מי יהיה מאמן נבחרת ישראל הבא: מובטל, מנהל בליגה השלישית או עובד התאחדות?

אלישע לוי, רן בן שמעון, ניר קלינגר, אלי אוחנה וגיא לוזון יבואו וייצאו היום ממשרדי ההתאחדות לכדורגל. בתום סבב שיחות, אחד מהם ייבחר למאמן הלאומי

דור בלך
דור בלך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המאמן גיא לוזון מפריח נשיקה
גיא לוזון, היום. ייחוסו המשפחתי עשוי להשפיעצילום: ניר קידר

הבוקר תתכנס ועדת האיתור של ההתאחדות לכדורגל, שתפקידה להמליץ על המאמן הבא של הנבחרת, ותפגוש את חמשת המועמדים. תחילה, יתכנסו חמשת חברי ועדת האיתור וידונו על אישור עקרוני למינויו של פרננדו היירו לתפקיד היועץ המיוחד של ההתאחדות; אתמול אחר הצהריים (שני) כבר אישר משרד המשפטים את העובדה שההתאחדות תקבל ממשרד הספורט מימון לתפקידו של היירו ללא מכרז, וכעת הדרך לביצוע המהלך סלולה. חצי שעה לאחר מכן, יתפנו למלאכה שהעניקה לוועדה את שמה.

המועמד הראשון שיגיע, ככל הנראה אלישע לוי, יקבל 40 דקות כדי להרשים את הצוות. גיא לוזון צפוי לסיים את היום, וגורמים שונים כבר הספיקו לטעון כי זה מעניק לו יתרון. בין לבין יגיעו גם רן בן שמעון, ניר קלינגר ואלי אוחנה. כל אחד מהמועמדים אמור להציג את ה"אני מאמין" שלו, תוכנית העבודה והיעדים שהוא מציב לעצמו ולנבחרת. המטרה ברורה: לשכנע את הוועדה כי הוא המועמד המתאים ביותר. "מדובר בראיון עבודה לכל דבר", מסבירים בהתאחדות, אך המתכונת דומה יותר למכרז אליו ניגשות חברות. רוב המועמדים הכינו מבעוד מועד מצגת, התאמנו על נאום ואפילו ערכו חזרות על שאלות אפשריות.

אלישע לוי. המועמד החביב על עופר עיניצילום: ניר קידר

ההערכה בוועדת האיתור היא כי לא תצא כבר היום המלצה על המאמן הבא של הנבחרת. הוועדה צריכה להחליט על מועמד אחד, ונראה כי היא לא תגיע להסכמה פה אחד — וחבריה ירצו לקחת זמן נוסף כדי להגיע להכרעה בין שניים־שלושה מועמדים סופיים.

חברי הוועדה הם יו"ר ההתאחדות, עופר עיני, ממלא מקומו תמיר גילת, יו"ר בני יהודה משה דמאיו, צביקה רוזן וחיים רביבו. המועמד החביב על עיני הוא אלישע לוי, שכרגע גם נראה המועמד המוביל. דמאיו, האחראי על הנוער, בעד לוזון או אוחנה; רוזן תומך אף הוא בלוזון ורביבו מעדיף את לוי. האקס פקטור, למעשה, הוא גילת. שוער העבר פחות מתעסק בפוליטיקה בעולם הכדורגל ופחות מושפע מלחצים. העו"ד המצליח נחשב לעוף מוזר בהתאחדות — בין היתר הוא עוסק באדיקות במדיטציה ובבודהיזם חילוני.

רן בן שמעון במשרדי ההתאחדות. בעתיד אולי יישבו גם אנשי מקצוע בוועדהצילום: ניר קידר

"בעבר עשיתי דברים בשביל מה שיגידו ולפי מה שצריך, כי האגו היה מרכזי בחיים שלי", סיפר בעבר ל"גלובס", "היום אני לא עושה את זה יותר. הנוכחות של האגו בחיי הרבה פחות משמעותית, ואני מקווה שתלך ותיעלם עם הזמן בעקבות התרגול שלי. אני מקשיב לגוף שלי ורואה מה היכולות שלי באותו יום. הדברים שהכי מדברים אלי הם דברים פשוטים. אני לא חייב יותר כלום לאף אחד. אני קם בבוקר, יושב על המיטה, עושה 10 או 20 דקות מדיטציה ומתקדם הלאה".

בכל מקרה, נראה שהפור ייפול בין לוזון ללוי, כשלבסוף נראה כי האחרון ייבחר — בעיקר בשל הייחוס של לוזון. בוועדה מספרים כי פרט לדמאיו ורוזן, הקוראים להתעלם משם משפחתו של לוזון, היתר מרגישים כי מינוי שלו יגרור ביקורת ציבורית ואנטיגוניזם כללי.

ניר קלינגר. האם יתקדם מליגה א' לנבחרת ישראלצילום: ניר קידר

הוועדה היא אמנם זו שבפועל תחליט על המאמן — החלטתה תובא בפני הנהלת ההתאחדות לכדורגל, שצפויה לאשר את ההחלטה — אך קשה להבין את החלק של האיתור בשמה. מבין חמשת המועמדים שלושה מובטלים, אחד מנהל בליגה השלישית ואחד נוסף עובד בהתאחדות. לוי הוא המועמד המוביל בעיקר בשל העובדה שהוא עבד בשנה האחרונה במשרה מלאה במועמדותו לנבחרת. נראה כי האיתור הסתכם במי שזמין ורוצה בתפקיד, מבלי שיתעורר קושי כלשהו במינוי שלו. כינוס ועדת האיתור הגיע בעקבות מסקנות מדו"חות ביקורת קודמים, שקבעו כי אין זה הגיוני שיו"ר ההתאחדות יהיה זה שיחליט לבדו על זהות מאמן הנבחרת. חבל שהוועדה שמונתה לא משנה את התמונה, ונראית בעיקר כמו התכנסות שמתרחשת רק כדי לצאת ידי חובה.

אין זו הוועדה היחידה בהתאחדות שמתנהלת בצורה הזו. לפני כשנה וחצי, ועדת האיתור להרכבת הנבחרת הצעירה — בניצוחם של עופר פביאן ואריק בנאדו — זימנה כ־50 שחקנים משנתון 94' ליומיים של מבחנים, מתוכם היו צריכים לבחור 25 שירכיבו את סגל הבסיס של הנבחרת. המבחנים נפרשו על פני יומיים, במהלכם הורכבו ארבע נבחרות — לאו דווקא עם מספר שחקנים שווה.

אלי אוחנה. כל אחד מהמועמדים יציג את ה"אני מאמין" שלו, תוכנית העבודה והיעדים העתידייםצילום: שרון בוקוב

כל נבחרת שיחקה מחצית נגד יריבת אימון: ביום הראשון נצרת עילית, בשני שמשון תל אביב. חלק מהשחקנים שיחק בשתי מחציות, חלק באחת. כל חברי ועדת האיתור ישבו על ספסל הנבחרת, אף לא אחד נשלח לצפות במשחק מהיציע כדי לקבל זווית שונה והמשחקים לא צולמו. בסיום המבחנים הקצרים הוחלט — איך לא — לזמן את השחקנים מהקבוצות הגדולות וכאלה שכבר רשמו הופעות בנבחרות הצעירות יותר. האם לא היו שחקנים אחרים שהרשימו יותר? ייתכן. אך סביר יותר להניח כי היה פשוט יותר לבחור את המתבקשים, את המובנים מאליהם.

אולי היועץ החדש היירו יהיה זה שימליץ כי בוועדה הבאה יישבו גם אנשי מקצוע שיחשבו מחוץ לקופסה, וינסו באמת לאתר מאמן על פי מדד מסוים — במקום להוות חותמת גומי למובנים מאליהם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ