דו"ח בלך

המטרה החדשה-ישנה של אוהדי בית"ר: ההתאחדות

סירובה של ההתאחדות לכדורגל להזיז את עונש הרדיוס של הקבוצה מהמשחק מול מכבי חיפה עורר את זעם האוהדים, ומעלה תהיות נוספות. וגם: כיצד הטוטו מושך בחוטים של גביע המדינה, והשינויים העתידיים שצפויים בגביע הטוטו

דור בלך
דור בלך
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אוהדי בית"ר
אוהדי בית"ר. בתלונה שהוגשה למשטרה מוזכר האיום "נשרוף את פתח תקווה ואז נגיע לשרוף גם אתכם"צילום: ניר קידר
דור בלך
דור בלך

השבוע האחרון לא היה שבוע קל עבור ההתאחדות לכדורגל. הוא הסתיים אתמול (חמישי) בתלונה למשטרה כנגד אוהדי בית"ר אנונימים - יותר ופחות - ששלחו איומים מפורשים לאנשי ההתאחדות השונים במגוון דרכים. תובע ההתאחדות ניר רשף קיבל צרור קללות ואיומים בלתי נגמר בוואטסאפ, היו"ר עופר עייני זכה דווקא להצפה במייל, וגם בטוקבקים השונים וברשתות החברתיות נרשמו אינספור איומים וקללות. בתלונה שהוגשה למשטרה מוזכר למשל האיום "נשרוף את פתח תקווה ואז נגיע לשרוף גם אתכם", כמו גם האיום המסורבל שההתאחדות תהיה "יצחק רבין 2".

מקור הזעם של אוהדי בית"ר הוא עונש הרדיוס שספגה הקבוצה, ובעיקר סירובה של ההתאחדות להזיז את מועד ריצוי העונש מהמשחק הקרוב מול מכבי חיפה למשחק הפחות אטרקטיבי מול הפועל עכו. בנוסף, אוהדי בית"ר - וכן אנשים בקבוצה עצמה - מרגישים כי הם מקבלים עונשים בקלות, בעוד אצל קבוצות אחרות נוקטים בגישה סלחנית יותר. כך, לדוגמא, זעמו במועדון על כך שהפועל תל אביב נקנסה ב-15,000 שקל בלבד על קריאות "שואה למכבי", שנרשמו בסיום הדרבי. "כנראה שבבית"ר שוכחים שאצל הפועל זו עבירה ראשונה בנושא השנה", מסביר גורם בהתאחדות, "בעוד אצלם רק לפני שבועיים נמנענו מלהפעיל את העונש על תנאי שהיה תלוי נגדם מהעבירה הקודמת השנה".

אלא שלא רק בבית"ר זועמים. ישנה תחושה כללית בקרב הקהל והקבוצות שעונשי הרדיוס הם לא רלוונטים, שהיד על ההדק קלה מדי, וגם שההתאחדות מחבבת מאוד את הקנסות שמעשירים את קופתה. "זה פשוט מגוחך", מסבירים בהתאחדות, "קח לדוגמה את המשחק של בית"ר מול חיפה. במקום שימכרו שם 22 אלף כרטיסים, ימכרו 10,000 בלבד. ההתאחדות מרוויחה 10% מכל כרטיס שנמכר. איזה אינטרס יש לנו פה? אנחנו יורים לעצמנו ברגל".

באשר לעונשי הרדיוס, חשוב לזכור כי דייני ההתאחדות הם אמנם אלה שמקבלים את ההחלטות על העונש, אך הם עושים זאת מכוח חוקת ההתאחדות - אותה קובעים נציגי הקבוצות בהתאחדות. רק לפני פחות משנתיים שוכתבה החוקה בנושא העונשים אותם ניתן להטיל. אם בקבוצות תמימי דעים לגבי העובדה שהרדיוס הוא עונש לא מידתי ולא ספורטיבי, שחוטא למטרתו, מדוע הם פשוט לא הורידו אותו? באותו שכתוב, אגב, הצטרף עונש רדיוס חדש שלא היה קיים קודם לכן – אפשרות להעניש קבוצה באופן כזה שרק אוהדי הקבוצה היריבה רשאים להגיע למשחק. עד כה, הדיינים נמנעו מלהטיל את העונש הזה, ככל הנראה בעיקר בשל הסיבוך הלוגיסטי שטמון בו.

גביע המדינה
גביע המדינה. פיצול רבעי הגמר הגיע כדי לפצות את הטוטוצילום: שרון בוקוב

טענה נוספת שעולה כנגד ההתאחדות קשורה בענישה הקולקטיבית אל מול התפרעותם של בודדים בלבד. זו טענה נכונה וחשובה, אלא שבהתאחדות לא מקבלים אותה. "אם בעבר הטענה היתה רלוונטית, כיום כל הקבוצות מתהדרות באמצעי זיהוי מתוחכמים במגרשים, הם מאתרים את האוהדים המתפרעים, לפעמים אפילו שוללים להם את המינוי וחושבים שזהו זה. אם אתם כבר יודעים מי זה, תגישו תלונה כנגדו". כשזה יקרה, מבטיחים, ההתחשבות תהיה גדולה בהרבה, ויכירו באמת בכך שמדובר בגורם יחיד שפוגע בכלל, ושהקבוצה עושה הכל כדי לעצור זאת.

אבל לא רק ענייני הענישה עלו השבוע על הפרק. גם עניין רבעי הגמר המפוצלים עלה שוב. הטענה היא כי מדובר בעניין שמונע מקבוצות קטנות להפתיע, מה שמעקר את קסם הגביע. השיטה עוזרת לקבוצות הגדולות למקסם את הסיכויים להגיע לחצי הגמר, מה שאומר שההתאחדות תגזור קופון בדמות מכירת כרטיסים ורייטינג גבוה. סטטיסטית הטענה נכונה – הגדלת כמות המשחקים מפחיתה אנומליות ומעניקה יתרון לקבוצות החזקות. בפועל, ראינו בשנה שעברה את עפולה ואחי נצרת מגיעות לחצי הגמר.

פיצול רבע הגמר לשני משחקים הוא תולדה של הסכם השיווק עם הטוטו בשנה שעברה. ההסכם היה על סף פיצוץ, והכדורגל הישראלי עמד לאבד את התומך הכי גדול שלו - מה שהיה אומר הפחתת התמיכה בקבוצות במיליוני שקלים. דחיית הליגה עקב המלחמה בקיץ גרמה לטוטו הפסדים, וכדי לפצותו החליטו לפצל את רבעי הגמר ולהוסיף עוד ארבעה משחקים עם חשיפה רבה בפול ההימורים.

הטוטו הוא גורם מכריע בכדורגל הישראלי. התמיכה הגדולה שלו – 80 מיליון שקל בשנה – לא נובעת רק מאהבת הספורט. את זה הוא עושה, מכורח חוק ההימורים, בתמיכות שהוא מעניק לכלל ענפי הספורט. במסגרת הסכם השיווק הוא מקבל את הכוח החשוב ביותר עבורו – לקבוע את מועדי המשחקים. ואכן זה משתלם לו: מאז הסכם השיווק שפיצל את ליגת העל לשלושה ימים ואת הליגה הלאומית ליומיים (ולעיתים גם כן שלושה), רווחיו מהימורי הספורט שילשו את עצמם. זה פשוט: יותר אנשים נכנסים להמר יותר פעמים כשהמשחקים מפוצלים, ועיקר ההימורים מגיע מהכדורגל הישראלי, בו רוב העם מרגיש שהוא מבין ויודע לצפות את התוצאות. אם בעבר היה רק את הטוטו 16 בשבת, ובהמשך הווינר - ששיאו היה בעיקר בשבתות ובימי ליגת האלופות - כיום לטוטו יש מוקדי עניין להימורים כמעט בכל יום של השבוע במרבית שלבי העונה. בשבת, ראשון ושני ליגת העל והלאומית בכדורגל וכדורסל, בשלישי ורביעי ליגת האלופות, בחמישי היורוליג, ובשישי הליגה הלאומית.

בהתאחדות דווקא מרוצים מהפורמט. נכון לעכשיו, אין כוונה להציע לבטלו בהסכם השיווק החדש שייחתם בסוף השנה. נכון, מדובר ביציר כלאיים מוזר – רק בשלב רבע הגמר ישנו משחק כפול. אבל גם במדינות אחרות בעולם זה כך, מסבירים בהתאחדות. באיטליה בחצי הגמר, באנגליה יש משחקים חוזרים, וכן הלאה. מדוע זה לא מתחיל לפני? לוגיסטית מדובר בבעיה: מפעל הגביע נפתח בתחילת העונה בליגות הנמוכות. מדוע זה לא ממשיך לחצי הגמר? אין סיבה מוחשית, ואין מניעה כי זה יקרה כבר בעונה הבאה, אם כי עדיין לא החלו בחשיבה סדורה בנושא.

גביע הטוטו
זוכי גביע הטוטו העונה. בעונה הבאה הגמר ייערך כנראה קרוב לחגי תשריצילום: שרון בוקוב

שינוי נוסף שצפוי להתרחש השנה הוא פיצול חצי הגמר ליומיים. חצי הגמר יתקיים בחיפה, ואם לא יהיו הפתעות המשחק הראשון יהיה ב-19.4 והשני ב-20.4. ההתאחדות כבר סיכמה הכל מול מינהלת הספורט של עיריית חיפה על שכירת האיצטדיון ליומיים, אם כי החוזה עדיין לא נחתם סופית. אם אכן יעלו הפועל באר שבע, מכבי תל אביב, מכבי חיפה ובני סכנין, כפי שנראה נכון לעכשיו, המשחקים ישוחקו יום אחרי יום ולא תהיה הצגה כפולה. בהתאחדות שמעו מגורמים רבים כי מדובר במסורת ארוכת שנים, אך הם מסבירים כי מדובר בהמצאה ישראלית בלבד, וכי "אין צורך לפחד מהקידמה". ויתור על ההצגה הכפולה יניב לכל קבוצה יותר כרטיסים לאוהדיה, ויחסוך את כאב הראש שבפיצול האיצטדיון לארבעה מחנות אוהדים, תוך התחשבות בזוויות ראייה וכמויות, כאב ראש שבסופו אף קהל אינו מרוצה. ההתאחדות, מצידה, תכפיל את ההכנסות אם תמלא את האיצטדיון בחיפה פעמיים במקום פעם אחת.

שינויים נוספים, הפעם דווקא עקב דרישות הקהל, מגיעים מכיוון מינהלת הליגה, שאחראית על גביע הטוטו ואלוף האלופים. גם משחק אלוף האלופים הוחזר במסגרת הסכם השיווק עם הטוטו, במטרה לייצר עוד מוקד הימור לפני פתיחת הליגות, התקופה החלשה ביותר בהימורי הספורט. אלא שהעונה נגררה מכבי תל אביב ל-120 דקות ובסיומן פנדלים, שלושה ימים לפני משחק במוקדמות ליגת האלופות, והתלוננה כי זה פוגע בסיכוי שלה להעפיל למפעל ובעקיפין פוגע בסיכוייה להגדיל את הכנסותיה. לכן החל מהעונה הבאה, משחק אלוף האלופים לא יכלול הארכה במקרה של שוויון, אלא יגיע ישר לדו קרב בעיטות עונשין.

השינויים בגביע הטוטו עדיין לא הוחלטו. כמובן שזה יקרה בשיתוף פעולה עם הטוטו, שרוצה להעניק למפעל יותר יוקרה. הטוטו דורש כבש שנים להעניק לזוכה כרטיס לאירופה, אלא שבאופ"א מסרבים. במינהלת עוד לא שרטטו בדיוק את מבנה ההצעה שלהם למפעל, אך כבר עכשיו ברור כי הוא לא ייגרר עד לפברואר, וכי רוב רובו יתקיים לפני תחילת הליגה - תקופה בה המשחקים מושכים קהל רב יחסית שמעוניין לראות את קבוצתו לאחר הפגרה. כנראה שהמפעל לא יסתיים לפני פתיחת הליגה, עקב בעיות שיבוץ משחקים, אבל ההנחה היא שהגמר יהיה קרוב מאוד לחגי תשרי, ולא ייגרר עד פורים, כפי שקורה כיום. ייתכנו שינויים נוספים בפורמט, שיהפכו אותו למעניין יותר – טורניר נוק-אאוט, טורניר עם בונוס על שערים וכן הלאה, אך זה עדיין בשלבים ראשונים, וחשוב לזכור כי גם הטוטו צריך לאשר את המתווה המוצע.

האם ניתן לשפר את חוויית האהדה לכדורגל הישראלי מצד ההתאחדות והמינהלת? כן. האם ניתן להתחשב יותר בקבוצות? ייתכן. בכל מקרה, נראה כי בניגוד לעבר, הרצון קיים, גם אם זה ייקח קצת זמן או יגרור כמה וכמה טעויות בדרך.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ