ישראל ניצחה 0-3 את בוסניה במוקדמות אליפות אירופה

לעיני 31 אלף אוהדים באיצטדיון החדש בחיפה, הציגה הנבחרת משחק יוצא מן הכלל, ועשתה צעד חשוב לקראת ההעפלה. ורמוט, דמארי וזהבי כבשו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי 15 דקות של הנעת כדור נאה אך לא אפקטיבית, הכניס ערן זהבי מסירת עומק לעומר דמארי וסידר לנבחרת ישראל מצב הבקעה ראשון. רבים נוספים יגיעו מאוחר יותר, אך אלי גוטמן — ידו השמאלית בכיס מכנסיו וזו הימנית מחלקת הוראות — עוד לא ידע את זה. הוא כופף את ברכיו כמי שלא יכול לעמוד במתח, וצפה בדמארי מנסה לעבור את אסמיר בגוביץ', שוער בוסניה. לצערו של החלוץ הוא גם הצליח, יוצר בכך זווית קשה מדי להבקעה. מסירה שלו לטל בן חיים, המסוכן בשחקני הנבחרת בחצי השעה הראשונה, הולידה בעיטה שנעצרה בקורה. גוטמן, נתון בלחץ גדול אחרי שבוע של עיסוק אינטנסיבי בשיקוליו המקצועיים ויחסי האנוש שלו, לא יכול היה שלא לחשוב מה היה קורה אם רק היתה לו טיפת מזל. כל דבר שימנע מהעולם שבחוץ לשאול מדוע מיהר להתפייס עם זהבי; איך, בשם אלוהים, העדיף את גילי ורמוט על ליאור רפאלוב; ומה הקטע שלו עם שרן ייני.

נהוג לומר על המזל שהוא הולך עם הטובים, אבל באותה נשימה הוא גם מוצאם האחרון של החלשים. נבחרת ישראל לא היתה זקוקה אמש להתערבותה של יד נעלמה. ניצחונה הגדול ביותר ב־15 השנים האחרונות לא הושג משער מקרי בדקה ה־90 או הודות לטעות שיפוט. קריאות ה"אולה" נשמעו זמן רב לפני שריקת הסיום. זה היה נוק־אאוט מיסודו של דור שחקנים מוכשר שמצא את הנוגדן למחלה הגדולה ביותר של הכדורגלן הישראלי — הם הביאו את התכל'ס אל ממלכת הכמעט. נכון, סנאד לוליץ' החמיץ בצורה רשלנית בדקה ה־30 והאריס מדוניאנין נעצר נהדר על ידי אופיר מרציאנו שלוש דקות מאוחר יותר, אך אלו נבלעו בתמונה הגדולה עד שמקומם לא יוכר. ספק אם אפילו השוער זוכר שנדרש גם לזנק בשלב מסוים.

זהבי עם השלישי, הערב בחיפהצילום: ניר קידר

נבחרת ישראל מתחילה כל משחק בחזקת אשמה עד שתוכיח אחרת. הבטחות ללא כיסוי הולידו יחס ספקני, מבט ציני ונבואה הרסנית שמגשימה את עצמה כל פעם מחדש. בדקה ה־36, כשזהבי וגילי ורמוט נגעו אחד באחר באמצעות הכדור, קרסו שנים רבות של אכזבות לתוך עצמן ויצרו, אפשר לקוות, מציאות חדשה.

זהבי ו־ורמוט החליפו את התפקידים שהם כותבים לעצמם מדי שבת בליגת העל; הראשון, שמחפש בדרך כלל רק את השער, התמקד במחצית הראשונה בעיקר במסירות לחבריו. השני, שבועט רק אם חייו תלויים בכך, ניצל את המתנה הנדירה כדי להניף את הרגל מ־17 מטר ולשחרר כדור שפגע בשחקן בוסני ולא הותיר לבגוביץ' סיכוי.

תשע דקות מאוחר יותר, רגע לפני שהשופט שולח את שתי הנבחרות לרבע שעה של הסקת מסקנות, המשיך זהבי לחלק מתנות. האיש שנטען כי הוציא עצמו מן הכלל באותה מסיבת עיתונאים, חזר ללב הקונצנזוס של הכדורגל הישראלי עם כדור עומק לדמארי. ליכולותיו ולנוכחותו אין תחליף, וטוב עשה גוטמן כאשר בחר להתעלם מפיו ולא מרגליו. החלוץ, שכבר בזבז הזדמנות אחת יותר מהרגיל, כבש בקלילות את השני של ישראל.

כרטיס אדום שספג טוני שוניץ' בדקה ה־48 גמר מעשית את המשחק. בכך ניתנה התשובה לשאלה שהעסיקה רבים מ־31 אלף הצופים באיצטדיון סמי עופר במהלך ההפסקה — איך הנבחרת תצליח להרוס גם את זה. ובכן — היא לא. בדקה ה־70 גמל דמארי לזהבי בכדור עומק משלו. זה נגמר בפיו־פיו, אבל פחות מוחצן. 3–0.

שריקת הסיום שלחה את השחקנים לדרך אותה לא עברו מזה זמן רב — הם הקיפו את המגרש, התעכבו מול כל יציע ומחאו כפיים. לשם שינוי, זכו למחווה דומה גם מן הצד השני.

טבלת הבית
1. ישראל (3 משחקים) - 9 נקודות
2. וולס (4 משחקים) - 8 נקודות
3. קפריסין (4 משחקים) - 6 נקודות
4. בלגיה (3 משחקים) - 5 נקודות
5. בוסניה (4 משחקים) - 2 נקודות
6. אנדורה (4 משחקים) - 0 נקודות

גילי ורמוט, הערב בחיפהצילום: ניר קידר

מהלך המשחק

דקה 88: כדור חופשי של הולך למרכז השער.

דקה 76: פרציץ' בועט מרחוק, רחוק מעל המשקוף.

דקה 70: שער! אחרי שני בישולים, הגיע הגול של זהבי. כדור עומק של דמארי משאיר את שחקן מכבי ת"א לבד מול השוער, ומשם הדרך ל-0-3 קלה.

דקה 67: התקפה מצוינת של ישראל. זהבי נכנס למרכז משמאל, משאיר לנאתכו שמתקדם עוד כמה מטרים ומכניס עומק למשומר, שחותך פנימה ובועט לגופו של השוער. ואחר כך גם בועט בגופו של השוער.

דקה 62: פיאניץ' מדדה מחוץ לקווים עקב פציה. גויקו צימירוט נכנס במקומו.

דקה 58: הגנת בוסניה סיימה את חלקה להערב. נאתכו מכניס כדור לורמוט, שהבעיטה הנהדרת שלו נהדפת לקרן.

דקה 50: נאתכו התייצב מאחורי הבעיטה החופשית, אבל מחליט להפתיע בפס שמאלה לזהבי. הבעיטה של האחרון נבלמת על ידי ההגנה.

לוליץ מול נאתכו, הערב בחיפהצילום: ניר קידר

דקה 47: אדום! סונייץ' מכשיל את דמארי בדרך לשער, ומורחק מיידית.

דקה 46: שני חילופים בבוסניה - אדין וישצ'ה במקום מויג'ה, סאנין פרציץ' על חשבון בסיץ'.

דקה 45: שער! זהבי מנצל חוזר ענק בהגנת בוסניה, ומוצא את דמארי ברחבה. החלוץ מתקדם שני מטרים ויורה לפינה השמאלית את שערו התשיעי בנבחרת. 0-2 לישראל.

דקה 39: ושוב ורמוט את זהבי, כאשר הפעם הראשון מדלג מעל שלושה בוסנים ומשאיר לחברו, אולם הבעיטה האחרונה נהדפת על ידי בגוביץ'.

דקה 36: שער! הקצב המהיר מגיע לשיאו. זהבי מוסר מחוץ לרחבה לוורמוט, שמסתובב לכיוון השער ובועט בעוצמה. הכדור פוגע בדרך ברגל בוסנית ונעצר רק ברשת. 0-1 לישראל.

דקה 34: ומיד בצד השני, זהבי מנסה את מזלו מרחוק. השוער הודף.

טיבי מדלג מעל פיאניץ'צילום: ניר קידר

דקה 33: הלחץ הבוסני נמשך. קברז'יץ' מכניס כדור עומק למדוניאנין, שבועט טוב לפינה הקרובה, ושוב מרציאנו הודף.

דקה 32: מדוניאין הגביה כדור מצוין לרחבה ולוליץ' נותר חופשי מרחק ארבעה מטרים מול השער, אך למזלו של מרציאנו הוא בעט לא מדויק והחמיץ ברשלנות מקרוב

דקה 31: קברז'יץ' מתקדם משמאל ומזווית נוחה בועט חזק. מרציאנו במקום.

דקה 30: תנועה יפה של חאירוביץ', שבועט בשמאל החוצה.

דקה 24: בן חיים פוגע בעמוד לאחר מהלך יפה בימין, שהסתיים בחצי הרמה חצי בעיטה.

דקה 16: הזדמנות נהדרת לישראל, אחרי שזהבי מכניס כדור עומק לדמארי. החלוץ חולף על פני השוער, אך מוצא את עצמו בזווית קשה. הוא מוסר אחרונית לבן חיים - שבועט חלש החוצה.

דקה 13: ורמוט מגביה מימין לעבר דמארי, שנוגח בזינוק החוצה. הקוון, על כל פנים, מניף דגל לנבדל.

דקה 11: ובהתקפת מראה, בן הרוש חודר לרחבה משמאל, מתקדם עד הקו, אבל גם לו אין למי למסור.

דקה 10: בסיץ' מנצל חוסר עירנות של בן חיים בשמאל ומוסר כדור רוחב מסוכן, אך חאירוביץ' לא משתלט על הכדור.

דקה 2: בן חיים מכשיל את לוליץ' כ-25 מטר מהשער. מרציאנו הודף את הבעיטה החזקה של פיאניץ' לפינה הרחוקה.

הרכבים

ישראל: אופיר מרציאנו, אייל משומר, טל בן חיים, איתן טיבי, עומרי בן הרוש (אופיר דוידזאדה, 78), שרן ייני, ביברס נאתכו (ניר ביטון, 74), גילי ורמוט (ליאור רפאלוב, 70), טל בן חיים, ערן זהבי, עומר דמארי.

בוסניה: אסמיר בגוביץ', אגל חאדזיץ', מנסור מויג'ה (אדין וישצ'ה, 46), אמיר סאפחיץ', טוני סונייץ' (הורחק, 48), מירלאם פיאניץ' (גויקו צימירוט, 62), מוחמד בסיץ' (סאנין פרציץ', 46), האריס מדוניאנין, סנאד לוליץ', זוראן קברז'יץ', איזט חאירוביץ'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ