המחזור ה-11 בליגת העל: עם האוזניים של בר נתן והרגליים של בני יהודה

בעוד הפועל באר שבע נעצרת ב־0–0 מול הכתומים, נהנתה מכבי ת"א מפנדל ומהרחקת דור מלול שפלט מלים מיותרות בדרך ל־3–0 על הפועל חיפה ולפסגה

אורי טלשיר
אורי טלשיר
אורי טלשיר
אורי טלשיר

1. נכון, זה נגמר ב־3–0 — תוצאה מתבקשת וצפויה שאמורה, כביכול, לשקף נאמנה את פערי האיכות בין הנדבנות של מיץ' גולדהאר לחסכנות של יואב כץ — אבל אל תתנו לספרות האלו להטעות אתכם. כי לפני שמתפתים להתפעל מהטיול של מכבי תל אביב ב־40 הדקות האחרונות, כדאי לזכור את מה שהתרחש בסמי עופר עד לדקה ה־50.

האלופים החזיקו בכדור הרבה מאוד זמן, אך התקשו לתרגם זאת למצבי הבקעה. שחקני הפועל חיפה הם שסללו עבור היריבה את הדרך לתוצאה כה אסתטית בסיום משחק שהיה ברובו די אפרורי. על ספסל הנאשמים אפשר להושיב תחילה את מהראן לאלא, שפעמיים מצא עצמו במרחק שבו ניתן לזהות אפילו את הקמטים על כפפותיו של פרדראג ראיקוביץ', ובשני המקרים — אחד מהם כאשר לוח התוצאות עדיין היה מאופס — בעט לגופו של הסרבי המושמץ.

דניאל בר נתן
בר נתן. גדולתו של שופט אינה מסתכמת רק בעירנות ובקרבה לאירועים, כי אם גם בפתיחות רגשית ובקשב מלא לרחשי ליבם של השחקניםצילום: שרון בוקוב

ואז הגיע אותו רגע מכונן, עם שרשרת אירועים שחילצו את מכבי מהקבעון: ברונו פיניירו הושיט יד ברחבה לניסיון בעיטה של שלומי אזולאי, ודניאל בר נתן הצביע על הנקודה הלבנה. אלא שגדולתו של שופט אינה מסתכמת רק בעירנות ובקרבה לאירועים, כי אם גם בפתיחות רגשית ובקשב מלא לרחשי ליבם של השחקנים. עוד לפני שערן זהבי כבש בפנדל את שערו ה־100 בליגת העל, תפס בר נתן על חם את דור מלול, שפלט קללה וספג אדום שהוא לטענתו הראשון בקריירה שלו.

"אני לא שחקן פרובלמטי", יסביר מלול בסיום בלבוש אזרחי, "הייתי באמוציות מטורפות אחרי הפנדל ואמרתי מה שאמרתי. כמובן שלא הייתי צריך להגיד את זה ואלמד להבא. זה חלק מהתחושות שיש לך במשחק, וחבל לי שהוא לקח את זה באופן אישי והוציא אדום". 

לא ברור כיצד ציפה מלול שבר נתן ייקח את המרגליות שפיזרו שפתיו, אך ההשתלשלות הזו היתה יותר מדי עבור חניכיו של טל בנין, שעמדו בקצב כל עוד בשדה התרוצצו 11 מול 11. "גם בעשרה שחקנים הגענו למצב שבו אפשר היה להשוות (לאלא, זה שוב אתה), אבל אחרי השער השני זה כבר היה אבוד", סיכם בנין.

שלושה ימים לפני שתפגוש באותו מגרש את צ'לסי, חייבת מכבי תל אביב להיות ישרה עם עצמה, להתבונן היטב בחצי הכוס העכור של ההתמודדות ולזכור כיצד הסתבכה לפני ששחקני חיפה נחלצו לעזרתה. באגף האופטימי — עוד לפני סיומו של המסע האירופי המתיש, הצהובים משתלטים מחדש על הפסגה המקומית.

2. הפועל באר שבע נראתה מול בני יהודה בערך כמו מכבי תל אביב, אלא שהכתומים לא שלחו ידיים או ניבלו פה והמשיכו להקשות על יריביהם עד לסיום. שבוע אחרי ששלומי ארבייטמן הושיע את נציגי הנגב במספרת, אתמול אף אחד מסוללת הכוכבים לא נידב ביצוע, וירטואוזי או סולידי, שיכריע את הכף.

בני יהודה נגד הפועל באר שבע
בני יהודה מול באר שבע. אבוקסיס: "לא בא לי להיות הנחמד של הליגה שמקבל שניים ונותן שניים, רציתי לעצור את הסחף"צילום: ניר קידר

באר שבע, שמאבדת את הבכורה, מתקשה זה שבוע שני ברציפות לתפקד מול מערך דחוס ומעיק. "קבוצות מתכוננות אלינו כמו שצריך", סיכם מאור מליקסון תיקו אחרי חמישה ניצחונות רצופים, "תמיד כיף להיות במקום הראשון, אבל זה לא תמיד עובד".
מבחינת בני יהודה, הקבוצה הכי מטלטלת ואטרקטיבית בליגה, אין כמו 0–0 חלול אחד כדי לחזור לשפיות. "לא בא לי להיות הנחמד של הליגה שמקבל שניים ונותן שניים, רציתי לעצור את הסחף ואני שמח מהנקודה", אישר המאמן יוסי אבוקסיס, "ממשחק למשחק אנחנו משתפרים ואני קונה עוד שני שלישים כאלה".

מאבק האליפות עובר פאזה, ובקרוב מכבי תל אביב תהיה נטולת הסחות אירופיות. כמו הדשא בבלומפילד, שעבר שזרוע וגרר העברת משחקים לזירות חלופיות, נדמה שגם הטוענות לכתר מוזמנות להשקות את הסגלים, לדשן את הסגנון ולטפח תפישה מרעננת יותר, כדי שהדו־קרב הזה יהיה מהנה ומרגש ולא ייראה כמו ברירת מחדל בקצה הסביר של ליגה חלשה להחריד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ