ערן זהבי לחוקרי המשטרה: לא תקפתי את האוהד, ניסית רק להגן על עצמי

קטטה המונית בין אוהדי הפועל ומכבי תל אביב מחוץ לבית משפט השלום ■ בין העצורים: בנו של חבר הכנסת דב חנין ■ הוארך מעצרו של אלרואי ידעי, האוהד שתקף את זהבי, בשלושה ימים ■ איל ברקוביץ': "צריך להקפיא את הליגה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הדרבי התל אביבי בכדורגל פוצץ אתמול (שני), לאחר שרשרת של אירועים, שהחלו עם אוהד הפועל תל אביב שפרץ למגרש ותקף את כוכב מכבי, ערן זהבי. לאחר מכן ניסה זהבי, שהורחק בשל האירוע, למנוע את חידוש המשחק. לאחר דקות ארוכות של ויכוחים חודש המשחק, רק כדי להתפוצץ סופית מספר דקות לאחר מכן, כשאוהדי מכבי תל אביב פרצו למגרש.

23:15 יניב קובוביץ מוסר פרטים על העדות שמסר ערן זהבי לגבי אירועי הדרבי לחוקרי המשטרה. זהבי טען שברגע שהלך לבעוט את בעיטת הקרן הוא זיהה את ידעי ("פואד") רץ לכיוונו בצורה מאיימת. זהבי הודה בפני החוקרים כי הכיר את האוהד מהתקופה בה שיחק במועדון וטען שהוא נמנה על קבוצת האוהדים "הלא שפויים". לטענת זהבי, הוא זיהה ריח חריף של אלכוהול ברגע שידעי התקרב לכיוונו. זהבי אמר שלא תקף את האוהד וניסה רק להגן על עצמו כשהבין שהוא מותקף וכי היה מופתע מאוד מזמן התגובה האטי של המאבטחים. "הותקפתי פעמיים עד שהם נכנסו", אמר. 

כשנשאל האם לדעתו תנועת ה"פיו-פיו" היוותה פרובוקציה שגרמה לתחילת המהומה, הסביר זהבי כי הוא נוהג לבצע את התנועה לאחר כל גול שהוא כובש, לכיוון היציע הקרוב אליו וללא כוונה להתגרות באוהדים. לטענתו, לתנועת הידיים שלו "לא היתה השפעה על האירוע".

גם איתן טיבי מסר את עדותו לחוקרי המשטרה. בלם מכבי, שהפריד בין זהבי לאוהד שתקף אותו, הסביר כי עשה זאת לאחר שזיהה כי המאבטחים לא מגיבים בזמן. טיבי טען שלא היתה לו שום כוונה לתקוף את האוהד, אלא רק להפריד.

20:25 הפועל ת"א תגיש קובלנה אזרחית כנגד האוהד שפרץ אמש לתחומי המגרש וכנגד כל אוהד שיגרום לה נזקים ותפעל ביד קשה כנגד המתפרעים האלימים שמסבים נזק תדמיתי וכלכלי עצום למועדון

20:00 מכבי תל אביב ערכה מסיבת עיתונאים בעקבות אירועי אמש. "הרבה דברים נאמרו על אירועי אמש, אך בשורה התחתונה, חוליגן הרס את המשחק", פתח המנכ"ל, מרטין ביין, "עצוב שקבוצות סובלות קנסות וסנקציות בגלל אוהד אחד ברגע של טירוף. דיברתי היום עם ערן זהבי, אבל הוא לא עשה אמש שום דבר שונה ממה שעשה בעבר. האשמה כולה על האוהד. מיטש גולדהאר מאוכזב מאוד מהאירועים, שהרסו את השם של המעודון והכדורגל הישראלי בכלל. אנחנו כמועדון לא נסבול אוהדים כמו אלה שפרצו למגרש. בימים הקרובים נראה את ממצאי המשטרה, ניתן להם הזדמנות להסביר את עצמם ואז, אם ימצאו אשמים, יסבלו מסנקציות חמורות, כי הם הרסו את שם המועדון.

על הטענה שאלכסנדר אובארוב ניסה להלהיט את הרוחות וקראלאוהדי מכבי לפרוץ אל הדשא, אמר: "שורה טוען שזה לא קרה ומה שדווח לא מדויק. אין לי שום סיבה לא להאמין לו".

אלרואי ידעי, האוהד שפרץ למגרש ותקף את ערן זהבי, מובא להארכת מעצרצילום: מוטי מילרוד

פאקו אייסטראן: "כולם בורחים מהדבר העיקרי – חוליגן פרץ למגרש ותקף שחקן. זו הנקודה העיקרית. כל מה שקרה אחר כך היה תגובה לכך. זה הזמן למעשים, לא לדיבורים. מישהו צריך לקחת אחריות שהליגה יכולה להמשיך בלי שיקרה דבר כזה במחזור הבא. מישהו חייב לקחת אחריות על בטחונם של השחקנים, האוהדים והצוותים. מה שקרה אתמול הוא שהקורבן קיבל את העונש. מה היה קורה אם השופט היה מותקף? שחקן הותקף במהלך משחק. זה העניין העיקרי. רק לשופט יש את האפשרות להפסיק את המשחק, וזה מה שהוא היה צריך לעשות".

שרן ייני: "ברגע ששחקן מותקף במגרש והוא נמצא בסכנה זו חציית קו אדום. היום זה זהבי, מחר זה מישהו אחר. זה פשוט לא מקובל. ערן פעל בצורה שכולנו מגבים אותה, הוא לא תקף את האוהד. חבל שפירוש החוקה מוביל למצב הזה. ערן פחד מהסיטואציה, זה הלחיץ אותו ואת המשפחה שלו. הוא פשוט ניסה להעביר את הזמן עד שיגיעו המאבטחים ולהרחיק אותו ממנו. עצם זה שאוהד תקף שחקן זה מחדל. אסור לסטות מהנושא הזה. שחקן כדורגל היה בסכנה, לא משנה אם הפועל תל אביב או מכבי תל אביב. עצם זה שזה קרה זו שערורייה.

על הטענות של איל ברקוביץ': "אם בתור חנון אני ניגש אליו עם ידיים מאחורה ובא לדבר אתו והאו מורגיש מאוים כנראה שהוא נבהל במהירות. ערן הותקף, קיבל אדום ואנחנו החלטנו שנחצה קו אדום. איל חשב שאנחנו צריכים להישאר. בסוף נשארנו. כשהאוהדים של מכבי פרצו למגרש האו רץ לשופט וביקש להספיק את המשחק. ניגשתי אליו, חשבתי שזה קצת אינטרסנטי, זה הכל. 

19:58 יורם באומן, יו"ר מינהלת הליגה, אחרי שיבת בעלי הקבוצות בעקבות אירועי הדרבי: "ראשי הקבוצות היו תמימי דעים כי הפועל ומכבי תל אביב מילאו אחר הדרישות על פי הנהלים ודרישות המשטרה. 1,200 עיניים איבטחו את המשחק והקבוצות עמדו חסרות אונים נגד החוליגנים שפוגעים בענף שכולנו אוהבים. המנהלת מאמינה שאוזלת היד באכיפת החוק על ידי בתי המשפט והמשטרה היא הבעיה המרכזית ונפעל בשורת מעשים אופרטיביים לטיפול במיגור האלימות".

18:53 התמונה הבאה מציגה את התגברות האלימות בכדורגל הישראלי

אלימות בכדורגל

18:01 חוקרי משטרת תל אביב הגעיו היום למגרש האימונים של מכבי תל אביב בקרית שלום וגבו עדות מערן זהבי על אירועי אמש. 

17:43 לפני מספר דקות נעצרו על ידי שוטרי תחנת לב תל אביב שלושה חשודים נוספים בחשד שלקחו חלק בקטטה שהתרחשה בשעות הצהריים מחוץ לבית המשפט (עד כה נעצרו שישה מעורבים בחשד למעורבות קטטה). החשודים מועברים כעת לחקירה בתחנת המשטרה ובהמשך צפויים מעצרים נוספים. 

16:55 הסתיימה הערכת המצב בראשות מפקד מחוז תל אביב, ניצב בנצי סאו, במהלכה הוצג סטטוס מיצוי הראיות בתיקי החקירה ותהליך דיון משפטי המתנהל בבימש השלום. מפקד המחוז הנחה את קציני המודיעין והחקירות באיסוף הראיות כנגד החשודים ואיתור מעורבים נוספים. בנוסף אמר מפקד המחוז כי ״יש לנקוט במדיניות מחמירה ובאפס סובלנות כנגד פורעי החוק והגשת כתבי אישום בהליך מזורז״. מעצרם של חמישה מהעצורים הוארך עד יום חמישי, לשניים הוארך ביומיים, ארבעה הורחקו ממגרשי הספורט עד סוף העונה ואחד הורחק מהמגרשים ל-60 יום.

16:54 יו״ר איגוד השופטים, סלמן בן ציון, הנחה את יו״ר הוועדה המקצועית, דני קורן' לכנס מחר את הוועדה המקצועית של האיגוד, יחד עם צוות השיפוט על מנת לנתח את אירועי המשחק. לאחר הישיבה תוציא הועדה את מסקנותיה בנושא.

16:10 יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התייחס בפתח ישיבת מליאת הכנסת לאירועי הדרבי: "הספורט הישראלי הצליח אמש שוב לשבור שיאים: שיא של בריונות. שיא של גסות רוח. שיא של חוצפה ישראלית מהסוג הגרוע ביותר". 

15:14 בין העצורים גם בנו של חבר הכנסת דב חנין. "נודע לי כרגע כי בני בן ה-18 נעצר בהפגנתם של אוהדי הפועל תל אביב מחוץ לבית המשפט בתל אביב", כתב חנין בדף הפייסבוק שלו, "אין לי כרגע פרטים נוספים וטרם עלה בידינו ליצור איתו קשר, אך מובן שאני דואג לו ומקווה שהעניין יפתר בהקדם. כאוהד כדורגל במשך שנים רבות חשובה לי הסובלנות במגרשי הכדורגל. אני דוחה על הסף כל שימוש באלימות בספורט הישראלי ומקווה שנצליח יחד, כחברה, לנקות את מגרשי הכדורגל מאלימות".

15:05 משרד הספורט הודיע כי יקדם תיקון חקיקה לשינוי סעיף הענישה בחוק האלימות בספורט, שיקבע כי עונשו של אדם הנכנס לשדה המשחק בזמן אירוע ספורט יעמוד על שלוש שנות מאסר והרחקה לצמיתות מהמגרשים, במקום שנת מאסר אחת הקבועה היום. 

רועי ריינשרייבר, אתמול בבלומפילד. "על פי החוקה, לשופט לא היתה אפשרות אחרת אלא להפסיק את המשחק"צילום: שרון בוקוב

14:59 מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו, קיים בשעות האחרונות התייעצות עם בכירי מחוז תל אביב על אירועי הדרבי. בהחלטה משותפת עם מפקד המחוז, ניצב בנצי סאו, הוחלט על הקמת ועדת בדיקה מקיפה, שתכלול את כל ההיערכויות המוקדמות לאירוע ואת תפקוד הכוחות מרגע התרחשות האירוע. הוועדה תהיה רשאית לבדוק גם את היערכות חברת האבטחה הפרטית. בראש הוועדה יעמוד קצין בדרגת תת-ניצב, סגן מפקד מחוז תל אביב, יורם אוחיון. הוועדה תעסוק גם ביכולת המבצעית, האג"מית (מנהלתית).

12:58 היום תתקיים פגישת הערכות לקראת דרבי הכדורסל, שיתקיים ביום שני הקרוב ביד אליהו. בפגישה ישתתפו נציגי מינהלת הליגה, נציגי המשטרה, האבטחה, מנהל האירוע ונציגי שתי הקבוצות. 

12:44 קטטה המונית בין אוהדי הפועל ומכבי תל אביב מחוץ לבית משפט השלום בתל אביב, שם הובא להארכת מעצר אלרואי ידעי, בן 41 מיפו, האוהד שפרץ למגרש ותקף את ערן זהבי. שלושה אוהדים נעצרו, ביניהם בנו של חבר כנסת.

עדכונים שוטפים מהיום שאחרי פיצוץ הדרבי: הוארך מעצרו של אוהד הפועל תל אביב שתקף את ערן זהבי ■ דו"ח השופט: "ערן זהבי פעל כחלק מהגנה עצמית" ■ איל ברקוביץ': "אין לי בעיה לספוג עונשים כבדים"הפועל: "ההתנהגות של זהבי גרמה לתסיסה בקרב האוהדים" ■ יו"ר איגוד השופטים: זהבי היה צריך לברוח ולא לתקוף את האוהד ■ תובע ההתאחדות צפוי לדרוש עונשים כבדים לקבוצות ולזהבי  ■ יו"ר המינהלת: "הבעיה היא באוזלת היד של בתי המשפט והמשטרה"

הוארך מעצרו של אוהד הפועל תל אביב שתקף את ערן זהבי
אלרואי ידעי, בן 41 מיפו, הוא האוהד שפרץ למגרש ותקף את ערן זהבי. הבוקר הוארך מעצרו בשלושה ימים. "מעיון בתיק החקירה עולה כי קיים חשד סביר נגד החשוד לביצוע העבירות המיוחסות לו, וזאת כעולה מדוחות צפייה בצילומים של משחק הכדורגל ומראיות נוספות", כתב השופט ירון גת בדיון על הארכת המעצר, "המעשים המיוחסים לחשוד חמורים וקשים בכמה מישורים: ראשית, המעשים מאופיינים באלימות גסה וחסרת רסן, שעלולה הייתה להוביל לפגיעות של ממש בגוף. שנית, המעשים מאופיינים בבריונות, פריעת חוק, וזלזול מופגן בסדר הציבורי והספורטיבי. שלישית, למעשים יש השלכות רוחב ספורטיביות וחינוכיות קשות. בנסיבות אלו, סבורני כי נשקפת מהחשוד מסוכנות שלא ניתן לצמצמה בשלב זה בחלופת מעצר".

צילום: שרון בוקוב

עורך דינו של ידעי, אסף אלוויה, טען בדיון: "הוא לא בא לתקוף את זהבי, הוא רק רצה להגיב לפרובוקציה שזהבי עשה אחרי הבקעת הגול. הוא רץ אליו, וכשהוא הרגיש מאוים מזהבי, באותו שלב התחילו חילופי מהלומות. ערן זהבי בעצמו היכה את החשוד וערן זהבי משום מה לא נחקר. ברור שהכל התחיל בגלל ההתנהגות של ערן זהבי". 

המשטרה הציבה אבטחה על ביתו של ערן זהבי.  

עוד על הדרבי התל אביבי: האלימות תחסל את הדבר הזה שנקרא ספורט / אלון עידן ■ מה החלק של אובארוב וגארסיה בשינוי הנארטיב? / איתי מאירסון

דו"ח השופט: "ערן זהבי פעל כחלק מהגנה עצמית"
את ההחלטה על סיום הדרבי קיבל השופט רועי ריינשרייבר מיד עם ירידתו לחדר ההלבשה. הבוקר (שלישי), הוא הגיש דו"ח חריף לאיגוד השופטים, בו צויינו כל אירועי אמש, כאשר הפועל — כקבוצה מארחת — צפויה לעמוד לדין על כניסת אוהד משער 5 לתחומי המגרש, תקיפת שחקן במגרש וזריקת חפצים לכר הדשא משער 5. מכבי תועמד לדין על רימוני עשן בשער 11 ועל כניסת אוהדיה לכר הדשא.

"בדקה ה־22 למשחק, מיד לאחר שריקה לבעיטת עונשין לזכות מכבי תל אביב, נזרקו חפצים לכר הדשא מיציעים 4–5 המאוכלסים באוהדי הפועל", לשון דו"ח השופט, "בדקה ה־31 פרץ לכר הדשא אוהד מכיוון אותם יציעים ותקף את שחקן מכבי, ערן זהבי. השחקן, כחלק מהגנה עצמית, הכה את האוהד במספר דחיפות ובבעיטה. דבר זה הוביל לעימות המוני במגרש בהשתתפות שחקנים משתי הקבוצות, שחקנים מחליפים וצוותים מקצועיים. האירוע נמשך כ־13 דקות, ובמהלכו נשלף כרטיס אדום לזהבי".

ריינשרייבר פירט גם את האירועים לאחר הניסיון הראשוני לחדש את המשחק: "מיד לאחר שנשלף כרטיס צהוב לטל בן חיים ממכבי, פרצו למגרש מספר אוהדים משערים 11–12 המאוכלסים בקהל מכבי תל אביב. כוח אבטחה רב נכנס לכר הדשא כדי להשליט סדר. בשל שני האירועים הוריתי לקבוצות לרדת לחדרי ההלבשה". תובע ההתאחדות לכדורגל, עו״ד ניר רשף, יגיש בהתאם כתבי אישום נגד המעורבים.

איל ברקוביץ'. "זו התקטננות של המדינה לגלגל את האחריות לכך לפתח הקבוצות"צילום: ניר קידר

איל ברקוביץ': "אין לי בעיה להיענש – ובתנאי שהחוקים ייושמו גם בעתיד"
המנהל המקצועי של הפועל תל אביב כינס הצהריים מסיבת עיתונאים במתחם חודורוב. "אני רוצה להתנצל", אמר ברקוביץ', "בתוך המארחים אנחנו לוקחים אחריות, אני עצוב שזה קרה במשחק הכי גדול של הכדורגל הישראלי. אני מתבייש, אבל יש פה 'אבל' גדול. לא רק אנחנו אשמים. החלטתי שחברת האבטחה תסיים את תפקידה. הרשלנות היא כל כולה שלה והיא לא תמשיך לעבוד איתנו".

"אני חושב שאתמול נחצה קו אדום. עכשיו זה תפקידנו, יחד עם התקשורת, למצוא פיתרון", הוסיף ברקוביץ', "צריך להקפיא את הליגה, לזרוק לכלא אוהדים, לחוקק חוקים בכנסת – ככה זה לא יכול להימשך. ירידה לכר הדשא היא עבירה פלילית, ושרת הספורט צריכה לדאוג שכל מי שעושה זאת יילך לכלא לשלוש שנים".

ברקוביץ' לא ניקה את קבוצתו מאחריות, אך טען שהאשמה העיקרית במהומה היא המשטרה: "אנחנו משלמים מאות אלפי שקלים לאבטחה, זה לא הוגן להעניש את הקבוצות על התנהגות של אוהדים בודדים. איפה המשטרה שתגיד 'מדובר באירוע ענק, נביא עוד 500 אנשים על חשבוננו'. זו התקטננות של המדינה לגלגל את האחריות לכך לפתח הקבוצות. יש מדינה, יש חוק – תפקיד המשטרה לאכוף אותו, לא הקבוצות. מבחינתנו, נפעל להחרים את המינוים של האוהדים התוקפים לכל החיים, נדאג להרחיקם מהמגרשים".

לדבריו, שתי הקבוצות צריכות להיענש באופן דומה: "אצלנו התפרץ אוהד אחד, אצלם היו עשרות, שלא לדבר על ההתססה של אובארוב וגארסיה. לא יכול להיות שקפטן מכבי, שרן ייני, החנון הזה, ינסה לתקוף אותי בסיום המשחק. אם זה ייעשה טוב לכדורגל הישראלי, אין לי בעיה לקבל עונשים כבדים – ובתנאי שהם ייושמו גם בעתיד ויהיו ברורים לכל. לא ייתכן שמטורף אחד יפרק מועדון, שכל העבודה שלנו עם הנוער תרד לטימיון".

על עתידו במועדון הוסיף כי "אם האלימות תמשך, אין לי מה לעשות פה. זו העבודה שלי, ולא אסבול תנאים אלימים שכאלה. אני פונה לאוהדים להפסיק את כל האלימות, אי אפשר לנהל ככה כדורגל. אין לי בעיה לנצח או להפסיד, אבל אתמול לא היתה אווירה ספורטיבית, כאן עובר הגבול. ישבתי אתמול ליד אסי דומב וכל שתי דקות הבטנו מעבר לכתף שאף אחד לא תוקף אותנו".

כמו כן, טען ברקוביץ' כי הכרטיס האדום לעבר ערן זהבי לא היה מוצדק: "אסור היה להרחיק שחקן שהתגונן. מצד שני, לא ייתכן שזהבי יתגרה כל משחק באוהדי הפועל עם ה'פיו פיו'. מה אתם רוצים, שהאוהדים שלנו ישתקו על שנתיים של 'פיו פיו'?".

שתי הקבוצות יספגו ככל הנראה משחקי רדיוס ללא קהל, קנסות והפחתת נקודות על תנאיצילום: שרון בוקוב

הפועל: "ההתנהגות של זהבי גרמה ללהט ביציעים ולתסיסה בקרב האוהדים"
עוד קודם לכן, בצד האדום ידעו מהר מאוד להיכן להפנות את האצבע המאשימה. "ערן זהבי היה יכול לכעוס ולומר את דעתו לשופט ולרדת מהמגרש. כל ההתנהגות שלו גרמה ללהט ביציעים ולתסיסה בקרב אוהדי הפועל, שגם ככה שוררת שנאה ביניהם", אמרו גורמים במועדון, "זהבי פתח את המהומות ברגע שרץ לאוהדים שלנו והקניט אותם אחרי השוויון עם ה'פיו פיו' שלו. לו הוא היה יורד מהמגרש בלי להלהיט את הרוחות, המשחק היה מגיע לסיומו. זה המסר אתו נבוא לבית הדין".

מיד אחרי הרחקת זהבי, ירד המנהל המקצועי איל ברקוביץ' למגרש ולחץ על אנשי מכבי, ובראשם ג'ורדי קרויף, להמשיך לשחק. ברקוביץ' ידע כי חדירת אוהד הפועל תפגע קשות בקבוצתו בבית הדין, אולם על הדשא נותרה מכבי בעשרה שחקנים. לאחר שגם אוהדי מכבי חדרו למגרש והתמונה התאזנה, לחץ ברקוביץ' להפסיק את המשחק.

במועדון מטיחים האשמות כבדות במשטרה, שדרשה כוחות גדולים מאוד של כמעט 600 שוטרים ומאבטחים, אך לא הצליחה למנוע את כניסת האוהדים לדשא. מנגד, במשטרה טוענים כי על פי החוק שהו השוטרים מחוץ לאיצטדיון, ורק לאחר האירוע שבו הותקף זהבי נכנסו אנשי משמר הגבול לתחומי המגרש. במשטרה יבדקו את מחדל האבטחה, ובין השאר נשקלת האפשרות כי מעתה והלאה לא יסתפקו במאבטחים בלבד במשחקים רגישים, וכוחות מג"ב יוצבו גם בתוף תחומי האיצטדיון.

יו"ר איגוד השופטים: זהבי היה צריך לברוח ולא לתקוף את האוהד
מאיר לוי, משופטי העבר הבכירים בכדורגל הישראלי המשמש כיום כמשבץ באיגוד שופטים ונכח אמש בבלומפילד כמבקר המשחק, ציין לשבח את ריינשרייבר. "על פי החוקה, לרועי לא היתה אפשרות אחרת אלא להפסיק את המשחק", כתב לוי בדו"ח שהגיש לאיגוד, "כאשר נכנסתי לחדרו, הוא אמר לי שהחליט להפסיק את המשחק מכיוון שחשש לחייהם של השחקנים והאוהדים. רועי אמר מפורשות שיש סכנת חיים אם יחדש את המשחק. לאור המצב בבלומפילד, אני חושב שהוא קיבל החלטה נכונה מאוד". גם בנוגע להרחקתו של ערן זהבי תמך לוי בשופט: "נכון שזהבי הותקף, אבל הוא החזיר לאוהד על כר הדשא ועל כך החוקה חד משמעית".

התמיכה הגיעה מכל צמרת איגוד השופטים. דני קורן, יו"ר הוועדה המקצועית, חיזק את ריינשרייבר והבהיר כי פעל על פי החוקה הן בהרחקת זהבי והן בשריקה לסיום המשחק. גם יו"ר האיגוד בן ציון סלמן היה חד משמעי: "ברגע שזהבי הגיב ותקף חזרה את האוהד אין לשופט שיקול דעת - למרות שהאוהד חדר למגרש ותקף אותו ראשון, הוא היה חייב להרחיקו. טוב היה עושה זהבי אם היה בורח מהאוהד ולא נעמד מולו. באירועים שהתרחשו, לא היה מקום לחדש את המשחק. עם כל הכבוד לכדורגל, חיי אדם חשובים יותר. הם אלה שעומדים במרכז העניינים כאשר שופט צריך לקבל החלטה".

תובע ההתאחדות צפוי לדרוש עונשים כבדים לקבוצות ולזהבי
עכשיו הכדור עובר לאב בית הדין המשמעתי של ההתאחדות לכדורגל, ישראל שמעוני, הידוע בעמדותיו הנוקשות בכל הקשור לאלימות ובאדישותו ללחצים מצד התקשורת. בעקבות הדו"ח החמור של ריינשרייבר, ההערכות הן שיוגשו כתבי אישום חמורים ביותר ועונשים כבדים בהתאם. בדיון הצפוי, ידגישו בהפועל כי השופט חידש את המשחק אחרי שאוהד הקבוצה תקף את זהבי, אך ההחלטה לסיימו היתה עקב כניסת אוהדי מכבי למגרש. על פי העיקרון הזה אמורה הפועל לזכות בניצחון טכני, אולם ייתכן שבית הדין יחליט לאור האירועים הקשים שלא להעניק נקודות לאף קבוצה ולקבוע את תוצאת המשחק על תיקו ללא שערים.

כמו כן, מסתמן כי תובע ההתאחדות לא יסתפק בהגשת כתבי אישום, אלא יציין את העונשים אותם יבקש להטיל על הקבוצות ועל זהבי. אלה עשויים לנוע בין משחקי רדיוס ללא קהל ועד הפחתת נקודות בפועל. נראה כי שתי הקבוצות יספגו משחקי רדיוס ללא קהל, קנסות כספיים והפחתת נקודות על תנאי.

יו"ר המינהלת: "הבעיה היא באוזלת היד של בתי המשפט והמשטרה"
בכנסת נערך הבוקר דיון בנושא מיגור האלימות בספורט. יורם באומן, יו"ר מינהלת הליגה, הציג את הצעדים שלדעתו צריכה המדינה לנקוט לגבי אלימות בספורט: יצירת רף ענישה מינימלית לעבירות במסגרת חוק הספורט, מינוי של שופטים המתמחים בתחום הספורט בכל מחוז הכולל שיפוט מהיר, קנס מנהלי שיוגש ע"י קצין משטרה, עובד מדינה או מפקח, יצירת מנגנון המאפשר למינהלת תביעה אזרחית עם פיצוי ללא הוכחת נזק , איסור כניסה למגרש לאוהדים שתויים הכוללות בדיקת ינשוף לאוהדים בכניסה, הקמת יחידה משטרתית לטיפול בתחום הספורט הכוללים את נושא ניהול אירועי ספורט, מודיעין, ספסרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ