תובע ההתאחדות דורש: תיקו ללא נקודות, סגירת יציעים והפחתת 2 נקודות

הפועל ומכבי תל אביב הועמדו לדין בגין התנהגות בלתי הולמת בנסיבות מחמירות, ההחלטה ביום רביעי. חיים רמון לדיין: "תיתן לי עונש, פואד יחגוג, אני אקרוס"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אירועי הדרבי התל אביבי הגיעו היום (שני) לבית הדין של ההתאחדות לכדורגל. גם הפועל וגם מכבי הועמדו לדין בגין התנהגות בלתי הולמת בנסיבות מחמירות והתפרצות אוהדים לשדה המשחק בנסיבות מחמירות. הדיון שארך ארבע שעות חשף שיתוף פעולה מפתיע בין שתי הקבוצות, שטענו לחפותן. בעוד עו"ד עמיס פינס, שייצג את האדומים, דרש שהמשחק יחודש מאותו מצב בו הופסק - 1-1 כשמכבי בעשרה שחקנים - עו"ד מורן מאירי, נציג מכבי, דרש משחק חדש.

את הדברים המעניינים ביותר אמר בעלי הפועל, חיים רמון: "האוהדים עם השלט 'הפועל לא מייצגת את ישראל' עושים הכל כדי לפגוע בקבוצה. הם רוצים לפרק את הקבוצה כי אני לא מסכים איתם. עשיתי ביוזמתי עסקה עם התובע לסגור את שערים 4-5. האוהדים הדליקו אבוקות וידעו שאם יהיו עונשים זה יפול עליי. הם יודעים שתענישו אותי. להפועל יש מיליון שקל קנסות, זה אובדן הכנסות גדול. תתנו לי שבע פעמים עונשים, זה מעניין את הפואדיזם? אני אתבע את פואד, יש לו כסף? כל קנס שתתנו לי, אתם מחזקים את הפואדיזם. מה אתם רוצים ממני או מגולדהאר, שנהיה בני ערובה של הפואדים? האוהדים האלה רוצים לפרק לנו את הקבוצה. גם אם תורידו אותי ליגה, אתם חושבים שהפואדים יירתעו? תגידו מה אתם רוצים שאעשה, אתם רוצים שנהיה בני ערובה של פואדים?".

גארסיה בבית הדין. יבצע שירות לקהילה, בדמות 20 שעות בבית חוליםצילום: שרון בוקוב

לאחר הדברים של נציגי הקבוצות, תובע ההתאחדות, ניר רשף, חשף את העונשים שדורשת ההתאחדות: "תוצאת המשחק צריכה להיות 0-0 ללא נקודות. יש לסגור את שערים 4-5 של הפועל ו-10-11 של מכבי לארבעה משחקים והפחתת שתי נקודות לכל קבוצה". פסק הדין ינתן ביום רביעי הקרוב.

קרלוס גארסיה, בלם מכבי תל אביב, הועמד לדין על התנהגות בלתי הולמת בנסיבות מחמירות, לאחר שנתפס על ידי מצלמות הטלוויזיה קורא לאוהדי הקבוצה לרדת לכר הדשא. מאירי טען כי קטע הוידאו שצילם ערוץ 1 ערוך, הדיין ישראל שמעוני החליט לזמן את הצלם לתת עדות, ולכן הדיון בעניין גארסיה יחודש רק בשבוע הבא.

עדכונים חיים:

19:18 מאירי התלונן שאין לו אפשרות לחקור את הצלם, ולברר מי צילם, איך צילם והאם היתה עריכה. מאירי פנה לתובע ואמר לו שחובתו לצפות בחומר המקורי. התובע ציין כי צפה בחומר הגולמי. מאירי הזכיר שוב כי לא צפה בחומר המקורי הגולמי וביקש למחוק את כתב האישום. שמעוני טען כי נהוג להביא את הצלם ומחליט לדחות את הדיון בשבוע. 

חיים רמון מגיע לדיוןצילום: שרון בוקוב

19:15 שמעוני דחה את הבקשה של מאירי. התובע ביקש להציג קטע וידאו, מאירי התנגד. מאירי תקף את התובע שלא העביר לו חומרים לדיון והוסיף כי התובע ביקש 5,000 שקל עבור החומרים. שמעוני דחה את הדיון בעניין גארסיה לשבוע הבא, אחרי שצלם ערוץ 1 יגיע לתת עדות.

19:03 גארסיה כופר בכתב האישום. מאירי טען שאין תלונה של אף אחד ולכן בכתב האישום של השחקן צריך להימחק על הסף. התובע ציין כי התקנון מאפשר להגיש כתבי אישום גם ללא תלונה. 

18:47 הסתיים דיון הקבוצות. אנשי הפועל עזבו, הדיון של קרלוס גארסיה מתחיל. 

18:46 הדיין שמעוני לנציג מכבי תל אביב: "מהעונה הזו יזכרו את פיצוץ הדרבי ואתם מצפים שאנחנו נהיה שלושה מוקיונים שיגידו שלא קרה שום דבר?"

השופט רועי ריינשרייבר מאזיןצילום: שרון בוקוב

18:45 נציגי שתי הקבוצות תוקפים את רשף. פינס: "נכון שהמקרה חמור, אבל אם היה נוחת טיל מעזה במגרש, זו גם היתה האחריות שלנו?". מאירי: "דיברנו היום על חשיבה על הכדורגל הישראלי. לא שמעתי מתובע ההתאחדות שום התייחסות לזה. הוא לא התייחס בדבריו אפילו ברמז לפעולות שאנחנו עושים".

18:23 הבהרה מצד חיים רמון: "בראש העמותה השנה עומדים אוהדים אמיתיים שרק טובת הפועל לנגד עיניהם והעבודה עימם פוריה וחיובית מאוד למועדון ולאוהדים שלו".

18:19 תובע ההתאחדות ניר רשף: "אירע אחד האירועים הכי קשים שהיו אי פעם במגרש כדורגל. אם בעל מועדון לילה לוקח את האבטחה הטובה ביותר ויש שם דקירה - סוגרים את המועדון. אם לא תהיה אחריות שילוחית, יהיה כאן מערב פרוע. זה אירוע כולל ואני סבור שתוצאת המשחק צריכה להיות 0-0 ללא נקודות. יש לסגור את שערים 4-5 של הפועל ו-10-11 של מכבי לארבעה משחקים והפחתת שתי נקודות לכל קבוצה". 

17:58 "בעונה שעברה נשארו להפועל רק שלושה מיליון שקל הכנסות", ממשיך רמון, "חמישה מיליון שקל עלתה לנו האבטחה. האוהדים האלה רוצים לפרק לנו את הקבוצה. בגלל 20-30 ביריונים אני ועוד אלפים צריכים לשלם. אין לי את הכסף שיש למכבי למצלמות ולתביעות. נתתי למשטרה שם וטלפון של אוהד שמאיים עליי. העונש יפריע לקיום הפועל תל אביב. בשורה התחתונה, אם אני עומד בכל הסיכומים עם המשטרה, מבחינתי  קניתי ביטוח. שילמתי למשטרה מה שרצו ועשיתי בדיוק מה שאמרו לי. אני אולי יכול להחליף חברת אבטחה, אבל לא את המשטרה. אולי המשטרה אשמה. אם אתם מאשימים אותי, אתם פוגעים באוהדים הטובים, בכדורגל. אל תענישו אותי. גם אם תורידו אותי ליגה, אתם חושבים שהפואדים יירתעו? תגידו מה אתם רוצים שאעשה, אתם רוצים שנהיה בני ערובה של פואדים?".

17:45 חיים רמון אמר כי לראשונה בא לדיון משמעתי: "בית הדין צריך לעזור לקבוצות הכדורגל. ניסיתי להביא אנשים אמידים להעמיד קבוצה ולא הצלחתי. בשנתיים האחרונות גייסתי 30 מיליון שקל כדי להשאיר את הפועל בצמרת. בשנה האחרונה האוהדים עם השלט 'הפועל לא מייצגת את ישראל' עושים הכל לפגוע בקבוצה. הם רוצים לפרק את הקבוצה כי אני לא מסכים איתם, אני חושב שהפועל כן מייצגת את המדינה. עשיתי ביוזמתי עסקה עם התובע לסגור את שערים 4-5. האוהדים הדליקו אבוקות וידעו שאם יהיו עונשים זה יפול עליי. הם יודעים שתענישו אותי. להפועל יש מיליון שקל קנסות, זה אובדן הכנסות גדול". שמעוני הזכיר שבמכבי האוהדים לא רצו את לוני ופגעו בו. "אם אתם לא יכולים להשתלט עליהם, אל תהיו בכדורגל". רמון השיב: "אם ייסגרו יציעים אז אלך לנתניה ואאבד הכנסות.  תתנו לי שבע פעמים עונשים, זה מעניין את הפואדיזם? אני אתבע את פואד. יש לו כסף? כל קנס שתתנו לי, אתם מחזקים את הפואדיזם. מה אתם רוצים ממני או מגולדהאר, שנהיה בני ערובה של הפואדים?".

17:26 מאירי ביקש זיכוי, והוסיף: "אם לא אצליח לשכנע את בית הדין להתחשב ברקע של הקבוצה, נא להפעיל שיקול דעת. גם אם לא הצלחנו לשכנע אתכם, אין מקום להרשיע אותנו בסעיף של התפרצות אוהדים". מאירי, כמו פינס, ציין שהאוהדים שנכנסו עשו זאת במטרה להרגיע. שמעוני אמר שקרויף עשה תנועות לא חיוביות. הוא ציין שהתובע עשה חסד עם הקבוצות וזהבי ניסה להוריד את הקבוצה מהמגרש. "איבדו אצלכם את הכיוון". 

17:18 מאירי מראה סרטונים נוספים שצילמו במכבי, הפעם של אוהדים שמקללים את שחקן הקבוצה, מהראן ראדי, בקרית שלום ובמשחק בקפריסין. "הודעתי לעובדי המועדון כי מי שלא ימסור עדות למשטרה, יפוטר", אומר מאירי, "אספתי עדויות, נלחמנו באותם אוהדים וזה עלה לנו הרבה כסף. אנחנו פועלים גם בלי בית הדין". 

17:10 מאירי: "מכבי הציבה בדרבי חמישה אנשי אבטחה וצוות צילום משלה, ובזכות זה אותרו האוהדים". שמעוני נתן אישור להראות צילום של מכבי ובו ארבעת אוהדים יושבים ביציעים ולאחר מכן יורדים לדשא. "שניים נעצרו ושניים לא", הוסיף מאירי. שמעוני ציין כי אלה המאבטחים הכי איטיים שיש ושאל האם החומר הוגש למשטרה, מאירי השיב בחיוב וציין שארבעה הורחקו לשנה מהמגרשים.

16:58 אחרי הפסקה של חמש דקות, מאירי החל לדבר. שמעוני עצר את נציג מכבי, ושאל: "עם יד על הלב, תהיה אמיתי, אם אנחנו מזכים את הקבוצות, איך ניראה אצל האוהדים? איך יתייחסו להחלטה כזו? אם אין אפקטיביות בהחלטה שלנו, אנחנו לא צריכים להיות פה". מאירי השיב: "איני מקל בכך ראש. אבל נניח והורדת לנו עשר נקודות, האם תלך לישון בלילה בידיעה שפואד יירתע? זה ירתיע את המסומם הבא להיכנס למגרש? השגתם המון וקידמתם בצורה אדירה את הכדורגל בעזרת הענישה. ענישה השיגה מטרות חשובות. אם אתם שואלים אותי, גם אם תתנו את העונש הכי מדהים, זה לא ימנע מהפואד הבא להיכנס למגרש. מה שימנע את זה אלו פעולות המינהלת. אנחנו, מכבי, נוקטים ביד קשה. האוהדים הפורצים לא יראו כדורגל. כבר הרחקנו בעבר לשנה ונרחיק שוב". 

16:36 שמעוני שאל את פינס בסיום דבריו: "אם יוחלט להרשיע את הקבוצות, מה לדעתך העונש הראוי?". פינס אמר שהוא מעדיף לא לענות. לנדאו שאל על הירידה של גורמים רבים לדשא, ופינס ענה כי כולם קשורים לקבוצה וירדו להרגיע.

16:24 שמעוני שואל איך נתנו לידעי, אוהד שהתפרע ונעצר רבות, לרכוש מינוי. פינס עונה כי ידעי שלח את אחותו לקנות את המינוי, אך לא ידוע לו שהלה התפרע בעבר. "מעכשיו נבטל מינויים של אוהדים מתפרעים", הוסיף. מאירי ציין כי בקרוב תותקן בלומפילד מערכת כמו באנגליה שמונעת מהקהל להיכנס למגרש.

16:21 הדיין גיורא לנדאו טוען כי "התפוצץ משחק ומבחינתך אף אחד לא אשם". פינס משיב: "הרבה אירועים קרו בהיסטוריה ללא אשמים".

16:11 פינס ביקש להתייחס לעובדה שרק אוהד אחד של הפועל חדר למגרש. שמעוני הקריא לו את הסעיף בתקנון על אחריות שילוחית. מאירי הוסיף כי האוהדים ביציע התפזרו בשקט. לדברי פינס, הוא ישב בשער חמש ולא ראה האוהד יורד לדשא: "הלוואי ויכולתי לעצור אותו בגופי". הדיין לובין שאל כמה אחרי אוהדים מתפרעים צריך להעניש קבוצה, ופינס השיב כי צריך להעניש את האוהדים שנתפסים: "רק אם יש התפרעות המונית יש אחריות שילוחית". שמעוני הבהיר כי אי אפשר להמתין לעונשים של בתי המשפט. הוא ציין כי אלרואי ידעי יקבל את עונשו בשנת 2019, אך לבתי הדין אין אפשרות לעצור את הכדורגל ולהמתין לעונשים מבית המשפט. פינס אמר כי הקבוצה תתבע את ידעי בבית המשפט; שמעוני הגיב כי פינס אומר דבר והיפוכו.

15:57 פינס טוען כי העמדת גארסיה לדין היתה צריכה לבוא על חשבון תביעת מכבי על אחריות שילוחית: "כשיש את מי להאשים, מאשימים אותו ולא הולכים לאחריות השילוחית. בכל העולם נכנסים אוהדים למגרש ועושים מעשים מטורפים; באנגליה נכנס אוהד של טוטנהאם וניסה להכות את פרנק למפארד, שהתחמק מכך והקבוצה לא הועמדה לדין". רמון התערב והוסיף שבמשחק של המבורג נגד באיירן מינכן נכנס אוהד להכות את פרנק ריברי והקבוצה לא הועמדה לדין. פינס הוסיף דוגמה ממשחק של אייאקס, שבו הוחלט על משחק חוזר אחרי שההתאחדות ביטלה את האדום של השוער, שבעט באוהד.

15:47 לדברי פינס, זה לא הגיוני להעניש קבוצה שלמה על מעשה של אוהד בודד; גם בהליך הפלילי זה לא קורה. "המשטרה, חברת האבטחה והקבוצה נערכו כראוי. אנחנו מקבלים מפרט ראוי ופעלנו על פי הדרישות. מספר שוטרים ומאבטחים נקבע על ידי המשטרה. אירוע של כניסת אוהד אי אפשר למנוע".

15:39 עו"ד פינס: "אוהד אחד של הפועל נכנס למשחק ועשה מה שעשה. הקהל היה בסדר". הדיינים מתערבים ואמרו שהקהל זרק חפצים למגרש. שמעוני טוען שהיו יותר מדי פונקציונרים שלא היו צריכים להיות על הדשא, ומבקש מעורכי הדין לדייק בדברים.

15:34 עו"ד מאירי מבקש משחק חוזר שיתחיל ב-0-0, עו"ד פינס דורש משחק חוזר מהרגע שהופסק. שמעוני שואל את השניים אם הם כופרים באשמה; "ברור", השיב פינס. מאירי: "הקבוצות הסכימו לקחת על עצמן קמפיין נגד אלימות. הפקת סרטון משותף למכבי והפועל נגד גזענות".

15:29 עו"ד פינס: "ניסינו להסתכל על האירוע באופן בוגר ואחראי. אם נחפש אשמים בקרב המועדונים זה לא יוסיף דבר. כולם מדברים איך הסתיים הדרבי, אבל לא מדברים שהוא התחיל עם טקס מרגש לזכר ניצן שירזי. אני לא רוצה שניכנס להתנצחות בין הקבוצות, ולא צריך להעניש אותן. עו"ד מאירי ואני הגענו למסקנה שהקבוצות לא אשמות. מבחינתנו, השופט והמשקיף משוחררים, אין לנו כוונה לחקור אותם". לדברי מאירי, זה לא דיון קל והוא מעדיף להתחיל בדיון הקבוצות ולא בגארסיה. מאירי אמר כי נציגי הקבוצות נפגשו ביניהם גם בשבת. הדיין שמעוני שחרר את השופט והמשקיף.

15:11 אב בית הדין, ישראל שמעוני, פתח את הדיון עם הדיינים גיורא לנדאו ונועם לובין. השופט רועי ריינשרייבר והמשקיף רונן הרשקו זומנו לעדות. השניים נשאלו אם הם רוצים להוסיף משהו מעבר לדו"ח שמסרו והשיבו בשלילה. הדיין ציין כי יש בנמצא קטעי וידאו רבים מהאירוע. "בין עמנו אנו חיים. ראינו בטלוויזיה וצפינו רבות באירועים", ציין שמעוני. חיים רמון וג'ורדי קרויף בין הנוכחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ