רשמית: אלי גוטמן עזב את נבחרת ישראל

"צריך להטעין מצברים ולבחון את הדרך החדשה בה אצעד", נפרד. השאלה מי יחליפו תיענה רק באמצע החורף, עדיפות תינתן למאמן זר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

1. זה היה צפוי, וכעת זה רשמי. אחרי שני קמפיינים כמאמן נבחרת ישראל, אלי גוטמן לא ימשיך. "מאמן נבחרת ישראל, אלי גוטמן, שוחח לאחר המשחק אמש עם יו״ר ההתאחדות עופר עיני והודיע לו כי הוא מסיים את תפקידו", נמסר מטעם ההתאחדות. עיני ביקש להודות למאמן ולשחקנים, למרות הטעם המריר בסיום הקמפיין של מוקדמות היורו. "אין לי ספק כי כולם עשו ככל יכולתם ושאפו להגשים חלום. אלי גוטמן היה ונותר מאמן מצוין, ואני מבקש לאחל לו הצלחה גדולה בהמשך דרכו. אין בכוונתי לעסוק בימים הקרובים בזהות המאמן הבא של נבחרת ישראל, אלא בבחינה רצינית ומקיפה של הדרכים הנכונות לקדם את הכדורגל הישראל ואת נבחרות ישראל״.

גוטמן עצמו צוטט כמי שאומר כי היתה לו זכות להוביל את הנבחרת בשני קמפיינים. "זאת היתה ונותרה פסגה מקצועית עבור כל מאמן ישראלי, שחולם באחד הימים להגיע למעמד הכל כך מחייב הזה. הודיתי לשחקנים ולאנשי הצוות המקצועי שהיו עזר כנגדי וחברי אמת. אני רוצה להודות שוב ליו״ר עיני על האמון, ההקשבה והתמיכה, כמו גם להתאחדות לכדורגל כולה על ההשקעה בנבחרת ישראל. תודות גם לאבי לוזון ושטרן חלובה, שהיו מי שמינו אותי לתפקיד וידעו לתמוך. אנצל את התקופה הקרובה כדי לנתח עם עצמי את הקמפיין האחרון ואת התקופה כמאמן הנבחרת, להטעין מצברים ולבחור היטב את הדרך החדשה בה אצעד. תודה מקרב לב לכל אוהדי הנבחרת ואזרחי המדינה, שהגיעו לתמוך ביציעים, ידעו תמיד ללחוץ יד ולומר מלה טובה במפגש אקראי ברחוב או במגרשים. זאת היתה גאווה גדולה לשרת אתכם״.

2. אתמול בסיום משחק ההפסד 3-1 לבלגיה, הגיע גוטמן לחדר מסיבת העיתונאים באיצטדיון הייזל בבריסל בפנים חתומות. בטון מדוד הצהיר כי הוא עדיין לא מתכוון לסכם את הקמפיין, וכי ימצא לזה זמן ומקום בעתיד. התחושות אמנם המשיכו להיות קשות בעקבות הסיום במקום הרביעי ואי ההעפלה לפלייאוף, אך מצב הרוח השתפר משמעותית ביחס לדיכאון הקליני בו היתה שרויה הנבחרת במוצאי שבת, לאחר ההפסד הביתי לקפריסין. בשלב מסוים, כשהמוזיקה הרועשת ממסיבת ההעפלה של הבלגים למקום הראשון בעולם נשמעה בקולי קולות והרעידה את החדר - שממוקם במרתפי האיצטדיון - גם גוטמן נשבר וצחק. "רק שלא ייפול עלינו פה האיצטדיון", אמר בחיוך.

"אני רוצה עכשיו ללכת לשחקנים שלי, לחבק כל אחד ואחד מהם, הם כמו הילדים שלי", שיתף גוטמן, "עברנו שבוע לא פשוט ואינטנסיבי. הם מתנהלים בצורה מופתית. במשך שני קמפיינים לא היה איחור אחד, לא היתה בעיית משמעת אחת. הפכנו להיות קבוצה עם כבוד ואני יודע להעריך את זה. אחרי זה יבוא הרגע שאשב עם עצמי ואחשוב מה הלאה. באמת שאני עדיין לא יודע מה אני רוצה, אבל אני גם לא מוטרד".

המאמן, התברר, דווקא היה מרוצה מאקורד הסיום. "שיחקנו נגד הנבחרת הכי טובה בעולם בהרכב החזק ביותר שלה, וראיתי את הטירוף של השחקנים הבלגים ביציאה מחדר ההלבשה", הסביר, "דווקא בגלל זה אני רוצה לפרגן לשחקנים שלי על משחק טקטי נכון. הם הפגינו משמעת טקטית והקרבה, הקשו עליהם את החיים. ביום כזה אתה צריך את כולם בשיא שלהם, שהדרך שלך תצלח ב-100%. מה לעשות שיש טעויות, ספגנו שערים. אבל היום אני יוצא בהרגשה שונה לחלוטין מההרגשה עמה יצאתי מהמשחק מול קפריסין.

אוראל דגני, אתמול מול בלגיה. "אני רוצה לחבק כל אחד מהשחקנים", אמר גוטמןצילום: אי־פי

"היום ראיתי קבוצה שמשחקת כדורגל של אלי גוטמן. אתה יוצא לקמפיין ומקבל מהנבחרת שלך משחקים כמו נגד קפריסין בחוץ, נגד בוסניה בבית, וולס בחוץ, ואפילו המשחק היום למרות ההפסד – ורואה קבוצה מאורגנת, מסודרת, לוחצת המון, משחקת קרוב. קבוצה שמשחקת כדורגל שלי. מצד שני, פתאום אתה מקבל משחקים כמו נגד וולס וקפריסין בבית. אין לנו את היציבות. יש לנו יותר מדי תנודות במשחק. יציבות זה שם המשחק. קבוצה שהיא לא יציבה, לא עושה אליפות בליגה. נבחרת לא יציבה, לא יכולה להעפיל".

גוטמן התייחס לנקודת המפנה בקמפיין, ובניגוד למצופה לא הפיל את האשמה על ההפסד לקפריסין השבוע, אלא הלך הרבה אחורה. "הנקודה המשמעותית שאני שם עליה את האצבע היא המשחק מול וולס בבית. אני לוקח את זה על עצמי. בראייה לאחור, אסטרטגיית המשחק היתה צריכה להיות שונה. ניסינו ללחוץ את הוולשים במגרש שלהם, שיחקנו התקפי מדי, נתנו שטחים לשחקן כמו גארת' בייל. הפסדנו את המשחק הזה והמומנטום של פתיחת הקמפיין עם תשע נקודות משלושה משחקים נעצר. מבחינתי זו הנקודה שהכל התחיל להשתבש".

גוטמן טען כי קשה להגיד מה המיקום האמיתי בו צריכה להיות נבחרת ישראל. "זו שאלה שמצריכה מחקר מעמיק, לי אין תשובה", הודה לאחר ארבע שנים כמאמן הלאומי, "אני יכול רק לומר שבתום הקמפיין הזה, עם יד הלב, שלוש הנבחרות שמעלינו יותר טובות מאתנו. אבל עם כל זה, אני כל החיים שלי שם לעצמי אתגרים שהם מעבר ללומר 'אלה יותר טובים ממני'. אני שם לעצמי אתגרים להשיג את היותר טובים ולהיות לפניהם בטבלה. פה האתגר והמטרה היו להיות מקום שלישי. לא הצלחתי".

3. מי שאולי מסמן יותר מכל את הכדורגלן הישראלי המודרני, זה שעשוי להביא את הנבחרת לטורניר גמר בעתיד, הוא שרן ייני. שחקן ללא יתרון פיזי או טכני מיוחד, אך חכם וחרוץ, שמנצל עד תום את היתרונות שלו ומסתיר את החסרונות ביעילות. ייני הוא גם אחד מהאנשים היותר כנים ומפוכחים בכדורגל הישראלי. "נסכם? כמובן שזה לא היה קמפיין מוצלח", הוא מספר בחיוך מר, "לא הצלחנו בעבר וגם עכשיו לא.

"אני לא אוהב את המלה כישלון, אבל אני בטח לא יכול להגיד שהצלחנו. אמרתי לפני המשחקים האלה שאנחנו מגיעים כמדורגים במקום השלישי, לפיכך אם לא נסיים במקום הזה, מדובר בכישלון. אבל אני מסתכל על הנבחרות מעלינו, וכולן טובות יותר. אנחנו לא מספיק טובים עדיין. יש פוטנציאל ורצון לעבוד ולהשתפר כדי להגיע לרמה הזו, מה שצריך זה לגבש תוכנית".

שרן ייני מול הבלגים. "צריכים תוכנית בנייה, חשוב שיגיעו קודם כל לשחקנים הצעירים יותר"צילום: רויטרס

ייני לא רק הציע לגבש תוכנית, אלא גם חשף את המתווה שלו לעתיד הנבחרת. "זה כיף לראות שגם במשחקים כמו נגד בלגיה, שיש פערי רמות עצומים, המדינה כולה רוצה לנצח ולא מסתפקת בפחות. זה דבר טוב, אבל בשביל זה צריכים לכוון בצורה מובנית למשהו טוב יותר. צריך לעצור ולעשות תוכנית בנייה מחדש, כמו שבלגיה עצמה עשתה לפני כעשור".

ייני רואה בקמפיין הבא כקמפיין בנייה לכל דבר. "במוקדמות המונדיאל הוגרלנו עם ספרד ואיטליה, וגם עם אלבניה שזו נבחרת מצוינת, ושם רק שתי נבחרות עולות. צריך לחשוב על הקמפיין הזה כבנייה לכל דבר. אם נצליח על הדרך להביא תוצאות – מדהים, אבל לא זו המטרה, אלא לבנות נבחרת חדשה כמו שצריך שתבוא מוכנה להתמודד באמת על עלייה ליורו הבא.

"כמובן שאני מקווה שנעלה לטורניר גדול עוד בדור שלי, ואני בטח לא מבין מספיק במודלים של בנייה מחדש כמו שעשו בבלגיה כדי להחליט מה צריך לעשות, אבל בעיניי חשוב שיגיעו קודם כל לשחקנים הצעירים יותר. להתחיל לבנות מגיל 13 את הכדורגל שלנו הכי נכון שיש. אני מקווה שכשאהיה בגיל 38 עדיין ירצו אותי בנבחרת, ואז יהיה שם לצדי ילד צעיר שטופח בתוכנית הזו והוא יעשה את ההבדל".

על פי הסימנים מכיוון ההתאחדות, עצותיו של ייני לא נופלות על אוזניים ערלות. בהתאחדות מתכוונים לקחת את הזמן עם מינוי המאמן הבא ולנסות למצוא פיתרון מקיף - ולא להסתפק אך ורק במינוי מאמן בכיר לנבחרת הבוגרת. זהות המאמן לא בהכרח תהיה חלק מהתוכנית זו, אבל מי שלא ייבחר לתפקיד יצטרך להתאים לה ולהשתלב בה. העדיפות הראשונה היא כמובן מאמן זר בכיר, אך בכל מקרה ועדת האיתור שתוקם תידרש לנושא במשך מספר שבועות - מה שאומר כי ייתכן שהמאמן הבא ימונה רק לקראת אמצע החורף.

4. היום הודיעו שרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב, ויו"ר ההתאחדות לכדורגל, עופר עיני, על הקמת ועדה מקצועית משותפת לבדיקה וקידום ענף הכדורגל - לרבות המלצות לקידום הנבחרת הלאומית. "אזרחי המדינה, בדגש על אוהדי כדורגל, נחלו אכזבה גדולה ומפח נפש לאור כישלונה של הנבחרת הלאומית להעפיל ליורו 2016", אמרה השרה, "לאור זאת החלטתי  לפעול על מנת לקדם ולהצעיד את הכדורגל הישראלי להישגים גדולים יותר בעתיד ולהביא תוכנית לאומית לאישור הממשלה". עיני הוסיף: "על מנת לקדם את ענף הכדורגל אנו צריכים לקדם תוכנית ארוכת טווח, החל מילדים ונוער ועד הנבחרת הבוגרת. לצורך כך הקמנו ועדה משותפת עם שרת הספורט וגורמים מקצועיים  נוספים, אשר יכינו תוכנית שתבחן את הדרך לקידום ענף הכדורגל בכל הרמות, כולל המשאבים הנחוצים לכך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ