ג'ק מנסל, לשעבר מאמן נבחרת ישראל בכדורגל, מת בגיל 88

ג'ק מנסל, המאמן האנגלי שעמד על הקווים בניצחון 1-4 על פורטוגל במסגרת מוקדמות מונדיאל 1982, ייזכר כאיש שאחראי לאחת הנבחרות המלהיבות בתולדות ישראל

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ק מנסל בתקופתו כמאמן נבחרת ישראל
מנסל בתקופתו כמאמן נבחרת ישראל. הנבחרת האיכותית ביותר היתה שלוצילום: אריה קנפר

את ההישגים הגדולים ביותר שלו נחל הכדורגל הישראלי כשעוד היה חלק מיבשת אסיה. באירופה הראה גיולה מאנדי האגדי בשנות ה-50' שישראל יכולה לשחק כדורגל ושלמה שרף התקרב להעפלה, אבל הנבחרת האיכותית ביותר היתה זו של ג'ק מנסל בתחילת שנות ה-80'. היום (שלישי) מת בגיל 88.

ישראל חזרה לשחק בבית האירופי במוקדמות המונדיאל אחרי הפסקה של 16 שנה ובעקבות החרם מאסיה. בבית עם סקוטנלד של קני דאלגליש (אז עולה קבועה למונדיאל), צפון אירלנד, שוודיה ופורטוגל החזקות, הראתה נבחרת ישראל — בייחוד במשחקי הבית — יכולת נהדרת. רק חוסר מזל (שער פסול של חיים בר, משקוף של ג'ימי טורק מול פט ג'נינגס, הפסקת חשמל ברמת גן) מנעו תוצאות טובות עוד יותר, אבל גם כך התיקו נגד צפון אירלנד ושוודיה והניצחון 4־1 על פורטוגל (כשבני טבק כובש שלושער) היו הישגים גדולים שהגיעו הודות לכדורגל נהדר.

מנסל, אנגלי עלום שם שמונה כיורשו של עמנואל שפר, היה אחראי לכך, אבל אם יש דבר שלא באמת השתנה בכדורגל הישראלי זה היחס לזרים, בייחוד מאמנים. למרות שהנבחרת שיחקה נהדר הוא זכה לביקורות גדולות בעיתונות. למרות שהאוהדים נהנו מהמשחקים, היו לחלקם טענות (טבק וגדעון דמתי בהרכב? איפה עודד מכנס, מלך השערים של הליגה?).

כשחקן היה מנסל בלם בקרדיף, ברייטון ופורטסמות' בשנות ה-50'. כמאמן הדריך את שפילד וונסדיי ורדינג, אך עבד בעיקר מחוץ לאנגליה, כולל בגלאטסראי ונבחרת בחריין. הוא היה ג'נטלמן אנגלי טיפוסי, ולמרות קריירה בחו"ל, כולל במפרץ הפרסי, לא היה ערוך לגמרי להתמודד עם המנטליות הישראלית. מאוחר יותר נכשל כמאמן מכבי חיפה, כשבין היתר לא השכיל לזהות את הכישרון של רוני רוזנטל וסרב לשתפו במשחקים. ההנהלה התערבה, ומנסל אמר כי רוזנטל ישותף במשחקים אבל אין לו ספק שלא יכבוש. לאחר שרוזנטל הבקיע כבר בדקה השישית של משחקו הראשון, התפטר מנסל ושב לאנגליה. כמו מאמנים זרים אחרים, ברמת הנבחרת או הקבוצות, הוא אכל בישראל לא מעט קש. כמו מאמנים זרים אחרים שהיו פה (ריצארד מולר נילסן המנוח, למשל) הוא ייזכר לטובה רק בדיעבד. אני רואה את נבחרת ישראל כבר 45 שנים, והטובה ביותר לטעמי היתה זאת של מנסל.

ג'ק מנסל ב-1961. ייזכר לטובה רק בדיעבדצילום: Wim van Rossem / Anefo

"ההתאחדות מביעה צער רב על מותו של ג׳ק מנסל, מאמן הנבחרת הבוגרת בעברו", נמסר מההתאחדות לכדורגל, "מנסל, ג׳נטלמן בכל רמ"ח אבריו, עשה כמיטב יכולתו לטובת הנבחרת והכדורגל הישראלי ועל כך נתונה תודתנו לו, אז, היום ולעולם".


‎נבחרת ישראל תעלה למשחק הידידות מחר מול קרואטיה עם סרטים שחורים על חולצות השחקנים והצוות, לזכרו של מנסל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ