"מצאתי עצמי לבד מול החלאות האלה"

אירועי שרלרואה היו הקש ששבר את גבו של אלי טביב. במועדון ובעירייה עדיין מנסים לשכנעו לא לשבור את הכלים, אך הבעלים נחוש: "אראה להם מה זה, המכה שיספגו תהיה קשה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוהדי בית"ר ירושלים

בשבועות האחרונים, אחרי שקיבל מאוהדים בעלי השפעה על חברי ארגון "לה פמיליה" הבטחות לפיהן יפסיקו עם הקריאות הגזעניות והאלימות, אלי טביב העביר בחזרה מסרים ברורים. ״כל הפרה בסיכום והתנהגות מכוערת שתגרום לפגיעה תדמיתית מקצועית וכלכלית במועדון, אני קם ועוזב״, הבהיר בעלי בית"ר ירושלים.

האוהדים שניסו להשפיע על הקיצוניים האמינו כי אחרי האירועים סביב אחמד עאבד בעונה שעברה – בעקבותיהם נענשה בית"ר בחומרה - העניינים יירגעו וטביב ישקיע בקבוצה ויישאר. הבעלים, מצדו, לא היסס לקבוע כי מדובר בהזדמנות אחרונה מבחינתו. "לא יהיו פשרות. עוד פעם אחת, ותחפשו לכם בעלים אחרים. אני לא פה״, הבהיר באחת השיחות עם המתווכים בקרב אוהדי הקבוצה.

גם לפני היציאה למשחק מול שרלרואה בבלגיה הפעילו טביב ואנשיו לחץ על האוהדים של בית״ר ודרשו להתנהג בהתאם. ״מדינת ישראל לא נמצאת במצב טוב באירופה, העולם כולו נגדנו ומסתכלים עליכם בזכוכית מגדלת", הסבירו להם, "אל תיגררו לפרובוקציות ואל תעוררו שערוריות. התקשורת בבלגיה לא ממש אוהבת את ישראל, אל תספקו להם חומר דליק״. המסרים האלה מטביב ואנשיו לא גרמו לשיתוף פעולה מצד האוהדים; נציין כי מבין 800 האוהדים שהיו בשרלואה, המתפרעים הם קבוצה של כ-100 אוהדים קיצוניים.

הפצצה שהטיל טביב בלילה, עם ההודעה על החלטתו לעזוב את המועדון, גרמה להלם בבית"ר ירושלים. ״הם לא השאירו לי ברירה", הסביר, "באתי מתוך אהבה לתרום, לעזור ולהשקיע. הכנתי קבוצה טובה מאוד, השקעתי הרבה כסף מאז שהגעתי וזו התודה רבה שלהם. קבוצה קטנה של אנשים ביזו מדינה שלמה. כל העולם ראה ומתבייש. גועל נפש של אנשים״, התבטא טביב במלון הקבוצה בבלגיה.

האזינו לראין עם נטע ברזילי

אחרי שהקבוצה חזרה למלון, טביב תפס פינה והיה עסוק בשיחות אל תוך הלילה. הוא שוחח עם אנשיו הקרובים בארץ, קיבל שיחות רבות מישראל מאנשים שרצו לחזק אותו. את ההחלטה על עזיבתו קיבל אחרי חצות בתום סבב שיחות. מהבית הופעל עליו לחץ גדול לעזוב הכל. ״אתה רק מסתבך מהכדורגל הזה", נאמר לו, "נתת לחוליגנים האלה הכל. לקחת אותם מהרצפה, החזרת אותם לאירופה, בנית להם קבוצה לתפארת ומה קיבלת? סטירה בפנים. רצית לשנות. חשבת שאם תקרב את ראשי 'לה פמיליה' ותגיע איתם להסכם, הבעיות ייפתרו. אבל אי אפשר לערוך איתם הסכמים, אין להם אלוהים״.

גורמים בבית"ר מספרים שטביב היה עצבני במלון ברמות שלא נראו מעולם. לפני המשחק עוד שוחח עם המאמן סלובודאן דראפיץ' בנושא הרכש ואמר לו כי יצרף לקבוצה שלושה שחקנים נוספים. דראפיץ' ביקש ממנו לא למכור את אלי דסה ושלומי אזולאי למכבי תל אביב, וטביב אמר לו כי בתקופה הקרובה שניהם יישארו בסגל. ״תוצאה טובה כאן, ונביא 30 אלף אוהדים לגומלין", הסביר למאמן, "זה יקדם את מכירת המנויים ויסייע למועדון כלכלית. אז נשאיר את דסה ושלומי ונתחזק בשחקנים לעוד עונה טובה״.

בבית״ר מספרים כי טביב הוציא קיטור על המשטרה, בתי המשפט ועיריית ירושלים. ״כולם הבטיחו להילחם בפושעים האלה, אבל בשטח השאירו אותי לבד. בחוליגנים האלה צריך לטפל כמו שמטפלים בעבריינים. המשטרה עושה צחוק, ואם כבר עוצרת אוהדים, אז הם באים לשופט בליווי עורכי דין וההורים שלהם, בוכים כמו מסכנים ובית המשפט מרחם עליהם. שורש הבעיה של בית"ר ירושלים זה לא האוהדים. לבית"ר יש אוהדים טובים, הבעיה היא כמה מאות של מתפרעים שבאים להרוס כל דבר. המשטרה התעלמה מהם במשך שנים, בתי המשפט התעלמו ואני סובל. עכשיו מדינה שלמה סובלת תדמיתית ותקשורתית מהאירוע המבזה הזה".

אלי טביב. "כולם הבטיחו לי הכל מאז שהגעתי ומצאתי את עצמי לבד במערכה מול החלאות האלה"צילום: ניר קידר

טביב ואנשיו בטוחים כי המקרה הזה יזעזע את המשטרה ובתי המשפט, ויצית מלחמה באוהדים הקיצוניים. בינתיים הוא ביקש מהמשטרה המקומית ומצלמי תקשורת שנכחו במגרש את צילומיהם במטרה להגיש תלונות אישיות נגד המתפרעים. בכוונת המועדון להביא את הצילומים לישראל ולבדוק מבחינה חוקית האם ניתן להעביר את החומרים לטיפול המשטרה, מאחר שהאירוע התרחש מחוץ לגבולות ישראל. בכל מקרה, האירוע בשרלרואה גרם לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן להנחות את המשטרה לטפל בצורה יסודית באוהדים הקיצוניים של הקבוצה. שרת התרבות והספורט מירי רגב החליטה לפנות לשר ארדן, למנכ״ל המשטרה, להתאחדות לכדורגל ולמינהלת הליגה במטרה למצוא דרכים לטיפול מיידי במתפרעים ולנקיטת הליכים להרחיקם מהמגרשים. בנוסף, מתכוונת השרה לקיים דיון דחוף בנושא במטרה להפעיל לחץ על רשויות החוק להירתם למאבק גורף נגד האוהדים הגזענים והאלימים בבית"ר.

לעתידה של בית"ר ירושלים ידאג כבר מישהו אחר. טביב, בכל מקרה, זה כנראה לא יהיה. ״מרגע זה שום דבר לא מעניין אותי", אמר, "לא אתן לחבורה של בריונים מגעילים את התענוג שתהיה קבוצה טובה. שחקנים יימכרו לקבוצות אחרות, ומבחינתי שראש העירייה יביא עכשיו קונה. לא חשוב לי מי זה יהיה. אני את חלקי בבית"ר סיימתי. שאף אחד לא ינסה לשכנע אותי, אני שבע מהבטחות. כולם הבטיחו לי הכל מאז שהגעתי ומצאתי את עצמי לבד במערכה מול החלאות האלה. אני לא מאמין לאף אחד, כולם שוב יבטיחו ואחרי שבועיים שוב יתעלמו וישאירו אותי לבד מולם לאכול את כל הזבל שלהם. אני עכשיו אראה להם מה זה. עד עכשיו הם הכירו את אלי טביב הטוב. מעכשיו הם יכירו את אלי טביב והמכה שהם יספגו תהיה קשה״.

טביב מקבל שיחות רבות מגורמים שאינם מעוניינים בעזיבתו – ביניהם ראש העירייה ברקת. ״אחרי האירועים המבישים בבלגיה, כולם יודעים שאם עד עכשיו ראש העירייה עוד היה יכול להביא רוכש כזה או אחר, אז עכשיו נגמר הסיפור", אומר גורם בעירייה, "אין סיכוי בעולם שיגיע איש עסקים לקנות את המועדון הגזעני והאלים הזה. אין סרט שראש העירייה יצליח להביא אדם שפוי לקבוצה אחרי האירוע שהיה בשרלרואה, וברקת יודע את זה היטב״.

ניר ברקת. "אין סרט שראש העירייה יצליח להביא אדם שפוי לקבוצה אחרי האירוע שהיה בשרלרואה"צילום: אמיל סלמן

כפועל יוצא, ינסו ברקת וגורמים נוספים שלא ירצו לראות את המועדון מתפרק לשכנע את טביב להישאר. על פי ההצהרה של טביב והשיחות שקיים עם גורמים בארץ, הפעם לא יצליחו לשכנע אותו – אם כי צריך להדגיש שגם בשעת תסכול ועצבים, הבעלים לא יבצע מכירת חיסול במחירים שלא יתאימו לו. טביב מעוניין כעת למכור את אלי דסה למכבי תל אביב, אולם זה לא יהיה במחירים הנמוכים שמכבי הציעה.

טביב, שאמר כי יעכב את החתמתם של שחקנים נוספים, ימנה איש מטעמו – או מטעם בית המשפט – על מנת שזה ינהל בפועל את המועדון. גורמים ששוחחו עמו מטעם בית"ר והעירייה ביקשו ממנו להירגע ולתת אמון מחודש בראש העירייה, שרי הספורט וביטחון הפנים החדשים, כדי להילחם יחד באוהדים הקיצוניים. הבוקר (שישי) הוצע לטביב לקחת צעד אחורה, לכבד את ההסכמים הקיימים – כולל השארת דסה ושלומי אזולאי – ולתת לאנשיו לנהל בתקופה הקרובה את המועדון בזמן שהוא ממתין לפעולות השרים, בתי המשפט והיועץ המשפטי בעניין "לה פמיליה".

״אלי טביב הוא אדם שאף אחד לא יכול לקרוא את צעדיו", טוען גורם מקורב לבעלים, "הוא יכול לעזוב בדיוק כמו שהצהיר, אבל גם יכול לקבל קריזה ולקבל את ההבטחות של השרים, ההתאחדות והמינהלת - ואז להתנקם באוהדים הקיצוניים ולהחתים להם שחקן ערבי. טביב מסוגל לעשות את זה כדי להחזיר להם על מה שעשו למועדון. אם כבר כאוס, אז אפשר לצרף גם שחקן ערבי והחגיגה תהיה מושלמת. זו תהיה הנקמה הכי טובה של טביב בחוליגנים הגזעניים האלה. להחתים להם שחקן ערבי או זר מוסלמי עכשיו ולהמתין לארדן ורגב שיעשו את העבודה שקודמיהם לא עשו שנים רבות״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ