סלבישה יוקאנוביץ' עזב את מכבי תל אביב, לשמחת כל הצדדים

מרוחק, קר, קשוח, לא חושש לבקר ולהצביע על טעויות. סלבישה יוקאנוביץ' אף פעם לא באמת התאקלם בישראל והתחבר לשחקניו, ששוב יצטרכו להתרגל למאמן חדש

דור בלך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סלבישה יוקאנוביץ'
דור בלך

הפרידה בין מכבי תל אביב לסלבישה יוקאנוביץ' היתה רחוקה מלהיות מלודרמטית. זה לא היה כמו פרידה סוערת מאהובה צעירה בעקבות משבר, אלא יותר יציאה ממסדרונות הרבנות לאחר קבלת גט רשמי שמסיים נישואין שמזמן הפכו לחסרי רגש.

השחקנים שיצאו מחדר ההלבשה לאחר קבלת ההודעה לא נראו מוטרדים במיוחד. הם אמנם לא היו מאושרים כמו ששחקנים שכרגע ניצחו 0-5 אמורים להיראות, אבל גם עצב רב לא ניכר על פניהם. רובם העדיפו לא להתייחס לעזיבה של המאמן, כשערן זהבי לקח אחריות כקפטן ודקלם הצהרה מטעם מערך הדוברות. "זה לא נעים שדרכים נפרדות, במיוחד כשזה בא באמצע העונה", דיקלם, "המועדון לקח החלטה ביחד עם המאמן. אני כנציג השחקנים רק רוצה לומר ליוקאנוביץ' תודה רבה על רגעי אושר. אני מאחל לו הצלחה בהמשך הדרך". אפילו להודות שהפרידה היתה באוויר לא הסכים הקפטן. "למה שאדע לפני?", שאל, "ההודעה היתה רק עכשיו. לא ידעתי לפני המשחק שזה הולך לקרות. בסיום המשחק קיבלנו את ההודעה על כך, לא יכלנו לדעת לפני".

שלא לייחוס, רבים משחקני מכבי היו רחוקים מלהביע צער. יוקאנוביץ' הוא לא בדיוק מאמן של שחקנים. הוא היה מרוחק, קר, קשוח ובעיקר לא היסס לבקר את הקבוצה בתקשורת חדשות לבקרים. "מצד אחד אמנם עלינו לליגת האלופות אתו, אבל מי אמר שזה לא היה קורה עם כל מאמן אחר? זו קבוצה שנבנתה במשך כמה שנים", מספר שחקן, "הוא תמיד שיבח את ההישגים של הקבוצה, אבל הדגיש שזה הישג יוצא דופן כי מבחינת איכות השחקנים אנחנו לא ברמה של ליגת האלופות. הוא בעצם לקח את כל הקרדיט. על כך שהביא קבוצה לא מספיק טובה לליגת האלופות, והאחריות על התוצאות כבר עלינו".

ואכן, מסיבות העיתונאים של יוקאנוביץ' אמנם לא היו צבעוניות במיוחד, אבל הוא אף פעם לא חסך את שבטו ונהג לכבס חלק נכבד מהכביסה בחוץ – התלות בזהבי, הבדלי הרמות, העובדה שהשחקנים בארץ צריכים ללמוד לשחק ברוטציה, ועוד. כשסיים לבקר את השחקנים, לרוב היה גם מפנה אצבע מאשימה לעבר השיטה. ההפסדים בליגת האלופות? בגלל מגבלת הזרים. תוצאות לא טובות בליגה? בגלל מינהלת הליגה ושיבוץ המשחקים.

ערן זהבי. אפילו להודות שהפרידה היתה באוויר לא הסכים הקפטןצילום: ניר קידר

קשה להגיד שיוקאנוביץ' ברח מאחריות. הוא תמיד הקפיד להגיד שהוא האחראי ועליו האשמה, אבל זה תמיד הרגיש יותר כמו גינונים של קצין ופחות כמו תחושות אמיתיות, בטח כשלאחר כל לקיחת אחריות היה מגיע צרור של האשמות לאחרים.

בניגוד למאמנים קודמים, יוקאנוביץ' גם לא טרח להסביר לשחקניו את הבחירות שלו. הוא האמין בבחירת שחקנים על פי היריבה ועל פי הביצועים באימונים. זה אמנם מקובל, אך פעמים רבות השאיר את שחקניו מבולבלים. כך, למשל, עדן בן בסט לא ראה דקות משחק, נכנס בסיום המשחק מול מכבי חיפה וכבש, ומשם הוקפץ מיד להרכב בליגת האלופות. לאחר מכן הכיר את היציע מקרוב, עד ששב הישר להרכב מול באר שבע ומשם חזרה לספסל השבוע. אמנם בן בסט לא סיפק את הסחורה עד כה העונה, אך האם הוא קיבל את הכלים? קשה לשפוט שחקן, בטח חלוץ, שדקות המשחק שלו כל כך לא סדירות.

עוד שחקן שבילה על הנדנדה הוא דור מיכה, שסולק מההרכב ליציע. לתקשורת הסביר יוקאנוביץ' כי זו הבחירה שלו, ושיש רק 11 שחקנים בהרכב ו-18 בסגל למשחק ואי אפשר לבחור את כולם. מיד אחרי אותה מסיבת עיתונאים, סיפר ג'ורדי קרויף לכמה מחבריו במסדרונות סמי עופר, כי מיכה עובר סדנת חינוך ועדיף לו שילמד להשקיע  באימונים ובמשחקים כמו שהוא משקיע בלשלוח את אבא שלו לדבר בתקשורת.

קשה לומר שהעזיבה המוקדמת של המאמן מהווה הפתעה. יוקאנוביץ' אמנם נהנה מהחיים בישראל, אבל היה רחוק מלהתאקלם באמת. הוא נמנע מליצור קשרים עמוקים מדי והקפיד לשמור על דיסטנס. דווקא לפני פגרת הנבחרת בה נערכו המשחקים מול קפריסין ובלגיה, כשהמצב הביטחוני בארץ הדרדר, נראה היה שיוקאנוביץ' נפתח קצת לישראליות. "ההתלכדות מזכירה לי את התקופה הקשה בסרביה כשהייתי ילד", סיפר בשיחת חולין. הוא אפילו הביע תקווה כנה שהנבחרת תשמח את העם. אלא שאז טס לחופשת מולדת וחזר במצבו המקורי.

עוד בתחילת הקשר לא היה בטוח יוקאנוביץ' שמכבי היא הבחירה הנכונה עבורו. הצהובים היו מבחינתו ברירת מחדל. הוא חיכה עד היום האחרון שהציב לו קרויף לפני שהשיב בחיוב. הוא השקיע שבועות שלמים בחיפוש אופציה טובה יותר, עד שלבסוף, חודש בדיוק לפני משחקה הראשון של מכבי תל אביב בליגת האלופות ועמוק מאוד אל תוך חודש יוני, הבין כי זה מה יש וחתם. גם אז שכנעו אותו במכבי בעיקר בזכות האפשרות לעלות לשלב הבתים של ליגת האלופות והחשיפה שיקבל ביבשת. הסרבי התרצה, אבל ברור היה כי עיקר מטרתו היא להעפיל לליגת האלופות ולצוד את העין של קבוצות בכירות מאירופה. לכן, אף אחד במכבי לא הופתע שמיד עם סיום הקמפיין האירופי החל הסרבי בחיפושים קדחתניים אחר קבוצה באירופה.

דור מיכה. עוד שחקן שבילה על הנדנדהצילום: ניר קידר

התסריט הריאלי, והאופטימי, של מכבי לגבי עתיד מאמנה כלל הופעה מכובדת בשלב הבתים של ליגת האלופות, שתעלה את קרנו של יוקאנוביץ' ותגרום לו לחכות עד הקיץ כדי להתחיל פרויקט חדש באירופה. תסריט אופטימי במיוחד כבר דיבר על המשך משחקים באירופה עמוק אל תוך החורף בואכה האביב עקב הדחה לליגה האירופית, מה שלבטח ישאיר אותו כאן עד תום העונה.

יוקאנוביץ' לא אוהב להישאר במקום אחד. הוא לא נטמע כי הוא יודע שאין לו זמן להיטמע, וכך היה גם במכבי תל אביב. הוא שם לעצמו מטרה ברורה מאוד – להגיע לאמן קבוצה בליגה בכירה בהקדם האפשרי, ולקח החלטה מושכלת להתקדם באלכסון. פרט לפרטיזן בלגרד, שהיתה קבוצתו הראשונה כמאמן ראשי, שם אימן שנתיים וזכה בשני דאבלים ברציפות, הוא הקפיד להחליף קבוצות לפחות אחת לעונה. מפרטיזן עבר למונגטון התאילנדית, משם הישר ללבסקי סופיה, להרקלס הספרדית ואז באמצע השנה לווטפורד. ואז הגיע למכבי, ותוך חצי שנה כבר עזב לפולהאם שתהיה התחנה השביעית שלו בשמונה שנות קריירה.

גם בקרב הנהלת מכבי תל אביב לא נרשמה אכזבה בעקבות עזיבת המאמן, למרות שהיו מעדיפים לו היה נשאר עד לסיום העונה. "אנחנו בסופו של דבר עדיין בסך הכל קבוצה מישראל, ואנחנו מביאים מאמנים שהם כוכבים עולים", מסבירים בקבוצה, "זה ברור מאליו שהם לא ישארו פה הרבה זמן. ברור שרצינו שהוא ישאר עד הקיץ, אבל הנחנו שבכל מקרה בעונה הבאה הוא לא יהיה פה".

וזו למעשה תוכנית העבודה של קרויף בכל הנוגע למאמנים - להביא מאמנים צעירים יחסית עם רקורד מוכח גם אם קצר, שמכבי תהווה עבורם קרש קפיצה ליעד הבא. וגם המאמן הבא, אם ההולנדי לא יתקל בבעיות, יהיה אחד כזה. זר, בסוף העשור הרביעי או תחילת החמישי לחייו, שכבר לקח תארים בליגות קטנות ושיחתום לכל היותר לעונה וחצי וכנראה יחזיק בסעיף יציאה כבר בתום העונה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ