דור בלך
דור בלך

הפועל תל אביב עלולה לספוג עונש כבד מפיפ"א אם לא תשלם 2.15 מיליון שקל לגבריאל דוס סנטוס, שחקן הקבוצה לשעבר שזכה בתביעת בוררות נגדה. העונש יכול לנוע בין קנס כספי כבד להורדת ליגה. גם הורדת נקודות אפשרית — כפי שקרה בעונה שעברה למ.ס. אשדוד, בטרם העניין הוסדר — דבר רגיש ביותר לנוכח מצבם של האדומים בתחתית.

ההחלטה של מוסד הבוררות בפיפ"א איננה אפילו הדבר המעניין ביותר בסיפור, אלא העובדה שהפועל תל אביב הגישה בשבוע שעבר לבית משפט השלום בתל אביב תביעה נגד אלי טביב, לשעבר הבעלים של הקבוצה. בתביעה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין רועי תמיר ואילון עישר ממשרד "סימון עישר פורת", טוענת הקבוצה כי טביב הוא זה שמחויב לשלם את החוב לדוס סנטוס במסגרת הסכם העברת הזכויות במועדון ממנו לחיים רמון ב־2013. בנוסף לדרישה מטביב לשלם את הסכום, דורשת הפועל להאשימו בהפרת ההסכם עם רמון ולאפשר לה לתבוע את טביב על נזקים נוספים שייגרמו לה עקב כך.

האדומים גם ביקשו מפיפ"א להמתין עם גזר הדין, היות שלטענתם שמעו על המקרה רק ב־20 בדצמבר, למרות שפסק הבוררות ניתן כבר באוגוסט. הסיבה לכך היא כי מי שטיפל בנושא היה דווקא עורך דינו של טביב. לפי תביעת הפועל, מעבר לכך שהעובדה הזו מוכיחה כי האחריות היא של טביב, אי עדכון הקבוצה נעשה מחוסר תום לב ומאינטרס של טביב לפגוע במועדון, היות שהפך לבעלים של בית"ר ירושלים ו"בין שני המועדונים קיימת יריבות ספורטיבית ארוכת שנים".

עוד טוענים האדומים כי בין אוהדי הפועל לטביב "נתגלע קרע... במהלך אירועים אלו הכה טביב אוהד הקבוצה, קטין... כנגד הנתבע ומאבטח ששכר לעבוד אצלו הוגש כתב אישום בגין פציעה בנסיבות מחמירות ושיבוש הליכי חקירה. הנתבע הורשע בעבירות אלו וערעור שהגיש נדחה. טיעוני הנתבע (טביב; ד.ב) לעונש במהלך הפלילי התמקדו בקמפיין אותו ניהלו נגדו אוהדי התובעת, דבר המלמד כי יש בלבו של הנתבע על התובעת ואוהדיה. הדבר יכול להסביר ניסיונו של הנתבע להתחמק מקיום התחייבותו בחוסר תום לב".

מחכה לכסף. גבריאל דוס סנטוסצילום: ניר קידר

לפי תביעת הפועל, מיד לאחר שהמנכ"ל ניר ענבר קיבל בסוף דצמבר את מכתב ההתראה מפיפ"א, פנה המועדון לטביב בדרישה לתשלום תוך שהבהיר שלוש פעמים את חומרת העונש שעלולה הקבוצה לספוג, אך טביב ונציגיו סרבו לשלם. לא ברור אם ועדת המשמעת של פיפ"א תיענה לבקשת הפועל לדחות את הטלת העונש. האדומים יודעים כי למרות שבהסכמים בין טביב לרמון ובין טביב למוני הראל נקבע כי טביב הוא האחראי לתשלום, פיפ"א לא מכירה בשיפויים ומבחינתה האחראית היחידה היא הקבוצה. על פי החוק היבש, עליה לשלם בעצמה ולאחר מכן להסדיר את הנושא מול טביב.

בכתב התביעה הודו האדומים כי מספר מסמכים הנוגעים להעברת הזכויות מהראל לטביב ומטביב לרמון חסרים עקב חילופי ההנהלה, אך טוענים שהמסמכים קיימים בידי טביב ודורשים שיביאם לבית המשפט. בחוזה שנחתם בין טביב לרמון מדובר גם באחריות לתביעות מצד עובדי ושחקני המועדון בעבר, ושם לוקח טביב אחריות מלאה. בהסכם נכתב "יש עובדים של החברה בהווה ובעבר שטוענים כי החברה חייבת להם כספים וסביר להניח כי החברה חייבת להם כספים. סביר להניח שבעתיד יועלו דרישות נוספות כאלה. למען הסר ספק, מובהר כי האחריות המלאה לכל תשלום שהחברה תחויב לאותם עובדים בגין התקופה שלפני עונת 2012/13, תחול ותשולם על ידי המוכרת (טביב; ד"ב)". דוס סנטוס שיחק בהפועל ב־2007, והליך הבוררות שלו כנגד המועדון החל ב־2009.

על פי אותו הסכם בין טביב לרמון, כל ההתחייבויות, אך גם הזכויות הכלכליות שמגיעות למועדון לפני 2012/13, הן של טביב. בבוררות בין השניים דרש רמון כי טביב ישאיר ערבויות למקרים כאלו, אך הבורר החליט כי מדובר בהליך מיותר משום שהחוזה ברור. במסגרת ההסכם גם הוחלט כי הליכים משפטיים הנוגעים לתקופה שלפני אותה עונה ייעשו על ידי צוות משפטי שימונה וימומן על ידי טביב. לכן היו אלה עורכי דינו שטיפלו בנושא מול השחקן ופיפ"א. טביב, מצדו, טוען כי החוב לדוס סנטוס אינו חל עליו, אלא על הראל, וכי העמיד את עורך דינו לטובת המקרה "לפנים משורת הדין".

עורך הדין נועם פורר, ממשרד "שפיגלמן, קורן, ברק, זמיר ושות' עורכי דין ונוטריונים", המייצג את טביב, מסר כי "זהו חוב שאלי טביב לא צריך לפרוע, וטביב אחזקות לא צריכה לפרוע אותו. השחקן הגיע בתקופה של הראל, עזב בתקופה של הראל וכל ההליך שלו היה מול הראל. כשטביב הגיע לקבוצה, השחקן כבר לא היה שם. זה לא משהו שלאלי או לטביב אחזקות נגיעה בו. מי שאמור לפרוע את החוב הוא הראל, במסגרת הסכם משולש שקיים בין הפועל לבין טביב לבין הראל מהתקופה של מוני. מוני יצורף להליך ובית המשפט יכריע".

"זהו חוב שאלי טביב לא צריך לפרוע, וטביב אחזקות לא צריכה לפרוע אותו", נמסר מעורך הדין שמייצג את אלי טביבצילום: שרון בוקוב

אלא שהפועל צפתה את התשובה הזו, וצירפה לתביעה את מסמכי הליך הבמב"י בין טביב להראל. "נראה כי הנתבעת ניסתה לנצל את החלפת הבעלות בתובעת על מנת להטעות בעליה... כבר עתה יובהר כי אין בידי התובעת מלוא ההסכמים בין הצדדים, פרט להסכם מ־28.4.10, אשר נשלח לתובעת כתירוץ לאי תשלום, אך מפסק הדין שניתן בתביעה של הראל נגד טביב... ניתן ללמוד מספר עובדות רלוונטיות, לרבות עניין האחריות לאחר מכירת המניות".

בהמשך מצוטט מפרוטקול בית המשפט לגבי הליך הבמב"י שערכו השניים, בו הוסכם כי "בעל המניות שירכוש מניותיו של הצד האחר כתוצאה מההליך המתואר יקבל בהמחאה, בלא תמורה נוספת, גם את כל זכויותיו של הצד האחר כלפי החברה, ומנגד ישחרר ויבטל כל בטוחה וערבות שהועמדו על ידי הצד האחר להבטחת התחייבויות החברה". בהמשך הבהיר השופט כי "תעביר טביב אחזקות... אישור על שחרור של הראל מכל בטוחה וערובה שהועמדו על ידי הראל להבטחת התחייבויתיו כלפי חברת הפועל תל אביב".

האדומים דורשים כי טביב יחויב באופן אישי על ידי בית המשפט לשלם את הסכום הנ"ל, ומדגישים ומפרטים כי הוא יודע שאין בידיהם אפשרות לעשות זאת בעצמו. "התובעת מצויה בהליך הבראה, במסגרתו מנסה להתמודד עם חובות עבר בסכום של כ־20 מיליון שקל. יש לציין כי בתקופת הבעלות של הנתבעים (טביב וחברת טביב אחזקות; ד.ב) עמדו הכנסות התובעת על סכום העולה על מאה מיליון שקל, אך בהתאם להסכמי טביב־רמון, זכאים הנתבעים לכל הכספים הללו (ועל כן עליהם לשאת גם בכל חובות המועדון)...

"מתחילת עונת המשחקים 2015/16 ועד היום הושקעו על ידי הבעלים הנוכחי, מר אמיר גרוס כבירי, כ־20 מיליון שקל, כאשר כ־50% מסכום זה הופנה עד כה להסדרת חובות עבר של המועדון והיתרה לצורך תפקודו השוטף. עד לסוף 2015/16 יושקעו עוד עשרה מיליון שקל על ידי כבירי, כאשר מתוכם חמישה מיליון לצורך צמצום חובות העבר והיתרה לתפעול שוטף... אשר על כן מתנהלת התובעת על פי תוכנית כלכלית מדודה, ותשלום של סכום פסק הדין לאלתר וללא הודעה מוקדמת יביא לקריסתה הכלכלית, לירידתן לטמיון של השקעותיה ולפגיעה בלתי הפיכה בה".

עורך דינו של אלי טביב: "השחקן הגיע בתקופה של מוני הראל (בתמונה), עזב בתקופה של הראל וכל ההליך שלו היה מול הראל"צילום: שרון בוקוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ