האיומים הוסרו: בית"ר ירושלים תופיע למשחק הרדיוס מחר כמתוכנן

לאחר שבית המשפט דחה את עתירת בית"ר למנוע את קיום ההתמודדות מול מכבי חיפה באיצטדיון המושבה, הודיעה משטרת ישראל כי תשא באחריות המלאה לאבטחת האירוע. מינהלת הליגה: בית הדין יונחה להימנע מעונשי רדיוס בעתיד

דור בלך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוהדי בית"ר ירושלים
אוהדי בית"ר. 350 שוטרים ידאגו לשלומם

יותר מגול של ערן זהבי, יותר מאליפות של פריז סן ז'רמן העונה, קיום המשחק מחר (שני) בין בית"ר ירושלים למכבי חיפה באיצטדיון המושבה היה ידוע מראש ולא הפתיע איש. הדרמה מסביב היוותה בעיקר טיפוס על עץ גבוה מדי מצד אלי טביב ויעקב שחר, שהצטרף אליו, וחיפוש סולם שיעזור להם לרדת ממנו. "לא הכסף הוא שאמור להנחות", הודיעה בית"ר על החלטתה לא להופיע למשחק, ובצורה פרוידאנית אולי רמזה על המניע למהומה.

בית"ר לא נכנסה למלחמה עקב עונש הרדיוס עצמו. זה אמנם התגלגל לשם והביא לדיון נרחב בסוגיה, אבל במועדון בכלל מחו על כך שלא איפשרו להם לדחות את ריצוי העונש למשחק מול הפועל עכו. ההבדל הוא בכמות הקהל הפוטנציאלי. מול עכו לא יגיעו מעל לרבבת צופים. למשחק נגד מכבי חיפה ניתן למכור גם למעלה מ־20 אלף כרטיסים.

בבית"ר טוענים כמובן שלא היה זה הכסף, אלא החשש לאסון עקב דוחק של כ־20 אלף איש שמגיעים לאיצטדיון המכיל 12 אלף מקומות בניסיון לרכוש כרטיס. זה היה חשש סביר והוגן, אלמלא הודיעה המשטרה כי תוכל לאבטח את האירוע ללא בעיות, אך שתזדקק ל־350 שוטרים — מספר שמשמעותו עלות נוספת לבית"ר, דווקא במקום בו נמכרים כזכור אלפי כרטיסים פחות.

במוצאי שבת עבר הקרב לשדה הווטסאפ, בו החליפו דובר בית"ר ודובר המינהלת הודעות רשמיות. במינהלת שמרו על איפוק וממלכתיות, בבית"ר תקפו בכל הכוח והכחישו את טענת המינהלת כי הקבוצה הסכימה לארח במושבה כבר ביום רביעי. משם עבר הדיון לבית המשפט המחוזי בלוד, ממנו ביקשה היום בצהריים בית"ר צו מניעה לקיום המשחק, אלא שהשופט יעקב שפסר החזיר אותה כלעומת שבאה. "אני מתקשה לקבל את דבר המבקשת, וגם אם נכונה הטענה לא אוכל לתת יד לכניעה לטענות אלו ולאיומים ממעשי האוהדים הנסערים", פסק, "לצורך כך קיימת משטרה, אשר קבעה את התנאים לקיום המשחק". השופט גם הטיל ספק בתום הלב של המהלך, לאחר שבית"ר טענה כי היא מוכנה אפילו לארח באיצטדיון בחיפה, דבר שאינו אפשרי על פי חוקת ההתאחדות.

ישיבת מינהלת הליגה, היוםצילום: מינהלת הליגה

בבית"ר לא אמרו נואש, והודיעו כי למרות שגם מערכת המשפט האזרחית לא מסכימה איתם, הם ממשיכים בשלהם. מרכז הדיון עבר למשרדי מינהלת הליגה ברמת גן, שם התכנסו נציגי קבוצות שתי הליגות הבכירות כדי לדון במצב החירום וכדי לשכנע את טביב ושחר לחזור בהם מהחלטתם לא להופיע למשחק. בסיום הדיון הוחלט כי המשחק, למרבה ההפתעה, יתקיים כסדרו, אך יתקיים דיון לגבי המשך עונשי הרדיוס בישראל וכי בחודש הקרוב יונחה בית הדין להימנע מעונשים כאלה. במקביל, המשטרה לקחה על עצמה את ניהול האירוע, הווה אומר את עלויות האבטחה. אמנם אין הכסף מנחה את בית"ר, אך ניקוי עלויות האבטחה כנראה הרגיע מאוד את מצפונם לגבי הסכנה לאירוע רב נפגעים מחוץ לאיצטדיון.

הדיון הדחוף שדורשים בעלי הקבוצות בהתאחדות הוא ראוי וחשוב, אך קצת תמוה שהם יוצאים נגד החלטה שהם עצמם מאשררים שנה אחר שנה. דייני ההתאחדות הם אמנם אלה שמקבלים את ההחלטות על העונש, אך עושים זאת מכוח חוקת ההתאחדות — אותה קובעים נציגי הקבוצות בהתאחדות. רק לפני פחות משנתיים שוכתבה החוקה בנושא העונשים אותם ניתן להטיל. אם בקבוצות תמימי דעים לגבי העובדה שהרדיוס הוא עונש לא מידתי ולא ספורטיבי, שחוטא למטרתו, מדוע הם פשוט לא ביטלו אותו? באותו שכתוב, אגב, הצטרף עונש רדיוס חדש — אפשרות להעניש קבוצה כך שרק אוהדי היריבה רשאים להגיע. עד כה נמנעו הדיינים מהטלת העונש הזה, ככל הנראה בעיקר בשל הסיבוך הלוגיסטי שטמון בו.

בהתאחדות צפויים כמובן להסכים לרצון נציגי הקבוצות, וכנראה יואילו גם לבצע שינוי תקנוני שלא מן המניין. אלא שהם ידרשו משהו בתמורה. הקבוצות טוענות כי עונש הרדיוס הוא קולקטיבי וניתן בגין התפרעותם של בודדים בלבד. זו טענה נכונה וחשובה, אלא שבהתאחדות לא מקבלים אותה. "אם בעבר הטענה היתה רלוונטית, כיום כל הקבוצות מתהדרות באמצעי זיהוי מתוחכמים במגרשים", מסבירים בהתאחדות, "הם מאתרים את האוהדים המתפרעים, לפעמים אפילו שוללים להם את המינוי וחושבים שזהו זה. אם אתם כבר יודעים מי זה, תגישו תלונה כנגדו". כשזה יקרה, מבטיחים, ההתחשבות תהיה גדולה בהרבה. אז באמת יכירו בכך שמדובר בגורם יחיד שפוגע בכלל ושהקבוצה עושה הכל כדי לעצור זאת. אגב, כדי לשמש דוגמה, בהתאחדות הגישו תלונה במשטרה בשבוע שעבר כנגד אוהדי בית"ר שאיימו על אנשיהם במדיות השונות.

צילום: צילום מסך

ממש דקות לאחר מכן, במשחק רדיוס של מכבי נתניה בפתח תקוה, הודלקה אבוקה ביציעי מכבי תל אביב, שבטח נשמה לרווחה והודתה לטביב שמנע ממנה רדיוס. במכבי חיפה חוגגים גם כן, היות שהיום אמור להתקיים דיון לגבי ערעורם על עונש רדיוס שספגו בעצמם. כמובן שבבית"ר, שתתייצב למשחק על אף הכרזותיה החוזרות ונשנות כי לא תופיע בשום מצב אם הוא יתקיים בפתח תקוה, חגגו יותר מכל. בהודעה בווטסאפ שיבח דובר המועדון: "למרות מה שנמסר בכמה מקומות, מדובר בהישג אדיר של אלי טביב לטובת הכדורגל הישראלי בכלל ולטובת המועדון בפרט".

ובסופו של יום, כנראה שמעז יצא מתוק. עונשי הרדיוס הם באמת לא הוגנים ולא הגיוניים. כמה חבל שהיה צורך בפארסה המביכה הזו כדי שבעלי הקבוצות יזכרו כי ביטולם תלוי בהם ולא באף אחד אחר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ