תובע ההתאחדות: מוכן להמיר את הפחתת הנקודות לתל אביביות בעונש אחר

שבוע לאחר גזר הדין עקב אירועי הדרבי, הוחלט בערעור לדחות את ביצוע העונשים בשבוע. נציג הפועל: "גם ברצח רבין נפרצה האבטחה"

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

האם הפועל ומכבי תל אביב יקבלו בחזרה את שתי הנקודות שהופחתו להן עקב האירועים האלימים בדרבי לפני כשבועיים? ההחלטה הסופית תתקבל בעוד שבוע מהיום, אך אם לשפוט לפי הדרך שבה הסתיים הערב (שלישי) הערעור בבית הדין המשמעתי של ההתאחדות, התשובה המסתמנת היא חיובית.

לאחר שעתיים של דיונים, הסתודדו היועץ המשפטי של הפועל עו"ד עמית פינס, היועץ המשפטי של מכבי עו"ד מורן מאירי, תובע ההתאחדות לכדורגל ניר רשף והיועץ המשפטי של ההתאחדות עו"ד אפרים ברק בחדרו של נשיא בית הדין. רשף, שטען לאורך הערעור כי שני הצדדים שכחו את חומרת האירועים וכי אסור להתעלם מהאחריות השילוחית של הקבוצות, חזר מההפסקה הקצרה עם דעה הפוכה: מקובל עליו להמיר את הפחתת הנקודות בעונש אחר. מאירי ופינס הסכימו, כמובן. שלושת הדיינים (נשיא בית הדין העליון השופט בדימוס אורי גורן, עו"ד אסף הדסי ופרופ' מיגל דויטש) הורו דחיית גזר הדין ועל עיכוב ביצוע העונשים עד יום שלישי הבא. כפועל יוצא, במשחקה של הפועל תל אביב נגד באר שבע בשבת הקרובה כל היציעים בבלומפילד יהיו פתוחים.כמו כן, ייתכן שינוי בתוצאת הדרבי (0–0 ללא נקודות).

עוד קודם לכן, ביקשו נציגי הקבוצות לשנות את החלטת בית הדין בטענה שלא ייתכן כי הן מלאו את הנחיות המשטרה ולמרות זאת תשאנה בעונש. "הכל היה טיפ־טופ, המאבטחים היו עירניים, אבל אוהד אחד פרץ את מעגל האבטחה. גם ברצח יצחק רבין פרץ אדם אחד את מעגל האבטחה", כדברי עו"ד פינס. עו"ד מאירי, מצדו, טען כי העונש שנגזר על שתי הקבוצות ישיג את המטרה ההפוכה: "הענישה הזו מעודדת את האוהדים להתפרע. אין שום היגיון בין העונשים לבין התכלית". ביום שלישי הבא, כאמור, תנתן ההחלטה הסופית.

בית הדין, בשבוע שעברצילום: שרון בוקוב

20:18 תם הדיון. הדיינים הורו על עיכוב ביצוע העונשים עד יום שלישי הבא בשעה 18:00. בעקבות הצעת התובע, מסתמן כי הדיינים ייעתרו להמרת העונש. המשמעות היחידה נכון לעכשיו היא שבמהלך משחקה של הפועל נגד באר שבע כל היציעים בבלומפילד יהיו פתוחים.

20:12 אחרי הפסקה של שתי דקות, התחדש הדיון. התובע אמר כי הוא מוכן להחליף את עונש הפחתת הנקודות בעונש אחר. מאירי ופינס הסכימו, כמובן.

20:03 פינס הציע לתובע לקחת הפסקה בת שתי דקות. פינס, מאירי, רשף והיועץ המשפטי של ההתאחדות, עו"ד אפרים ברק, הסתגרו בחדר כדי להגיע לפשרה.

19:55 תובע ההתאחדות עו"ד ניר רשף אמר לדיינים כי הצדדים שכחו שהיה אירוע חמור מאוד. לטענתו, אסור להתעלם מהאחריות השילוחית של הקבוצות.

19:42 מאירי ביקש כי גם אם בית הדין ירשיע את מכבי, אזי שהעונש יומר ברדיוס עם קהל. הוא ציין כי בלומפילד מכור מראש, דבר שיגרור תביעות שיתגלגלו להתאחדות. עורך הדין עידן לוי, המייצג את עמותת האוהדים, ביקש מהנשיא גורן להיות צד בדיון; הנשיא אישר, אך הבהיר כי הדבר יהיה לא פורמלי.

19:33 מאירי: "אין שום היגיון בין העונשים לבין התכלית. אין לנו כל שליטה על כניסת אוהד למגרש. התקנון פועל לרעתנו, אבל זה לא אומר שגורל האליפות יוכרע בבית הדין". הדיין דויטש שאל מה לדעתו צריך להיות העונש, ומאירי אמר כי במקרה יוצא הדופן של פריצת האוהדים יש לנקוט באחריות שילוחית. הדסי שאל למה זהבי לא ביקש להישפט ואולי היה מזוכה. מאירי אמר שהתלבט וחשש שהגעה של זהבי לבית הדין היתה אולי גורמת לדיינים להעניש את השחקן בהרחקה משלושה משחקים. 

19:17 מורן מאירי החל לטעון את ההגנה של מכבי ודרש משחק חוזר, שייפתח ב-0-0. הוא הראה לדיינים את תקנון אופ"א, לפיו אם האוהדים המתפרעים זוהו אז הקבוצה לא תיענש. מאירי נתן דוגמה מהחלטתו של פרופ' דויטש בעניין בני יהודה, בה פסק כי האוהדים ייענשו והקבוצות יעשו הכל להתמודד עם האלימות. מאירי שוב הקריא את החוק הפלילי, לפיו אדם לא ייענש אם לא היה אשם. מאירי ניסה בדוגמאות שהגיש לבטל בהחלטה של בית הדין המשמעתי את האחריות השילוחית: "המטרה היא להפעיל את הלחץ על הקבוצות כדי למנוע אירועים כאלה". מאירי שאל אם העונשים ירתיעו בעתיד: "הענישה הזו מעודדת את האוהדים להתפרע. מישהו יכול למנוע מאוהד קבוצה אורחת ללבוש חולצה צהובה ולרדת למגרש? יכול להיות שבמשחק אליפות של מכבי אוהד של נתניה ילבש חולצה צהובה יירד למגרש ואז יורידו למכבי שלוש נקודות, וכך תוכרע האליפות". 

18:52 נשיא בית הדין ביקש מפינס לדבר על העונשים. פינס נתן דוגמה מאירועי המושבה, בהם נציגי מכבי פתח תקוה הובילו את המהומה, אשר לאחריהם קיבלה המארחת הפחתת שלוש נקודות. מנגד, בדרבי ירד אוהד אחד בלבד. פינס שוב נתן דוגמה מאוהד מכבי שתקף מהיציע את ג'יבריל קדאייב מבית"ר ירושלים. לטענתו, שני המקרים זהים. פינס: "זו היתה טעות על טעות על טעות על טעות של בית הדין המשמעתי להתבטא על האירוע בעודו בפריים טיים ועל איך שהציבור יתייחס לבית הדין אם יהיה עונש קל". פינס חזר וסיפר על כך שמינהלת הליגה הוקמה בין השאר כדי להתמודד עם האלימות. ניתנו דוגמאות ממשחקים באירופה שהקבוצות נענשו בקנסות בלבד.

18:46 מאירי התערב בדיון וניסה לשכנע את הדיינים כי לא היתה המולה בהפסקת המשחק, וכי חלק מהזמן שעבר היה בגלל שהשופט התייעץ מה לעשות. מאירי הוסיף כי המחאה סביב הכרטיס האדום נמשכה רק חמש דקות. פינס הוסיף: "כולם עסקו בהרגעת האווירה". הוא החל שוחח ברמה הרגשית עם הדיינים ואמר כי אחרי משחק הנבחרת והחיבוקים בין זהבי לגילי ורמוט אירועי הדרבי רחוקים, אבל הדגיש כי בזמן אמת בחרו שתי הקבוצות להרגיע את האווירה: "אם היינו יוצאים אחד נגד השני זה היה מצית את האש בגפרור". הדיין פרופ' דויטש העיר כי הנקודה ברורה וצריך להמשיך הלאה.

18:38 פינס התלונן על ההחלטה של בית הדין לסגור את שערים 11-10, שבהם יושבים אוהדי הקבוצה האורחת. עוד ציין פינס, כי בכתב האישום התייחס התובע לירידתם של המנהלים הספורטיביים איל ברקוביץ' וג'ורדי וקרויף. למרות שלדבריו השניים הרגיעו את הרוחות, בדו"ח השופט נכתב כי "הם אינם מורשים לרדת לדשא וחשודים בתקיפת מאבטח". הדיין הדסי ביקש את כתב האישום והקריא חלק מדו"ח השופט. החל ויכוח אם היתה או לא היתה תגרה, וכן אם גורמים שלא מורשים להימצא על הדשא היו מעורבים באירועים האלימים. הדיין העיר שלקח זמן לחדש המשחק, טענה לה השיב פינס בכך שבמכבי לא קיבלו את הרחקתו של ערן זהבי. 

18:27 פינס טוען כי לא ייתכן שקבוצה תמלא את הנחיות המשטרה ותישא בעונש. "הפועל ת"א צריכה להוכיח שהיא היתה בסדר, אבל צריך לתת לה הזדמנות להוכיח. לצערנו, קורים מקרים בהם נקטת בכל האמצעים, הכל היה טיפ-טופ, המאבטחים היו עירניים, אבל אוהד אחד פרץ את מעגל האבטחה. גם ברצח יצחק רבין פרץ אדם אחד את מעגל האבטחה". פינס הוסיף בעקבות הערת הדיין הדסי כי התנהגות האוהד הפורץ, אלירואי ידעי, מוכיחה שאינו אוהד הקבוצה: "האוהד השיכור לא מתחרט על המעשה שפגע בקבוצה"

18:14 פינס הסביר את עניין אחריות השילוחית: "קרלוס גארסיה עומד לדין על התססת האוהדים. התובע לא העמיד לדין את גארסיה ובצדק. הדיין שמעוני אמר אין כפל מבצעים ושלא היה צריך להעמיד לדין את מכבי בעניינו. בית הדין המשמעתי הפעיל אחריות שילוחית, אבל במקרים מסוימים הדבר לא נחוץ".

18:10 את הדיון פתח פינס בדוגמה ממשחק באנגליה - אותה דוגמה שנתן בדיון הקודם - לפיה טוטנהאם לא נענשה אחרי כניסת אוהד. פינס הסתמך על פרסומים באנגליה שהקבוצה המארחת לא הועמדה לדין אחרי שהתברר כי המועדון נקט בכל האמצעים הסבירים. פינס ביקש שלא להעמיד לדין את הקבוצה, אלא להעניש את האוהד בדרכים של בתי המשפט והמועדון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ