בהתאחדות מקווים: הפחתה בשכר נשיא בית הדין העליון אורי גורן תוביל להתפטרותו

מינויו של השופט בדימוס התקבל בציפייה גדולה למהפך, אלא שבפועל ממעט הנשיא לערוך ישיבות, קובע הרכבי דיינים בטלפון ונמצא בסכסוך עם אב בית הדין המשמעתי. "ההתנהלות שלו מראה שבית הדין לא ממש מעניין אותו", אומר גורם בכיר

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

כאשר מונה אורי גורן לנשיא בית הדין העליון, בקיץ 2012, האמינו בהתאחדות לכדורגל כי המוסד עומד לעבור שינוי משמעותי ולקפוץ כמה מדרגות. "על פיו יישק דבר", אמר יו"ר ההתאחדות דאז, אבי לוזון, כשבישר על המינוי, "בעזרת השופט גורן נחזיר לבית הדין את הכבוד הראוי לו". כה רבה היתה ההערכה לגורן, לשעבר נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, שהוא היה לנשיא הראשון שזוכה לשכר - כחצי מיליון שקל בשנה.

כגודל הציפיות, כך גודל האכזבה. גורן אינו מקיים פגישות עבודה בבתי הדין או ימי עיון, ולא נפגש עם הגורמים הרלוונטיים כפי שנדרש ממנו לשם טיפול בייעול המוסד ולשינוי התקנון. רוב פעילותו מתרכזת בקביעת הרכב הדיינים בערעורי בית הדין העליון, וגם זה נעשה בטלפון.

בנוסף, נמצא גורן בנתק עם הדמות הבכירה השנייה במוסד - אב בית הדין המשמעתי, הדיין ישראל שמעוני. הנשיאים הקודמים קיימו פגישות עבודה עם אב בית הדין המשמעתי, החליפו דעות, קבעו נהלים וניסו לפתור מחלוקות או בעיות בהתנהלות השוטפת של המוסדות החשובים, אך כעת הכל מוקפא. "אין דבר כזה פגישות עבודה בין גורן לשמעוני, הם אפילו לא מדברים בטלפון", אומר גורם בכיר בהתאחדות, "גם כאשר יש נושאים בוערים ותיקים כבדים מאוד, כמו שהיו לאחרונה בפיצוץ הדרבי, בעניין הגזענות של בית"ר ירושלים או התפרעות אוהדי מכבי חיפה, השניים לא קיימו פגישה". 

אורי גורן. זכה עם מינויו להערכה מקיר לקירצילום: אייל טואג

כך נותר בית הדין העליון מוסד אפרורי שמעורר תגובות קשות בגין התנהלותו. הביקורת עוסקת בין השאר בחוסר האחידות בהטלת עונשים על מועדונים. גורמים בהתאחדות אומרים כי הדיינים בבית הדין המשמעתי יודעים כי כל החלטה שלהם תזכה להקלה בערעור, ולעתים לוקחים זאת בחשבון דרך הטלת עונש חמור יותר. "נכון שבית הדין העליון הוא כמו בית המשפט העליון ותפקידו גם להקל בעונש, אבל בית הדין העליון הפך לוועדת חנינות, הופך כמעט כל החלטה ואף מבקר את הדיינים, בעיקר את שמעוני. זה שקוף מאוד", טוען גורם המעורה בנעשה בבתי הדין.

מה שקורה עכשיו, בכל מקרה, עשוי להוביל לסיום דרכו של גורן בבית הדין. הבור התקציבי העמוק מאלץ את ההתאחדות לקצץ משמעותית בשכרם של כל בעלי התפקידים, וגורמים המעורבים בתוכנית ההבראה מעוניינים להפחית גם במשכורתו. ההצעה עלתה גם מתוך תקווה שהקיצוץ יגרום להתפטרותו של הנשיא.

"הנשיא גורן לא הצליח להרים את מוסד בתי הדין והוא חזר לאחור", אמר גורם בכיר מאוד בהתאחדות, "ההתנהלות שלו מראה שבית הדין הוא נושא משני מאוד מבחינתו ולא ממש מעניין אותו. למרות מעמדו הרם, חובה להגיע עמו להבנה על פרידה. הבעיה היא לא רק השכר, אלא התועלת במינוי שלו".

ישראל שמעוני (משמאל). לא מקבל גיבוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ