דור בלך
דור בלך

בשבוע הבא תפרסם מינהלת הליגה את המכרז החדש לשידורי הכדורגל בישראל. מעבר להערכה כי ההכנסות מזכויות השידור יעלו ב־25% בארבע השנים הקרובות והציפייה שהמכרז יניב למעלה מ־55 מיליון שקל — 11 מיליון יותר מהמצב הנוכחי — זיהו במינהלת את המצב בשוק ומשתמשים במכרז ככלי למיצוב ולמיתוג הכדורגל מחדש.

במינהלת ערכו מחקר מקיף וגילו כי בעשור האחרון, עם הופעתן ופריחתן של תוכניות כ"יציע העיתונות" וההידרדרות בתרבות הדיון, נשחקה כמעט לחלוטין תפישת המותג של הכדורגל הישראלי (על הפער שבין "יציע העיתונות" לתרבות). זאת, במקביל לצמיחה בכמות האוהדים במגרשים — כ־30%, וריאלית למעלה מ־10% בקיזוז הגדלת המתקנים. "זה הפך למעין אח מפגר", מסביר גורם במינהלת, "אתה אוהב אותו, הוא בדם שלך, אבל אתה מתבייש בו".

האהבה לכדורגל גדולה בישראל, אך חלק גדול ממנה מופנית לקבוצות בחו"ל. במינהלת לא מוכנים לקבל מצב שבסקר פיפ"א יצא שהקבוצה האהודה בארץ, בהפרש ניכר, היא ברצלונה. המטרה הגדולה של המיצוב מחדש היא לשנות את המצב שבו ילדים רבים מגיעים לראשונה למגרש כדורגל בגיל 13, כשבמסגרת טיול בר המצווה הם יושבים דווקא ביציעי סטמפורד ברידג' או קאמפ נואו. הם שואפים שיגיעו הרבה לפני כן לאיצטדיונים בארץ. בנוסף, רוצים במינהלת להחזיר למגרשים את העשירונים העליונים.

תחילה רצו במינהלת להקים ערוץ משלהם כדי להבטיח את הטיפול הנכון במותג. הם אף הגיעו להבנות עם גופי שידור בינלאומיים כמו מדיה פרו ופוקס, אך הביורוקרטיה הדרושה כדי לקבל מהרגולטור אישור להקמת ערוץ הרתיעה את המינהלת. יחד עם ההבנה שכוחות השוק שנוצרו הניחו בידיהם כוח גדול, החליטו במינהלת לצאת למכרז — תוך עיגונו בסעיפים המבטיחים את הצלחת המיתוג מחדש.

בקרוב ב-HD. אלירן עטר מול בוריס קליימן, השבועצילום: שרון בוקוב

מה שטרף את הקלפים בשוק ונתן למינהלת את הכוח הוא מעבר זכויות השידור של הליגה הספרדית מערוץ הספורט ל־ONE (לדיווח). כדי לשמור על תמיכתו השנתית מ־HOT ו־yes — קרוב ל־90 מיליון שקל — מוכן ערוץ הספורט להשקיע משמעותית בזכויות השידור של הכדורגל הישראלי במטרה להחזיק בעוגן חדש. כתוצאה נכנסת למצב מלחמה גם צ'רלטון, בעלת הכנסה שנתית של יותר מ־200 מיליון שקל ממנויים, שליגת העל היא העוגן בשידוריה.

לכן הכניסה המינהלת סעיפים הנוגעים למיצוב הכדורגל, כשאחד המעניינים שבהם הוא מה שמתכנה "סעיף אבי נמני". הוא אוסר על בעלי עניין לשמש כפרשנים בשידור משחקים, תוכנית סיכום המחזור או כל תוכנית אחרת שתשתמש בקטעים ויזואליים של הליגה.

"צופה לא צריך לחשוב באופן סימולטני על מארג האינטרסים של פרשן בכל משפט", מסבירים במינהלת. משמעות הסעיף היא כי מאמן פעיל, חבר הנהלה או איגוד וכן סוכן שחקנים, לא יוכלו לשמש כפרשנים. מאמן בלאומית יוכל לשמש פרשן בליגת העל, אך לא איש מחלקת הנוער, כמו ניר לוין במכבי תל אביב.

ויש גם את סעיף "יציע העיתונות", במסגרתו תאסור המינהלת שימוש בשפה נמוכה והתבטאויות מעליבות כלפי הכדורגל על ידי גוף משדר. גוף משדר שירצה להשתמש בקטעים ויזואליים מהליגה ייאלץ להפקיד מראש סכום כסף אותו יוכלו במינהלת לחלט כקנס במידה שישתמשו בלשון בזויה. ביקורת על הליגה, על הרמה ועל השחקנים תותר; שימוש במושגים שהשתרשו כמו "פח" ו"בושה לחלטורה", או כינוי השחקנים "רמאים", "גנבים" וכן הלאה, יגררו מכתב התרעה בפעם הראשונה וקנס גדול החל בפעם השנייה.

"מי שירצה לשדר את הכדורגל הישראלי יצטרך להחליף דיסקט ולסקר בצורה הוגנת", מסבירים במינהלת, "לא מוכנים שהמותג יזוהם במקומות שבו התוכן מופיע. תהיה חבילת קנסות למניעת פגיעה במוניטין. ככה יפסיקו ללכלך. אין לנו רצון לממש. המטרה היא לשנות את הסביבה העכורה".

ביקורת על הליגה, על הרמה ועל השחקנים תותר; שימוש במושגים כמו "בושה לחלטורה" יגררו מכתב התרעה. רון קופמןצילום: עופר וקנין

כמו כן, יצורף למכרז מפרט טכני עב כרס בנוגע לאיכות הצילום. תמו ימי הצילום במצלמה אחת באיכות ירודה. שלושת המשחקים שיוגדרו כפחות מעניינים יחויבו להיות מצולמים בארבע מצלמות, ארבעת המשחקים המעניינים בשמונה מצלמות והמשחק המרכזי ב־12 מצלמות. הצילום בכולם יהיה באיכות HD.

אם במכרז הנוכחי נמכרו חבילות השידור בחלוקה לשלושה — משחק מרכזי, יתר המשחקים ותוכנית הסיכום, ללא חיוב לשידור — הפעם מי שיקנה את יתר המשחקים יחויב לשדר את כולם. היות שבשעון הקיץ יש רק שני מועדים למשחקים בשבת (18:00 ו־20:00), יתאפשר לזוכה למכור את זכויות השידור למשחקים ספציפיים לגורם שלישי או לשדרם בערוץ קיבוץ. המשחקים שישודרו בערוץ קיבוץ יהיו פתוחים לצפייה מלאה דרך האינטרנט והמכשירים הסלולריים ללא תוספת תשלום למנויי הערוץ המשדר.

בכל מקרה, החל בעונה הבאה כל משחק בליגת העל ומשחקים רבים בלאומית יהיו זמינים לשידור ישיר לכל אוהד בכל העולם, מה שיעזור בעיקר לקבוצות הקטנות להגדיל את חשיפתן ובהתאם את ההכנסות מפרסום.

המכרז ייסגר 21 ימים לאחר פתיחתו. כאן, משוכנעים במינהלת, מתחילה המהפכה בתדמית הכדורגל הישראלי — וגם בשוויו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ