דו"ח בלך |

להציל את בן צעירי

בפעם השלישית ברציפות, בן צעירי לא יכלל בסגל בני יהודה בגלל שאחיו תובע את המועדון. בזמן שהקבוצות מציגות בריונות ניהולית השחקנים לא פונים למישור המשפטי בשל החשש מלהצטייר כבעייתיים, ונותרים ללא מענה

דור בלך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן צעירי
דור בלך

בן צעירי יאלץ לצפות הערב (שבת) בחבריו לקבוצה שישחקו מול הפועל רעננה מהיציע, ולספור משחק שלישי ברציפות בו הוא נמצא מחוץ לסגל בני יהודה בעקבות התביעה שהגיש אחיו, לירוי, כנגד המועדון בשל כסף שלטענתו חייבים לו. מדובר בצעד לא חוקי – חלק מהחוזה של צעירי מבוסס על פרמיות ואי שיתופו עקב סיבה לא מקצועית פוגעת בו כלכלית - מה גם שמהשחקן נמנעת ההזדמנות להתפתח כשחקן וכתוצאה מכך להשתדרג כלכלית בהמשך. צעירי עדיין לא פנה למישור המשפטי, וספק אם יעשה כן.

עולם הכדורגל, בעיקר בישראל, הוא קטן, ושחקנים ומאמנים חוששים להצטייר כ"טראבל מייקרים". התרבות הארגונית בכדורגל הישראלי רחוקה מלהיות תקינה, ומי שמצטייר ככזה שעומד על זכויותיו ולא חושש לתבוע, מסומן כבעייתי ויתקשה למצוא קבוצה בהמשך הדרך. גם יוסי אבוקסיס, לדוגמה, היה רוצה לעמוד מול הבעלים משה דמאיו ולדרוש כי צעירי, המגן השמאלי הבכיר בסגל, יעמוד לרשותו. הוא אמנם לא עשה כן, אבל הוא גם לא עמד לצד הבעלים ובסיום התבוסה למכבי תל אביב לא נזהר במילותיו. "מה שאני אגיד אני לא אצא בסדר, או מול האוהדים או מול הבעלים", סיפר אבוקסיס, "עזבו אותי, הוא לא שיחק לא מבחינה מקצועית, נמאס לי, טוחנים לי את המוח בנושא הזה, יש סיבות, כל מה שמסביב".

זה למעשה היה האישור הרשמי הראשון בנושא, הופך את המקרה של צעירי ליוצא דופן. למחרת הודה משה דמאיו מעל גלי האתר כי התביעה היא המקור להרחקתו של צעירי מסגל הקבוצה. לשחקן יש כרגע את כל הכלים להגיש תביעה למוסדות הבוררות של ההתאחדות לכדורגל ואפילו של פיפ"א, ולזכות. לרוב הדברים נעשים מאחורי הקלעים, בשיחות סגורות שקשה להוכיח במוסד רשמי, או אפילו ברמיזות.

כך, לדוגמה, רואה אבוקסיס את דמאיו מתנכר גם אליו מאז אותו ציטוט, ומדבר בעיקר עם המנהל המקצועי כפיר אדרי. אבוקסיס הצטרף בעול כורחו לרשימת הבעייתים של דמאיו. למזלו של המאמן, הוא אחד האנשים היותר מקושרים ואהובים בכדורגל הישראלי ולכן סביר להניח כי לא באמת יתקשה למצוא משרה בהמשך, אבל השיוך הזה בטח שלא עזר לו. כעת, במסגרת הסכסוך הפנימי הזה, אוהד קדוסי כבש מול נתניה ובחר צד בכך שרץ לחבק את דמאיו והתעלם מאבוקסיס. גם הוא מצא את עצמו מחוץ לסגל, והוא ישב ביציע ליד בן צעירי.

בהתאחדות לכדורגל קיים מוסד לבוררות, אך הוא לא נוקט בצעדים אקטיביים במקרה כמו של דמאיו וצעירי. שם, כמו גם במינהלת הליגה, מסבירים כי אין בידם את המנדט לפעול אם השחקן אינו פונה אליהם. וכפי שהבנו, אף שחקן לא רוצה לפנות.

הגורם שיכול לפנות בשם השחקן, גם מבלי לחשוף אותו ולכאורה לפנות על דעת עצמו, הוא אחד מארגוני השחקנים, כשכיום קיימים שנים - אחד בהסתדרות ואחד במסגרת עצמאית. בפועל שניהם לא פועלים בנושא. צעירי קיבל פניות משני הארגונים, שהציעו שירותים משפטיים אך טרם נקטו בצעדים. יואב זיו נבחר ביום חמישי ליו"ר נציגות שחקני הכדורגל בהסתדרות, כשיחד אתו בהנהלת הנציגות חברים מאור בוזגלו, ערן זהבי, אבי איבגי והכדורגלנית שירלי אוחנה.

מעניין יהיה לראות אם במקרה מבחן קיצוני כמו זה של צעירי, כשהכל ידוע וחשוף, ינסו אנשי הנציגות החדשה של שחקני הכדורגל לעשות מעשה ואולי יקבעו תקדים וישנו לטובה את התרבות הארגונית בכדורגל הישראלי. העובדה כי עד כה לא עשו דבר וצעירי כבר החמיץ שלושה משחקים, בטח לא מעודדת את משפחת צעירי או את שחקני הכדורגל בארץ, שבינתיים יאלצו להמשיך להתמודד עם בריונות ניהולית מצד בעלי הקבוצות ונסיונות לכופף את ידי השחקנים כדי לותר על זכויותיהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ