בניקוסיה, אולם למרות האדישות והערכות של נהגי מוניות כי יגיעו רק 10,000 אוהדים, לבסוף הגיעו 15,000 אוהדים, 300 מהם מישראל.

בשאר המשחקים בבית, בלגיה היתה צריכה החמצות רבות ופנדל מפוקפק אחד בדקה השלושים כדי לעלות ליתרון ביתי מול אנדורה, אבל זה פתח את הסגר. קווין דה ברוין כבש צמד, כולל בעיטת 11, נאסר קאדלי הוסיף שער משלו בדרך ל-0-3 במחצית. מראנס היה איש המחצית השניה עם צמד בדרך ל-0-6 קל בסיום.

וולס ובוסניה, שנחשבות לשתי היריבות של ישראל במאבק על מקומות 2-3, הגיעו להרבה הזדמנויות אבל לא לשערים. השתיים נפרדו ב-0-0 בוולס, במה שיכולה להיחשב לתוצאה טובה לישראל.

מהלך המשחק:

דקה 90 - קפריסין יוצאת להתקפה, וההרמה המקומית פוגשת את ראשו של לבאן, שסוחט הצלה נהדרת ממרציאנו. פעולה מצוינת של השוער הישראלי.

דקה 81 - ישראל יושבת על השער הקפריסאי; הבעיטה הראשונה, של רפאלוב, נבלמת על ידי מגן קפריסאי, הבעיטה של נאתכו סוחטת הצלה נהדרת מהשוער והבעיטה של זהבי מהריבאונד הולכת גבוה מעל למשקוף.

דקה 74 - רפאלוב רק נכנס וכבר מסכן את השער, אחרי שהבעיטה שלו פוגעת בדרך במגן קפריסאי והכדור נעצר רק בקורה.

דקה 67 - 2-1. סוטיריו מעביר בנחת כדור רוחב, ההגנה הישראלית חולמת ומאקרידיס, שנמצא לבדו בתוך הרחבה בועט את הכדור לרשת ומצמק את המשחק.

דקה 60 - בן חיים הבלם שולח כדור נהדר לזהבי, שמשתלט עליו בצורה טובה, בועט לגופו של השוער במצב של אחד על אחד ואת הריבאונד, אליו הוא מגיע ראשון, הוא בועט החוצה.

דקה 57 - ישראל כמעט וכובשת את השלישי, אך נאתכו מחליט למסור במקום לבעוט לשער ממצב קורץ, והמסירה שלו לא מספיק מדויקת.

דקה 54 - פתיחה רעה של הנבחרת בפתיחת המחצית השנייה, אך למזלה הנסיונות של הקפריסאים לא ממש מאיימים על שערו של מרציאנו.

דקה 45 - 0-2. ורמוט מוציא את המתפרצת הישראלית. קשר הפועל תל אביב רואה בצד השני את בן חיים, שקולט את הכדור, עובר שני שחקנים ומול הדשוער מפציץ את הרשת. שער נהדר של קשר מכבי תל אביב.

דקה 38 - 0-1 ישראל. בן חיים שוב דוהר באגף שמאל, עובר את המגן שלו, ומוסר כדור חכם לדמארי, שנמצא לא מכוסה ברחבה וכובש את היתרון הישראלי.

דקה 36 - עוד הרמה קפריסאית מסוכנת לרחבה הישראלית, מרציאנו מהסס ביציאה, אך למזלו טיבי מגיע ראשון ומרחיק לקרן.

דקה 33 - התקפה סבלנית ישראלית מסתיימת בעוד כדור שמחדיר נאתכו לרחבה, הפעם שמארי פוגש אותו, עם הראש, והשוער הקפריסאי קולט ללא בעיה.

דקה 27 - בן הרוש מרים כדור טוב לרחבה הקפריסאית, ורמוט מגיע אליו ראשון, מתקשה לעצור אותו אך לבסוף משחרר בעיטה לא מספיק מדויקת שהולכת החוצה.

דקה 23 - דמארי דוהר לתוך הרחבה ומאבד את הכדור, משומר משתלט עליו ובועט בעיטה שלא קורבה לסכן את השער.

דקה 21 - לבאן מכניס כדור טוב לרחבה של מרציאנו, אך מאקריס מגיע מאוחר מדי והשוער הישראלי קולט את הכדורץ

דקה 19 - בן חיים דוהר באגף שמאל ומעביר כדור רוחב טוב וחד, אך דמארי מפספס אותו רק במעט.

דקה 13 - חריסטופי עובר את בן הרוש בתוך הרחבה, אך כדור הרוחב שלו לא פוגש רגל קפריסאית וישראל ניצלת ממצב מסוכן מאוד.

דקה 10 - כדור נהדר של נאתכו מבטל את כל ההגנה הקפריסאית ומוצאת את זהבי לבדו מול יורגאלידיס, אך הבעיטה שלו הולכת גבוה מעל למשקוף. הזדמנות נהדרת לישראלים.

דקה 9 - ישראל יוצאת למתפרצת אחרי קרן רעה של המארחים. זהבי מקבל את הכדור ליד הרחבה הקפריסאית, אך במקום למסור לוורמוט הפנוי הוא בועט בעיטה שפוגעת במגן קפריסאי ויוצא החוצה.

דקה 8 - החזרת הכדור של הקפריסאים אחרי הרחקה של ההגנה הישראלית כמעט ומטעה את מרציאנו, אך השוער הישראיל הודף טוב ומרחיק את הסכנה לקרן.

דקה 2 - הקפריסאים פותחים טוב את המשחק ומנסים לנצל את יתרונם על הבלמים הישראלים הכבדים יחסית, בינתיים בן חיים וטיבי עומדים במשימה.

הרכבים:
קפריסין: אנטוניס יורגאלידיס, מריוס סטיליאנו (חאריס קיריאקו 46), דוסה ג'וניור, יורגוס מרקיס, מריוס אנטוניאדיס, ונסן לבאן, מריוס ניקולאו, קונסטנטינוס מאקרידיס, קונסטנטינוס חרלמבידיס (פיירוס סוטיריו 46), אנדראס מאקריס (70, נקטריוס אלכסנדרו) ודימיטריס חריסטופי

ישראל: אופיר מרציאנו, אייל משומר, איתן טיבי, טל בן חיים, עומרי בן הרוש, שרן ייני, ביברס נאתכו, גילי ורמוט (82, ניר ביטון), טל בן חיים (74, ליאור רפאלוב), ערן זהבי ועומר דמארי (69, איתי שכטר)

טבלת הבית הישראלי:
1. וולס - 4 נקודות
2. בלגיה - 3 נקודות
3. ישראל - 3 נקודות
4. קפריסין - 3 נקודות
5. בוסניה - 1 נקודות
6. אנדורה - 0 נקודות

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ