המהומה בדוחא: מאבטחים עם חגורה שחורה שמרביצים לשחקנים, והגל הלאומני ששטף את מכבי תל אביב

ההתעטפות בדגלים, ההתבטאויות של ערן זהבי, האלימות של אנשי האבטחה, דחיפות לצרכי הרגעה והבקלאוות הלא כשרות לפסח. אחרי ששקע האבק בדוחא, הוגשו כתבי אישום חמורים נגד בני סכנין, מכבי תל אביב, ראיקוביץ', אבוקסיס וטוריחו

דור בלך
דור בלך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל בן חיים מתעטף בדגל ישראל
טל בן חיים, אתמול בדוחא. "זאת המדינה שלנו!", צעק אלי דסה, לפני שהספיק לדחוף צלם אחד ולדרוך על אחרצילום: ניר קידר

ראשון להגיח אל האיזור המשותף לתקשורת ולקבוצות אחרי המהומה בסיום המשחק בין בני סכנין למכבי תל אביב היה בכלל חבר הכנסת אחמד טיבי. "לנצח בספורט, זה לא רק על המגרש", קבע טיבי, "זה גם מסביב. ובנושא הזה מכבי תל אביב הפסידה הרבה יותר משתי נקודות היום. הבלאגן בסיום הוא המשך ישיר לחוסר הספורטיביות שלהם בשבוע שעבר בגביע. אין פלא שבהרבה מגרשים מעודדים מולם את באר שבע כשהם מתנהגים ככה. ההתעטפות בדגלים בסוף היתה פתאטית. הפסדתם ואתם מתעטפים בדגלים, ובסוף עוד יגידו שסכנין לאומניים".

רבע שעה קודם לכן דרשו שחקני מכבי תל אביב מהקהל לזרוק את הדגלים אליהם. "זאת המדינה שלנו!", צעק אלי דסה, לפני שהספיק לדחוף צלם אחד ולדרוך על אחר. דסה, אולי אחד השחקנים האינטליגנטים ואנשי השיח הנעימים בכדורגל הישראלי בימים כתיקונם, נסחף גם הוא בגל הלאומני ששטף את מכבי בדוחא.

דו"ח השופט שהוגש הבוקר (שלישי) היה, כצפוי, מלא בכל טוב, ותובע ההתאחדות, ניר רשף, החליט על שורה של העמדות לדין: בני סכנין בגין התנהגות בלתי ספורטיבית של אוהדים (קריאות "כושי" לעבר אלי דסה), התנהגות בלתי ספורטיבית של שחקנים ובעלי תפקיד, התפרעות, תגרה ותקיפה. מכבי ת"א תעמוד לדין בגין התפרעות אוהדים (קריאות "מוות לערבים" ו-"תנו לצה"ל לזיין את הערבים", זריקת כסאות למגרש) והתנהגות בלתי ספורטיבית של שחקנים ובעלי תפקיד. השוער פרדראג ראיקוביץ׳ יעמוד לדין בגין התנהגות בלתי הולמת בנסיבות מחמירות, בעוד שמאמן סכנין יוסי אבוקסיס ומאמן הכושר של מכבי ת״א, חואן טוריחו, יועמדו לדין בגין התנהגות בלתי הולמת. 

הסיבה העיקרית למהומות היתה דחיפתו של אבוקסיס על ידי ראיקוביץ', אך לטענת אנשי מכבי הטריגר הלאומני היה התנהגות המאבטחים. בשיא המהומה ניצלו המאבטחים את המצב והכו את שחקני מכבי. מדובר היה בהפעלת אלימות מיותרת, אין ספק, אך לא משהו שאוהד הכדורגל הממוצע לא ראה, או לרוע מזלו, חווה, ממאבטחים בעבר. המאבטחים המקומיים בסכנין מורכבים בחלקם מאנשי אומנויות לחימה שונות של מועדוני העיר. בניגוד לאנשי אבטחה ברוב האיצטדיונים בליגה, כאן מדובר בחבורה הומוגנית של בני העיר, המזוהים עם המועדון, אוהדים אותו, וחלקם גם מחזיקים בחגורה שחורה בענפי לחימה שונים. בהחלט לא כוח התערבות אובייקטיבי. כך גם הודו רוב אנשי סכנין בסיום.

הסיבה העיקרית למהומות היתה דחיפתו של אבוקסיס על ידי ראיקוביץ', אך לטענת אנשי מכבי הטריגר הלאומני היה התנהגות המאבטחיםצילום: ניר קידר

בשעה ששלומי אזולאי מראה את הצלקת בפניו מאגרוף שחטף מאחד המאבטחים, ערן זהבי ממשיך בתצוגה הלאומנית. "המזל הגדול שלנו שהבאנו אתנו מאבטחים שלנו. מאבטחים ישראלים", אמר. אולי לא צריך לשפוט את זהבי בכעסו, בטח לא לאחר שחבריו לקבוצה הותקפו פיזית, אבל מדובר בהתבטאות אומללה, שמצטרפת להתבטאות שסיפק דקות קודם לכן על כך שהוא מרגיש במגרש בדוחא כמו ברמאללה. מבלי להיכנס לשאלה מתי ביקר זהבי ברמאללה, מדובר בהתבטאויות בעייתיות. מריו באלוטלי הורחק ממשחקים באיטליה על פוסטים בעייתיים פחות ברשתות החברתיות. גם ההתעטפות בדגלי ישראל אינה בעייתית לכשעצמה, אך האם שחקני מכבי היו מגיבים באותה צורה לאחר מהומה מול בית"ר ירושלים או הפועל ת"א?

ובתוך כך מתפנה טל בן חיים לסלפי עם עובד מקומי שאוהד את מכבי ת"א. איציק גרשוני, שמוכר יותר כ"אוהד היהודי של בני סכנין", יורה לעברו "אל תדאג טל אל תדאג, צילמנו את כל מה שעשית". עדן בן בסט שעבר מאחוריו מיהר להתערב, דחף את האוהד באמצעות הכתף בחוזקה והבהיר לו "די! די לעשות בלאגן! צריך להרגיע". גרשוני המשיך וניגש לעבר זהבי שבדיוק התראיין והחל לשאול אותו שאלות. "מי אתה? אתה עיתונאי? לא, אז תשמור את השאלות שלך כי לא בא לי לענות לך", הבהיר לו זהבי וסינן "עוד אחת מההתנהגויות שלהם".

איש הצוות של סכנין, זה שהיה בלב המהומה ועמד בין אבוקסיס לטוריחו, מגיע כדי לסדר את חדר השופטים, ומתעניין בצילומים. כשרואה את הצילום שמראה את אחד מאנשי המועדון בועט בראיקוביץ', הוא מנתח: "אה, הוא? שיהיה בהצלחה למצוא אותו". הוא מוציא את שאריות הכיבוד מחדר השופטים ומחדר אירוח האח"מים. "מי כאן שומר פסח? יש פירות. מי שלא, שיבוא יתפנק, יש סנדוויצ'ים, בקלוואות ובסבוסות". זה לא רק פסח, כל ההתרחשויות אחרי המשחק היו לא כשרות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ