פרננדו היירו, היועץ של מירי רגב לענייני כדורגל ישראלי

פרננדו היירו אמנם היה שחקן גדול, הצליח מקצועית לאחר הפרישה וניחן בידע שיאפשר לו לקדם את הכדורגל בישראל, אך ספק אם יוכל לעשות זאת כיועץ לזמן מוגבל שמבקר פה פעמיים בחודש תמורת חצי מיליון יורו

עוזי דן
דור בלך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרננדו היירו
היירו. בישראל בונים על "המודל הספרדי", אבל מה שקרה שם לא התחיל ביום בהיר אחד ולא קשור רק לכדורגלצילום: רויטרס

בכדורגל הישראלי אוהבים שמות מפוצצים — בעצם, אולי בכל מדינה — ופרננדו היירו הוא בהחלט שם כזה. כל מי שראה כדורגל מסוף שנות ה־80' ועד ראשית המאה הנוכחית מכיר את היירו השחקן. הבלם הגדול, מטובי שחקני ההגנה של דורו; המנהיג של ריאל מדריד, שזכה בחמש אליפויות ובשלושה גביעי אירופה, שאת חלקם זכה להניף כקפטן; האיש בעל הבעיטות החופשיות האדירות ומשחק הראש הנפלא שהיה — כבלם — גדול מבקיעיה של נבחרת ספרד עד שראול חלף על פניו. פעמיים כבש נגד ישראל, ברמת גן ובסנטיאגו ברנבאו.

מי שאמור להגיע לארץ הוא כמובן לא השחקן היירו, אלא מי שהפך לדמות ניהולית לאחר פרישתו ב־2005. מעבר לכך, הוא יצטרך למצוא את הדרך לתרום על תקן של יועץ לוועדה לקידום הכדורגל הישראלי ולבנות עבורה מודל לשיפור הענף המקומי, דבר שהוא ככל הנראה קצת שונה מכל מה שעשה אפילו ב־11 השנים מאז תלה את הנעליים.

מדובר בוועדה בין משרדית בראשות מנכ"ל משרד התרבות והספורט ובהשתתפות נציגים ממשרדי הספורט, האוצר והחינוך, לצד ההתאחדות לכדורגל, מינהלת הליגה והטוטו. הכסף יגיע מתקציב משרד התרבות וספורט. תפקידו של היירו, אם ימונה, הוא לייעץ לוועדה על תוכנית אסטרטגית לקידום הכדורגל הישראלי לעשר השנים הבאות. תוכנית זו, מסבירים במשרד התרבות והספורט, כוללת מיפוי כשלים, בחינת הרכב הקבוצות והתשתיות, בחינת מודלים מוצלחים בעולם ובניית מנועים מחוללי שינוי וצמיחה בענף. התוכנית אמורה לשים דגש על נבחרות צעירות והכשרת ילדים ובני נוער. היירו ילווה את הוועדה באופן שוטף עד חמישה חודשים ולאחר מכן ילווה את ביצוע התוכנית מרחוק. שכרו טרם נקבע, אך ההערכות מדברות על קרוב לחצי מיליון יורו.

מה בעצם עשה היירו לאחר שעזב את בולטון, קבוצתו האחרונה, שבה שיחק עם טל בן חיים, קפטן נבחרת ישראל כיום? ב־2007 הוא מונה למנהל המקצועי של ההתאחדות הספרדית, שזה בעצם להיות אחראי על כל הנבחרות — מהנערים ועד הבוגרים — וגם לקבוע מדיניות. בארבע שנותיו, עד 2011, הפכה ספרד מפוטנציאל למעצמה, זוכה באליפות אירופה ובגביע העולם. כמובן שהנבחרת כבר היתה "אפויה". לכולם ברור שלא היירו הפך את ספרד למה שהיא, הוא פשוט היה שם בשנים שבהן נקצרו הפירות. זה לא אומר שתפקידו היה לשבת, לצפות וליהנות.

המיטב של היירו על הדשא

"היירו הוא אישיות. מינו אותו לא רק בזכות היותו שחקן עבר ודמות ששחקנים בכל הגילים מסתכלים עליה ורוצים ללמוד ממנה", אומר אלווארו דה לה רוסה, עיתונאי "אס". גם בתקופת היירו המשיכו נבחרות הגילים לפרוח ודורות של כדורגלנים המשיכו לצמוח. כשהיירו עזב ב־2011 זכתה הנבחרת הצעירה של ספרד באליפות אירופה לראשונה מאז שלהי שנות ה־90'. כעבור שנתיים שמרה על התואר בישראל. דווקא את הזכיות הללו אפשר לזקוף קצת יותר לזכותו.

את ההתאחדות עזב היירו לטובת מלאגה. גורם אחד לכך היה הכסף הגדול של הבעלים מוחמד אל תאני, שרצה לבנות בדרום ספרד אימפריה חדשה. חשובה לא פחות היתה העובדה שזו עיר הולדתו ושבנוער של מלאגה החל את הקריירה. עם מאמן מצוין בדמות מנואל פלגריני והכסף הקטארי, הוכיח המנהל המקצועי היירו את יכולתו להביא שחקנים. לצד העברות חופשיות כמו רוד ואן ניסטלרוי והשוער קרלוס קאמני, שכנע את איסקו הנער לחזור מוולנסיה לעיר הולדתו, קנה את סנטי קאסורלה, מרטין דמיצ'ליס, נאצ'ו מונריאל, ג'רמי טולאלן וחואקין. הקבוצה לתפארת שבנה סיימה רביעית, הדרוג הטוב בתולדותיה. אמנם באותה עונה הוא היה קרוב יותר מבחינת נקודות לקו האדום מאשר לברצלונה, השנייה, אבל זה היה הישג מצוין שהניב הגעה היסטורית לליגת האלופות.

למרות חוזה לארבע שנים, התפטר היירו בסיומה של העונה המוצלחת. מאוחר יותר הסביר שהרגיש לא בנוח ושהיו חילוקי דעות עם בעל הבית הקטארי. אל תאני שינה את סדרי העדיפויות הכספיים, והנזק נעשה: שחקנים לא קיבלו משכורות בזמן, ויאריאל ואוסאסונה התלוננו על אי תשלום דמי העברה. יחד עם מותו של חוסה קרלוס פרס, איש הדירקטוריון של מלאגה, בעל השפעה וחבר של היירו, החליט המנהל המקצועי לפרוש.

השרה מירי רגבצילום: אמיל סלמן

בקיץ 2014 חזר למקום עמו הוא מזוהה, ריאל מדריד, ומונה לעוזרו של המאמן קרלו אנצ'לוטי במקום זינאדין זידאן, שעבר להדריך את ריאל ב'. אנצ'לוטי היה מלא שבחים להיירו, אבל האיטלקי נזרק בקיץ האחרון ומחליפו רפא בניטס הביא אנשים משלו. היירו נשאר בחוץ. עכשיו קיבל את הקריאה מישראל.

בסך הכל, הצליח היירו במה שעשה, בטח בהתאחדות הספרדית, שעבודתו במסגרתה אמורה לשמש מודל לתפקיד הייעוץ שלו להתאחדות לכדורגל ולנבחרות ישראל. אבל יש בעיה. "המודל הספרדי", עליו מן הסתם אמור היירו להמליץ ולהתבסס ביצירת תוכנית עבודה, כולל שיטה זהה לכל נבחרות הגילים — גם באימונים, גם בצורת משחק — מינוי מאמנים מתאימים, מנג'ר מקצועי מעליהם, מאמני כושר גופני, סקאוטים ועוד. זה טוב ויפה, אבל ההצלחה הספרדית לא התחילה ביום בהיר אחד ואיננה קשורה רק בכדורגל. היא נוגעת באירוח האולימפיאדה לפני דור בברצלונה, בתוכנית אב רחבת היקף להשקיע בילדים ובנוער, בתוכניות ספורטיביות בכל רחבי המדינה בכל ענפי הספורט, בהשקעה עצומה במאמנים בכל הרמות והדרגות, בבניית אקדמיות.

זה שונה מאוד ממה שאמור לצאת מהוועדה החדשה, שתגבש המלצות שיובאו בפני שרת התרבות והספורט, מירי רגב. השרה, מצדה, תביא את המלצותיה לממשלה. הן אמורות להתבצע על ידי הגופים השותפים למהלך, ובראשם מינהל הספורט וההתאחדות לכדורגל. אמורות, שכן מדובר בהמלצות בלבד ואין דרך לאכוף את ביצוען. ניסיון של הממשלה לכפות זאת הרי יביא להרחקה מפיפ"א. עושה רושם שבין אם היירו יתגלה כיועץ מצוין ואיש מקצוע מהמעלה הראשונה, ובין אם יבוא כדי להעביר את הזמן, השפעתו ככל הנראה תהיה דומה.

איסקו במדי מלאגה. היירו בנה קבוצה לתפארת, שסיימה במקום הגבוה בתולדותיה בליגהצילום: אי־פי

איזי שרצקי, בעלי קרית שמונה, בטוח שכל העניין יתפוגג ושהמינוי לא ייצא אל הפועל. הוא כבר איים בהתפטרות מההתאחדות אם אכן ימונה היירו, משום שנבחר ללא ידיעתו ולמעשה ללא ידיעת מי מאנשי ההתאחדות, פרט ליו"ר עופר עיני. "בוא נראה שיבחרו בו ואז אתן תגובה בנושא", אמר, "ברור שהתאחדות חייבת לאשר מינוי שכזה, דבר שלדעתי לא יהיה. לא צריך את התפקיד, ובטח לא שרת הספורט אמורה להיות מעורבת. שיתנו כסף להתאחדות והם יחליטו. בינתיים אין להתאחדות כסף לנבחרות ילדים ונוער, ולכן לא הוקמו הנבחרות".

אם הממשלה רוצה שינוי, היא צריכה תוכנית ארוכת טווח לספורט הישראלי. אם רוצים לטפל בכדורגל בעזרת אנשי מקצוע מחו"ל — לכשעצמה יוזמה ברוכה — לא צריך "יועץ" שיבוא פעם בשבועיים. זה לא ממש רציני. היירו יכול להיות האיש שישנה את הכדורגל הישראלי, כמו שג'ורדי קרויף שינה את מכבי תל אביב, אם יקבל את המושכות לארבע־חמש שנים, יגור בישראל, יפשיל שרוולים, יביא צוות משלו ותיעשה עבודה עמוקה ורצינית. את זה לא עושים בארבעה־שישה חודשים עם שני ביקורים בחודש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ