אלי טביב מקבל איומים מגורמים עברייניים לאחר רכישת בית"ר ירושלים

האם זו הסיבה לניסיון ההתנקשות הלילה? מאז רכש את הקבוצה מידי ארקדי גאידמק הוא נדרש לשלם דמי תיווך בגובה 1.5 מיליון שקל, אך הבעלים הנוכחי מסרב בתוקף. לאחר האירועים מעוניין טביב לעזוב את ישראל ולמכור בקיץ את המועדון

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

אחרי ניסיון ההתנקשות בחייו הלילה (בין שבת לראשון), אמר אלי טביב - שנפצע באורח קל בידיו, בעיקר מרסיסים, ושוחרר לפנות בוקר מבית החולים - כי האירוע קשור לכדורגל. כוונתו של טביב היא לאיומים אליהם נחשף מאז שרכש את קבוצת בית"ר ירושלים מידי ארקדי גאידמק. לטענתו, גורמים עברייניים העבירו לו איומים בדרישה שישלם דמי תיווך בסך מיליון וחצי שקל, ולאחר שהתנגד הופעלו עליו לחצים כבדים. באוקטובר 2013 הונח רימון רסס מתחת למכוניתו ולאחר אותו אירוע הציעו לו אנשים בסביבתו לשלם את דמי התיווך, אולם טביב דבק בסירובו. בשיחות עם אנשיו טוען טביב כי הוא רכש את הקבוצה מגאידמק ולא התחייב לשלם דמי תיווך לאיש.

האירוע הקשה הלילה בכפר שמריהו עשוי לזרוז את החלטתו של טביב לעזוב את הכדורגל הישראלי. מחר (שני) הוא אמור לקבל את גזר הדין לאחר שהורשע בתקיפת קטין ושיבוש הליכים. על פי כל ההערכות, הוא צפוי לעונש של שישה חודשי עבודות שירות. טביב, באמצעות עורך דינו ציון אמיר, ינסה לשכנע את הפרקליטות לסכם על עונש אחר - שיאפשר לו לחזור כבר בתקופה הקרובה לארצות הברית, ולא רק אחרי חצי שנה.

עד לאירועי הלילה עוד התכוון טביב לפנות לנשיא בית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל, השופט בדימוס אורי גורן, ולבקש ממנו שיאפשר לו להישאר הבעלים של בית"ר ירושלים למרות ההרשעה. אלא שעתה הבהיר טביב לאנשיו כי קיבל החלטה לעזוב את ישראל ואת הכדורגל הישראלי ולהקדיש את זמנו לעסקיו בארצות הברית. "הוא עייף, נמאס לו מכל הרדיפה פה בארץ", אומר מקורב לטביב, "הוא נלחם בכמה חזיתות והגיע למסקנה שזהו, צריך לעשות הפסקה. הוא נלחם בחזית בבית המשפט בתיק הפלילי, נלחם על חייו בכל פעם שמנסים לפגוע בו והוא נלחם בבית הדין של ההתאחדות עם העונשים הקשים בעקבות התנהגות האוהדים הקיצוניים של בית"ר. עדיף לו ללכת לנוח בארצות הברית ולהתנתק מהכל".

טביב ינסה לשכנע את הפרקליטות לשנות את עונש עבודות השירות, על מנת שיוכל לחזור כבר בתקופה הקרובה לארצות הבריתצילום: דודו בכר

בקרוב צפוי טביב להיפגש עם ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים, והשניים ינסו לבדוק את האפשרות להעביר את הקבוצה לגורם עסקי. טביב מתכוון לעמוד בכל ההתחייבויות שלו עד לסיום העונה, ובכוונתו להעביר את הקבוצה בצורה מסודרת. "אלי בא לבית"ר לשנים רבות, אבל המציאות הזו מקשה עליו ולא השאירו לו ברירה", ממשיך הגורם המקורב, "הוא בעצם האיש שהציל את בית"ר מהתרסקות והוא מתכוון להשאיר אותה נקייה מחובות". בימים הקרובים ינסו גורמים המזוהים עם בית"ר לשכנע את טביב להישאר - תלוי, כמובן, בהכרעת בית הדין העליון של ההתאחדות לאחר הרשעתו. גם ברקת עשוי לשכנע את טביב להישאר, מכיוון שכרגע אין מועמדים רציניים לרכישת המועדון.  

הבוקר התראיין טביב בגלי צה"ל ושחזר את אירועי הלילה. "הגעתי הביתה, איך שאני בא לחנות את הרכב פתאום חולף אופנוע עם שני אנשים, ואיך שהוא חולף, נוסע איזה עשרה מטרים מהרכב שלי, ופתאום הוא עוצר והבנתי משהו לא ברור, לא הבנתי למה הוא עוצר, המשכתי, הייתי בשיחה עם חבר, ועוד לא יצאתי מהרכב הוא חוזר חזרה לכיוון שלי. אחד מהם יוצא מהאופנוע, בא לכיוון שלי, פה כבר הרגשתי משהו חשוד, איך שהוא הגיע לרכב שלי, ממש לכיוון של הדלת, פתאום הוא יורה.

"ברור שהירי הזה גורם לי למחשבות לעזוב את בית"ר ירושלים", אמר טביב לניב רסקין, "אני רואה שאף אחד לא עושה כלום, אני נלחם לבד באלימות. יש לי מחשבה לעזוב את הכדורגל. עשיתי מעשה טוב, השקעתי הרבה כסף, ואנשים כפויי טבה. לא היה לי שום עסק עם השוק האפור, אני לא צריך לקחת מהם כלום. אין לי אויבים מחוץ לכדורגל. בזמן הירי צעקתי והיורה חשב שהוא פגע לי בראש.

חוקרי המשטרה בוחנים את רכבו של טביב שנפגע מהקליעים, הלילהצילום: דודו בכר

"זה קשור לכדורגל, נקודה. עד היום מדברים על הנושא שלי (בהפועל תל אביב), של כספים שהם חייבים לי ואני לא צריך לומר לך שגם הרימון נזרק יום או יומיים אחרי הניצחון של בית"ר ירושלים על הפועל תל אביב. פתאום היה שנה ומשהו של רגיעה, ומה אני אגיד לך – אין לי אויבים מחוץ לכדורגל ואף פעם לא היו לי ועובדה שלא היה לי שום דבר דומה כשלא הייתי בקבוצה".

בתשובה לשאלה אם יש לו קשר עם השוק האפור, השיב טביב:  "כלום, כלום, זירו, זירו. לא היה לי שום עסק איתם ולא שום דבר אחר... אם היו לי אויבים מחוץ לכדורגל תאמין לי הייתי שם אנשי אבטחה 24 שעות, אבל לא הרגשתי שאני צריך לעשות את זה כי אין לי אויבים".

מבית"ר ירושלים נמסר בתגובה: "שחקני הקבוצה, הצוות המקצועי והנהלת המועדון שולחים איחולי רפואה שלמה והחלמה מהירה לבעלים היקר של המועדון, מר אלי טביב. אנו רוצים לחזק את ידיו ואת ידי משפחתו ברגעים הלא פשוטים שעוברים עליהם. אנו שולחים חיבוק חם ואוהב לאלי, אשר אהבתו ומסירותו למועדון ולקבוצה ברורים ומורגשים לנו. יחד, כגוף אחד, נמשיך וניתן את הכל על מנת לעמוד במשימות שנותרו לנו ונשמור על הבית שלנו כמשפחה אחת".

"לא היה לי שום עסק עם השוק האפור, אני לא צריך לקחת מהם כלום". אלי טביבצילום: נמרוד גליקמן

עמותת "האדומים" של אוהדי הפועל תל אביב דחתה בשאט נפש את ההאשמות המרומזות כאילו לאוהדי הקבוצה יש קשר למעשה. "העמותה מגנה כל שימוש באלימות ומאחלת לטביב החלמה מהירה", נכתב בהודעה הרשמית, "מדובר באירוע חמור ומטריד ביותר. זו תהיה טעות מרה לקשור בין נסיון ההתנקשות הזה לבין אוהדי כדורגל. מר טביב הוא עבריין מורשע ויש להניח שכמו באירועי רימון ההלם ורימון הרסס, מי שעומד מאחורי האירוע הלילה הם גורמים עברייניים בעלי רקע פלילי".

מיכל גרונדלנד, דוברת ההתאחדות לכדורגל, מסרה: "ההתאחדות לכדורגל מאחלת לאלי טביב החלמה מהירה ומשוכנעת כי משטרת ישראל תדע לאתר את מי שאחראים לאירוע החמור". מינהלת הליגה התייחסה אף היא לאירוע: "מינהלת הליגות קוראת למשטרה לפעול במהירות לחקירת תקרית הירי ולמציאת העבריינים שירו על הבעלים של בית"ר. המינהלת מאחלת למר טביב בריאות מלאה ושיחזור בהקדם לאיתנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ