בית"ר ירושלים החליטה להחרים את "הארץ", ואנו לא מתכוונים לשתוק על כך

בבית"ר ירושלים לא מרוצים מהדרך בה אנו מסקרים את הקבוצה, וסרבו להכניס את כתב "הארץ" ליציע העיתונאים באיצטדיון טדי במשחק מול באר שבע ביום שני. אנו עומדים על זכותנו לסקר את המועדון בדרך בה נראה לנכון, ונפעל בכל דרך אפשרית על מנת להסיר את הסנקציה הנלוזה הזאת

אייל גיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוהדי בית"ר ירושלים
אייל גיל

בבית"ר ירושלים לא חיבבו את סדרת הכתבות שפרסמנו בקיץ תחת הכותרת "עד שישחק ערבי בבית"ר", בה בחנו משלל זוויות את הסיבות וההשלכות לכך שמעולם לא הוחתם שחקן ערבי־ישראלי בקבוצה. גם לא אהבו את הכיתוב שמלווה מאז את סיקור בית"ר ירושלים באתר זה, שמציין כי "מעולם לא שיחק בשורותיה שחקן ערבי" - מעין תזכורת קבועה לכך שאין להתייחס אליה כעוד קבוצת כדורגל רגילה.

לפני שלושה שבועות, כאשר צילום של השורה הזאת בעיתון החל לעורר הדים ברשתות החברתיות, החליטו בבית"ר שנמאס להם והודיעו כי בעקבות חוסר שביעות רצונם מהדרך בה הקבוצה מסוקרת ב"הארץ", הם מטילים עלינו שלל סנקציות: חוסר שיתוף פעולה של המועדון עם המערכת, הוצאת כתב "הארץ" דור בלך מקבוצת ההודעות הרשמיות בווטסאפ ואי הכנסת כתבי "הארץ" ליציע העיתונות של איצטדיון טדי במשחקי הבית. לטענת דובר הקבוצה, אושרי דודאי, עיתון "הארץ" יכול מעתה לרכוש כרטיסים ליציעים "הרגילים".

ואכן, כמה שעות לפני המשחק שלשום (שני) מול הפועל באר שבע, הודיע דודאי לכתב "הארץ": "קנה כרטיס, שב ביציע כמו אלו שרכשו ולא יהיו בעיות... אל תמשיך להטריד אותי היום, אני עסוק". את סיקור המשחק נאלצנו להעביר לקוראינו דרך צפייה במסך הטלוויזיה.

ההדרה המכוונת של כתבי "הארץ" מאיצטדיון טדי כדרך להעניש את המערכת על אופן הסיקור שלה אינה מקובלת בחברה דמוקרטית, שאמורה לדגול בחופש עיתונות ובמגוון דעות. קבוצת כדורגל לא יכולה להחליט מי יסקר אותה ומי לא, ולא יכולה לקבוע מה ייכתב עליה.

ההתכתבות בין כתב "הארץ" דור בלך לדובר בית"ר ירושלים, אושרי דודאיצילום: צילום מסך

בית"ר ירושלים הוא אמנם מועדון בבעלות פרטית, אך הוא מקבל כספים מהקופה הציבורית - הרשות המקומית, הטוטו ורשות השידור. כמו כן, משחקי הבית של בית"ר נערכים באיצטדיון בבעלותה של עיריית ירושלים. על כן - וכפי שכבר פסק בית המשפט המחוזי בשנת 1999 - קבוצת כדורגל היא גוף דו־מהותי בעל חשיבות ציבורית, ולכן חובה עליה לנהוג בשוויון וללא אפליה פסולה ולאפשר לכל כלי תקשורת לסקר אותה באופן שווה. אסור לה לבצע סלקציה ולקבוע מי ייכנס ומי לא ייכנס בשעריה.

נראה כי בית"ר נישאת על גבי הרוחות הרעות שנושבות בישראל בחודשים האחרונים. השתקת ארגוני זכויות אדם, סתימת פיות והדרת הדיון הדמוקרטי מתפשטות כאש בשדה קוצים. גם ההצלחה המקצועית של בית"ר העונה כנראה מסנוורת את מקבלי ההחלטות בה. בין כל המחמאות על צורת המשחק המרשימה, הניצחונות היפים, המיקום המפתיע, ההצלחה של הצוות המקצועי ו"גאונותו" של אלי טביב בניהול ובבחירת השחקנים, כנראה שהתזכורת התמידית של "הארץ" על הכתם הגזעני המחריד שרובץ על הקבוצה לא מסתדר להם. אגב, כתב "הארץ" אולי לא היה שלשום בטדי, אך קריאות כגון "התקשורת זונה" ובעד שחרור החייל מחברון שירה במחבל הפצוע דווקא היו שם בהמוניהן.

אתמול הגיש "הארץ" תלונה רשמית על נעילת יציע העיתונות בטדי בפני עיתונאיו למינהלת הליגה ולהתאחדות לכדורגל, אך כשם שלא השכילו לטפל במדיניות החתמת השחקנים הגזענית במועדון, כך נראה שאין ביכולתן להציב קו אדום לבית"ר ירושלים גם במקרה זה. אם בית"ר לא תחזור בה מן הסנקציה הנלוזה הזאת, שכאמור נבחנה בעבר בבית המשפט ונאסרה בצורה חדה וברורה, יפנה "הארץ" לבקש צו מניעה לקראת משחק הבית הבא שלה.

אנו עומדים על זכותנו לסקר את המועדון ואת הכדורגל הישראלי בדרך בה אנו רואים לנכון. אף אדם או גוף לא יגרמו לנו להפסיק לכתוב על בית"ר ירושלים, אך בד בבד נמשיך להזכיר כי בשורותיה מעולם לא שיחק שחקן ערבי. מבחינתנו, זאת אמירה חשובה בהרבה מכל פרשנות או סיקור מקצועי. אפליה וגזענות הן חתירה נגד המהות העמוקה ביותר של הספורט. עד מתי נמשיך כך? התשובה ברורה: עד שישחק ערבי בבית"ר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ